ED100 vs. AS80/1200

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2081
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 49

ED100 vs. AS80/1200

#31

Příspěvek od Kami »

Artaban:sice jsem se nedíval tím tvým refraktorem,ale ,co jsem se měl možnost dívat se objektivy zhotovené ve VOD Turnov byla to celkem průměrná,až podprůměrná optika se slušnou barevnou vadou,o zrcadlech taktně pomlčím,díval jsem se i velkým refraktorem na Petřínské hvězdárně,srovnávat objektivy z Turnova s tímhle refraktorem je dost silný kafe,samozřejmě srovnání vyjde mnohem lépe pro Petřínský refraktor,
No asi jsi Turnovskou optikou pozoroval málo,když dokážeš uvést toto tvrzení. Mám většinu optiky z VOD a v porovnání s běžnou optikou je její kvalita úplně jinde,v její prospěch. 8-)
Co se týká pozorování brázdy,největší vliv má úhel osvitu Sluncem. Když je krásně kontrastní,určitě je vidět i v menších přístrojích. ;)
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, KC200/2000, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1358
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 71

ED100 vs. AS80/1200

#32

Příspěvek od kavka »

Také mám objektiv 135/1602 z VOD a řekl bych, že je na hranici toho, co je fyzikálně možné. Samozřejmě, pokud si zákazník přeje "kraťas", tak tam ta barevná vada být musí. To není projev nekvalitní výroby. Můj objektiv také nesplňuje kriterium dokonalé barevné korekce, to by musel mít ohnisko přes dva metry. Naštěstí to jistí Chromacor.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Josef  II

ED100 vs. AS80/1200

#33

Příspěvek od Josef  II »

Kdepak,co se turnovské optiky týče neviděl jsem kvalitní objektiv,dávám ji na roveň normálnímu čínskému výrobku,přičemž ten čínský má ,ještě lepší kontrast s ohledem na kvalitní antireflex a bajky ,které zde prezentuje Artaban o jeho kraťasu jsou k smíchu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25293
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

ED100 vs. AS80/1200

#34

Příspěvek od MilAN »



No asi jsi Turnovskou optikou pozoroval málo,když dokážeš uvést toto tvrzení. Mám většinu optiky z VOD a v porovnání s běžnou optikou je její kvalita úplně jinde,v její prospěch.  8-)


Mám přesně opačné zkušenosti ( a nebude to asi tím, že jsem málo pozoroval). Tím ale ani trochu netvrdím, že to neumějí nebo na to nemají a ani neposuzuji VOD jako takové.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Josef  II

ED100 vs. AS80/1200

#35

Příspěvek od Josef  II »

Ještě jsem chtěl na adresu těch,kteří zpochybňují to,že jsem měl možnost se dívat málo objektivy,přidat to,že si troufám tvrdit,že oni se tolika tak velkými dalekohledy ,tak jako jsem se díval já za svůj život nedívali,měl jsem možnost pozorovat refraktory na Kleti a dokonce i největším refraktorem u nás t.j 30 cm Zeissem na Ondřejově,kde jsem svého času měl možnost nastoupit,jako pozorovatel ,když  jsem dostal nabídku od Dr.B.Valníčka,takže takový rady ,jako,že pozorování brázdy ve Vallis Alpes závisí na geometrických podmínkách jsou pro mně nanic,tím nechci říci,že nezáleží,samozřejmě záleží,hlavní problém je v seeingu,který v našich zeměpisných šířkách ,je takový,jaký je.bylo by dobrý,aby si pisatel ,když si něco přečte to taky vyzkoušel v praxi a to ne jednorázově,ale věnoval se tomu hodně let.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1482
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

ED100 vs. AS80/1200

#36

Příspěvek od Achernar »

Přátelé. Nejsem ani zkušenej od stovek dalekohledů, nejsem ani technický brusič, ani a priori netvrdím, že můj dalekohled je ideál. Tedy vlastně je - naprostý ideál toho, oč jsem vždy usiloval; z tohoto pohledu se hrdě mohu řadit do malé skupinky těch, kteří jsou dokonale spokojeni a o žádný "krok dál" neusilují. Znám výhody i nevýhody a zatímco těch nevýhod jsem za sedm let používání objektivu od VOD napočítal mnohem míň, než nač jsem byl připraven, u výhod a příjemných překvapení je tomu právě naopak. Jakkoli jsou mnohá má rozhodnutí motivována mimoracionálně (spor refraktor-reflektor), jsou to rozhodnutí pevná a vnitřně obhájená. Se svým dalekohledem (refraktor VOD s aplanátem 140/1200)jsem viděl leccos, kotoučky Jupiterových měsíců a nebo dvojhvězdu 0,7", musím ale říci, že tu brázdu jsem zatím nikdy nespatřil. A to ani žádným ze svých dřívějších přístrojů (refraktory 60-95mm, newton 114mm, ani současným newtonem 100/1000 od VOD).
Měsíc pozoruji hodně (už dvacet let) a vím, že důležitý je nejen klid vzduchu(hlavní faktor), ale i vhodné osvětlení toho či onoho detailu. Tu brázdu jsem nikdy cíleně nehledal, nesnažil se ji vidět, neboť jsem vždy všude četl a slyšel, že je to objkt pro veliký dalekohled - nemohu tedy vyloučit, že by bylo možné ji spatřit. Rozhodně se o to pokusím. Koneckonců i taková Řasová mlhovina byla vždy dříve uváděna jen jako objekt viditelný pouze na fotografiích a nebo velikými přístroji a přesto ji dnes pozorujeme i dalekohledy dosti skromnými. Uvidíme - naděje si nedělám, očekávání nemám žádné.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7378
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 59

ED100 vs. AS80/1200

#37

Příspěvek od Artaban »

Je to náš koníček a tak bych to nehrotil. Co se týče mého skla, tak v žándném připadě netvrdím, že je to dokonalost sama. Naopak vždy pro třeba méně zkušené připomínám, že to je kraťas. Tím pádem je jasný, že nemůže kreslit dokonale. A právě proto jsem rád, že jsem aspoň kousek tý rejhy viděl a jestli se o to někdo marně pokouší celou svou éru, tak to je mě líto. Kousek brázdy jsem viděl určitě díky dobrým podmínkám a né jen díky dalekohledu. Jinak tolik odkoukáno ,jako má třeba Milan, nebo Josef II nemám a vážím si jejich rad a dlouholetých zkušeností.
Debata mě přinesla jednu pěknou věc a sice to, že tahle brázda bude pro má další pozorování vyhledávanou oblastí, ke které se budu rád vracet.
Pánové dík za debatu.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2081
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 49

ED100 vs. AS80/1200

#38

Příspěvek od Kami »

Kdepak,co se turnovské optiky týče neviděl jsem kvalitní objektiv,dávám ji na roveň normálnímu čínskému výrobku,přičemž ten čínský má ,ještě lepší kontrast s ohledem na kvalitní antireflex a bajky ,které zde prezentuje Artaban o jeho kraťasu jsou k smíchu.
  Jestli-že dám kvalitní optiku do nevyhovujícího tubusu bez clon a vnitřního vyčernění,kvalitu obrazu to rázem degraduje. Měl jsem v ruce a i doma poměrně dost optiky čínské výroby a většina jich byla níže,ať už v kontrastu,nebo bodovosti obrazu. Samozřejmě ,že poslední produkce se dále zlepšuje a je vidět zvyšující se kvalitu. Možná je můj úsudek podmíněn i tím,že mám asi přesnější achromát,který zvládne víc. V zrcadlech jsem též spokojen,za fajnových nocí dokáže jejich optika velmi překvapit až k teoretickému limitu. Sice ve VOD nezvládají větší průměry z důvodu strojního omezení,ale tvrzení,že jejich optika je na úrovni běžné výroby z Číny mi přijde trochu proti srsti. Proto se ohrazuju. >:(

 Jen malou poznámku ze setkání Litice 2011 ,kde veřejnost měla možnost pozorovat různými dalekohledy od 80mm do 300mm a od různých výrobců. Více lidí se vracelo k mému refraktoru 125/1583 se slovy,že Saturn je v něm nejlepší. Kdyby optika z VOD stála za nic,tak by se tak nestalo.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, KC200/2000, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1482
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

ED100 vs. AS80/1200

#39

Příspěvek od Achernar »

Souhlasím. Já ti věřím, žes ji viděl, nemám nejmenší důvod ti nevěřit. A právě proto se o ni pokusím taky.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7378
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 59

ED100 vs. AS80/1200

#40

Příspěvek od Artaban »

Souhlasím. Já ti věřím, žes ji viděl, nemám nejmenší důvod ti nevěřit. A právě proto se o ni pokusím taky
Dík Matěji za důvěru Jinak mě je celkem jedno, jestli někdo nevěří, jeho věc a právo. Hlavně jsem rád, že se na tu brázdu pořádně a se zájmem zaměříte ( jako já) a budete pokoušet hranice. Ikdyž tady asi spíš dobré pomínky. Předem si troufnu tvrdit, že brázda nebude vidět celá. Docela se klikatí a tím pádem budou některé úseky pro menší dalekohled neviditelné.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2081
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 49

ED100 vs. AS80/1200

#41

Příspěvek od Kami »



Dík Matěji za důvěru  Jinak mě je celkem jedno, jestli někdo nevěří, jeho věc a právo. Hlavně jsem rád, že se na tu brázdu pořádně a se zájmem zaměříte ( jako já) a budete pokoušet hranice. Ikdyž tady asi spíš dobré pomínky. Předem si troufnu tvrdit, že brázda nebude vidět celá. Docela se klikatí a tím pádem budou některé úseky pro menší dalekohled neviditelné.  
K výrokům k brázdě jsem se schválně nevyjadřoval. Pokoušel jsem se to jen jednou. Soustavné a podrobné sledování Měsíce zatím neprovádím,takže se ani nepídím po drobných detailech co je s R125 vidět a co ne. Viz třeba Plato a krátery. Jak psal Achernar,někdy to zkusím též. Třeba nebude Artaban sám,co něco viděl. :)
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, KC200/2000, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Josef  II

ED100 vs. AS80/1200

#42

Příspěvek od Josef  II »

Chápu svaté rozhořčení zdejších VOD refraktoriánů,refraktory taky mám rád,ale stačí jednoduchá zkouška těchto objektivů,naložte si 4D zvětšení a pokud i při tomto zvětšení bude obraz koukatelný,tak potom můžete tvrdit,že máte dobré objektivy,alespoň moje optika,kterou používám tohle zvětšení dobře  zvládne a to,jak zrcadlo,tak i refraktor,který používám a mohu vás ujistit,že to nejsou žádné malé dalekohledy.;)
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3444
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Dražičky
Věk: 66

ED100 vs. AS80/1200

#43

Příspěvek od hamr »

Šlo by napsat, jaké jsou parametry toho refraktoru?
EQ 6R na pilíři + achromát Bresser 127/1200 na hvězdárně, ASI 224 barevná
Josef  II

ED100 vs. AS80/1200

#44

Příspěvek od Josef  II »

Napíši ti to do soukromé pošty,s ohledem na to,že jsem byl již jednou vyloupen,i když pár lidí to ,již zde ví. 8-)
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1482
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

ED100 vs. AS80/1200

#45

Příspěvek od Achernar »

Já necítím svaté rozhořčení, ale (pár lůidí z DsD mi to potvrdí) jsem jedné mimořádně klidné noci (vzduch jakoby vůbec nebyl) na svůj 140mm objektiv z VOD naložil zvětšení 980x a obraz byl pořád velmi koukatelnej. K tomu svatému rozhořčení: nemám takové zkušenosti a znalosti, proto se do jakýáchkoli soudů poštím velmi nerad. S tím, co mám, jsem nad míru spokojenej, nic jiného nepotřebuju.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Odpovědět