Poraďte. Newton 1:5 nebo 1:6.

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1332
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Poraďte. Newton 1:5 nebo 1:6.

#31

Příspěvek od Achernar »

Ja jsem taky zaryty refraktorista, ovsem nechapu, proc tu kdekdo pise, "jenom" achromat. Dnesni moda apochromatu, semiapochromatu, fluoritu atd. nam namlouva, ze refraktor s "pouhym" achromatem nestoji za nic, nebo je prinejmensim nutne jej omlouvat. Jde samozrejme predevsim o svetelnost, pri klasicke refraktorove svetelnosti 1:13 - 1:15 jsou achromaty dokonale. Kazdy typ objektivu samozrejme ma sve zobrazovaci specifika. U cocky vzdycky zbyde nejake sekundarni(u apochromatu tercialni) vidmo, ale je to stejne, jako si stezovat, ze cernobily film ma nejake zrno.Jde o to jake a k jakemu ucelu. Muj refraktor 140/1200 (VOD AV Turnov) ma presne retusovany objektiv s asferickym clenem (dvojcockovy aplanat) a dari se mi rozlisovat detaily na hranici teoretickzch moznosti, kotoucky Jupiterovych obeznic, kotoucek Neptunuv, atd. Videl jsem - jednou v zivote, nekjde tu o tom uz bylo - dvojhvezdu 0,7".
Ale, abych to nezakecal - taky bych volil svetelnost 1:6. Kdyby tak delali zrcadla 1:10, uz bych ho mel.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Poraďte. Newton 1:5 nebo 1:6.

#32

Příspěvek od michal.b »

Achernar napsal: J
Ale, abych to nezakecal - taky bych volil svetelnost 1:6. Kdyby tak delali zrcadla 1:10, uz bych ho mel.
To zas neni takovy problem, treba Orion UK nabizi 150mm f/11 nebo 200mm f/8 a kazdy vyrobce zrcadel ti f/10 rad vybrousi (protoze s tim neni moc prace).
Odpovědět