Malá soukromá hvězdárna od A do Z

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8311
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#31

Příspěvek od Cztwerec »

EQ6?Já bych dal minimálně CGE, nebo jinou šlupku.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24362
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#32

Příspěvek od MilAN »


Urcite aj niaky napr detsky kruzok poriesim so skolou :)
Pokud nepočítáš prioritně s focením, budeš se muset dopředu smířit s tím, že ta "věda" se s tím dělat nebude. Taková je asi současná realita.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
branotn
Příspěvky: 68
Registrován: 04. 01. 2011, 20:40

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#33

Příspěvek od branotn »

ja som cez pocitace, cez astronomiu som amater amaterovaty.

moja naivna predstava to co vidim cez teleskop, treba dostat do PC, tj asi cez CCD kameru, inac to asi nejde ;)

takze revidujem, fotenie ano. Ved to by ma ani nebavilo, keby som nieco pekne objavil a nemohol sa podelit o tu radost s okolim
Celestron NexStar 8SE
zdroj PowerTank 7Ah
Baader Zoom okular 8-24 mm II.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5579
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#34

Příspěvek od Karell »

Brantone, nezlob se na mě, ale podle mého názoru jsi vynechal to hlavní, čím jsi měl začít
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7214
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#35

Příspěvek od Artaban »

Začal bych tím co chci dělat. Na focení EQ6 unese asi 200mm Newton, nebo 120mm refraktor. Na vizuál o asi 5cm v průměru větší dalekohledy. Na vizuální pozorování je teda třeba větší pozorovatelna. Nechat rezervu. Většinou každý chce jednou větší dalekohled. Výhody a nevýhody kopule vs. odsuvná střecha, jsou zde už dobře popsaný. Velikost dalekohledu je tedy pro rozměr hvězdárny důležitá.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#36

Příspěvek od caribic10 »

Focení DSO rozumím jako koza drbání, ale beztak mě to nedalo a 75k. na start mě přišlo docela "dost" peněz. Tak jsem vlítnul na Supru a zkusil si udělat sestavu, jakou bych si pro start (lepší než drátem do oka) představoval.
Nic světovýho, ale určitě by třeba i takhle začít šlo, ne? Postupně dokupovat a utrácet za hromadu jinýho astro-haraburdí, a upgradu vybavení.
U CCD kamery nemám vůbec tušení co jsem vybral, nerozumím jim ::) , ale snaha byla...

Limit byl 75000,-
TSC/SKY REFRAKTOR ED-100 PRO OTA (APO)      18400,-
TSC/SKY REFRAKTOR 102/500mm OTA vč. hledáčku 4000,-
EQ-6 SKYSCAN 29900,-
ACC/ATIK CCD KAMERA 16 IC B/W CCOLED 1/4”  11300,-
QHY-5 CCD GUIDER MONO      KAMERA    4200,-
67800,- (zbyde cca 7500,- už a nějaké kraviny, kabely apod.), vím já, co tam všechno máte?
Ale teoreticky, bylo by to možný, alespoň na něčem takovým začít?
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#37

Příspěvek od Vabra »

Ale teoreticky, bylo by to možný, alespoň na něčem takovým začít?Zacit jde i s mnohem mensi sestavou, tahle je ale pro zacatecnika hodne nevyvazena.

- Pri ohnisku hlavniho dalekohledu 900mm ma CCD kamera ATIK 16 prilis maly snimac chip. Mel by jsi velmi male zorne pole, omezeny vyber objektu na plosne male galaxie a hodne prace s ladenim kompozice.

- Pro BW kameru bude jeste velmi zahodno poridit filtry a filtrove kolo.

IMHO je pro zacatecnika mnohem jednodussi zacit obycejnou nemodifikovanou zrcadlovkou, pak ji modifikovat a kdyz narazi na sve hranice zacit se poohlezet po CCD kamere... (i kdyz je zde i priklad clovicka co sel do CCD rovnou, ze ano).
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
branotn
Příspěvky: 68
Registrován: 04. 01. 2011, 20:40

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#38

Příspěvek od branotn »

Karell - denne citam o astro cca 2-3 hodiny, viac to nevyda ale precitam aj co si dal link. Nieje hanba nevediet, ale nechcet vediet. Mohol som byt "frajer" nakupit veci za 100.000, no ja sa radsej poradim aby som dobre nakupil.

EQ6 je asi velmi oblubena montaz, vela ludi ju odporuca. Preco je to tak skvele?

caribic10 - idem mrknut co by si si kupil, urcite sa budem inspirovat
Celestron NexStar 8SE
zdroj PowerTank 7Ah
Baader Zoom okular 8-24 mm II.
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#39

Příspěvek od caribic10 »

caribic10 - idem mrknut co by si si kupil, urcite sa budem inspirovat  neinspiruj...  :) to byl jen nadhoz, téměř do prázdna...

to Vabra: vidíš, a to je přesně to co jsem psal. Vím o tom kulový...
Proto jdu zase do pryč  ;)

to all: Nadruhou stranu, když už jste tady popsali tři téměř plné stránky, mohl z vás vypadnout alespoň nějaký návrh, nějaký rozpis, co by si pro začátek mohl za 75k. rozumného pro začátek do tý hvězdárny koupit.  8-)

fuj jsem se rozepsal  :)

Zatím jsem se tady nic nedozvěděl, jen to, že 75k je málo, tohle ne a ne, ale nikdo nic nenapíše.

edit: ono to možná vyznělo hnusně, když to po sobě čtu. Nadruhou stranu o hvězdárně nebo domku se tu vede jedno hodně dlouhé vlákno
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1143137568
, nicméně mě přijde, že branotn by se také rád dozvěděl, jak s penězi na dalekohled naložit.
Na jedné věci se tu téměř většina i shodne, a to EQ6 jako rozumný začátek. Už jen investovat těch 45.000,-
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
branotn
Příspěvky: 68
Registrován: 04. 01. 2011, 20:40

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#40

Příspěvek od branotn »

ved moze to skoncit aj tak ze kupim meade LX200 za 3000 euro
a ked mi nebude stacit predam ju a kupim nieco ine :)
Aebo si ju necham a postavim vacsiu hvezdaren aby sa mi tam zmestilo toho viac.

a tu si mozem postavit aj do zahrady, a o rok postavim hvezdaren a kupim do nej co potom budem chciet.

Hold LX200 nadnesene rozbalim z krabice, poskladam, zapojim do elektriky, pustim GPS a pozorujem...

ale predtym budem musiet vyhrat v lote ;D
Celestron NexStar 8SE
zdroj PowerTank 7Ah
Baader Zoom okular 8-24 mm II.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5579
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#41

Příspěvek od Karell »


to all: Nadruhou stranu, když už jste tady popsali tři téměř plné stránky, mohl z vás vypadnout alespoň nějaký návrh, nějaký rozpis, co by si pro začátek mohl za 75k. rozumného pro začátek do tý hvězdárny koupit.  8-)

fuj jsem se rozepsal  :)

Zatím jsem se tady nic nedozvěděl, jen to, že 75k je málo, tohle ne a ne, ale nikdo nic nenapíše.

Podívej se na příspěvek od MMyse, ono v podobném případě nic moc konkrétnějšího neporadíš. A hlavně v případě, když tazatel ví o problematice úplně kulové ( branonte bez urážky, není to vůbec tak dávno, kdy jsem na tom byl podobně ) a vlastně hledá tady na fóru " směr ", kterým se má vydat. V tom mu ale nikdo neporadí, ten si, nejlépe po příslušném nastudování základní problematiky, musí určit sám.
Ještě abych konstruktivně odpověděl na tvoji otázku na montáž EQ6, hlavním důvodem jejího rozšíření je asi to, že v příslušné kvalitativní úrovni nenajdeš cenově nic co by mohlo konkurovat.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17669
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#42

Příspěvek od MMys »

ved moze to skoncit aj tak ze kupim meade LX200 za 3000 euro
a ked mi nebude stacit predam ju a kupim nieco ine :)
Aebo si ju necham a postavim vacsiu hvezdaren aby sa mi tam zmestilo toho viac.

a tu si mozem postavit aj do zahrady, a o rok postavim hvezdaren a kupim do nej co potom budem chciet.

Hold LX200 nadnesene rozbalim z krabice, poskladam, zapojim do elektriky, pustim GPS a pozorujem...

ale predtym budem musiet vyhrat v lote  ;D
No já ti nevím. Většina lidí si staví pozorovatelnu/hvězdárnu až po mnoha letech (často spíš i desítkách let) věnování se tomu koníčku, tedy v době, kdy už mají jednoznačně jasno v tom, co od toho čekají, čemu se chtějí věnovat prioritně a jakou na to potřebují techniku.

Ty jsi ale ve fázi, kdy totálně začínáš, a měl bys stejné dilema, kdyby sis chtěl koupit jenom dalekohled. Možná by bylo lepší se nějakou dobu věnovat astronomii bez hvězdárny, objet nějaké srazy astronomů, podívat se různou technikou, podívat se co obnáší astrofotografie, případně věda, a pak si teprve ujasnit priority.

Nebo (pokud jseš si jistý, že zájem opravdu nevyprchá) postavit tu hvězdárnu, a vybavení nechat na dobu, až se v tom rozkoukáš. Stejně hvězdárna nebude stát dřív než za nějaký ten minimálně rok, takže máš času dost studovat a zkoumat (nejlépe hlavně v praxi).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#43

Příspěvek od caribic10 »

to Karell:  příspěvky jsem samosebou viděl, a můžu se jen hluboce uklonit  :) více takového plnotučného čtení.

Když se vrátím zpátky, a uvědomím si, že vlastně ani nevím co chci v hvězdárně dělat, vyřeším to například takto.

75.000,- na start

nebudu fotit, četl jsem v jednom příspěvku, že by branotn rád spojil dalekohled s pc.
EQ6 + reflektor (200/1000, 250/1200?) + nějaký pc okulár?
nebo
EQ6 + nějaký hezký refraktor a pc okulár?
zbylé peníze nechám rezervu na dobu, až si rozmyslím co vlastně chci...

když budu fotit, co budu fotit?
DSO: EQ6 + ??? (45.000,-) a to by mě zajímalo co?
a když bude nálada na focení planet, refraktůrky sundám dolů, posadím na EQ6 reflektor (třeba ten 250/1200), připojím pointační QHY5 a je vymalováno. Můžu fotit planety.

I takto to jde řešit. Prostě to na tý montáži vyměním, nebo je to takový problém? Zrovna mě to nebaví, chci se koukat nebo fotit něco jinýho, přehodím sestavu. Investice vlastně do jednoho tubusu je oproti zbytku téměř na spodní hranici celé částky...
Já bych se asi zabavil...

MMys to píše moc v posledním příspěvku moc dobře:
Ty jsi ale ve fázi, kdy totálně začínáš, a měl bys stejné dilema, kdyby sis chtěl koupit jenom dalekohled. Možná by bylo lepší se nějakou dobu věnovat astronomii bez hvězdárny, objet nějaké srazy astronomů, podívat se různou technikou, podívat se co obnáší astrofotografie, případně věda, a pak si teprve ujasnit priority.

Postavit nějaký ten domeček a koupit si třeba dobsona (toho pak může zůžitkovat na focení těch planet, až ho posadí na EQ6)  ;D
v mezičase se podívat na vlastní oči, jak to vlastně všechno funguje, a nasbírat cenné rady od místních astro-foto-veteránů  :)
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
branotn
Příspěvky: 68
Registrován: 04. 01. 2011, 20:40

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#44

Příspěvek od branotn »

suhlasim, ved ja to nechem kupit a stavat tento tyzden. Davam si na cas, proste mi nedalo vyuzit toto forum na ziskavanie informacii, rad, za ktore som vdacny.

Celestron NexStar 8SE
zdroj PowerTank 7Ah
Baader Zoom okular 8-24 mm II.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5579
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#45

Příspěvek od Karell »

Caribicu, asi jsme už hodně OT, ale k tomu ti ještě něco napíši. Takhle nějak jsme se na začátku se synem rozhodovali. Rozhodli jsme se pro 305/1500 na NEQ6 co mám v podpisu. Je to skvělé zařízení na pozorování, už s tím snad dokážeme i trošku obstojně něco vyfotit, ale !!! pokud by se mě někdo ptal na doporučení, jestli se má vydat stejnou cestou, velmi bych váhal, jestli říct ano, při absenci pevné pozorovatelny. Je to totiž strašná dřina, jezdit s tím ven, připravovat to jak na focení, tak na pozorování, nakládat a vykládat to z auta, ještě víc je člověk odkázaný na podmínky, protože nesmí moc foukat. Najdeš tady na fóru, co všechno mě to nutí řešit, nově už máme alespoň sloupy v terénu a malinko doufám, že za několik let kolem vyroste ta pozorovatelna atd atd. takže jedině podepisuji, co MMys píše, doporučil bych začít na zahradě s nějakou malou sestavou nemodifikovanou zrcadlovkou.
Odpovědět