Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#31

Příspěvek od MaG »

Myzer napsal: A z coho budes cerpat o tej juznej oblohe? Bol si na druhej strane rovnika?

Napsal mi o tom pan Šauman, který si kdysi něco u mě na webu četl o zatmění v Maďarsku a tak jej takto virtuálně znám. Říkal jsem mu, že by byla škoda to neuveřejnit. On souhlasil a tak to postupně upravím pro web. Popis jižní oblohy bude z jeho cesty do Jižní Afriky, proto já jsem jen zprostředkovatel. Ale moc se mi to povídání líbí. Počkejte až dám dohromady další :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#32

Příspěvek od Myzer »

To budem urcite sledovat. :hi:
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#33

Příspěvek od Myzer »

A co to pokracovani 3.11? Cely cas sa na to tesim, pridem teraz domov a nic. ;)

Je to pre mna trochu inspiracia, pretoze som uz velmi dlho nikde nebol a toto leto to vyzera absolutne minimalne na nejaku Kretu alebo minimalne na Kanarske ostrovy. 8)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#34

Příspěvek od MaG »

Utekl mi trochu čas. Ale dnes to tam už bude. Taky mě to šokovalo, že jsem to nestihl.

-------------------------------
Tak už je to publikováno. Čas mě přitlačil :-)
Mimochodem, myslíte, že by se to mělo doplnit snímky objektů jižní oblohy?

Plánuju kontaktovat "někoho" v zahraničí. Myslím, že bych mohl získat svolení na publikaci zajímavých snímků...
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Jan_Babovec
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 06. 2004, 19:56

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#35

Příspěvek od Jan_Babovec »

:'(Ty Kanáry toho taky moc nepřidaj-tak patnáct :-/ nebo dvacet stupňů.To tak nějakou Polynésii nebo Havaii. :'(
Astronomií se zabývám 7let,rád pozoruji a poslouchám hudbu(hlavně metal)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#36

Příspěvek od MMys »

To sice ne, ale doporučuji jet na Tenerife a vyjet si v noci do roviny starého kráteru (asi 2400 m.n.m) pod vrchol Pico De Teide (tam co je sluneční dalekohled) Na takový pohled nezapomeneš do smrti. Doporučuji alespoň malý dalekohled.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#37

Příspěvek od Myzer »

MaG napsal: Utekl mi trochu čas. Ale dnes to tam už bude. Taky mě to šokovalo, že jsem to nestihl.

-------------------------------
Tak už je to publikováno. Čas mě přitlačil :-)
Mimochodem, myslíte, že by se to mělo doplnit snímky objektů jižní oblohy?

Plánuju kontaktovat "někoho" v zahraničí. Myslím, že bych mohl získat svolení na publikaci zajímavých snímků...
Dik. Tato vec sa ti urcite podarila. :hi:
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#38

Příspěvek od Myzer »

Jan_Babovec napsal: :'(Ty Kanáry toho taky moc nepřidaj-tak patnáct :-/ nebo dvacet stupňů.To tak nějakou Polynésii nebo Havaii. :'(
20 stupnov zase nie je na zahodenie. Ked som sa kedysi hral s planetariom Juzny kriz sa tam v vhodnu dobu dotykal obzoru.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#39

Příspěvek od MaG »

Rád bych jen dodal, že s menší odmlkou byl doplněn i prozatím poslední díl. Zaměřen je na zatmění Slunce v letech 2005 a 2006. Předpokládám, že pomůže hlavně těm, kteří toto ještě podrobně nestudovali. :hi:

http://astronomy.hyperlink.cz/zatmeni_petr-sauman3.htm
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Jan_Babovec
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 06. 2004, 19:56

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#40

Příspěvek od Jan_Babovec »

Co se týče Kanárů tak ještě pozor ať neskončíte v nějakém parazitickém kráteru byť neaktivním(až na jeden) :clown:
Astronomií se zabývám 7let,rád pozoruji a poslouchám hudbu(hlavně metal)
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#41

Příspěvek od Tomkk »

Kolega z práce v sobotu 4.12.04 cca v 16:00 hod (tedy ve dne) zpozoroval na obloze u Brna prý velmi silný meteorit, poměrně pomalý, žhavou kouli, která se rozpadla na dvě. Padalo to zřejmě k severu. Sám jsem pozoroval 25.11.2004 21:30 krásný ohnivý, padající k západu. Dá se říct, že oba jsme viděli nejvýraznější meteority ve svém životě. Navíc neobvykle pomalé. Je to náhoda, prolétáváme nějakým pomalým rojem? Nemůže mít na to třeba vliv sluneční aktivita? Myslím tím, že když mohla způsobit propad vesmírné stanice, tak by mohla popohodit i ten bordel, co lítá kolem Země a urychlit jeho pád do armosféry?
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#42

Příspěvek od MaG »

Čau.

No zdá se že jste měli štěstí na pěkné meteory, nebo řekněme bolidy. Škoda že není víc hlášení a přesnějších.

Jinak myšlenka se sluneční aktivitou je sice pěkná, ale nezdá se moc pravděpodobné, že by nějaké kosmické těleso bylo zachyceno Zemí zrovna na přibližně kruhovou dráhu, kde bude asi ten vliv toho tření o atmosféru v důsledku sluneční aktivity nejvíc znát.

Pokud jsem byl pozorný, tak všechny bolidy, u nichž známe dráhu ve sluneční soustavě, mají původce v tělese z pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. Myslím např. Příbram nebo Morávka... no nevím jistě.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Jan_Babovec
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 06. 2004, 19:56

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#43

Příspěvek od Jan_Babovec »

V létě jsem viděl několik pěkně pomalých bolidů z roje alfa Ursid. ;D
Astronomií se zabývám 7let,rád pozoruji a poslouchám hudbu(hlavně metal)
Telesto
Příspěvky: 114
Registrován: 01. 05. 2002, 17:40

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#44

Příspěvek od Telesto »

Po delší době jsem opět zavítal na tento web Docela jsem se začetl do této debaty a měl bych (možná) vysvětlení pro ten záhadný jakoby neviditelný objekt.

Stalo se mi něco podobného. Pozoruji a z ničeho nic nademnou v naprosté tichosti proletí velký objekt. Stejně jak říkáte vy. Úplně jsem se toho lekl Je vidět, ale nesvítí. Jakoby byl skutečně neviditelný. Je však dost velký (v porovnání M31) a "světla" jsou uspořádány do trojúhelníku. Letí fakt dost rychle a směřuje přes celou oblohu. No řeknu vám... kdybych neměl triedr, tak bych si myslel, že to byli "ufouni". Když jsem se však podíval triedrem, tak jsem viděl hejno hus ve formaci. Letěli naprosto tiše a to "světlo" bylo asi z puličních lamp, které je osvětlovaly ze spodu. "Objekt" se pohyboval fakt dost rychle... Ony totiž ty husy byly dost nízko.

Tak nějak si myslím, že by se daly vysvětlit ty úkazy. Úplně to odpovídá tomu co jsem viděl já. Jestliže však ten objekt byl velký zhruba asi jako M31, je možné, že to bylo hejno v dálce. Husy nemění směr a pohybují se tiše. Zajímavé je, že ve dne "kdákají", ale tu noc byly naprosto tiché... Nevydali ani hlásku. Jo... mimochodem tu noc se mi to stalo dvakrát. To druhé hejno však už neletělo v tak krásné a neměnné formaci jako to první. Každopádně jsem se ho lekl taky... :)

Takže asi tak. Podle mě to bylo hejno hus v dálce. Neměnilo směr, letělo rychle, jakoby "svítilo a nesvítilo", letělo od obzoru (předpokládám, zahlédl jsem ho totiž až bylo nademnou) k obzoru...
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#45

Příspěvek od Tomkk »

MaG napsal: Čau.

No zdá se že jste měli štěstí na pěkné meteory, nebo řekněme bolidy.
Použil jsem slovo meteorit, protože u toho mého jsem měl opravdu pocit, že si proněj mohu zajít do lesa, řekněme tak cca 5km daleko. ;)
Samozřejmě se vůbec nemám od čeho odpíchnout, takže netuším v jaké vzdálenosti byl, ale stopa byla široká a končila za vrcholky stromů..
Odpovědět