Astro Stacker 3.0 - skládání astronomických snímků

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 12968
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro Stacker 1.6 - skládání astronomických snímků

#31

Příspěvek od Psion »

Fester píše: 22. 05. 2026, 09:36
nou píše: 18. 05. 2026, 22:01 Neuvažoval si o zverejnení na github/gitlab pod nejakou open source licenciou?
Alebo este lepsie: urobit z toho rovno script pre Pixinsight? To uz by bol iba kusok po tom zverejneni na gitxxx :D
Osobne som Tvoj program este neskusal ale to zapojenie GPU do vypoctov mi dojde ako hodne velke plus.
Tohle by byl asi nesmysl, kdo má Pixi, tak má k dispozici mnoho pluginů, mimo jiné i PIMagic, i když je AS 2.0 výrazně rychlejší..
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 12968
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro Stacker 1.6 - skládání astronomických snímků

#32

Příspěvek od Psion »

Pro srandu jsem udělal plugin do Pixi a fakt to funguje. Jenže to potřebuje pro běh nainstalovaný Python a to je pro spoustu lidí nepřekonatelný problém :) Umí použít i GPU a je to nejrychlejší skládání v Pixi, včetně Debayeringu, aplikace Dark, Flat a Bias.
Přílohy
Plugi AS.png
Plugi AS.png (190.91 KiB) Zobrazeno 1141 x
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 12968
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro Stacker 1.6 - skládání astronomických snímků

#33

Příspěvek od Psion »

Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 4061
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Astro Stacker 1.6 - skládání astronomických snímků

#34

Příspěvek od Vabra »

Ahoj Pepo,

Tak jsem to vyzkoušel na 46 Ha snímcích z ASI2600MM a nějak jsme se nedohodli.
Nejdříve mne překvapil při náhledu barevný šum na Fitu z BW kamery (asi to dělá automatický debayer?).

A pak na 44% progresu skládání to padlo...
Druhý pokus s vybranými 20 snímky, doběhl do 100%, OK.
Třetí pokus zase 46 snímku tentokrát spadl zase na issufficient system resources již v 19% progress.

CPU si bublalo okolo 30-40% (nemam NVIDIA/CUDA), ale zřejmě to padlo na paměť, postupně to dolezlo na 100% dostupné (24GB) a bác...

Aktuálně stažená verze ze včera. Na Windows...

Chceš to nějak pomoct oddebugovat?

V logu máš pouze opakující se sekvenci:
CuPy import OK: 14.0.1
PyTorch import failed:
Traceback (most recent call last):
  File "astro_stacker_app.py", line 191, in <module>
ModuleNotFoundError: No module named 'torch'
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 12968
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro Stacker 1.6 - skládání astronomických snímků

#35

Příspěvek od Psion »

Log se týká pouze grafiky a hlásí, že PyTorch určený pro Apple nenašel, tedy vše OK. U Apple verze to zase bude obráceně. Pád programu jsem nikdy nezaznamenal, evidentně to bude kvůli nedostatku systémových prostředků, odhaduji to na RAM. Zkus to otestovat po restartu notebooku.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 12968
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro Stacker 1.6 - skládání astronomických snímků

#36

Příspěvek od Psion »

Vabra píše: 24. 05. 2026, 18:56 Ahoj Pepo,

Tak jsem to vyzkoušel na 46 Ha snímcích z ASI2600MM a nějak jsme se nedohodli.
Nejdříve mne překvapil při náhledu barevný šum na Fitu z BW kamery (asi to dělá automatický debayer?).
Díky za info, mrknu na ten debayering, minulý týden jsem dodělával opravu čtení hlavičky, možná tam je špatně logika vyhodnocení u náhledu, mrknu na to. Každopádně se to dá nastavit i ručně.

Co se týká RAM, Apple si s tím poradí, zřejmě na to jsou Windows citlivý, udělám tam ochranu RAM, aby to bylo ošetřený.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 12968
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro Stacker 1.6 - skládání astronomických snímků

#37

Příspěvek od Psion »

Nová verze s přidanými funkcionalitami a ochranou systémových prostředků ke stažení na stejném místě pro WIN. Prosím, můžeš otestovat.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 4061
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Astro Stacker 1.6 - skládání astronomických snímků

#38

Příspěvek od Vabra »

Na pamet to tentokrat nepadlo. V nahledu jednotlivych snimku byl porad barevny sum. Ve vysledne slozenine nikoliv, nicmene i slozenina z mono snimku se uklada jako barevny fit...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 12968
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro Stacker 1.6 - skládání astronomických snímků

#39

Příspěvek od Psion »

Zvolil jsi volbu "Bayer FIT" na Mono/ do not Bayer? Ještě prosím vystav někde ten jeden FIT z kamery, já mám 2600MC, tam je to jasné.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 12968
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro Stacker 1.6 - skládání astronomických snímků

#40

Příspěvek od Psion »

Ještě jsem mrknul na kód a mohlo se stát, že z nějakého řetězce identifikoval Bayer, opravím to a jakmile nenačte zcela jasnou Bayer masku přepne do mono režimu. Mám 3 Mono snímky z různých kamer, u jedné to zlobilo u dvou ostatních ne.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 12968
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro Stacker 2.2 - skládání astronomických snímků

#41

Příspěvek od Psion »

Opravil jsem otevírání FIT, aby čtení hlavičky bylo bezproblémové, zvýšil jsem ještě rychlost hodnocení snímků, robustnost alignment RANSAC, tedy je rychlejší a přesnější a přidal ukládání hodnocení snímků na disk a v případě opakovaných skládání stejných snímků jen načte již hotové hodnocení.
Další změna - po vyhodnocení snímků lze proces pozastavit, ručně vybrat obrázky, které se mají nebo nemají skládat a pak pokračovat dál. Pak nějaké menší, ale důležité změny

Co program umí
  • Skládání Light snímků ze složky.
  • Podpora FIT/FITS, běžných RAW formátů fotoaparátů a obrazových formátů JPG, BMP atd..
  • Volitelná automatická nebo ruční kalibrace pomocí Flat, Bias a Dark snímků.
  • Zarovnání posunem, ECC, robustně podle hvězd přes RANSAC nebo podle komety.
  • Automatický nebo ruční výběr referenčního snímku.
  • Filtrování nejlepších snímků podle skóre kvality.
  • Diagnostická tabulka kvality snímků.
  • Ruční kontrola snímků před skládáním a možnost vyřadit snímky mezerníkem.
  • Mazání cache kvality snímků a cache zarovnaných snímků pro aktuální složku.
  • Uložení a načtení profilů nastavení.
  • Náhled s histogramem, křivkami, barvami, vyvážením pozadí a funkcí Balance.
  • Plynulý zoom myší.
  • Export lineárního FIT 32 bit nebo vizuálně upraveného PNG/TIFF.
  • Spouštění wrapperu pro PixInsight.
Nová verze je na původních místech Windows a MacOS.
Přílohy
AS22.jpg
AS22.jpg (370.67 KiB) Zobrazeno 638 x
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 4061
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Astro Stacker 2.2 - skládání astronomických snímků

#42

Příspěvek od Vabra »

Porodni problemy odladeny. Paradni programek, rychly jednoduchy funkcni.
Asi pomalu prejdu z Nebulosity.
Dekuji!
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 12968
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro Stacker 2.2 - skládání astronomických snímků

#43

Příspěvek od Psion »

Taky moc díky za testování. Chybka se nějaká ještě najde, ale to tak u SW je :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 12968
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro Stacker 2.2 - skládání astronomických snímků

#44

Příspěvek od Psion »

Pracuji na nové verzi 2.3, kde jsem přidal funkci Satelitní stopa. Pokud je zapnuta, označí algoritmus hodnocení snímků stopu letadla nebo satelitu v daném snímku, tedy jej nevyřadí, jen označí pro kontrolu. Letadlo je samozřejmě při skládání nejhorší. Algoritmus jsem v AI natrénoval na soubor snímků se satelitem či letadlem a dokáže to celkem slušně vyhodnotit.

Při skládání stovek snímků byla práce přes CPU na můj vkus pomalá (ve srovnání s GPU), tak jsem urychlil i tento proces (vylepšil paralelním mód) pro ty, kteří nevlastní grafickou kartu či MacOS, který má od CPU M1 GPU integrovanou. Samozřejmě musím myslet na majitele Windows a ochranu RAM, Apple nic takového nepotřebuje. Skládání přes CPU je nyní 3,5x rychlejší.

Protože program má již spoustu funkcí a někdo potřebuje opravdu jen jednoduché rozhraní - vyhodnotit, kalibrovat a poskládat Vymyslel jsem dva mody programu, Simple a Advanced. Je to čistě o nastavení GUI, vnitřně zůstává nastavení a algoritmy stejné, tedy lze mezi nimi jednoduše přepínat dokonce i během spuštěných procesů.
Přílohy
Snímek obrazovky 2026-05-29 v 8.29.53.png
Snímek obrazovky 2026-05-29 v 8.29.53.png (621.47 KiB) Zobrazeno 482 x
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 12968
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro Stacker 2.3 - skládání astronomických snímků

#45

Příspěvek od Psion »

Verze 2.3 je hotová. Ještě bylo do programu doplněno rychlé paralelní skládání kalibračních snímků (BF,DF,FF), pokud jich jsou desítky, práce se výrazně urychlí a přidáno ukládání jejich Master verzí pro opakované skládání jinak zvolených snímků. Ukládání Masters je fajn, protože se dají ručně použít na dalších objektech focené stejnou sestavou. Od verze 2.1 došlo k výraznému zrychlení složení výsledného FIT snímku, ale i pohodlnější práce při opakovaných kalibrací snímků apod.
Běh jsem ověřoval i na slabém notebooku s Intel Core i7 a 16 GB RAM. Samozřejmě dnes je pro práci s podobnými programy ideální základ Intel Core Ultra 5 nebo Ryzen 7 Pro a 32GB RAM, případně Apple M3 Pro - což je kolem 25000-30000 CPU Mark.
Odpovědět