Slnecna korona

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
kiskopec76
Příspěvky: 26
Registrován: 03. 02. 2006, 21:02

Slnecna korona

#31

Příspěvek od kiskopec76 »

kiskopec06 napsal:



Dakujem, je mi to jasne ale uprimne netusim ci som sa doteraz neklamal. Kuknem sa na fotky slnka na zistim pravdu.

Ako fotite ostatni ak nie za okularom. Mozno to je blba otazka ale co uz. Ja ked fotim kamerou Philips ToUcam  tak to je velke.

Porad mi. Mam doma len 125/1000 a 200/1200.




Myslel som na fotenie v ohnisku.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Slnecna korona

#32

Příspěvek od MMys »

Na focení v ohnisku (dalekohledu, teleobjektivem) musíš mít fotoaparát s odnímatelným objektivem (tedy SLR nebo DSLR), prostě zrcadlovku, je jedno, jestli na film nebo digitální. A při uvedených ohniscích metr a metr dvacet taky pořádnou montáž...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Slnecna korona

#33

Příspěvek od MP »

K tomu okularu - mne nevinetuje pri splneni trech podminek :

1. jde o okular s velkou vzdalenosti vystupni pupily, pro kratsi ohniska pouzivam Vixen LV, pro delsi staci i Plossl.

2. objektiv fotaku je co nejblize okularu. Sundam gumovou ocnici a z T2 "stavebnice" od Baadera sestavim pokazde adapter "na miru", kde se da utazenim T2 krouzku pritahnout redukce na objektivu primo k okularu.

3. zoom fotaku je dostatecne "vytazeny", u kratkych ohnisek na doraz, u delsich ( nad 20mm ) v horni polovine rozsahu.

Vzhledem k tomu, ze fotak musi mit dost vytazeny zoom, je zorne pole o dost mensi, nez pri pozorovani okem se stejnym okularem. Proto radeji misto dalekohledu pouzivam fotograficky teleobjektiv - pri zatmeni ve Spanelsku to byl Sonnar 300/4 s 15mm okularem Vixen a bylo to tak akorat, na zachyceni vnejsi korony to bude chtit delsi okular.

K foceni v ohnisku : od toho jsou zrcadlovky. Jen po zkusenostech s roztresenim obrazu zrcatkem Prakticy pri zatmeni '99 letos misto ni pouziju Canon EOS 20D s predsklapenim zrcatka a misto 500mm objektivu mam ted Megreze s reduktorem a vyslednym ohniskem 448mm.

Popis me sestavy ze Spanelska ( to byl trening na Turecko ) je na me strance.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Slnecna korona

#34

Příspěvek od MilAN »

Při použití digitální zrcadlovky je nebezpečí roztřesení  snímků podstatně menší. V Madridu jsem fotil sestavou ED 80/600 + Canon 300D  na montáži EQ 5 , a  žádný ze snímků nebyl ovlivněn  otřesem od zrcátka / závěrky.

Sestava na focení je zde :
http://www.astro.cz/galerie/d/3319-3/Madrid+2005.jpg

snímky Slunce   :
http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... /20060115/
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kiskopec76
Příspěvky: 26
Registrován: 03. 02. 2006, 21:02

Slnecna korona

#35

Příspěvek od kiskopec76 »

MMys napsal: Na focení v ohnisku (dalekohledu, teleobjektivem) musíš mít fotoaparát s odnímatelným objektivem (tedy SLR nebo DSLR), prostě zrcadlovku, je jedno, jestli na film nebo digitální. A při uvedených ohniscích metr a metr dvacet taky pořádnou montáž...

To vsetko mi je jasne ale co mi nie je jasne je, ako budete fotit zatmenie v spojeni s dalekohladom ked nie v ohnisku a nie za okularom.

Myslim na dalekohlady trebars 120/1000 a tak. je mi jasne, ze by som potreboval kradsie ohnisko.

Vies mi poradit co mozem urobit?

Dik.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Slnecna korona

#36

Příspěvek od MilAN »

kiskopec06 napsal:
To vsetko mi je jasne ale co mi nie je jasne je, ako budete fotit zatmenie v spojeni s dalekohladom ked nie v ohnisku a nie za okularom.
Jinak to už ale opravdu nejde.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Slnecna korona

#37

Příspěvek od MMys »

Pokud máš jen uvedené dalekohledy, bude to problém. Záleží, co máš za foťák a montáž.

Vaianta 1 - digitální kompakt. Nejhorší varianta. Prakticky jediná možnost je afokální konfigurace za okulárem, s co nejmenším zvětšením (nejdelším ohniskem okuláru) třeba 40mm. Okulár by měl mít co největší výstupní čočku (tu nejbíže u oka). Mě se docela osvědčil Plossl GS 40mm, ten je za pakatel a s mojím Olympus C2500L skoro nevinětoval (když se foťák nacpal hned za okulár, bez gumové očnice) a použil zoom. Vixen LV 30mm je také dobrý. Ale cena je značně vyšší. Každopádně se smiř s tím, že zachytíš protuberance a nejbižší část korony. Je třeba ovládat expozici dálkovou spouští, nebo časovačem. Při mačkání spouště rukou to spolehlivě rozklepeš.

Varianta 2 - kinofilmová zrcadlovka v primárním ohnisku. Sluneční kotouč bude mít tak 8-9mm, takže na formát 24x36mm je to akorát. Použij jemnozrný málo citlivý film 50-100ASA, drátěná spoušť je nutností, a doporučuji půjčit (v bazaru koupit) tělo, co má možnost předsklopení zrcátka. Chce to tuhou montáž. Co máš vlastně za montáž.

Varianta 3 - DSLR v primárním ohnisku, pokud nemáš, maximálně můžeš někoho poprosit, aby ti ji půjčil, ale to asi nikdo moc rád neudělá. Při obvyklé velikosti senzoru zhruba 24x16mm je metrové ohnisko už skoro dost, ale půjde to. Reduktor tak 0.6-0.8x by se hodil. Nebezpečí rozklepání závěrkou a zrcátkem je poměrně malé, chce to vyzkoušet.

Pokud nemáš velké zkušenosti s astrofotografií (neber to jako urážku, ale podle dotazů asi moc nemáš) možná bude nejlepší se jenom dívat :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ski
Příspěvky: 293
Registrován: 02. 06. 2005, 23:15

Slnecna korona

#38

Příspěvek od ski »

Není tu přímá souvislost /snad pouze v tom, že jde o koronograf lasco na družici SOHO/. Máte někdo představu co může být ten bod vpravo na snímku koronografu ?http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/rea ... 242_c3.gif
Uživatelský avatar
kiskopec76
Příspěvky: 26
Registrován: 03. 02. 2006, 21:02

Slnecna korona

#39

Příspěvek od kiskopec76 »

MMys napsal: Pokud máš jen uvedené dalekohledy, bude to problém. Záleží, co máš za foťák a montáž.

Vaianta 1 - digitální kompakt. Nejhorší varianta. Prakticky jediná možnost je afokální konfigurace za okulárem, s co nejmenším zvětšením (nejdelším ohniskem okuláru)  třeba 40mm. Okulár by měl mít co největší výstupní čočku (tu nejbíže u oka). Mě se docela osvědčil Plossl GS 40mm, ten je za pakatel a s mojím Olympus C2500L  skoro nevinětoval (když se foťák nacpal hned za okulár, bez gumové očnice) a použil zoom. Vixen LV 30mm je také dobrý. Ale cena je značně vyšší. Každopádně se smiř s tím, že zachytíš protuberance a nejbižší část korony. Je třeba ovládat expozici dálkovou spouští, nebo časovačem. Při mačkání spouště rukou to spolehlivě rozklepeš.

Varianta 2 - kinofilmová zrcadlovka v primárním ohnisku. Sluneční kotouč bude mít tak 8-9mm, takže na formát 24x36mm je to akorát. Použij jemnozrný málo citlivý film 50-100ASA, drátěná spoušť je nutností, a doporučuji půjčit (v bazaru koupit) tělo, co má možnost předsklopení zrcátka. Chce to tuhou montáž. Co máš vlastně za montáž.

Varianta 3 - DSLR v primárním ohnisku, pokud nemáš, maximálně můžeš někoho poprosit, aby ti ji půjčil, ale to asi nikdo moc rád neudělá.  Při obvyklé velikosti senzoru zhruba 24x16mm je metrové ohnisko už skoro dost, ale půjde to. Reduktor tak 0.6-0.8x by se hodil. Nebezpečí rozklepání závěrkou a zrcátkem je poměrně malé, chce to vyzkoušet.

Pokud nemáš velké zkušenosti s astrofotografií (neber to jako urážku, ale podle dotazů asi moc nemáš) možná bude nejlepší se jenom dívat :-)

Usmievam sa, ale nie som zaciatocnik. Len som fotil doteraz len na digital a zdalo sa mi, ze neviem o niecom co viete ostatni.

Ja s fotenim za okularom mam dobre skusenosti. Rad by som ukazal par mojich vysledkov.

Mozno by si sa cudoval.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Slnecna korona

#40

Příspěvek od MMys »

Napiš prosímtě, co máš za foťák, na jaké montáži je ten dalekohled a tak. Na snímky korony jsou potřeba i časy v desetinách sekundy (při tom zorném poli), a tak ta montáž musí být dost stabilní. Malý refraktor by ti to značně ulehčil. Já mluvím z vlastní zkušenosti. Vyfotit Měsíc kompaktem za okulárem problém není, ale vyfotit takovým dalekohledem (na relativně tuhé montáži EQ6) Měsíc na film časem kolem 1/50-1/100 sec. tak aby nebyl rozklepaný, je docela problém. Je buď nutné vybrat zrcadlovku s předsklopením zrcátka, nebo něco s opravdu jemných chodem, určitě ne tedy stroje jako Praktica nebo Zenit.

Výhodou kompaktu bude to, že vibrace nehrozí, závěrka je tak lehoučká, že není poznat. Ale nedotaneš tam široké okolí, což je na snímku to nejkrásnější.

Já tě nijak nepodceňuji, ale z těch dotazů mi prostě připadalo, že nemáš tušení o čem je řeč. Psal jsem, že to nemyslím ve zlém, a pokud to nebylo pochopeno, tak se omlouvám. Doporučuji sestavu vyzkoušet na Měsíci. Použij třeba nějaký filtr a nízkou citlivost, a zkus si, zda jsi schopný fotit časy v rozmezí setin až řekněme desetiny sekundy ostré snímky...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
kiskopec76
Příspěvky: 26
Registrován: 03. 02. 2006, 21:02

Slnecna korona

#41

Příspěvek od kiskopec76 »

MMys napsal: Napiš prosímtě, co máš za foťák, na jaké montáži je ten dalekohled a tak. Na snímky korony jsou potřeba i časy v desetinách sekundy (při tom zorném poli), a tak ta montáž musí být dost stabilní. Malý refraktor by ti to značně ulehčil. Já mluvím z vlastní zkušenosti. Vyfotit Měsíc kompaktem za okulárem problém není, ale vyfotit takovým dalekohledem (na relativně tuhé montáži  EQ6) Měsíc na film časem kolem 1/50-1/100 sec. tak aby nebyl rozklepaný, je docela problém. Je buď nutné vybrat zrcadlovku s předsklopením zrcátka, nebo něco s opravdu jemných chodem, určitě ne tedy stroje jako Praktica nebo Zenit.

Výhodou kompaktu bude to, že vibrace nehrozí, závěrka je tak lehoučká, že není poznat. Ale nedotaneš tam široké okolí, což je na snímku to nejkrásnější.

Já tě nijak nepodceňuji, ale z těch dotazů mi prostě připadalo, že nemáš tušení o čem je řeč. Psal jsem, že to nemyslím ve zlém, a pokud to nebylo pochopeno, tak se omlouvám. Doporučuji sestavu vyzkoušet na Měsíci. Použij třeba nějaký filtr a nízkou citlivost, a zkus si, zda jsi schopný fotit časy v rozmezí setin až řekněme desetiny sekundy ostré snímky...

Je mi jasne ako si to myslel, dobry pocit to nebol co som cital ale je mi jasne, ze podla toho ako som sa pytal to bola normalna reakcia.

Fotky na stene doma, ktore som nafotil za poslednych 5 rokov neobsahuju len mesiac.

Ale uprimne dufam, ze sa vela od teba a aj ostatnych naucim.

Takze.

Newton 125/1000 a 200/1200, EQ4 s pohonom, Olympus C-500 - manualna funkcia expozicie od 1/2000 s do 16s.redukcia digitalu na okulare 4mm a 40mm.

Je mi jasne, ze ak to co mam doma je vsetko co dokazem vziat do Turecka, musim sa rozhodnut co planovat.

Mozno opat blba otazka alebo nieco take. Vcera som skusal co si mi pripomenul a VIES aky je vysledok...... Hej ako hovoris.

Tak som chytil Olympus C-500 a skusil som nafotit mesiac len tak zo stativu. 3xopticky zoom a 2x digitalny zoom. Vysledok by som ti rad ukazal.Co ty na to?



Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Slnecna korona

#42

Příspěvek od MMys »

Však ukaž, i ten afokálně, i ten jenom foťákem. Jsem zvědavý, klidně i tvé nejlepší kousky. Pokud nechceš veřejněm mám e-mail (dole v popisu). Se sluníčkem to bude tím foťákem horší než s Měsícem. Při vstupu a výstupu (prstýnek, Bailyho perly) je tam vysoký kontrast, a hromada členů v objektivu asi nadělá díky reflexům pěknou paseku. Kontrast bude mizerný. Tady prostě vede objektiv s minimem ploch. Zvážil bych tho menšího Newtona. I ten je na tu montáž dost.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Slnecna korona

#43

Příspěvek od MilAN »

kiskopec06 napsal:
Takze.

Newton 125/1000 a 200/1200, EQ4 s pohonom, Olympus C-500 - manualna funkcia expozicie od 1/2000 s do 16s.redukcia digitalu na okulare 4mm a 40mm.


Když se podívám na tu tvoji sestavu (malý Newton), tak při maximálním Zoomu na Olympusu C500 se Ti tam Slunce nevejde . Takže budeš muset se zoomem jít tak na 1/2 a méně - t.j. pod 9 mm.Při tomto ohnisku to bude už zajisté vinětovat-vykreslené pole bude kruhové(maximálně na výšku formátu) Takže to chce určitě vyzkoušet - stačí ve dne proti obloze.
Na žádnou expoziční automatiku se nemůžeš při zatmění spoléhat-je nutno použít manuál a řadu odstupňovaných expozic.
S tím tubusem to nemusíš mít vůbec jednoduché v letadle -v každém případě musí do zavazadlového prostoru .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kiskopec76
Příspěvky: 26
Registrován: 03. 02. 2006, 21:02

Slnecna korona

#44

Příspěvek od kiskopec76 »

MilAN napsal:

Když se podívám na tu tvoji sestavu (malý Newton), tak při maximálním  Zoomu na Olympusu  C500 se Ti tam Slunce nevejde . Takže budeš muset se zoomem jít tak na 1/2 a méně - t.j. pod 9 mm.Při tomto ohnisku to bude už zajisté vinětovat-vykreslené pole bude kruhové(maximálně na výšku formátu) Takže to chce určitě vyzkoušet - stačí ve dne proti obloze.


Na žádnou expoziční automatiku se nemůžeš při zatmění spoléhat-je nutno použít manuál a řadu odstupňovaných expozic.
S tím tubusem to nemusíš mít vůbec jednoduché v letadle -v každém případě musí do zavazadlového prostoru .


Presne sedi co si napisal.Akurat, ze Newtna 125/1000 s Olympusom C-500 pouzijem bez zoomu- tak mam vykresleny okraj takmer presne na velkost obrazu vo fotaku.Dnes som to skusal.

Skusal som aj to, ze som na ten newton pripevnil moj prvy " dalekohlad " fomei 60/700 a dal som do ohniska Philips ToUCam Pro 840K. Videl som 1. 1/4 slnka co je malo ale viac ako na ohniska 1000 alebo 1200 co mam.

Pohon nebol vobec problem, ukludnilo sa to vzdy do 3-4 sekund. Fotak fungoval nadherne, nastavenie sa da zmenit za 2 sek, na ustalenie montaze mam 15 sek a potom mi fotak urobi 5 fotiek za sebou. Expozicia je od 15sek do 1/2000 sek.

Prepravu planujem tak , ze primarne zrkadlo si vezmem k sebe a do ruk osudu necham tubus, so stativom a sekundarkou.

Ze vraj sa ma letiet zo Schwechatu. Comu sa netesim. Bratislava by bola asi lepsia.

Premyslal som ci ma zmysel namontovat tu 60/700 s kamerou a nechat fotit pocitac kazdych 5 sek nejakym programom ( zatial som skusal program ku kamere ) alebo natacat video. Kedze vidiet 1. 1/4 asi sa budem musiet rozhodnut napevno nastavcit jednu zo styroch 1/4 slnka na detajl. Da sa nieco predpokladat? Druha vec je, ze musim dopredu nastavit kameru pretoze ja planujem fotit na digital a to ako to nastavit netusim. Neviem ako sa da taketo nieco simulovat. a pocas zatmenia sa nebudem s tym hrat. Nie?
Je moznost to dat na automatiku ale to , ze to nastavi poriadne je asi sanca 1 ku 1000000.

Taze spekulujem.

Potesim sa kazdemu napadu. Vopred dakujem.

Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Slnecna korona

#45

Příspěvek od Paaja »

Je sluneční koróna kruhová, nebo je protažená (výtrysky apod.)? Ptám se kvůli kompozici záběru, formát fotky je 2:3, rád bych ho plně využil (D70 + ED80).
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Odpovědět