Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2356

Příspěvek od MMys »

boris Blahovec píše:
Astronóm Samuel píše:Ďakujem. Popravde som na internete tento ďalekohľad už pozeral, ale videl som viac podobných teleskopov, tak som nevedel ktorý kúpiť. Ešte raz ďakujem.
Neni zač :) pravdepodobne ho pôjdem kupovať aj ja lebo tiež začínam z astrofoto :D :D
Už sis přečetl ten článek z Astropisu, co jsem odkazoval výše ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Astronóm Samuel
Příspěvky: 52
Registrován: 07. 10. 2016, 14:31
Bydliště: Komárno, Slovensko
Věk: 17
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2357

Příspěvek od Astronóm Samuel »

Ešte ani nie ale chcem si to dobre porozoberať a budem si robiť aj poznámky. Zatial sa mi to veľmi páči.
Astronóm Samuel
AD 800, Binokulár 8x30, Binokulár 10-30x60, Canon 450d, Objektív Canon EF-S 18-55mm, Montáž EQ2 s fotohlavou, EQ2 motor, Statív Hamma Traveller 163 Ball

http://my-astronomy.webnode.sk
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 971
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2358

Příspěvek od majklus »

Nejsem asi v pozici, že bych někomu mohl moc radit, ale rád bych napsal pár postřehů k začátkům s astrofoto.

Sám jsem první obrázek cvaknul před necelými dvěma lety a teprve nedávno se mi povedlo jakžtakž vyřešit kresbu v rozích pole, jak co nejlépe zaostřit, jak bojovat s pointací, se světelným smogem, s kalibrací... ve zpracování pořád plavu a bez pomoci kolegů tady z fóra bych dosud neměl jediný koukatelný výsledek.

Když jsem se rozhodl začít, taky jsem procházel obrázky na astrofotkách a toužil hned po co největším průměru, shodou okolností byl mým prvním favoritem taky newton 200/800. Teď si myslím, že by to byla volba jedna z nejhorších. Je potřeba si vše dobře rozmyslet, jinak bude tenhle koníček velice rychle stát velké peníze a výsledky ze začátku budou pochopitelně nic moc. Pak se tu objeví půl roku stará fotosestava v bazaru a poněvadž je většinou mizerně navržená, tak se rozprodá za půlku pořizovací ceny - a to může stát klidně desetitisíce...

Jako odstrašující případ uvedu, jak jsem to měl já. Prvotní plán byl koupit newton 200/800 a k němu bazarovou montáž EQ5, s pointací jsem si hlavu nelámal, protože "není potřeba to mít do začátku všechno vychytaný". Pak jsem si tady přečetl, že EQ5 to ani náhodou neunese a že minimum na astrofoto je alespoň HEQ5. Kouknul jsem se kolik stojí a šel do kolen. Pak se mi podařilo na sbazaru koupit newton 200/1000 s montáží HEQ5 za 12 000 Kč, bral jsem to jako výhru, jenže... neuměl jsem nic a z metrovýho ohniska lezly jen rozmazané čmouhy. Osadil jsem tedy montáž jen malokukem (refraktor 80/400) a pár obrázků nafotil, kvalita mizerná ale měl jsem radost. Velice rychle jsem si uvědomil, že skládáním nepointovaných expozic do 30s se vůbec nikam nedostanu, že pro rozumný výsledek je potřeba nasbírat několik hodin dat a to v delších subexpozicích, jenže... moje HEQ5 byla starý typ bez autoguideru a se starými krokovými motory. Následoval upgrade montáže za 9 500 Kč (!). Pak jsem chvíli fotil, ale malý refraktor se svou barevnou vadou byl nanic, následovala koupě newtonu, díky zkušenostem s newtonem 200/1000 jsem šel do podstatně menšího - GSO 150/600 - dalších 9 000 Kč, k tomu bazarový komakorektor za tuším 4 000, modifikovaný canon 2500, pointační kamera 3000, filtry proti znečištění za dalších 5 000Kč atd atd. Navíc bylo třeba newtona dílensky poladit, z továrny byl skoro nepoužitelnej...
Zase pár fotek a narazil jsem na limit montáže HEQ5, i s tímto malým newtonem to bylo na hraně, mírný větřík zničil celonoční snímání. Takže jsem zde koupil bazarovou NEQ6 za cca 22 000 Kč. To je zatím vše...

Spočtěte si ty peníze, a to je to v podstatě hodně velký lowcost. Kolik bych ušetřil, kdybych neměl velký oči u dalekohledu, ale od začátku koupil pořádnou montáž a třeba bazarový ED80? A k aspoň průměrnýmu výsledku bych se dostal o hodně dřív...

Opravdu radím si vše dobře promyslet, zvláště montáž nesnese kompromis. Koukal bych rovnou po EQ6, stejně u ní skoro každý skončí (neli ještě s vyšší řadou) a pak na start malý ED refraktor, dá se i ten malý newton, ale je třeba spousta bastlení a každý na to není. Pokud je to do začátku moc peněz, radím rok dva šetřit nebo se na to radši vykašlat a raději jen pozorovat. Cesta postupných kompromisů je schopná rychle zruinovat celou rodinu, naštěstí mám doma nejlepší ženu na zeměkouli, která ledacos chápe...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 971
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2359

Příspěvek od majklus »

Tak to po sobě čtu a zase bych nerad abych vyzněl jako zahořklej dědek :-)

On je to moc hezkej koníček, dává spoustu příležitostí k překonávání obtíží a tím i výsledné radosti z výsledku. Jen je třeba se vyvarovat unáhlených rozhodnutí a nákupů, tím si člověk ušetří spoustu zklamání, který většinou vedou k migraci ke koníčku jinému.

Každý prostě potřebuje po vynaloženém úsilí nějaký úspěch, dlouhá řada nezdarů nezlomí jen opravdové buldoky. Tak jsem chtěl, aby ten můj sloh vyzněl. Nekomplikovat si život a začít "odspoda", s kratšími ohnisky, jednodušší technikou a solidním základem v podobě montáže. Třeba zrovna menší ED refraktor se vždycky dobře prodá a člověku se doma pak nehromadí harampádí... :-)

Pak se určitě výsledky dostaví a může se jít třeba směrem k vysněným bojlerům (větším newtonům).
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2360

Příspěvek od wizard_Kysi »

Pěkně popsáno a gratulace k ženě!
Stejně se najdou tací, co si stejně nedají říct...
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Uživatelský avatar
schoking
Příspěvky: 31
Registrován: 20. 09. 2015, 20:48
Bydliště: Bašky City
Věk: 43

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2361

Příspěvek od schoking »

Mám takový dotaz ale nevím jestli to patří sem tak mě neukamenujte,
Protože rád bastlím tak si doma bastlím autoguider (Raspberry pi + kamera a nějaké ty drátky) ale řeším problém jaký dalekohled k tomu guideru použít aby mě to finančně nezruinovalo našel jsem tohle http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3502.html
myslíte že je to použitelné?
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2362

Příspěvek od dablik »

schoking píše:Mám takový dotaz ale nevím jestli to patří sem tak mě neukamenujte,
Protože rád bastlím tak si doma bastlím autoguider (Raspberry pi + kamera a nějaké ty drátky) ale řeším problém jaký dalekohled k tomu guideru použít aby mě to finančně nezruinovalo našel jsem tohle http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3502.html
myslíte že je to použitelné?
A jake ohnisko chces pointovat? Klidne ti muze stacit hledacek.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
schoking
Příspěvky: 31
Registrován: 20. 09. 2015, 20:48
Bydliště: Bašky City
Věk: 43

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2363

Příspěvek od schoking »

Dalekohled mám Orion 150/750 mm tak že ohnisko 750mm .Na hledáček nevím jak bych tu kameru připojil mám Sky watcher 9x50 úhlový hledáček.
na kameře mám připojení pře tenhle adaptér http://www.ebay.com/itm/HOT-Webcam-Adap ... SwA4dWFbQ6
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2364

Příspěvek od Bill »

Asi nejlepší by bylo redukci nechat někde udělat. Standardně se prodává z hledáčku na T2 a ještě si nejsem jistý, zda má správné stoupání závitu pro SkyWatcher. Takže komerčně by jsi potřeboval asi hledáček/T2, T2 adaptér s dírou na 1.25" a možná nějaké T2 prodloužení ...

Takže pokud by jsi to posčítal ...

Výhodou úhlového hledáčku je, že má dost velký backfocus, standardní hledáček ho má někde těsně za tubusem - pro kamerky s 13mm backfocusem je to tak akorát na hraně.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2306
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2365

Příspěvek od juh »

Bill píše:Asi nejlepší by bylo redukci nechat někde udělat. Standardně se prodává z hledáčku na T2 a ještě si nejsem jistý, zda má správné stoupání závitu pro SkyWatcher. Takže komerčně by jsi potřeboval asi hledáček/T2, T2 adaptér s dírou na 1.25" a možná nějaké T2 prodloužení ...
schoking vo svojom prispevku nenapisal, aky typ kamery chce pouzivat na guidovanie. Ak to nie je standardna guidovacia kamera, je mozne, ze namiesto T2 tam ma CS-mount, alebo C-mount, alebo nieco uplne ine. V takom pripade by mu bol adapter 1.25"/T2 zbytocny, pripadne by potreboval dalsiu redukciu z T2 na CS, alebo C-mount, alebo na nejaky uplne iny zavit.
Uživatelský avatar
schoking
Příspěvky: 31
Registrován: 20. 09. 2015, 20:48
Bydliště: Bašky City
Věk: 43

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2366

Příspěvek od schoking »

Ještě dopíšu že kamera je pi cam připojená na raspberry pi, není to standartní guidovací kamera.bude to raspberry vkrabici ze ktere leze 1,25 tubusek
když jsem to poredukoval tak to vyjde skoro stejne jako si koupit ten sky watcher ktery má výstup na 1,25 a ostření výtahem.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2367

Příspěvek od MilAN »

Pokud tam máš nos 1 1/4", tak nejjednodušší úprava nejjednoduššího = rovného hledáčku 8x50 je ta, že se na straně, kde je doteď okulár, tubusek o nějakých 5 - 10 mm zkrátí ( je potřeba odzkoušet) a někde nechat vysoustružit něco podobného , jako je zde na obr: http://www.supra-dalekohledy.cz/user_fi ... 5_8626.jpg, pochopitelně s vnějším průměrem dle vnitřku tubusku hledáčku a celé to do něho vlepit. Nemusí to mít vložený mosazný krooužek.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
schoking
Příspěvky: 31
Registrován: 20. 09. 2015, 20:48
Bydliště: Bašky City
Věk: 43

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2368

Příspěvek od schoking »

no můžu to zkusit i takto, děkuji prozatím za rady nechám si to projít hlavou jak to bude nejlepší. Možností je víc jak koukám tak uvidím jak to půjde
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2369

Příspěvek od Bill »

schoking píše:když jsem to poredukoval tak to vyjde skoro stejne jako si koupit ten sky watcher ktery má výstup na 1,25 a ostření výtahem.
Jo, ono bez nějakého bastlu je to cenový masakr. Ale podle mne je hledáček lepší - starší seženeš za nějakých 800Kč, je lehoučký, takže to není tak náročné na mechanické spojení. Zaostříš jednou pomocí objektivu s aretační matici a máš několik let klid. Podle mne to můžeš i provozovat v hledáčkové patce, jenom ty plastové šoubky+péro je třeba vyměnit za něco festovnějšího.

Já mám teda kamerku s T2, kde je jedna redukce a je to naprosto pevně spojené přes závity ...

Pokud by jsi to nechával dělat, tak už to můžeš udělat rovnou se závitem na svou kamerku. Jenom u rovného hledáčku pozor na backfocus - je to třeba vyzkoušet nanečisto, než necháš vysoustružit/naeloxovat něco, co pak bude opticky dlouhé...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2370

Příspěvek od MilAN »

Ten tubusek se bude zkracovat na 100% - je jen otázka kolik. A to lze udělat postupně.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět