Zatmění 2006

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5657
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Zatmění 2006

#31

Příspěvek od vla »

Jen taková drobná poznámka ke snímku MMys, s potěšení jsem si dnes přečetl v Mladé frontě, že MMys je schopen suplovat činnost několika významných vědeckých institucí.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18579
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Zatmění 2006

#32

Příspěvek od MMys »

Nahradil jsem poslední snímek http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/Hi_res ... rona_2.jpg
lepším. Ještě jsem aplikoval flatfield a trochu doladil processing, takže teď jsou vidět i nějaké hvězdy co byly v zorném poli. Tohle je asi fakt maximum s tím, co mám k dispozici pro zpracování.

To Vla: Jak jsi to myslel ? Uniklo mi snad něco ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5657
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Zatmění 2006

#33

Příspěvek od vla »

MMys napsal: Nahradil jsem poslední snímek http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/Hi_res ... rona_2.jpg
lepším. Ještě jsem aplikoval flatfield a trochu doladil processing, takže teď jsou vidět i nějaké hvězdy co byly v zorném poli. Tohle je asi fakt maximum s tím, co mám k dispozici pro zpracování.

To Vla: Jak jsi to myslel ? Uniklo mi snad něco ?Myslel jsem to tak , že Tvoje výsledky v této oblasti jsou minimálně srovnatelné s výsledky spojených týmů Ústavu matematiky VUT Brno, Hvězdárny v Úpici a Slovenské akademie věd.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18579
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Zatmění 2006

#34

Příspěvek od MMys »

No tak bych to nepřeháněl. Snímek prof. Druckmullera je přeci jen ještě o kousek dále http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Ecli ... 0-info.htm a to je jenom první nástřel. Jsem zvědavý, co všechno z toho vydolují.

Navíc, mě chybí jedna důležitá věc, kterou p. Druckmuller vyvíjí už dost dlouho - možnost registrace snímků na koronu. Tento snímek vznikl jenom díky tomu, že jsem v noci precizně ustavil bytelnou montáž, a tak snímky za minutu focení nebyly hnuté (pouze Měsíc se v nich posouval) a stačilo je seskládat bez posuvu na sebe.

Pokud bych fotil ze stativu, nebo méně bytelné montáže, neuselo by z toho být nic.

Navíc nedělám vědu, ale pouhe hezké obrázky pro radost ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Miloš Žák
Příspěvky: 886
Registrován: 28. 07. 2005, 20:04
Věk: 46

Zatmění 2006

#35

Příspěvek od Miloš Žák »

MMys napsal: Nahradil jsem poslední snímek http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/Hi_res ... rona_2.jpg
lepším. Ještě jsem aplikoval flatfield a trochu doladil processing, takže teď jsou vidět i nějaké hvězdy co byly v zorném poli. Tohle je asi fakt maximum s tím, co mám k dispozici pro zpracování.
jednoduse krasne...
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Zatmění 2006

#36

Příspěvek od ceres »

Myslim, ze snimka MMys znesie porovnanie so snimkami "profesionalnymi". Ked sa nauci skladat na koronu (to chce len vela sediet pri kazdom zabere, zadat si vyznacne body a ku kazdemu napisat ich suradnice a potom to uz "iba" poskladat), bude ta jeho korona porovnatelna s ostatnymi - ved preco aj nie, su tiez robene zhruba 0,5m ohniskom a na digital, tu sa nic svetoborne neda urobit.
Druha vec je, ze napr. Dr. Rusin ziskal podobny snimok v Nigeri, prof. Druckmuller v Libyi, prof. Kutschmy v Egypte, prof. Pasachoff na greckom ostrove v Stredozemnom mori a trebars MMys (alebo H. Upice, H. Hurbanovo, AsU SAV, exp. SZAA, exp. H. Ziar n. H.) v Side/Manavgate, a niekto dalsi (snad) v Konyi. Tu je cela pointa: ked sa porovnatelne snimky porovnaju, zacne z toho byt veda, pretoze sa ukaze, ake zmeny v (bielej) korone nastali v priebehu niekolkych hodin. A o to ide. Najlepsie je na tom to, ze ta korona vyzerala celkom inak, ako (sme) vsetci ocakavali. Nie je to "minimova" korona, ale korona kdesi zo stredu cyklu. Na nieco take sme neboli zvyknuti. Navyse, tie detaily, ktore su tak pekne vidno v polarnych oblastiach, ale aj pri disku v oblasti okrajovych protuberancii, su velmi vyrazne - ked sa pozeram na koronu z roku 1999, bola pekna, velka, kruhova - a bez poriadnych struktur. Teda treba povedat, ze prave toto zatmenie a uspech pri jeho sledovani pozdlz pasu totality bude este dlho matat slnecnych fyzikov, pretoze im ziskane vysledky malo pasuju do znamych a uzivanych systemov.

Teda zaver: MMys spravil skvelu robotu, snad lepsiu ako "profesionali". To nikto nepopiera. MMys siel do Turecka urobit takyto zaber a vyslo mu to. Profesionali sli urobit zabery, ake robia dlhodobo a ake rozsiria ich material, z ktoreho vychadzaju pri dlhodobom studiu korony. Aj im sa to podarilo, mali jasne pocasie (az na tych 30 sekund, kym presiel po T2 cirrus popred koronu). Vsetkym treba pogratulovat, program naplnili na 99 %. Neporovnavajte vsak hrusky s jablkami. Snimka MMys je krasna, sama osebe vsak pre astronomiu takmer bezvyznamna. Snimky profesionalov nie su az take pekne - pre nich taketo skladania len nicia data v jednotlivych snimkach obsiahnute. Ziskali data a nechajme na nich, ako s nimi nalozia. Ak uvidite po roku-dvoch nejake citacie napr. v ApJ, AaA, SF ci inych casopisoch, potom mozete porovnavat, ake kto ziskal vysledky a ci nesiel namiesto na expediciu len na vylet. Dovtedy nie.

P.S.: Skoda, ze MMys neposlal svoju koronu na APOD, rozhodne bola lepsia, ako od toho Holandana, ktory na to isiel dost brutalne - a predsa uspel...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zatmění 2006

#37

Příspěvek od MaG »

Díky za pěkný příspěvek. Osobně mám jinak také radši snímky na krásu tak, jak ho prezentoval Martin. Teprve dnes mi došlo, proč to vůbec mohl složit přes sebe. V tom vidím i kus profesionality, mít tak připravenou montáž, že mu toto umožnila. O tréninku snímání ani nemluvě :)

Nejvíc mně Martine udivuje, jak hezky červené jsou zachovány protuberance.

Snímek od pana Druckmüllera je asi nepřekonatelný co do detailů. Pokud se nemýlím, tak přímo na našem pozorovacím stanovišti pro něj také fotili korónu, takže se asi dočkáme detailní koróny se stejnými detaily, jaké zachytil MMys. Myslím, že Martin se již nemusí trápit se skládáním. Nicméně možná mu to nedá, jak se vyjádřil cestou domů :)

---------------
Dal jsem dohromady úvodní stránku k zatmění a dvě podstránky - noční fotky a fotky zatmění
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
M.Adamovsky
Příspěvky: 351
Registrován: 14. 08. 2005, 22:48

Zatmění 2006

#38

Příspěvek od M.Adamovsky »

Ahoj vsem.. :)

Tak se spozdenim, ale prece, davam odkaz na stranky se snimky, co jsem poridil v Turecku..podrobnosti najdete na onech strankach..

http://hvezdarna.plzen-city.cz/zatmeni/ ... ovsky.html
Uživatelský avatar
PACi
Příspěvky: 33
Registrován: 24. 05. 2005, 15:46

Zatmění 2006

#39

Příspěvek od PACi »

Tak připojuji i já jeden svůj snímek... Bohužel na začátku úplné fáze povolila izolepa a snímky s delší expozicí jsou již rozostřené... tak alespoň dva snímky s expozicí 1/50, fotografovano Celestron ED (f=600 f/7,5)


a jedna perlička:

Dobson 405/1800 GOTO
Mak 127/1500
Ha Lunt 35/400
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Zatmění 2006

#40

Příspěvek od MP »

Pokud jeste nekdo neni presycen fotkami zatmeni a podobnych nesmyslu, tak tady je kratka reportaz z nasi cesty do Turecka i s nekolika obrazky zatmeni. Dalsi a lepe upravene fotky dodam, az budu mit trochu casu ( nejspis v duchodu ).
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Zatmění 2006

#41

Příspěvek od ceres »

Nestiham spracovavat snimky zo zatmenia, ale aspon jednu ukazku zverejnim - prve priblizenie k detailom vo vnutornej korone. Je to priemer 40 milisekundovych expozicii kamerou astropix 1.4 v ohnisku refraktora 90/480, poskladane na protuberanciu a detaily zvyraznene v sw AstroArt 3.0, vysledok zmenseny na stvrtinu... Ked bude cas, hadam to este vylepsim ;)

Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Zatmění 2006

#42

Příspěvek od ceres »

Ked som si teraz pozrel, ako vyzera ta snimka na monitore, ktory mam kalibrovany ako "bezny uzivatel" (kvoli zakaznikom, ktori vacsinou nemaju nakalibrovany monitor vobec), tak musim upozornit, ze tu vidno tak 50 % detailov. Na nakalibrovanom 14-bitovom monitore Eizo, na ktorom som to skladal, su tie struktury jemnejsie a vidno viac rozmanitosti. Tak to berte s rezervou... ;)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Zatmění 2006

#43

Příspěvek od ceres »

P.S.: nenapisal som rozlisenie snimky - original mal 2,77"x2,77"/pixel, tento stvrtinovy zaber ma 5,54"x5,54"/pixel...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Zatmění 2006

#44

Příspěvek od ceres »

Taketo detaily obsahuju snimky vnutornej korony nad zapadnym limbom Slnka, ktore sme ziskali v Side. Je to priemer zo 40 expozicii (celkovo ich mame z tohto experimentu 991), vysledne spracovanie (skumanie oscilacii v korone) vsak potrva este dlho...

Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25302
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Zatmění 2006

#45

Příspěvek od MilAN »

Alespoň malé zpestření  čekání na totalitu způsobily tyto malé skvrny :
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět