Detekcia GRB

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tech6
Příspěvky: 49
Registrován: 07. 07. 2005, 00:17

Detekcia GRB

#31

Příspěvek od Tech6 »

A jak se ladí anténa ...?! To sem mimo mísu já...
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Detekcia GRB

#32

Příspěvek od Miloš Hroch »

Velice dobrý návod jak naladit anténu do rezonance je na stránce kterou jsem ti napsal o několik příspěvků výše, když se dobře podíváš. Jinak stručně
se to dělá asi takto. Vyrobíš rámovou anténu (počty závitů a průměry mohou být různé viz. net) Já jsem navinul 50 závitů smaltovaným drátem průměru 0,4 mm při délce ramene antény 70 cm. Pro tuto konstrukci a kmitočet asi 20 kHz vychází kapacita paralelního kondenzátoru cca 15 nF, to je první nástřel. Když máš takto zkonstruovanou anténu, musíš změřit její skutečnou rezonanční frekvenci (viz. odkazované stránky). Ze změřené rezonanční frekvence a kapacity připojeného kondenzátoru spočítáš indukčnost cívky f=1/(2*pi*(LC)^0.5). Zvolíš si vysílač který chceš přijímat (jeho frekvenci). Když znáš indukčnost cívky a požadovanou frekvenci, snadno zpětně dopočítáš potřebnou kapacitu. Tím se již přiblížíš velice blizko k požadované frekvenci. Pak už zbývá jen experimentovat - měnit po malých skocích kapacitu a měřit rezonanční fr. Vhodnou kapacitu budeš muset nejspíš nakombinovat z několika kondenzátorů, které se vyrábějí v běžných řadách E6 nebo E12. Každopádně to chce experimentovat. Nakonec ještě drobná rada. Běžné keramické kondenzátory mají poměrně velký teplotní součinitel, takže po naletování kondenzátoru, než začneš měřit rezonanci, chvilku počkej než se teplota srovná, jinak ti to bude neustále ujíždět. Je lepší použít svitkové kondenzátory, pakliže jsou v požadovaných hodnotách.
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Detekcia GRB

#33

Příspěvek od Rudy »

Tech6 napsal: Zkusil bys spíš tu GII ta GIII mi přijde až moc složitá...pájet sice umim ale to je maximum.Ja by som na zaciatok doporucil Gyrator II. Aj preto, ze je jednoduchsi, ale hlavne preto, ze sa da priamo pripojit k PC cez zvukovu kartu, co na zaciatok uplne postaci. Gyrator III je v podstate GII ale ma naviac jeden IO, ktory sluzi ako integrator a prisposobuje uroven signalu pre A/D konvertor.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Tech6
Příspěvky: 49
Registrován: 07. 07. 2005, 00:17

Detekcia GRB

#34

Příspěvek od Tech6 »

Fain...pustim se do nej....a je k dipozici na netu nekde nakresleny tist. spoj?! S jejich kreslenim nemam zkusenosti... Da se s tim GII take uspet při detekci GRB ?!?

Uživatelský avatar
Tech6
Příspěvky: 49
Registrován: 07. 07. 2005, 00:17

Detekcia GRB

#35

Příspěvek od Tech6 »

Jetšě mám pár laických otázeček... nevíte o nějakém dobrém e-shpu s elektrosouč. kde by je všechny na GII měli a hlavně: Jaký plošný spoj...??! Všude jich mají hafo a opravdu do toho zatim newidim...i když bych rád. Tak třeba časem...
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Detekcia GRB

#36

Příspěvek od Miloš Hroch »

Jestli jsi tištěné spoje nikdy nenavrhoval ani nevyráběl, pak pro tebe bude asi nejvhodnější cesta
univerzální plošný spoj. Naletovat to do něho a propojit navzájem dráty. Všechny součástky včetně univerzálních pl. spojů různých velikostí mají v GM electronic http://www.gme.cz/.
Mají zásilkovou službu a na jejich webu je i katalog.
Uživatelský avatar
Tech6
Příspěvky: 49
Registrován: 07. 07. 2005, 00:17

Detekcia GRB

#37

Příspěvek od Tech6 »

Diky moc za info. A ještě jedns maličkost...Jak poznam že rezistor 0,25W ma odpor 3,3KOHm. Vsude piší pouze W.
Uživatelský avatar
Tech6
Příspěvky: 49
Registrován: 07. 07. 2005, 00:17

Detekcia GRB

#38

Příspěvek od Tech6 »

a universální plošné spoje jsou v tom katalogu jaké...laboratorní...nebo oboustránné...opravdu se v tom nevyznám!
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Detekcia GRB

#39

Příspěvek od Miloš Hroch »

Postačí ti jednostranný plošný spoj. "Watáž" rezistorů pro tuto aplikaci postačí minimální (tj. 0,1 nebo 0,25 W). Na výkon je dobré hledět pouze když víš, že rezistor bude v aplikaci zatěžován vyšším výkonem (poteče tam větší proud), což není tento případ. Neber to ve zlém, ale neměl bys jednodušší někoho poprosit aby ti to postavil? Jinak bych ti doporučoval koupit si nějakou knížku, ve které jsou základy elektrotechniky a trochu ji prostudovat To se ti nikdy neztratí.
Uživatelský avatar
Tech6
Příspěvky: 49
Registrován: 07. 07. 2005, 00:17

Detekcia GRB

#40

Příspěvek od Tech6 »

Asi si nějakou knížku koupím....to je v poho, z prvu jsem o tom že si někomu řeknu také uvažoval, ale pak jsem si to rozmyslel...chtěl bych se tomu věnovat i dále a myslim že tyto zkušenosti se mi hodí.
wolfy

Detekcia GRB

#41

Příspěvek od wolfy »

V prvni rade se musis naucit pajet jinak to nepujde. To ostatni jako je znaceni odporu se da najit vsude mozne.
Zacal jsem pracovat na navrhu desky pro gyrator II, mela by byt hodova do tydne.
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Detekcia GRB

#42

Příspěvek od Rudy »

Tech6 napsal: Fain...pustim se do nej....a je k dipozici na netu nekde nakresleny tist. spoj?! S jejich kreslenim nemam zkusenosti... Da se s tim GII take uspet při detekci GRB ?!?

Aby si mal lepsiu predstavu, toto je moj Gyrator II. Bez napajacieho zdroja, rozmery 100x40 mm.
http://fotky1.azet.sk/jsFotka.phtml?i9= ... =1&ftid=10

Ako vidis, je to maximalne jednoduche, funguje to a podla mna sa s tym daju robit " vedecke pozorovania".
A aby som to neopakoval, vsetko ostatne tu uz popisal hroch.
Pytas sa, ci sa s tym da detekovat GRB? Mne sa to podarilo a dalsie pozitivne detekcie GRB su podrobne zdokumentovane napriklad tu: http://www.infiltec.com/SID-GRB@home/

Drzim palce!
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Tech6
Příspěvky: 49
Registrován: 07. 07. 2005, 00:17

Detekcia GRB

#43

Příspěvek od Tech6 »

Chci se zeptat na značení odporů...jak poznám že maj třeba 3,3kOhms? Všude je hlavně W.
Uživatelský avatar
Tech6
Příspěvky: 49
Registrován: 07. 07. 2005, 00:17

Detekcia GRB

#44

Příspěvek od Tech6 »

Už si chci objednat věci na GII.
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Detekcia GRB

#45

Příspěvek od Miloš Hroch »

Nevím co máš za odpory, ale normálně by na nich mělo být barevné značení. Tabulky jsou např zde:http://www.labo.cz/mft/barznac.htm nebo přímo skript na dekódování tady http://www.zskom.zatec.cz/odpor/odpor.html
Odpovědět