Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#2176

Příspěvek od Lamid »

To je azimutalna montaz. Aj ked sleduje objekt na oblohe, tak neodstranuje stacenie oblohy.
Na to je potrebna paralakticka montaz /EQ/.
Lacnou cestou je pantovy stolcek ale to je tak do 100 mm ohniska.
https://www.google.com/search?q=barndoo ... 21#imgrc=_
http://www.instructables.com/id/Build-a ... r-Tracker/
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5657
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Astrofotografie - dotazy začínajících

#2177

Příspěvek od vla »

Nepíšeš jakou montáž máš nyní, skoro bych řekl, že žádnou. v každém případě montáž, kterou odkazuješ je naprosto nevhodná. Rovněž tak montáž za cca 15 tis s pohony, pointací atd., aby zvládla ohnisko 800mm neseženeš. Můžeš fotit ze stativu Slunce, Měsíc. Případně nějaké hodně krátké ohnisko a kratší časy. Na astrofocen ohniskem kolem 800mm si musíš připravit podstatně více peněz než je 15 tis. Kč.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1065
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Astrofotografie - dotazy začínajících

#2178

Příspěvek od stana85 »

Jaký je rozdíl mezi filtry IDAS LPS-P1 a IDAS LPS-P2?
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5638
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#2179

Příspěvek od Karell »

To nejlépe zjistíš porovnáním následujících grafů.
LPS-P1
LPS-P2
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1065
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Astrofotografie - dotazy začínajících

#2180

Příspěvek od stana85 »

No vypadá to dost podobně. Je teda lepší na astrofoto P1 nebo P2?
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5638
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#2181

Příspěvek od Karell »

Vypadá to dost podobně, stejné to ale určitě není. LPS-P2 je nástupce LPS-P1 a dá se tudíž předpokládat, že bude i technologie jeho výroby lepší. Mám zkušenosti sice jen s LPS-P2, ale ten je výborný. Takže za sebe bych ho určitě doporučil.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4762
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Astrofotografie - dotazy začínajících

#2182

Příspěvek od Bill »

o nejlépe zjistíš porovnáním následujících grafů.
No jenom mám pocit, že jsou prohozené :-)

P1 je trošku širší, P2 je užší v místech, kde asi nejsou žádné typické zdroje světelného znečištění. Takže mi přijde skoro ten P1 lepší - ale jsou hodně podobné, takže je to prakticky jedno.

Takže Sorry, je to jinak - oni byly postupně 3

P1 - ten už je nedostupný
P2 - starší
D1 - aktuální verze a grafy jsou dobře, omlouvám se:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1424799270

Takže je to tak, že P1 a D1 jsou užší, přitom P1 už je tak 10 let starý model.

Ale rozdíly jsou malé - pokud by byla hodně dobrá cena ...

M:736 750 113
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5638
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#2183

Příspěvek od Karell »

LPS-P1 jsou dostupné. Třeba pan Holubec je nabízí s 50% slevou.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4762
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Astrofotografie - dotazy začínajících

#2184

Příspěvek od Bill »

Jo jasně - ale v bazaru. Jako nové už je problém v některých rozměrech loupit i P2. Podle posledního ceníku bylo vše dostupné pouze jako D1 a P2 mi přišlo jako výprodej.

Ale platí to, co jsem říkal - za dobrou cenu asi není důvod nekoupit. Já jsem to teda nekoupil a už nevím úplně přesně proč - asi mi bylo líto toho ztraceného světla. Nicméně aktuální model D1 mi přijde skoro stený jako starý P1.

Podle popisu D1 je určen pro DSLR a barevné kamery, P2 je jak pro barevné, tak pro mono kamery.

Tak ještě jednou jinak - v posledním ceníku už jsou k dispozici opět filtry jak v provedení D1, tak P2:
http://www.sciencecenter.net/hutech/prices/filters.htm
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5638
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#2185

Příspěvek od Karell »

LPS-P2 jsou dostupné u Hutechu už více než 10 let kdy byly uvedeny na trh.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4762
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Astrofotografie - dotazy začínajících

#2186

Příspěvek od Bill »

No jasně - ale v předposledním ceníku začaly mizet P2 v některých rozměrech a vypadalo to, že Hutech bude nabízet jenom novější D1. Ale buď to byl jenom nějaký výpadek výroby, nebo se rozhodl zachovat obě řady.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
bpanko
Příspěvky: 28
Registrován: 17. 08. 2015, 21:38

Astrofotografie - dotazy začínajících

#2187

Příspěvek od bpanko »

Zdravím, som začiatočník a fotím širokoúhle fotky (Nikon D5100 + Nikkor 10.5mm Fisheye) ale čoraz väčšmi mám chuť začať aj s nejakými DSO (galaxie, hmloviny,...) Vzhľadom k tomu, že som aktuálne študent gymnázia, nemám moc peňazí na zaobstaranie si nejakej špičkovej výbavy (na také teleskopy môžem zabudnúť). Ale! Predsa len som možno našiel nejakú alternatívu a chcel by som sa spýtať na názor skúsenejších súdruhov... :D
V prvom rade, ako pozerám tak základným vybavením je buď CCD alebo modifikovaná DSLR. Tu na bazáre je ponuka na modifikovanú Nikon D40. Zistil som si o nej niečo a videl som aj fotky vytvorené týmto foťákom. Teda predpokladám správne, že ak by som sa chcel pustiť do tých DSO budem ju potrebovať?
Ďalej potrebujem samozrejme nejakí teleobjektív. Máme doma setový 55-300mm ale už len z princípu predpokladám, že jeho obrazové schopnosti nebudú na nejakej extra úrovni. Našiel som ale (znovu tu na bazáre) tento objektív. Podľa recenzií to síce nie je žiadna sláva ale hlavne nestojí veľa a s tou svetelnosťou by som sa snáď nejak popasoval. Čo myslíte? Máte s ním niekto skúsenosti? (Pre zaujímavosť táto fotka bola urobená s jeho bratom so svetelnosťou f/6)
No a nakoniec potrebujem samozrejme montáž. Najideálnejšie to vidím asi na EQ3-2. Na lepšiu už bohužiaľ nemám... :-/

Nejaké úžasne dobré fotky nepotrebujem ale chcel by som aspoň nejakú solídnu kvalitu vo výsledku. Tak čo poviete? Mám nejakú nádej alebo to mám radšej zabaliť? :-?
Rád sa niečo naučím, pofotím, popozorujem a hlavne si rád pospím ;)
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Astrofotografie - dotazy začínajících

#2188

Příspěvek od gunaroid »

Na ohnisko 500mm bys už potřeboval pointaci, zvlášť na dlouhé expozice, bez kterých tam toho při f/8 moc nebude...  tím se to poněkud zkomplikuje a i prodraží. Nehledě k tomu, obrazová kvalita tady těch zrcadlových objektivů rozhodně není dobrá, spíš je vyloženě špatná. Vím o čem mluvím, protože s podobným kouskem (800mm f/8) dost často fotím ve dne, ovšem na snímač velikosti cca jako APS-C s rozlišením 1MPix - na to je ta kvalita dostačující  ::)
Takže v tvém případě bych nejprve pořídil nějakou tu montáž s pohonem a zkusil něco cvaknout tím tele-seťákem a ve volných chvílích bych po bazarech slídil po nějakých kvalitnějších starých manuálních teleobjektivech do 300mm. Pak je šance, že s tím aspoň něco na té montáži bez pointace vyfotíš.
Dodávám, že patřím k extrémně příležitostným astrofotičům, takže váhu mého komentáře ber s rezervou..
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
bpanko
Příspěvky: 28
Registrován: 17. 08. 2015, 21:38

Astrofotografie - dotazy začínajících

#2189

Příspěvek od bpanko »

Zmena plánu, dedo má doma starý Bimetar 2.8/80mm (na APS-C to bude ešte viac...) s kvalitným sklom jena zeiss (svojho času jeden z top ) takže budem experimentovať s ním... :)
Ale stale ostáva otázka ohľadom montáže a DSLR. Hlavne sa chcem usvedčiť ohľadom tej úpravy DSLR a taktiež váš názor na EQ3-2... :)
Rád sa niečo naučím, pofotím, popozorujem a hlavne si rád pospím ;)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25300
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Astrofotografie - dotazy začínajících

#2190

Příspěvek od MilAN »

Možná tě překvapí, jak na astro a digitál to je špatné sklo.(ono to bylo i nafilm v případě astro snímku špatné a komatické)
Ale na experimenty postačí
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět