DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#31

Příspěvek od MMys »

že si máš své osobní spory s Kamim řešit soukromě, a ne na veřejném fóru.

(A omlouvám se že reaguji místo Milana, stejně to Shodam smaže, ale asi není zrovna v dosahu internetu)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#32

Příspěvek od VK »

MMys napsal: že si máš své osobní spory s Kamim řešit soukromě, a ne na veřejném fóru.

(A omlouvám se že reaguji místo Milana, stejně to Shodam smaže, ale asi není zrovna v dosahu internetu)
Varoval jsem všechny lidi před člověkem, který by mohl někoho poškodit. Udělal jsem dobrou věc. Ale jak je vidět, byla "odudělána". Zajímá mne, jaké pravidlo jsem porušil.

Zajímá mne také, proč před rokem nebyla smazána Fryšova zpráva z tématu "re: paralaktický stolek" z 2. 10. 2004, 19:00:07. Vždyť se jedná o evidentní pomluvu prodávané věci! (http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1099998511)

Všiml jsem si, že těch zpráv, co bylo smazáno, je víc. Rád bych je viděl (třeba jen já sám, čistě pro úplnost).

Děkuji.

V. K.
Uživatelský avatar
lux
Příspěvky: 8
Registrován: 21. 12. 2005, 15:34

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#33

Příspěvek od lux »

Ta francouzská inspirace je skutečně zajímavá především možností frezovat kola šnekováho převodu. Rád bych se pokusil tuto metodu zdokonalit a postavit jednoúčelový strojek pro frezování. Může někdo poradit jaké průměry a případně počty zubů by byly vhodné ? Ten mechanizmus by měl jednu nevýhodu...uměl by vyrábět pouze jeden druh kola proto je rozhonutí o průměr a počtu zubů poměrně důležité. Díky.
Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#34

Příspěvek od Jan »

VÝROBA ŠNEKOVÝCH KOL FRÉZOVÁNÍM

Všeobecně lze říci, že počet zubů šnekového kola RA a DEC je dán požadovaným převodem, který je klasicky 1:96 nebo 1:144. Pro technologii frézování je pak dúležitý i zvolený modul soukolí. Důležitým faktorem ovlivňujícím výslednou kvalitu šnekového soukolí je i volba materiálu pro šnekové kolo a pro šroub šnekového soukolí a konstrukční řešení vymezení vůle šnekového soukolí.

Podrobnější informace ochotně poskytne kolega
Ing. Václav Grim, tel. 241.430.082, autor montáže EMG-1
zveřejněné na našem WEBu na URL:

http://www.grecner.cz/astro/mech_c05.htm

Zdraví a
mnoho zdaru v konstrukční práci přeje
Jan
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#35

Příspěvek od MilAN »

No nevím, pokud chceš vytrábět kvalitní kola, je nutná odvalovací frézka, i když to lze i podomácku na různých přípravcích , od vrtačky přes soustruh ..... Samozřejmě, ta přesnost jde trochu stranou.
Pokud jde o počet zubů, za klasiku se považuje 360 zubů, event. 1/2 či dvojnásobek.Mělo to mnoho výhod,které ale v době elektroniky vypadají jako přebytečné. Takže dnes lze používat prakticky jakýkoliv počet zubů. Otázka by spíše měla být na průměr kola. A potom je průměr a počet zubů vázán modulem, a tam je třeba se přizpůsobit mašině, jaké moduly jsou k dispozici.
Materiál v klasickém provedení : kolu bronz, šnek ocel.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#36

Příspěvek od MartinV. »

Zdravim vsechny na foru.

Chce-li se nekomu skutecne do stavby montaze a mate-li dost penez, moznosti pouzití strojních zarízení a konstrukcni znalosti doporucuji jako inspiraci :
http://www.heavensgloryobservatory.com/ ... design.htm

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Frenk
Příspěvky: 259
Registrován: 29. 08. 2004, 18:26

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#37

Příspěvek od Frenk »

Pěkné vážne,kdyby byly jěště nějaké výkresy.O něčem takovém už dlouho přemýšlím ,jsem ochoten do něčeho takového jít,ale zatím shromažduju dokumentaci.Takže jestli máte někdo něco podobného sem stím :D

MartinV napsal: Zdravim vsechny na foru.

Chce-li se nekomu skutecne do stavby montaze a mate-li dost penez, moznosti pouzití strojních zarízení a konstrukcni znalosti doporucuji jako inspiraci :
http://www.heavensgloryobservatory.com/ ... design.htm

MartinV
49°43'9"   N&&15°46'14" E
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#38

Příspěvek od MMys »

A odkud tu dokumentaci shromažďuješ, tedy doufám, že myslíš výkresovou dokumentaci. Nechci ti brát iluze, ale dokumentaci k montážím této třídy prostě nenajdeš válet jen tak někde po Internetu, ani běžně kolovat mezi lidmi.

Pokud chceš větší paralaktickou montáž na stabilní umístění, tak doporučuji si ji nechat vyrobit. Nechci tady nyní dotyčnému dělat reklamu, ale montáž od p. Drbohlava by ti měla udělat dobrou službu.

Viděl jsem jich několik, a měl jsem výhrady ke konstrukci možnosti (nebo spíš nemožnosti) přítlaku a vymezení vůle mezi šnekem a kole. Tento největší nedostatek podle referencí jednoho čerstvého majitele montáže již padl. Pouzdro šneku je uložené kyvně, otočně kolem jedné strany, a je stavitelné. Ještě jsem to sice neviděl, ale uvidím, až tam budu montovat pohony. V tomto okamžiku by to již měla být opravdu slušná montáž, která nebude mít problémy s vůlí.

PE těchto montáží se pohybuje díky poměrně velkým šnekovým kolům dle mých měření na několika kusech řekněme mezi 8-20" špička-špička, což je velmi dobrá hodnota.

Cena montáží je podle mne velmi rozumná, a pokud začneš stavět sám, rozhodně se nedostaneš na nižší částku. Budeš montáž několikrát předělávat, vylepšovat, zdokonalovat, někteří z Vás by určitě mohli vyprávět...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Frenk
Příspěvky: 259
Registrován: 29. 08. 2004, 18:26

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#39

Příspěvek od Frenk »

Přesně tak,výkresy na netu prostě asi nejsou :-[
Jedná se spíš o sbíraní fotek,ruzných popisů atd.A podle toho výkresy namalovat.Jde o to posbírat co nejvíc inf.aby člověk nevymýšlel vymyslené.
Vždyt i ty sis nějak tak namaloval a vyrobil okul.výtach ne?
Ohledně té montáže,nedávno jsem viděl jeho největší kousek,ke kterému Ty děláš pohony.Je to opravdu velká montáž(o ceně mluvit snad asi ani nebudem),člověk si to uvědomí až když stojí vedle ní,na fotkách to tak nevypadá.Ta montáž je asi opravdu dobrá,bohužel jěště jsem ji neviděl v práci,doufám že ji uvidím.No a já mám možnost výroby prakticky jenom za cenu materiálu a to jěště se slevou,Neříkám že ta montáž bude takových rozměrů!!To kyvné uložení mám v plánu taky.co se týká ceny myslím že bude o hodně nižší než u srovnatelných výr.Teda nemám představu na kolik vyjdou motory a elektronika,stím by si mohl pomoc ty ne ;)
Ale to je všechno výhled do budoucna na jaro je plánovaná přestavba domu,a aby toho nebylo málo tak stavba vetšího dalekohledu :D


MMys napsal: A odkud tu dokumentaci shromažďuješ, tedy doufám, že myslíš výkresovou dokumentaci. Nechci ti brát iluze, ale dokumentaci k montážím této třídy prostě nenajdeš válet jen tak někde po Internetu, ani běžně kolovat mezi lidmi.

Pokud chceš větší paralaktickou montáž na stabilní umístění, tak doporučuji si ji nechat vyrobit. Nechci tady nyní dotyčnému dělat reklamu, ale montáž od p. Drbohlava by ti měla udělat dobrou službu.

Viděl jsem jich několik, a měl jsem výhrady ke konstrukci možnosti (nebo spíš nemožnosti) přítlaku a vymezení vůle mezi šnekem a kole. Tento největší nedostatek podle referencí jednoho čerstvého majitele montáže již padl. Pouzdro šneku je uložené kyvně, otočně kolem jedné strany, a je stavitelné. Ještě jsem to sice neviděl, ale uvidím, až tam budu montovat pohony. V tomto okamžiku by to již měla být opravdu slušná montáž, která nebude mít problémy s vůlí.

PE těchto montáží se pohybuje díky poměrně velkým šnekovým kolům dle mých měření na několika kusech  řekněme mezi 8-20" špička-špička, což je velmi dobrá hodnota.

Cena montáží je podle mne velmi rozumná, a pokud začneš stavět sám, rozhodně se nedostaneš na nižší částku. Budeš montáž několikrát předělávat, vylepšovat, zdokonalovat, někteří z Vás by určitě mohli vyprávět...
49°43'9"   N&&15°46'14" E
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#40

Příspěvek od MMys »

Ještě by možná stálo zato ujasnit si jednu věc. Naco vlastně u nás, v našich podmínkách, potřebuješ tak velikou paralaktickou montáž, s velkým dalekohledem. Tobě ta 250-ka na paralaktice nestačí ?

1) Na focení ? To asi těžko, dospěješ k názoru, že opravdu největší průměr, kterým má u nás smysl fotit bez takových věcí jako adaptivní optika nebo velkoformátové CCD senzory s pixely ne v jednotkách ale spíš desítkách um, je tak 200mm, nejvýše snad 250mm v nějaké opravdu světelné konfiguraci, aby bylo rozumné ohnisko. Takový dalekohled unese ještě relativně malá montáž. Můžeš v klidu zapomenout na sestavy stylu 20" Ritchey-Chretien, SCT a podobné, na odpovídající montáži, které vídáš třeba u amerických amatérů, se kterými pořizují ty fantastické obrázky s detaily pod úrovní jedné úhlové vteřiny. To u nás s identickou sestavou stejně není možné. Nebo tak možná jednou dvakrát do roka. Prostě pokud neděláš fotometrii, spektroskopii a podobnou vědeckou činnost, kde potřebuješ opravdu hodně světla a tím dosah, tak na fotografování (myslím hezkých obrázků pro vlastní potřebu a radost) nemá význam jít na nic většího, spíš naopak.

2) Na pozorování ? To asi taky ne. U 40cm Newtona na odpovídající paralaktice budeš balancovat na 2-3m vysokých schůdkách hlavou někde ve 4m nad zemí, u okulárového výtahu. U stejně velkého Dobsona budeš stát pohodlně na zemi. Pokud Ti snad vadí, že ti snad u dobsona utíká objekt ze zorného pole, dá se to (pro koukání) řešeit za zlomek ceny paralaktické montáže Buď poncetovou plošinou, nebo elektronickým pohonem v obou osách s řídící elektronikou (a určitě i bez počítače).

3) No, pak už zbývá jen jeden "rozumný" důvod, abys prostě mohl říct a ukázat, že máš velký dalekohled. Upřímně se přiznám, že jsem po tom toužil taky. Naštěstí na realizaci nikdy nedošlo, a včas jsem zjistil, že to není ta nejlepší cesta. Jiným se ten sen podařilo realizovat, a mnohdy dodnes bojují s provozem monstra. Neříkám, že je to pravidlo, a že to tak vždy musí dopadnout, ale já to dnes prostě tak cítím, a jsem rád, že nikde nemám ohromnou paralaktiku, kterou nemohu nikam vzít a podobně. Pokud si někdy pořídím velký dalekohled, a to si pořídím, a brzy, bude to snadno převozný dobson kolem 40cm. A rozhodně s ním fotit nebudu...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#41

Příspěvek od ivanmsk »

MMys napsal: Ještě by možná stálo zato ujasnit si jednu věc. Naco vlastně u nás, v našich podmínkách, potřebuješ tak velikou paralaktickou montáž, s velkým dalekohledem. Tobě ta 250-ka na paralaktice nestačí ?

1) Na focení ? To asi těžko, dospěješ k názoru, že opravdu největší průměr, kterým má u nás smysl fotit bez takových věcí jako adaptivní optika nebo velkoformátové CCD senzory s pixely ne v jednotkách ale spíš desítkách um, je tak 200mm, nejvýše snad 250mm v nějaké opravdu světelné konfiguraci, aby bylo rozumné ohnisko. Takový dalekohled unese ještě relativně malá montáž. Můžeš v klidu zapomenout na sestavy stylu 20" Ritchey-Chretien, SCT a podobné, na odpovídající montáži, které vídáš třeba u amerických amatérů, se kterými pořizují ty fantastické obrázky s detaily pod úrovní jedné úhlové vteřiny. To u nás s identickou sestavou stejně není možné. Nebo tak možná jednou dvakrát do roka. Prostě pokud neděláš fotometrii, spektroskopii a podobnou vědeckou činnost, kde potřebuješ opravdu hodně světla a tím dosah, tak na fotografování (myslím hezkých obrázků pro vlastní potřebu a radost) nemá význam jít na nic většího, spíš naopak.

2) Na pozorování ? To asi taky ne. U 40cm Newtona na odpovídající paralaktice budeš balancovat na 2-3m vysokých schůdkách hlavou někde ve 4m nad zemí, u okulárového výtahu. U stejně velkého Dobsona budeš stát pohodlně na zemi. Pokud Ti snad vadí, že ti snad u dobsona utíká objekt ze zorného pole, dá se to (pro koukání) řešeit za zlomek ceny paralaktické montáže Buď poncetovou plošinou, nebo elektronickým pohonem v obou osách s řídící elektronikou (a určitě i bez počítače).

3) No, pak už zbývá jen jeden "rozumný" důvod, abys prostě mohl říct a ukázat, že máš velký dalekohled. Upřímně se přiznám, že jsem po tom toužil taky. Naštěstí na realizaci nikdy nedošlo, a včas jsem zjistil, že to není ta nejlepší cesta. Jiným se ten sen podařilo realizovat, a mnohdy dodnes bojují s provozem monstra. Neříkám, že je to pravidlo, a že to tak vždy musí dopadnout, ale já to dnes prostě tak cítím, a jsem rád, že nikde nemám ohromnou paralaktiku, kterou nemohu nikam vzít a podobně. Pokud si někdy pořídím velký dalekohled, a to si pořídím, a brzy, bude to snadno převozný dobson kolem 40cm. A rozhodně s ním fotit nebudu...
Nechcem do toho nejako vstupovat, ale musim suhlasit s MMys, ze stavat velky dalekohlad na stabilnej paralaktike len na "pokoukanicko" bez toho aby mal clovek za ciel nejaku vaznejsiu pracu typu fotometria, astrometria a podobne je luxus. Kedysi sme s kolegom (ceres) hovorili o tom, ze velky dalekohlad je len jedna cast zostavy, druha je povedzme CCD kamera a prislusenstvo. Cenovo sa tato druha cast minimalne vyrovna cene toho dalekohladu. Potom k tomu pristupuju dalsie faktory ako priemerny pocet jasnych a superjasnych noci za rok a podobne.
Tym nechcem nikoho odradit od stavby velkeho dalekohladu, ale (a to nechcem velmi podpichovat) aj na Slovensku mame jeden velky dalekohlad, ktoreho rozbeh je akosi podozrivo pomaly. Asi to nie je take jednoduche ako sa na prvy pohlad zda...
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
Frenk
Příspěvky: 259
Registrován: 29. 08. 2004, 18:26

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#42

Příspěvek od Frenk »

Pozor ale já psal že tak velkou montáž stavět nechci.
Ano byla by určená na focení.
Proč si ji chci postavit?Baví mě takové kutilství,mám možnost kde si ji vyrobyt,a další důvod je že se mi nechce platit 25 000 a víc za montáž která se musí pro focení stějně upravovat,vždyt i ty u svojí EQ6 si musel dělat ůpravy.
Ano chci si postavit větší dalekohled,prostě proto že 250 je jen 250,proč si řada lidí nejenom zde pořizují větší dalekohledy.Jasně že ten dalekohled chci jen na vizuální pozorování(dnes a dene to zde píšeš ty i ostatní ,že do našich podmínek na focení je 200 do metrového ohniska maximum, nemám důvod vám nevěřit a pokušet se o opak)
Ten Tebou 3 uváděný důvod, otevřeně říkám ano kdo znás tady na foru by nechtěl větší dalekohled než má  ;)

MMys napsal: Ještě by možná stálo zato ujasnit si jednu věc. Naco vlastně u nás, v našich podmínkách, potřebuješ tak velikou paralaktickou montáž, s velkým dalekohledem. Tobě ta 250-ka na paralaktice nestačí ?

1) Na focení ? To asi těžko, dospěješ k názoru, že opravdu největší průměr, kterým má u nás smysl fotit bez takových věcí jako adaptivní optika nebo velkoformátové CCD senzory s pixely ne v jednotkách ale spíš desítkách um, je tak 200mm, nejvýše snad 250mm v nějaké opravdu světelné konfiguraci, aby bylo rozumné ohnisko. Takový dalekohled unese ještě relativně malá montáž. Můžeš v klidu zapomenout na sestavy stylu 20" Ritchey-Chretien, SCT a podobné, na odpovídající montáži, které vídáš třeba u amerických amatérů, se kterými pořizují ty fantastické obrázky  s detaily pod úrovní jedné úhlové vteřiny. To u nás s identickou sestavou stejně není možné. Nebo tak možná jednou dvakrát do roka. Prostě pokud neděláš fotometrii, spektroskopii a podobnou vědeckou činnost, kde potřebuješ opravdu hodně světla a tím dosah, tak na fotografování (myslím hezkých obrázků pro vlastní potřebu a radost) nemá význam jít na nic většího, spíš naopak.

2) Na pozorování ? To asi taky ne. U 40cm Newtona na odpovídající paralaktice budeš balancovat na 2-3m vysokých schůdkách hlavou někde ve 4m nad zemí, u okulárového výtahu. U stejně velkého Dobsona budeš stát pohodlně na zemi. Pokud Ti snad vadí, že ti snad u dobsona utíká objekt ze zorného pole, dá se to (pro koukání) řešeit za zlomek ceny paralaktické montáže Buď poncetovou plošinou, nebo elektronickým pohonem v obou osách s řídící elektronikou (a určitě i bez počítače).

3) No, pak už zbývá jen jeden "rozumný" důvod, abys prostě mohl říct a ukázat, že máš velký dalekohled. Upřímně se přiznám, že jsem po tom toužil taky. Naštěstí na realizaci nikdy nedošlo, a včas jsem zjistil, že to není ta nejlepší cesta. Jiným se ten sen podařilo realizovat, a mnohdy dodnes bojují s provozem monstra. Neříkám, že je to pravidlo, a že to tak vždy musí dopadnout, ale já to dnes prostě tak cítím, a jsem rád, že nikde nemám ohromnou paralaktiku, kterou nemohu nikam vzít a podobně. Pokud si někdy pořídím velký dalekohled, a to si pořídím, a brzy, bude to snadno převozný dobson kolem 40cm. A rozhodně s ním fotit nebudu...
49°43'9"   N&&15°46'14" E
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#43

Příspěvek od MilAN »

frenk napsal: Ano byla by určená na focení.


Jasně že ten dalekohled chci jen na vizuální pozorování

?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Frenk
Příspěvky: 259
Registrován: 29. 08. 2004, 18:26

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#44

Příspěvek od Frenk »

Ta montáž na focení,menším dalekohledem.
A ten velký dalekohled na vizuální pozorování.Ten stou montáží nemá co dělat.

MilAN napsal:

?
49°43'9"   N&&15°46'14" E
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

DOKUMENTACE PRO EKVATOREÁLNÍ MONTÁŽ

#45

Příspěvek od MMys »

Tak teď teda nechápu, co chceš ??? Ty chceš tedy stavět montáž na focení menším dalekohledem ? Tak nesháněj a nekresli dokumentaci, ale montáž si kup. Na takový dalekohled, kterým se tady dá fotit, vyjde levněji montáž koupená. To si nedělám srandu. Podívej se, kolik stojí třeba montáž EQ6, nebo dokonce ještě menší, a zamysli se nad tím, jak dlouho ti bude trvat, než něco takového vyrobíš a na kolik tě to asi vyjde...

Kompletní elektroniku s pohony (které jsi chtěl výhledově ode mne) pro montáž velikosti zhruba EQ6 si započti jako první položku v hodnotě zhruba 8-9000,-

Mimochodem, EQ6 jak se prodává nyní, již úpravu pro focení nepotřebuje, výrobce udělal změnu, a z verze bez GO-TO již mizerné převodovky zmizely, a jsou tam motory a převod jako ve verzy se SkyScanem, a ten je docela slušný.

Jinak Tě už ale už celkem chápu. Jde o takovou profesní deformaci, znám to na sobě dobře, taky každou chvíli stavím něco (myslím elektronického) co bych si mohl mnohdy za prakticky stejnou cenu koupit. Ale já to prostě chci mít svoje, a vědět co v tom je a proč to funguje nebo nefunguje. Je to tak, že ? Pokud by mne ovšem stavba měla vyjít dráž, než nákup, a ještě při horší funkčnosti nebo kvalitě, tak si to ale opravdu rozmyslím. Ty věříš, že se ti podaří levněji postavit lepší nebo alespoň stejnou montáž, než si můžeš koupit ?

Ale asi je to jedno, že ? Pokud je pro Tebe koníček ta stavba, tak tam se přeci na peníze moc nekouká

;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět