Saturn
Saturn 2008
Hmmm, tak na 30s nemám ani foťák ani montáž, takže na víc měsíců si musím nechat zajít chuť :-/.
EQ 6R na pilíři + achromát Bresser 127/1200 na hvězdárně, ASI 224 barevná
Saturn 2008
Tenhle animovaný gif už jsem dával do vizuálního pozorování, ale pokud tě zajímá, jaká expozice je na které měsíce asi třeba, je to ten údaj v levém dolním rohu.
http://www.astro.cz/galerie/d/24453-1/S ... 3_2007.gif
http://www.astro.cz/galerie/d/24453-1/S ... 3_2007.gif
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Saturn 2008
Pro Milan,
o tom gifu vím, mě bohužel chybí ta možnost delších časů (tj.pořádný foťák) a poháněná montáž :'(.
o tom gifu vím, mě bohužel chybí ta možnost delších časů (tj.pořádný foťák) a poháněná montáž :'(.
EQ 6R na pilíři + achromát Bresser 127/1200 na hvězdárně, ASI 224 barevná
Saturn 2008
hamr: to jsme na tom stejne, ale porad premyslim, jakou poridit a hlavne kde ji budu provozovat, protoze me nebavi hodinu predem sestavu stelovat a pak 10minut pozorovat, nez se zatahne... a navic se nedokazu zatim zorientovat co by pro me bylo nejlepsi jako druhy dalekohled k dobsonu...
OT: dneska jsem po dlouhy dobe vytahl stroj, alespon na skvrny na slunci, super pohled
OT: dneska jsem po dlouhy dobe vytahl stroj, alespon na skvrny na slunci, super pohled
Saturn 2008
Pro Konihlav,
já mám k dobsonu Mak 127, koupil jsem k němu bazorovou EQ MON2 s oběma pohony, ale právě z toho důvodu štelování a přesného ustavování a nemožnosti focení (nemám digi zrcadlovku) jsem motory prodal a používám ji pro vizuál. Když ji postavím zhruba vodorovně a orientovanou zhruba na sever, objekt mi tam docela drží jen při ručním dolaďování jedné osy, občas popoženu druhou. Stejně chci zkusit v létě se starým Zenitem na film a ruční pointací aspoň pokus o nějaké větší DSO (nabízí se M31), tak uvidím.
já mám k dobsonu Mak 127, koupil jsem k němu bazorovou EQ MON2 s oběma pohony, ale právě z toho důvodu štelování a přesného ustavování a nemožnosti focení (nemám digi zrcadlovku) jsem motory prodal a používám ji pro vizuál. Když ji postavím zhruba vodorovně a orientovanou zhruba na sever, objekt mi tam docela drží jen při ručním dolaďování jedné osy, občas popoženu druhou. Stejně chci zkusit v létě se starým Zenitem na film a ruční pointací aspoň pokus o nějaké větší DSO (nabízí se M31), tak uvidím.
EQ 6R na pilíři + achromát Bresser 127/1200 na hvězdárně, ASI 224 barevná
Saturn 2008
Zdravím vás.
Včera,28.3. jsem si hned po práci dal chladit svého Maka.
Tušil jsem,že v mírném zákalu bude planeta pošušňáníčkem
a tak jsem vytáhl i webkameru.
Visuelně byl Saturn krásně klidný.Při zv.135x pozoruju
jak stín na kotoučku planety,tak i Cassiniho dělení.
Mimo měsíc Titan pozoruju měsíce Rhea,Dione a Enceladus.
Paráda!!!
Provedl jsem výběr z 250ti framů a zde je výsledek.
_Philips toUcam 740k
_Mak...Cass. 180/2700 mm
_Registax 4 a mírné úpravy ve Photoshopu
Myslím,že budu muset provést kolimaci.Nějak se mi nedaří
pořádně zaostřit.
Včera,28.3. jsem si hned po práci dal chladit svého Maka.
Tušil jsem,že v mírném zákalu bude planeta pošušňáníčkem
a tak jsem vytáhl i webkameru.
Visuelně byl Saturn krásně klidný.Při zv.135x pozoruju
jak stín na kotoučku planety,tak i Cassiniho dělení.
Mimo měsíc Titan pozoruju měsíce Rhea,Dione a Enceladus.
Paráda!!!
Provedl jsem výběr z 250ti framů a zde je výsledek.
_Philips toUcam 740k
_Mak...Cass. 180/2700 mm
_Registax 4 a mírné úpravy ve Photoshopu
Myslím,že budu muset provést kolimaci.Nějak se mi nedaří
pořádně zaostřit.
refr. 70/700 mm,tri 10 x 50,SW 200/1000 mm,ASI 120 mc,ASI 224 mc,ASI 294 mc , C11" 280/2800 mm
https://www.youtube.com/channel/UCIRCDX ... a2rTCn8vKg
https://www.youtube.com/channel/UCIRCDX ... a2rTCn8vKg
Saturn 2008
Včera večer (28.3.2008 kolem 23 SEČ) jsme udělali další pokus s focením Saturna. Tentokrát jsem po přídání nádstavce byl schopen zaostřit i ten apochromát. Taky jsem se soustředil na zachycení planety ve všech 3 barvách. Tady je výsledek:
Foceno SV80S (80/480mm) projekcí za okulárem (SV 9mm) na ATIK-16IC přes RGB filtry. Expozice 0.2s. Složeno a doostřeno v Registaxu. V každé barvě vybrány snímky s kvalitou lepší než 90% (celkem kolem 200 snímků na kanál). Seeing mi přišel docela špatný - i při 87x zvětšení (největší jaké mám k dispozici) Saturn poskakoval. Myslíte si, že by šlo tím 80mm objektivem zachytit i víc detailů? Při tomhle zvětšení odpovídají rozlišovací schopnosti dalekohledu (~1.4") už asi 3 pixely. To už mi přijde dost na hraně.
Foceno SV80S (80/480mm) projekcí za okulárem (SV 9mm) na ATIK-16IC přes RGB filtry. Expozice 0.2s. Složeno a doostřeno v Registaxu. V každé barvě vybrány snímky s kvalitou lepší než 90% (celkem kolem 200 snímků na kanál). Seeing mi přišel docela špatný - i při 87x zvětšení (největší jaké mám k dispozici) Saturn poskakoval. Myslíte si, že by šlo tím 80mm objektivem zachytit i víc detailů? Při tomhle zvětšení odpovídají rozlišovací schopnosti dalekohledu (~1.4") už asi 3 pixely. To už mi přijde dost na hraně.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Saturn 2008
Sasa3 napsal: Myslíte si, že by šlo tím 80mm objektivem zachytit i víc detailů? Při tomhle zvětšení odpovídají rozlišovací schopnosti dalekohledu (~1.4") už asi 3 pixely. To už mi přijde dost na hraně.
Myslím, že ne. Na 80mm dalekohled mi to množství detailů přijde vynikající.
Myslím, že ne. Na 80mm dalekohled mi to množství detailů přijde vynikající.
Saturn 2008
atalli napsal:
Myslím,že budu muset provést kolimaci.Nějak se mi nedaří
pořádně zaostřit.
Zdravím.
S tou kolimací bych zatím nespěchal, několikrát jsem se setkal s tím že ačkoli byl obraz naprosto klidný , byl bez detailů a jakoby nešel zaostřit. Já si to vysvětluju nějakým "krátkovlnným seeingem"? Po určité době byl zase obraz parádní.
Dobré je provést kontrolu ohybových kroužků, při velkém zvětšení, kde se špatná kolimace snadno odhalí.
Nejpohodlnější se mi osvědčilo použití umělé hvězdy, kterou můžu zapůjčit, jistě během týdne budu v Olomouci. Detaily kdyžtak soukromou zprávou.
Myslím,že budu muset provést kolimaci.Nějak se mi nedaří
pořádně zaostřit.
Zdravím.
S tou kolimací bych zatím nespěchal, několikrát jsem se setkal s tím že ačkoli byl obraz naprosto klidný , byl bez detailů a jakoby nešel zaostřit. Já si to vysvětluju nějakým "krátkovlnným seeingem"? Po určité době byl zase obraz parádní.
Dobré je provést kontrolu ohybových kroužků, při velkém zvětšení, kde se špatná kolimace snadno odhalí.
Nejpohodlnější se mi osvědčilo použití umělé hvězdy, kterou můžu zapůjčit, jistě během týdne budu v Olomouci. Detaily kdyžtak soukromou zprávou.
"Muzika je tvůj vlastní prožitek, tvoje myšlenky, tvá moudrost. Pokud ji nežiješ, z trumpety ti nevyjde." ( Charlie Parker )
Saturn 2008
Dneska navečer jsem zkusil "pro změnu" opět Saturna, tentokrát delším okulárem. Jelikož mám mezeru mezi 4mm a 10mm, zkusil jsem to 7mm zoomového okuláru 7-21mm. Složil jsem po pěti obrázcích sekvence (než mi vždy "zdrhnul" ze zorného pole). Jsou zde 3 úpravy tří pětic obrázků, každá trochu jinak "potrápená" při zpracování. To Cassiniho dělení dost zlobí, prstence jsou už dost zavřené. Mám stálý problém s ostřením. No chystám se to pokoušet "furt" dál, třeba někdy bude ten "zázračný" seeing ;D:
Ještě jsem obrázek zkusil zmenšit, aby byl ostřejší:
Ještě jsem obrázek zkusil zmenšit, aby byl ostřejší:
EQ 6R na pilíři + achromát Bresser 127/1200 na hvězdárně, ASI 224 barevná
Saturn 2008
Pěkný Hamre,jen tak dál,však mi jednou Libora pokoříme.
;D ;D ;D
;D ;D ;D
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, KC200/2000, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Saturn 2008
Obávám se, že tou technikou, kterou mám (máme) asi ne
. 350ku na vidlici (viz. Libor) zatím neplánuju, možná se někdy zmůžu na takový Dobson ???. Nejhorší je, že jsem čím dál línější tu techniku (zvlášť teď v zimě) vytahovat. Dalekohledem snů by bylo něco o 50cm průměru, délce taky tak do 1/2metru, váze do 5kg včetně motoricky poháněné montáže, jo a ještě aby to samo fotilo
.
EQ 6R na pilíři + achromát Bresser 127/1200 na hvězdárně, ASI 224 barevná
Saturn 2008
Snímek z dnešní noci:
Bohužel, podmínky ohledně seeingu nic moc.
Sestava: SW Mak 127/1500 na HEQ5 Syntrek, 7mm okulár + Philips ToUcam Pro. Vybráno 300 nej snímků ze 2000. Vzdálenost okuláru od čipu cca 40mm. Zpracování v K3CCDTools 3, PS, NI.
Bohužel, podmínky ohledně seeingu nic moc.
Sestava: SW Mak 127/1500 na HEQ5 Syntrek, 7mm okulár + Philips ToUcam Pro. Vybráno 300 nej snímků ze 2000. Vzdálenost okuláru od čipu cca 40mm. Zpracování v K3CCDTools 3, PS, NI.
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Saturn 2008
hamr napsal: Obávám se, že tou technikou, kterou mám (máme) asi ne
. 350ku na vidlici (viz. Libor) zatím neplánuju, možná se někdy zmůžu na takový Dobson ???. Nejhorší je, že jsem čím dál línější tu techniku (zvlášť teď v zimě) vytahovat. Dalekohledem snů by bylo něco o 50cm průměru, délce taky tak do 1/2metru, váze do 5kg včetně motoricky poháněné montáže, jo a ještě aby to samo fotilo
.
Máš recht. Bez pohonu jsme nahraný.V létě snad bude u mě poncetka a tak už by se mělo fotit líp.Teď sotva uhoním jen Newtonovo ohnisko.
:-/
Pak nějakou citlivou kamerku...... a Liborovi budem za chvilku funět na záda. ;D
Neuvažuješ o poncetce? Aquarius s ní dělá pěkný pokroky.
Máš recht. Bez pohonu jsme nahraný.V létě snad bude u mě poncetka a tak už by se mělo fotit líp.Teď sotva uhoním jen Newtonovo ohnisko.
:-/
Pak nějakou citlivou kamerku...... a Liborovi budem za chvilku funět na záda. ;D
Neuvažuješ o poncetce? Aquarius s ní dělá pěkný pokroky.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, KC200/2000, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Saturn 2008
To mkcz: snímek je docela ostrý, Cassiniho dělení je pěkně vidět. Vlastní planeta je ale hodně jasná a detaily tak prakticky zanikají. Zkusil bych si nějak pohrát s jasností a kontrastem. Pokud už máš ty snímky ale takhle přeexponované, snažil bych se zkrátit expozici.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/