Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Dalekohled pro začátečníka

#1996

Příspěvek od Rekmarik »

tak nevim
V běžné sestavě dívají tyto dalekohledy obraz převrácený stranově i pólově ..
(co je nahoře je vidět dole a co je nalevo je vidět vpravo)

Světelnost na pozorování není v těchto průměrech to podstatné, spíše je problém v cenové relaci 6000,- kč najít slušný dalekohled + typ montáže který je ve tvých odkazech.
Na astronomická pozorování se doporučuje zrcadlový dalekohled na dobsonově montáži - ten ale není vhodný moc pro pozorování pozemních cílů.

Nejlépe bude si přečíst pár stránek tohoto vlákna - dotazy i požadavky se tu opakují ..

Uživatelský avatar
martinzk
Příspěvky: 8
Registrován: 12. 05. 2016, 17:06

Dalekohled pro začátečníka

#1997

Příspěvek od martinzk »



V běžné sestavě dívají tyto dalekohledy obraz převrácený stranově i pólově ..
(co je nahoře je vidět dole a co je nalevo je vidět vpravo)

existuje nejaka redukce ktera by te obraz narovnala ?

edit: jo uz sem to nasel prodavaj hranoly

a s tou cenou nechci utracet moc na to obcasne kouknuti jinak se mi libil jeste SKY-WATCHER NEWTON 150/1200mm 6
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Dalekohled pro začátečníka

#1998

Příspěvek od Rekmarik »

a s tou cenou nechci utracet moc na to obcasne kouknuti jinak se mi libil jeste SKY-WATCHER NEWTON 150/1200mm 6


Já mám takovou zkušenost, že se 150mm průměrem už se dá něco vidět - tedy myslím že pro začátečníka to může být dobrý startovací průměr ať už se později vydá směrem k větším průměrům - Zrcadlové dalekohledy, nebo směrem k refraktorům...
Dobsonova montáž je intuitivní, dobře se ovládá a míří na místa zájmu, montáž je stabilní a zabírá z celkové ceny malou část.
Výhodou 150/1200 dobsona je ta, že se dá za rozumné peníze koupit a také za podobně rozumné peníze i prodat ..
Uživatelský avatar
Karel12
Příspěvky: 4
Registrován: 12. 05. 2016, 15:40

Dalekohled pro začátečníka

#1999

Příspěvek od Karel12 »

Zdravim lidi, nikde jsem tento typ v prispevcich nenasel anebo jsem slepy ;D. Chci se jen zeptat co na tento typ rikate? Jsem uplny amatér, za absolutni tmou musim jezdit autem a rad se podivam i na planety i na deep-sky. Vidim ze o dobsonech zde pisete jen v superlativech, chci se jen zeptat na ten typ, jestli neni pro me jako amatera moc maly nebo moc velky dalekohled. Diky za vase odpovedi :).
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11790
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled pro začátečníka

#2000

Příspěvek od Psion »

Typický planetární Newton, většina lidí se s dobsonem orientuje na DSO, takže volí větší průměr a často i kratší, tedy 200/1000 apod. Ten 150/1200 má poměrně malé stínění a zobrazení hvězd bez komy bývá pravidlem. Pokud bude zrcadlo kvalitní (např. GSO), bude to mít skvělý obraz.
Uživatelský avatar
pAlice
Příspěvky: 7
Registrován: 18. 05. 2016, 17:24

Dalekohled pro začátečníka

#2001

Příspěvek od pAlice »

Dobrý den
Mám cca 20.000 kč na koupi "něčeho" pro mojí mámu. Máma je vystudovaná fotografka, v roce 97 dokonce nejlepší fotografka ČR. přála by si k narozeninám dalekohled, aby se mohla se svým vnoučkem koukat na noční oblohu a také případně fotit. Četla jsem různé vaše hodně dobré výčty všeho možného, ale stále nevím, co teda koupit. Pozorování a focení bude probíhat na vesnici u lesa, chtělo by to, aby se to dalo schovat do boudy, máma má Canon 1100, nevím teda, jestli je lepší fotit tak, že dalekohled nasadím na foťák, nebo fotit přímo dalekohledem. Popřípadě jaké máme možnosti s těmito penězi. Poraďte prosím. Děkuji mnohokrát. :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11790
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled pro začátečníka

#2002

Příspěvek od Psion »

S tímto rozpočtem bych doporučil "cloudové focení" itelescope. Není potřeba mít letité know-how a ušetříte obě hromadu peněz a nervů a budete mít fotky pod parádní oblohou i objektů, které tady nikdy neuvidíte.
Uživatelský avatar
pAlice
Příspěvky: 7
Registrován: 18. 05. 2016, 17:24

Dalekohled pro začátečníka

#2003

Příspěvek od pAlice »

Ne děkuji, o to zájem opravdu nemáme. Mohli byste mi někdo doporučit něco jiného?
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11790
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled pro začátečníka

#2004

Příspěvek od Psion »

Ano, připravit si tak dvojnásobek této sumy na naprostý základ a dva roky trénovat, učit se a zkoušet. Zde i jinde je tolik studijního materiálu jak na to, že tento dotaz pokládám za naprosto zbytečný.
Uživatelský avatar
pAlice
Příspěvky: 7
Registrován: 18. 05. 2016, 17:24

Dalekohled pro začátečníka

#2005

Příspěvek od pAlice »

Já ho za zbytečný nepokládám, nechte prosím i ostatní, ať se vyjádří, děkuji vám za váš názor, ale už mi prosím neodpovídejte, splňuji všechny podmínky pro položení dotazu a viděla jsem i horší dotazy.

Děkuji
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5423
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Dalekohled pro začátečníka

#2006

Příspěvek od vla »

Váš dotaz je prakticky stejný jako většina dotazů těch, co chtějí jedno zařízení na vše a to za málo peněz. Nedivte se proto, že tu a tam někomu trošku ujedou nervy a radí třeba jako Pepa. On má vlastně pravdu, jen to pro vás není momentálně stravitelné. Za 20 tis. koupíte naprostý základ pro fotografování jen při trošce štěstí a brzy přijdete na to, že je ho třeba vyměnit za lepší. Zároveň dalekohled bude malý a ne moc ideální na pozorování DS objektů. Měsíc, planety by šly ale ostatní bude slabé. Takže to co už zde bylo mnohokrát napsáno stále platí. Vyberte si buď koukání se slušným dobsonem s velmi omezenými možnostmi focení na Měsíc, Slunce (s filtry) a planety ( vaše částka stačí až na průměr 300mm, což už je slušné), nebo tu nejzákladnější fotosestavu, kterou brzy vyměníte za dražší. Podrobnosti už zde byly mnohokrát napsány a nic převratného zatím nenastalo, takže stále zdejší velmi podrobně rozebrané rady platí.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Dalekohled pro začátečníka

#2007

Příspěvek od Rekmarik »

přála by si k narozeninám dalekohled, aby se mohla se svým vnoučkem koukat na noční oblohu a také případně fotit.
Dobrý den, pochopil jsem to tak, že Vaše maminka chce trávit příjemný čas se svým vnoučkem při poznávání a pozorování noční oblohy - pokud ano nejschůdnější cestou by mohlo být na začátek právě to pozorování.
Focení toho co člověk pod noční oblohou vidí a dále hlavně toho co vůbec při běžném pozorování nevidí je disciplína velmi odlišná od běžného fotografování. I přes to že je maminka zkušená fotografka, nevyhne se celému tomu procesu poznávání a rozhodování, které se skrývá pod pojmem astrofotografie.

Možná jste už vytušila, že pozorování a focení je dost odlišné jak volbou dalekohledu a příslušenstvím, tak samozřejmě i svou finanční stránkou.

Já bych doporučil pořídit něco levného na pozorování - tedy Dobsobna s ohledem na přenositelnost a možnosti uskladnění .. ( o tom dlouhá vlákna dalekohledy pro začátečníka)


Pozorování s dětmi je kapitola sama pro sebe, obvykle to takto příliš nefunguje.


Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 292
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Dalekohled pro začátečníka

#2008

Příspěvek od vogo »

Pozorování s dětmi je kapitola sama pro sebe, obvykle to takto příliš nefunguje.
Hodně záleží na věku dětí a jejich zájmu. Dělal jsem pozorovaní pro děti předškolního i školního věku a při správně sestaveném pozorovacím programu není zase tak veliký problém udržet jejich pozornost. Je potřeba vybírat snadno pozorovatelné objekty a vzít si obrázky toho, co má být vidět.

Také bych se přikláněl ke koupi dobsona, 8" nebo 10" - jednoduchost pozorování, skladovaní a přenositelnost. Navíc je to s dostatečně velkou rezervou v rozpočtu. Na fotosestavu to není reálné, tak aby to k bylo k něčemu a zároveň to bylo k rozumnému pozorování.
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX, ZWO Seestar S50 a nějaké to další harampádí.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Dalekohled pro začátečníka

#2009

Příspěvek od Rekmarik »

Dělal jsem pozorovaní pro děti předškolního i školního věku a při správně sestaveném pozorovacím programu není zase tak veliký problém udržet jejich pozornost.
Ano, takto to může fungovat, ale těžko si představit například předškoláka u dalekohledu s dospělým, který se na obloze nevyzná a sám se teprve učí hledat zajímavé objekty, a to ani nemluvím o záměrech fotografování ..
ale jak jsem psal je to kapitola sama pro sebe, asi nemá cenu to rozebírat tady
Uživatelský avatar
pAlice
Příspěvky: 7
Registrován: 18. 05. 2016, 17:24

Dalekohled pro začátečníka

#2010

Příspěvek od pAlice »

Dobrá, děkuji mnohokrát.
Takže jestli to dobře chápu, tak za 20 000 se jde jen dívat (ne jen, ale fotka nebude stát za to) ?
Na stránkách astro.cz píšou, že Dobson je jen montáž a ne samotný dalekohled přeci, nebo to znamená Dobsonova montáž a k tomu zrcadlovka? Co je lepší zrcadlovka nebo čočky? Dá se ten Dobson postavit na trávu?

A co automatické hledání objektů?
Doporučíte mi tento Dobson 200 s automatickým hledáním objektů?
Sky-Watcher NWT 200/1200mm Dobson s naváděnou montáží Hvězdářský dalekohled

Odpovědět