Povrch Měsíce - detaily
Povrch Měsíce - detaily
5.8:2007 4:14 SELČ
122obr.. Cassini (57km, A-17km)
Díky excelentnímu seeingu mnohem lepší snímek, než z 4.8.2007.
122obr.. Cassini (57km, A-17km)
Díky excelentnímu seeingu mnohem lepší snímek, než z 4.8.2007.
Murphyho zákon seeingu: Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 400/1828, dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
dobson 400/1828, dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
-
milan1960
Povrch Měsíce - detaily
Jedním slovem-FANTASTICKÉ.Opravdu jsi musel mít v době expozice perfektní seeng.Milan
Povrch Měsíce - detaily
milan 1960 a paulie: Děkuji
5.8.2007 4:17 SELČ
Rima Hadley (80 km)
141 obr..
5.8.2007 4:17 SELČ
Rima Hadley (80 km)
141 obr..
Murphyho zákon seeingu: Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 400/1828, dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
dobson 400/1828, dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Povrch Měsíce - detaily
25_8_2007 22:47 SELČ
Aristarchus(40 km)+Herodotus(35 km)+ Vallis Schröteri(160 km)
Negativní projekce bez nástavce na čip kamery
Philips SPC 900. 560 obr. složených v Rexistaxu.
UV IR cut filtr.
Seeing - špatný, amplituda cca 7 km. Měsíc asi jen
15 stupňů nad horizontem.
První pokusy s novou web kamerou (CCD). Oproti Logitech Fusion(CMOS) se zdá, že je čip citlivější a méně šumí.
Aristarchus(40 km)+Herodotus(35 km)+ Vallis Schröteri(160 km)
Negativní projekce bez nástavce na čip kamery
Philips SPC 900. 560 obr. složených v Rexistaxu.
UV IR cut filtr.
Seeing - špatný, amplituda cca 7 km. Měsíc asi jen
15 stupňů nad horizontem.
První pokusy s novou web kamerou (CCD). Oproti Logitech Fusion(CMOS) se zdá, že je čip citlivější a méně šumí.
Murphyho zákon seeingu: Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 400/1828, dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
dobson 400/1828, dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Povrch Měsíce - detaily
To, co si nam ukazal doteraz nemalo chybu! No a z novou CCD ...? Uz teraz sa tesim na dalsie detaily. 
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Povrch Měsíce - detaily
Pro Rudy: Děkuji.
I s novou kamerou budu vždy čekat na dobrý seeing. :)
Spíš mě zaráží, že poslední dobou nefotí Měsíc nikdo další.
???
I s novou kamerou budu vždy čekat na dobrý seeing. :)
Spíš mě zaráží, že poslední dobou nefotí Měsíc nikdo další.
???
Murphyho zákon seeingu: Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 400/1828, dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
dobson 400/1828, dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Povrch Měsíce - detaily
Ako sa meria amplituda seeingu? Astrofoto nieje moja parketa ale obcas sa rad pokocham na peknych snimkoch. Citam si aj tie komentare k jednotlivym fotografiam ale prvy krat som sa docital, ze seeing mal amplitudu cca 7 km. ??? Mohol by si mi to, prosim Ta, vysvetlit.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Povrch Měsíce - detaily
Amplituda "rozkmitu" obrazu vlivem seeingu se dá odhadnout na monitoru počítače podle známého průměru kráterů při sledování webkamerou.
Např. 5.8.2007 byla amplituda kolem 1 km (cca 0.5") a po složení stovek snímků z avi sekvence a doostření se nasnímané podrobnosti přiblížily teoretickému rozlišení dalekohledu.
Ovšem tak dobrý seeing mám v Ostravě asi jen 2 x do roka.
I vlastní charakter seeingu se liší. Nejhorší je ten, který nerozostří obraz a jen "posouvá a probublává" krátery do různých stran. Taková avi sekvence se velmi špatně skládá.
Lepší je, když seeing periodicky obraz rozostřuje. S neostrými obrázky si Registax poradí a vyřadí je.
Proto je někdy lepší nesnažit se snímat co nejkratším časem. Při delším čase expozice ( cca 0.1 s) a proměnné kvalitě seeingu se snímky s horším seeingem máznou a Registax je vystřihne.
Např. 5.8.2007 byla amplituda kolem 1 km (cca 0.5") a po složení stovek snímků z avi sekvence a doostření se nasnímané podrobnosti přiblížily teoretickému rozlišení dalekohledu.
Ovšem tak dobrý seeing mám v Ostravě asi jen 2 x do roka.
I vlastní charakter seeingu se liší. Nejhorší je ten, který nerozostří obraz a jen "posouvá a probublává" krátery do různých stran. Taková avi sekvence se velmi špatně skládá.
Lepší je, když seeing periodicky obraz rozostřuje. S neostrými obrázky si Registax poradí a vyřadí je.
Proto je někdy lepší nesnažit se snímat co nejkratším časem. Při delším čase expozice ( cca 0.1 s) a proměnné kvalitě seeingu se snímky s horším seeingem máznou a Registax je vystřihne.
Murphyho zákon seeingu: Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 400/1828, dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
dobson 400/1828, dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Povrch Měsíce - detaily
to aquarius:
Tvé snímky jsou naprosto fascinující .... konkrétně směřuji na snímek Cassini (5.8.2007) a Rima Hadley (5.8.2007). Člověk velmi snadno získává dojem, že snímky jsou pořízené z nízké oběžné dráhy kolem Měsíce. To se nedá ani popsat, nevím jak to vyjádřit .... 3D, celkový prostorový nadhled .. nevím neumím to popsat .... jen koukat a obdivovat.
Gratuluji!!!
Tvé snímky jsou naprosto fascinující .... konkrétně směřuji na snímek Cassini (5.8.2007) a Rima Hadley (5.8.2007). Člověk velmi snadno získává dojem, že snímky jsou pořízené z nízké oběžné dráhy kolem Měsíce. To se nedá ani popsat, nevím jak to vyjádřit .... 3D, celkový prostorový nadhled .. nevím neumím to popsat .... jen koukat a obdivovat.
Gratuluji!!!
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Povrch Měsíce - detaily
aquarius napsal: Amplituda "rozkmitu" obrazu vlivem seeingu se dá odhadnout na monitoru počítače podle známého průměru kráterů při sledování webkamerou.
.
Aha! Takze ten rozmer amplitudy rozkmitu seeingu v km plati len vo vztahu pri pozorovani alebo fotografovani Mesiaca? A napriklad, len ciste teoreticky! Plosny deep sky objekt by mohol mat amplitudu rozkmitu 10 ly ?
.
Aha! Takze ten rozmer amplitudy rozkmitu seeingu v km plati len vo vztahu pri pozorovani alebo fotografovani Mesiaca? A napriklad, len ciste teoreticky! Plosny deep sky objekt by mohol mat amplitudu rozkmitu 10 ly ?
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Povrch Měsíce - detaily
To aquarius:
Můžu se zeptat, jak máš připevněný foťák či kameru za okulár? Používáš nějaký dostupný nastavitelný držák, nebo na to máš vlastní udělátor? (Pokud jsi už někde svoje zařízení popisoval, omlouvám se, ale nemůžu to najít.)
Můžu se zeptat, jak máš připevněný foťák či kameru za okulár? Používáš nějaký dostupný nastavitelný držák, nebo na to máš vlastní udělátor? (Pokud jsi už někde svoje zařízení popisoval, omlouvám se, ale nemůžu to najít.)
Povrch Měsíce - detaily
Pro Rudy: Ano kilometry jsou vztažené k Měsíci.
Převod do úhlů: 1" je cca 2 km na Měsíci.
Pro KDan: Jsou to všechno udělátka. Trubky z alkamidu i z PVC
. Trochu je to vidět na:
http://www.aquarius.estranky.cz/stranka ... fotografii
Převod do úhlů: 1" je cca 2 km na Měsíci.
Pro KDan: Jsou to všechno udělátka. Trubky z alkamidu i z PVC
http://www.aquarius.estranky.cz/stranka ... fotografii
Murphyho zákon seeingu: Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 400/1828, dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
dobson 400/1828, dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Povrch Měsíce - detaily
aquarius napsal: Pro Rudy: Ano kilometry jsou vztažené k Měsíci.
Převod do úhlů: 1" je cca 2 km na Měsíci.
Dakujem aquarius, teraz tomu rozumiem!
Převod do úhlů: 1" je cca 2 km na Měsíci.
Dakujem aquarius, teraz tomu rozumiem!
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Povrch Měsíce - detaily
aquarius napsal: Pro Rudy: Děkuji.
I s novou kamerou budu vždy čekat na dobrý seeing.
Spíš mě zaráží, že poslední dobou nefotí Měsíc nikdo další.
???:D
Narazis-li na me, je odpoved jednoducha
. Zmenil jsem zamestnavatele, takze mi ted ubylo trochu casu a navic je Mesic slusne "fotografovatelny" az po uplnku a to bych musel stavat v noci, nebo brzo rano. Na to jsem letos nejak moc liny
.
Slibuju ze po prazdninach se zlepsim
.
I s novou kamerou budu vždy čekat na dobrý seeing.
Spíš mě zaráží, že poslední dobou nefotí Měsíc nikdo další.
???:D
Narazis-li na me, je odpoved jednoducha
Slibuju ze po prazdninach se zlepsim
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke