Jaký koupit okulár?
-
JaroslavJP
- Příspěvky: 147
- Registrován: 18. 02. 2023, 12:55
Re: Jaký koupit okulár?
Měl byste zkušenost někdo ještě s tímto okuláry, byl by případně vhodný?
http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... 17802.html
http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... 17802.html
Re: Jaký koupit okulár?
Tyhle ES82 mám 24, 14 a 8,8 mm. Za mě dobré okuláry s velkým zorným polem. Vybral jsem si je po vyzkoušení jiných typů, protože se mi do nich nejlépe dívá, což je hodně individuální. Vždycky je lepší zajet někam na sraz a vyzkoušet si od lidí co člověku nejlíp sedí na jeho oči.
-
JaroslavJP
- Příspěvky: 147
- Registrován: 18. 02. 2023, 12:55
Re: Jaký koupit okulár?
A jaký teda ideálně vybrat z těchto dvou? Zdá se, že jsou to dva okuláry, z nichž bych jeden nakonec vybral. Ideálně jaký a proč-). Moc děkuji za pomoc při výběru!
http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4193.html
http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... 17802.html
http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4193.html
http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... 17802.html
Re: Jaký koupit okulár?
Nejsem si jist, zda s dalekohledem f/13.8 se využije to 82 stupňové zorné pole.
Re: Jaký koupit okulár?
A jaký v tom vidíš problém u F=9mm ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Re: Jaký koupit okulár?
Neviem, či MilAnova otázka bola k tomuto, Tak sa opýtam tiež. Je nejaký dôvod aby nízka svetelnosť f/13.8 znemožňovala využitie širokého ZP? Ja taký dôvod nevidím, pokiaľ to ten objektkív zobrazí, Pri tak krátkej ohniskovej vzdialenosti okuláru pôjde o malý piemer ktorý je na to potrebný, takže za mňa tam problém nebude.
Sluníčkomet dvojkanón v2.1: Lunt LS50THa & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
AZ-EQ6 + TS 125/975 SD, SW Flextube 300/1500
CZJ 50/540, Telementor 63/840
AZ-EQ6 + TS 125/975 SD, SW Flextube 300/1500
CZJ 50/540, Telementor 63/840
Re: Jaký koupit okulár?
Asi nejde o to, že by ho znemožňovala, spíš o to, jestli bude nějak významně přínosné. Na 90/1250 znamená 9mm okulár zvětšení 142x a výstupní pupilu asi 0.6mm. Těch 82° bude stačit na to, aby se tam vešel celý Měsíc nebo Slunce, ale co jiného? Kolik bude objektů, které se při tomhle zvětšení nevejdou do 55°, vejdou do 82° a zároveň nebudou moc slabé? U nějakého delšího okuláru by IMHO bylo široké zorné pole užitečnější.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Pentax XW 40mm and 30mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Re: Jaký koupit okulár?
Tak tuhle otázku ale můžeš položit každému, ať má jakýkoliv dalekohled a odpověď bude přeci vždy naprosto stejná. A hlavně, není to žádný argument proč jeden okulár ano a druhý ne .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Re: Jaký koupit okulár?
Má pravdu Milan, pamatoval jsem si, že mak 90/1250 ořezával zorné pole na něco těsně nad 1 stupeň, ale musela to být jen malá zvětšení a ne okulár 9 mm.
Re: Jaký koupit okulár?
Z mojej vlastnej skusenosti by som kludne odporucal nieco z tohoto:
APM XWA 9mm 100st - siroke zorne pole, velmi pekny obraz, tazsi okular
Morpheus 9mm 76st - siroke zorne pole, ostry, velmi pekny obraz
ES 8.5mm 82st - siroke zorne pole, velmi slusny obraz, relativne maly okular
Hyperion 10mm
Hyperion aj Morpheus su vhodne aj na pozorovanie s okuliarmi.
Vsetky tieto okulare som pouzival v dobsone 250/1250. Hyperion bol z nich najslabsi na okraji kvoli svetelnosti dalekohladu F/5, ale pri tvojej svetelnosti bude v pohode.
Siroke zorne pole ma zmysel, je fajn vidiet kontext okolo objektu a ak nemas EQ montaz, tak je takmer nevyhuntne aby si mal aspon chvilku casu si obzriet objekt pri vacsom zvacseni, nez ti utecie z obrazu. Pokial mas EQ montaz, ci uz pohananu, alebo aj manulanu, tak tam kludne mozes siahnut aj po okularoch s uzsim zornym polom. Mne vsak pripada tych 68 stupnov ako take esteticke minimum, skratka sa mi viac paci ten obraz v sirsich okularoch.
Idealne by bolo, keby si si mohol nejaky 9mm okular vyskusat v svojom dalekohlade pred tym nez ho kupis, pri svetelnosti 13.8 bude obraz uz dost tmavy v 9mm okulari. Mesiac, planety a dvojhviezdy v pohode, ale na DSO uz to moze byt moc.
Juraj
APM XWA 9mm 100st - siroke zorne pole, velmi pekny obraz, tazsi okular
Morpheus 9mm 76st - siroke zorne pole, ostry, velmi pekny obraz
ES 8.5mm 82st - siroke zorne pole, velmi slusny obraz, relativne maly okular
Hyperion 10mm
Hyperion aj Morpheus su vhodne aj na pozorovanie s okuliarmi.
Vsetky tieto okulare som pouzival v dobsone 250/1250. Hyperion bol z nich najslabsi na okraji kvoli svetelnosti dalekohladu F/5, ale pri tvojej svetelnosti bude v pohode.
Siroke zorne pole ma zmysel, je fajn vidiet kontext okolo objektu a ak nemas EQ montaz, tak je takmer nevyhuntne aby si mal aspon chvilku casu si obzriet objekt pri vacsom zvacseni, nez ti utecie z obrazu. Pokial mas EQ montaz, ci uz pohananu, alebo aj manulanu, tak tam kludne mozes siahnut aj po okularoch s uzsim zornym polom. Mne vsak pripada tych 68 stupnov ako take esteticke minimum, skratka sa mi viac paci ten obraz v sirsich okularoch.
Idealne by bolo, keby si si mohol nejaky 9mm okular vyskusat v svojom dalekohlade pred tym nez ho kupis, pri svetelnosti 13.8 bude obraz uz dost tmavy v 9mm okulari. Mesiac, planety a dvojhviezdy v pohode, ale na DSO uz to moze byt moc.
Juraj
Re: Jaký koupit okulár?
Nemyslím, že bude odpověď vždy stejná. Já mám třeba 17.5mm Morpheus (76° AFOV, 1.1° TFOV, zv. 69x) a kdybych místo něj měl okulár se zorným polem 50°, tak by mne to v mnoha situacích omezovalo. Ale u 9mm Omegonu LE Planetary už nemám pocit, že by mi jeho 55° nestačilo a že bych si výrazně pomohl, kdybych ho nahradil okulárem s větším zorným polem. A třeba na dalekohledu s ohniskovou vzdáleností 600mm by měl 9mm okulár podobné skutečné zorné pole jako 17.5mm na 1200 nebo 1250mm.
To opravdu není. Ale jde i o to, jakou váhu při výběru mezi dvěma okuláry přikládat tomu, že jeden má větší zorné pole. Někdy na tom záleží víc a někdy méně. Podle mne je tohle ten případ, kdy je ten přínos poměrně malý.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Pentax XW 40mm and 30mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
-
JaroslavJP
- Příspěvky: 147
- Registrován: 18. 02. 2023, 12:55
Re: Jaký koupit okulár?
Moc děkuji všem za pomoc při výběru. Jelikož nemám žádné zkušenosti, tak bych při výběru rad vsadil na ty Vaše. Dalekohled má goto:
https://cz.levenhuk.com/catalogue/hvezd ... 1250-goto/
Předpokládal jsem, že jeden z těchto okulárů by mohl být nejvhodnější-).
https://cz.levenhuk.com/catalogue/hvezd ... 1250-goto/
Předpokládal jsem, že jeden z těchto okulárů by mohl být nejvhodnější-).
-
JaroslavJP
- Příspěvky: 147
- Registrován: 18. 02. 2023, 12:55
Re: Jaký koupit okulár?
Ideální určitě ne, ideální okulár v praxi neexistuje. Ale byl doporučen jako jeden z vhodných. Oproti tomu Omegonu je dražší, hlavní výhodou je větší zorné pole, ale jak už jsem psal, mám pochybnosti, jak moc podstatné to v tomto případě bude. Který z nich je lepší opticky, to by musel říct někdo, kdo má zkušenosti s oběma. Který z nich bude příjemnější na pozorování, to vám neřekne nikdo, protože to je subjektivní.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Pentax XW 40mm and 30mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
-
JaroslavJP
- Příspěvky: 147
- Registrován: 18. 02. 2023, 12:55
Re: Jaký koupit okulár?
Moc děkuji. Mate někdo ještě nějaký návrh či zkušenost na okulár pro dalekohled 99/1250 goto Maksutov?