Cartes du Ciel
Cartes du Ciel
Ahoj, nevíte jak zadat do CDC zorné pole fotoaparátu canon 350d, v primárním ohnisku newtona 200/1000 ??
***
Tak jsem použil nápovedu, a program astrofotografické výpočty a došel jsem k rozmeru 76.19 x 50.53 min ..
***
Tak jsem použil nápovedu, a program astrofotografické výpočty a došel jsem k rozmeru 76.19 x 50.53 min ..
- astropintr
- Příspěvky: 841
- Registrován: 12. 03. 2006, 02:48
Cartes du Ciel
Ahoj, mám menší problém,
včera jsem testoval najíždění dalekohledu právě přes CDC. Chtěl jsem použít 3 hvězdné ustavení.
Dalekohled najížděl téměř dobře na dvě zvolené hvězdy, ale když jsem zadal hvězdu Arcturus, tak místo na západ montáž najela na východ, kde samozřejmě hvězda není.
Nechápu, v čem jsem udělal chybu. Použil jsem systémový čas i souřadnice správného místa. Provedl jsem polární ustavení montáže.
Nemáte někdo ponětí, kde je problém?
Můžete mi někdo napsat stručný postup, jak dalekohled ustavit podle tohoto software?
Díky Pavel >:(
včera jsem testoval najíždění dalekohledu právě přes CDC. Chtěl jsem použít 3 hvězdné ustavení.
Dalekohled najížděl téměř dobře na dvě zvolené hvězdy, ale když jsem zadal hvězdu Arcturus, tak místo na západ montáž najela na východ, kde samozřejmě hvězda není.
Nechápu, v čem jsem udělal chybu. Použil jsem systémový čas i souřadnice správného místa. Provedl jsem polární ustavení montáže.
Nemáte někdo ponětí, kde je problém?
Můžete mi někdo napsat stručný postup, jak dalekohled ustavit podle tohoto software?
Díky Pavel >:(
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Cartes du Ciel
Ahoj
Zkus se mrknout na odkaz na AF co psal HonzaS.
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... ;start=5#5
Třeba ti to pomůže.
MartinV
Zkus se mrknout na odkaz na AF co psal HonzaS.
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... ;start=5#5
Třeba ti to pomůže.
MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Cartes du Ciel
Když jsme už u tohoto programu....mám takovou zajímavou otázku, možná blbou.......proč hvězda Polárka nemá souřadnice 90st a 00hod nebo hodnoty blízké těmto? proč moje Polárka v programu CdC má souřadnice RA: 2h40m49.21s DE:+89°17'50.9"
Hvězda
HR 424 HD 8890
Flamsteedovo číslo: 1
Bayerovo písmeno: Alpha
Souhvězdí: Ursa Minor
Vizuální magnituda: 2.02
Barvený index: 0.60
Spektrální třída:
F7:Ib-II
Roční pohyb: 0.038 -0.015
POLARIS; Alruccabah; Cynosura; Phoenice; Lodestar; Pole Star; Tramontana; Angel Stern; Navigatoria; Star of Arcady;Yilduz; Mismar
J2000 RA: 2h31m48.70s DE:+89°15'51.0"
Date RA: 2h40m49.21s DE:+89°17'50.9"
Jindřichův Hradec a okolí 2007-9-14 15h03m ( TU + 2h00m )
Hvězdný čas : 13h35m
Hodinový úhel : 10h55m
Azimut :+359°42'
Altituda :+49°00'
Cirkumpolární
Kulminace : 4h10m
Hvězda
HR 424 HD 8890
Flamsteedovo číslo: 1
Bayerovo písmeno: Alpha
Souhvězdí: Ursa Minor
Vizuální magnituda: 2.02
Barvený index: 0.60
Spektrální třída:
F7:Ib-II
Roční pohyb: 0.038 -0.015
POLARIS; Alruccabah; Cynosura; Phoenice; Lodestar; Pole Star; Tramontana; Angel Stern; Navigatoria; Star of Arcady;Yilduz; Mismar
J2000 RA: 2h31m48.70s DE:+89°15'51.0"
Date RA: 2h40m49.21s DE:+89°17'50.9"
Jindřichův Hradec a okolí 2007-9-14 15h03m ( TU + 2h00m )
Hvězdný čas : 13h35m
Hodinový úhel : 10h55m
Azimut :+359°42'
Altituda :+49°00'
Cirkumpolární
Kulminace : 4h10m
Cartes du Ciel
Beasty napsal: Když jsme už u tohoto programu....mám takovou zajímavou otázku, možná blbou.......proč hvězda Polárka nemá souřadnice 90st a 00hod nebo hodnoty blízké těmto? proč moje Polárka v programu CdC má souřadnice RA: 2h40m49.21s DE:+89°17'50.9"
Protože není přesně na severu. Když si v programu zvětšíš pole kolem polárky, tak zjistíš, že je posunutá a v rektascenzi má ty 2h40m. Kdyby byla posunutá na opačnou stranu, tak bude mít rektascenzi kolem 14h. Pro pochopení souřadnic je dobré je mít v mapě zobrazené.
Protože není přesně na severu. Když si v programu zvětšíš pole kolem polárky, tak zjistíš, že je posunutá a v rektascenzi má ty 2h40m. Kdyby byla posunutá na opačnou stranu, tak bude mít rektascenzi kolem 14h. Pro pochopení souřadnic je dobré je mít v mapě zobrazené.
Celestron CPC 1100; LUNT H-alfa 35mm; Megrez 72; Triedr KOWA Genesis 8x33, okuláry Vixen LVW 41, Hyperion Aspheric 31, Hyperion 24,Hyperion 13,Morpheus 17,5 Morpheus 9.
Cartes du Ciel
AlesU napsal:
Protože není přesně na severu. Když si v programu zvětšíš pole kolem polárky, tak zjistíš, že je posunutá a v rektascenzi má ty 2h40m. Kdyby byla posunutá na opačnou stranu, tak bude mít rektascenzi kolem 14h. Pro pochopení souřadnic je dobré je mít v mapě zobrazené.
Mam ten samy problem ted i cahpu vcem to vezi..ale jak to mam odstraniti protoze kdyz sem si treba vzal souradnice MIZARU a nastavil je tak to bylo okus vedle:((( PS:sem zacatecnik:)
Protože není přesně na severu. Když si v programu zvětšíš pole kolem polárky, tak zjistíš, že je posunutá a v rektascenzi má ty 2h40m. Kdyby byla posunutá na opačnou stranu, tak bude mít rektascenzi kolem 14h. Pro pochopení souřadnic je dobré je mít v mapě zobrazené.
Mam ten samy problem ted i cahpu vcem to vezi..ale jak to mam odstraniti protoze kdyz sem si treba vzal souradnice MIZARU a nastavil je tak to bylo okus vedle:((( PS:sem zacatecnik:)
Cartes du Ciel
rusher napsal:
Mam ten samy problem ted i cahpu vcem to vezi..ale jak to mam odstraniti protoze kdyz sem si treba vzal souradnice MIZARU a nastavil je tak to bylo okus vedle:((( PS:sem zacatecnik:)
A provedl jsi Align montáže? Montáž musíš nejprve přesně ustavit a zorientovat. Pak "by měla" správně chodit. Možná by neškodilo uvést co máš vlastně vůbec za vybavení a nebo příp. pročíst astrofórum např. v sekci montáže. Ne že bych neporadil, ale proč se opakovat.
MartinV
Mam ten samy problem ted i cahpu vcem to vezi..ale jak to mam odstraniti protoze kdyz sem si treba vzal souradnice MIZARU a nastavil je tak to bylo okus vedle:((( PS:sem zacatecnik:)
A provedl jsi Align montáže? Montáž musíš nejprve přesně ustavit a zorientovat. Pak "by měla" správně chodit. Možná by neškodilo uvést co máš vlastně vůbec za vybavení a nebo příp. pročíst astrofórum např. v sekci montáže. Ne že bych neporadil, ale proč se opakovat.
MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Cartes du Ciel
MartinV napsal:
A provedl jsi Align montáže? Montáž musíš nejprve přesně ustavit a zorientovat. Pak "by měla" správně chodit. Možná by neškodilo uvést co máš vlastně vůbec za vybavení a nebo příp. pročíst astrofórum např. v sekci montáže. Ne že bych neporadil, ale proč se opakovat.
MartinV
J plne te chapu taky to nerad delam:)..no mam pluto 114/500 a stativ EQ-SKY standarne dodavany...ehm proznam se nevim coje aling motanze:(..ale jednoduse sem ho postavil a nasel si polarku( do stredu okularu) a souradnice sem mel 00°00'..a 0h0min..tak jak to bylo bylo napsane v 'navodu' pak sem si vzal souradnice z CdC a ukazovalo to mimo(coz mi piride logicke kdyz mito ute polarky ukazuje ty +2h40min...de mi oto kde delam chybu..pravde podoben si myslim ze posunout tu sit v CdC ale nenasel sem kde...
A provedl jsi Align montáže? Montáž musíš nejprve přesně ustavit a zorientovat. Pak "by měla" správně chodit. Možná by neškodilo uvést co máš vlastně vůbec za vybavení a nebo příp. pročíst astrofórum např. v sekci montáže. Ne že bych neporadil, ale proč se opakovat.
MartinV
J plne te chapu taky to nerad delam:)..no mam pluto 114/500 a stativ EQ-SKY standarne dodavany...ehm proznam se nevim coje aling motanze:(..ale jednoduse sem ho postavil a nasel si polarku( do stredu okularu) a souradnice sem mel 00°00'..a 0h0min..tak jak to bylo bylo napsane v 'navodu' pak sem si vzal souradnice z CdC a ukazovalo to mimo(coz mi piride logicke kdyz mito ute polarky ukazuje ty +2h40min...de mi oto kde delam chybu..pravde podoben si myslim ze posunout tu sit v CdC ale nenasel sem kde...
Cartes du Ciel
Takže máš jednoduchou paralaktickou montáž bez motorových posuvů a souřadnice odečítáš na stupnici na montáži?
V tom případě si s tím nelam hlavu. Plně postačí, když montáž ustavíš dle návodu. Moc nepočítej s tím, že když nastavíš na stupnici nějaké souřadnice, tak že se vždy přesně strefíš na objekt,který tyto souřadnice má. Na to jsou motorizované montáže s GoTo naváděním.
Výhodou paralaktiky je, že když pozoruješ nějaký objekt, tak ti stačí na montáži jemně ovládat rektascenzi a objekt budeš mít neustále v zorném poli.
V tom případě si s tím nelam hlavu. Plně postačí, když montáž ustavíš dle návodu. Moc nepočítej s tím, že když nastavíš na stupnici nějaké souřadnice, tak že se vždy přesně strefíš na objekt,který tyto souřadnice má. Na to jsou motorizované montáže s GoTo naváděním.
Výhodou paralaktiky je, že když pozoruješ nějaký objekt, tak ti stačí na montáži jemně ovládat rektascenzi a objekt budeš mít neustále v zorném poli.
Celestron CPC 1100; LUNT H-alfa 35mm; Megrez 72; Triedr KOWA Genesis 8x33, okuláry Vixen LVW 41, Hyperion Aspheric 31, Hyperion 24,Hyperion 13,Morpheus 17,5 Morpheus 9.
Cartes du Ciel
AlesU napsal: Takže máš jednoduchou paralaktickou montáž bez motorových posuvů a souřadnice odečítáš na stupnici na montáži?
Problém byl odhalen. Já se tu bavil o computerizované montáži ve spojení se CdC.
MartinV
Problém byl odhalen. Já se tu bavil o computerizované montáži ve spojení se CdC.
MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Cartes du Ciel
AlesU napsal: Takže máš jednoduchou paralaktickou montáž bez motorových posuvů a souřadnice odečítáš na stupnici na montáži?
V tom případě si s tím nelam hlavu. Plně postačí, když montáž ustavíš dle návodu. Moc nepočítej s tím, že když nastavíš na stupnici nějaké souřadnice, tak že se vždy přesně strefíš na objekt,který tyto souřadnice má. Na to jsou motorizované montáže s GoTo naváděním.
Výhodou paralaktiky je, že když pozoruješ nějaký objekt, tak ti stačí na montáži jemně ovládat rektascenzi a objekt budeš mít neustále v zorném poli.
ano odecitam:) sem zacatecnik na na goto este nemam:)..no ale demi ze kdyz mam v CdC polarka ty souradnice 2h blabla a aj ten dalekohled centruji nato ze ma 0h0min...tak je jasne ze mi asi ty souradnice nebudou sedet? ps:je mi jasne ze ta presnost je relativni ne tehle osach ale ja mam ted defakto odchylku ty 2h..dle lajcekoho rozumu:)
V tom případě si s tím nelam hlavu. Plně postačí, když montáž ustavíš dle návodu. Moc nepočítej s tím, že když nastavíš na stupnici nějaké souřadnice, tak že se vždy přesně strefíš na objekt,který tyto souřadnice má. Na to jsou motorizované montáže s GoTo naváděním.
Výhodou paralaktiky je, že když pozoruješ nějaký objekt, tak ti stačí na montáži jemně ovládat rektascenzi a objekt budeš mít neustále v zorném poli.
ano odecitam:) sem zacatecnik na na goto este nemam:)..no ale demi ze kdyz mam v CdC polarka ty souradnice 2h blabla a aj ten dalekohled centruji nato ze ma 0h0min...tak je jasne ze mi asi ty souradnice nebudou sedet? ps:je mi jasne ze ta presnost je relativni ne tehle osach ale ja mam ted defakto odchylku ty 2h..dle lajcekoho rozumu:)
Cartes du Ciel
Ne, odchylku nemáš žádný 2 hodiny. Odchylka se měří ve stupních. Teoreticky budeš mít odchylku podobnou jako je odchylka polárky od severu.
Když to nastavení teda chceš mít přesnější, tak nedávej do středu okuláru polárku ale sever. Vytiskni si z CdC nejbližší okolí severu včetně polárky a dalších hvězd,vyznač si tam křížek kde je sever a v terénu dalekohled ustav na ten sever.
Když to nastavení teda chceš mít přesnější, tak nedávej do středu okuláru polárku ale sever. Vytiskni si z CdC nejbližší okolí severu včetně polárky a dalších hvězd,vyznač si tam křížek kde je sever a v terénu dalekohled ustav na ten sever.
Celestron CPC 1100; LUNT H-alfa 35mm; Megrez 72; Triedr KOWA Genesis 8x33, okuláry Vixen LVW 41, Hyperion Aspheric 31, Hyperion 24,Hyperion 13,Morpheus 17,5 Morpheus 9.
Cartes du Ciel
Nakonec ale zjistíš, že i to ustavení na polárku je plně dostačující. U lepších montáží slouží k ustavení polární hledáček,kde se ti na pozadí zobrazuje jednoduchá mapa okolí severního pólu a je tam vyznačena poloha severu (polárka je malinko vedle)
Celestron CPC 1100; LUNT H-alfa 35mm; Megrez 72; Triedr KOWA Genesis 8x33, okuláry Vixen LVW 41, Hyperion Aspheric 31, Hyperion 24,Hyperion 13,Morpheus 17,5 Morpheus 9.
Cartes du Ciel
AlesU napsal: Nakonec ale zjistíš, že i to ustavení na polárku je plně dostačující. U lepších montáží slouží k ustavení polární hledáček,kde se ti na pozadí zobrazuje jednoduchá mapa okolí severního pólu a je tam vyznačena poloha severu (polárka je malinko vedle)
aha jj uz chapu..a taky sem zjsitil vcem delam chybu:( vtom ze ASI ja neumim s tim CdC protoze porad mi dava setejnou RA napr MIZAR Date RA: 13h24m13.93s DE:+54°53'06.9"..DE mi sedi paradne
a i kdyz rucne menim cas zustava stejne:( tj:myslim si ze byse mela teda menit v prubehu casu ne:)?
aha jj uz chapu..a taky sem zjsitil vcem delam chybu:( vtom ze ASI ja neumim s tim CdC protoze porad mi dava setejnou RA napr MIZAR Date RA: 13h24m13.93s DE:+54°53'06.9"..DE mi sedi paradne
a i kdyz rucne menim cas zustava stejne:( tj:myslim si ze byse mela teda menit v prubehu casu ne:)?
Cartes du Ciel
Rektascenze a deklinace se v průběhu času nemění !!! Je to něco podobnýho jako souřadnice na zemi, taky jsou pro určité místo pořád stejný.
V průběhu času se ti celá obloha otáčí jak země rotuje.
Doporučuju stáhnout a pročíst třeba toto:
http://navod.hvezdarna.cz/navod/navod.pdf
V průběhu času se ti celá obloha otáčí jak země rotuje.
Doporučuju stáhnout a pročíst třeba toto:
http://navod.hvezdarna.cz/navod/navod.pdf
Celestron CPC 1100; LUNT H-alfa 35mm; Megrez 72; Triedr KOWA Genesis 8x33, okuláry Vixen LVW 41, Hyperion Aspheric 31, Hyperion 24,Hyperion 13,Morpheus 17,5 Morpheus 9.