Stránka 14 z 21

C/2009 P1 (Garradd)

Napsal: 06. 09. 2011, 19:34
od KaoS
Já to dělal v PixInsight, ale byl to poměrně dlouhý proces. Nejprve jsem si obrázky zregistroval (na hvězdy v PixInsight a na kometu v Nebulosity). Pak jsem je seskládal na minimum s potlačením jasných pixelů. Pak už mi zůstaly v obrázku seskládaném na kometu jen slabé zbytky jasných hvězd z Ramínka, stejně tak v obrázku seskládaném na hvězdy jen poměrně slabý zbytek komety. V obou obrázcích jsem potlačil šum ještě v lineární formě pomocí waveletů, zvýšil saturaci hvězd, pak jsem je strečnul, zregistroval kometu na zbytek komety v druhém obrázku a zkombinoval pomocí funkce maximum s vhodnými faktory tak, abych zachoval maximum té komety a minimalizoval artefakty po seskládání. A pak už jen finální postprocessing.
Člověče nevím jestli to byl rozumný postup. Na tom obrázku máš nějakého "úplně jiného Garradda", to s realitou nemá mnoho společného.

C/2009 P1 (Garradd)

Napsal: 06. 09. 2011, 20:07
od viktormt
Skoda, ze je to fit subor, tie este neviem dobre spracovavat (su prilis tmave), ale kometku mam ostru a hviezdy posunute, skladal som rucne v DSS.

C/2009 P1 (Garradd)

Napsal: 06. 09. 2011, 20:36
od MaG
Je tu někdo, kdo by byl ochoten psát pouze příspěvky s alespoň nějakou informační hodnotou? Viktore, koho zajímá že neumíš pracovat s FITs? Proč aspoň nevložíš nějaký výsledek místo těch plků? Nutíš nás moderátory akorát přemýšlet, co už smazat a co ještě nechat a je to k ničemu :(

C/2009 P1 (Garradd)

Napsal: 07. 09. 2011, 11:23
od sandor
hmmm, myslel jsem, že od toho tak trošku toto forum je, když si někdo s něčím neví rady...  :D

C/2009 P1 (Garradd)

Napsal: 07. 09. 2011, 16:28
od MilAN
hmmm, myslel jsem, že od toho tak trošku toto forum je, když si někdo s něčím neví rady...  :DTo máš sice pravdu, ale viktor se neptá co s tím, jen konstatuje. A navíc, pokud se chce ptát, tak určitě v jiné sekci a v jiném vláknu. Technika zpracování FIT souborů nemá mnoho společného s touto kometou

C/2009 P1 (Garradd)

Napsal: 08. 09. 2011, 11:05
od Algol77 (Jakub Koukal)
Mnooo, nějak sem to nechtěl psát, ale pomalu polovina ze 14 stránek o kometě C2009P1 řeší to jak, proč a kde kdo skládá fotky, případně co sou to efemeridy...takže aspoň přihazuji nějaký odhady z poslední doby...

2009P1 2011 08 28.83 M 6.9 TK 5 B 10 10 6
2009P1 2011 09 01.85 M 7.2 TK 5 B 10 12 6
2009P1 2011 09 02.89 M 6.7 TK 5 B 10 13 5
2009P1 2011 09 03.84 M 7.0 TK 5 B 10 11 6
2009P1 2011 09 04.86 M 6.8 TK 5 B 10 12 5/

P.S.: opět platí ono okřídlené, než se zeptám, prvně věnuji čas samostudiu, aby dotyčný tazatel měl alespoň přibližnou představu o problematice, na kterou se ptá! Nejlepší je, když má kometa 12-14 mag, alespoň pak nemá kdekdo touhu klechtat blbosti a jak se kometa zjasní, je to mor...

C/2009 P1 (Garradd)

Napsal: 09. 09. 2011, 08:23
od sandor
S tím sice ač nerad souhlasím, ale struktura fóra je poněkud v dnešní době nepřehledná a tak se laici ptají tam, kde je pro ně problém aktuální. Že by to chtělo změnit strukturu - to je očividné. Mě se také špatně orientuje v tomto guláši. Jasně - tento příspěvek patří jinam, omlouvám se.

C/2009 P1 (Garradd)

Napsal: 09. 09. 2011, 10:24
od Regulus
No nepřehledná... s dotazem na fotky nepolezu přece do pozorování
Komety moc nesleduju, ale na tuto jsme mrkli při našem astrosrazu. Pěkná podívaná, sice jsme ji chvilku hledali ;D ale našli :)

C/2009 P1 (Garradd)

Napsal: 12. 09. 2011, 19:11
od Jan Vratny
O vikendu jsem ji zkousel najit triedrem  z vesnice, triedrem 12x40, ale strasil tam skoro uplnek, a za rohem i lampa VO.

Byla to takova hura akce, bez pripravy, a i kdyz jsem ze stellaria vedel kam se divat - byla cca 10° V od raminka, zeano -  videl jsem prd.

Pristi sance zda se bude 16-19 zari, kdy jsem tady. Kdyz si vezmu first scope, a pujdu nekam do lesa na mytinku, mam sanci ji pozorovat? (pochopitelne za predpokladu jasne oblohy)

C/2009 P1 (Garradd)

Napsal: 12. 09. 2011, 20:15
od MaG
Honzo, ideálně potřebuješ ten Měsíc nechat zmizet z oblohy, protože pak i ten tried není marný. V tom Špindlu máš dobrý, že popojdeš někam dál od lamp jak s triedrem, tak kdyžtak i s firstscopem a mohlo by to jít. Uvidíš na místě. Klíčový je aby nebyl Měsíc, což nastane kolem 21. hodiny tak od 17. nebo lépe od 18. září. Tehdy to po 21. hodině zkoušej a měla by jít, uvidíme.

C/2009 P1 (Garradd)

Napsal: 18. 09. 2011, 09:01
od rjelinek
K bezpečnému spatření komety mi včera stačil Lidlskop (70/700mm) a to jsem přitom pozoroval z okraje velkoměsta (Pardubice, 100 000 obyvatel) a v době, kdy ještě nebyla zcela tma a nenastal astronomický soumrak (17.9. v 20:30, před východem měsíce).
Mezní hvězdná velikost spatřitelná okem byla v tu chvíli 4.3m
Náznakem byla vidět i v triedru 10x50.

V Lídlskopu nejlépe viditelná při nejmenším zvětšení 22x (okulár SP 32mm) jako mlhavá kapka a bylo rozpoznatelné, že ohon míří napravo (tj. vzhledem k zenitovému zrcátku na východ)

C/2009 P1 (Garradd)

Napsal: 18. 09. 2011, 11:00
od mischu
Honzo, ideálně potřebuješ ten Měsíc nechat zmizet z oblohy, protože pak i ten tried není marný. V tom Špindlu máš dobrý, že popojdeš někam dál od lamp jak s triedrem, tak kdyžtak i s firstscopem a mohlo by to jít. Uvidíš na místě. Klíčový je aby nebyl Měsíc, což nastane kolem 21. hodiny tak od 17. nebo lépe od 18. září. Tehdy to po 21. hodině zkoušej a měla by jít, uvidíme.
Ono je pravda, že Měsíc a "město" jsou faktory, které dělají hodně - 20.8. a 3.9. jsem kometu pozoroval ze svého oblíbeného místa v Barochově (u Týnce nad Sázavou) 203/2030 mm SCT a samotného mě překvapilo jak byla kometa jasná a výrazná. 11.9. (tedy téměř při úplňku) jsem se na ní zkusil podívat přes Petřínského "buřta" (350/3500 mm MAK)...a kometa byla na samé hranici viditelnosti (i v takto velkém dalekohledu).

C/2009 P1 (Garradd)

Napsal: 18. 09. 2011, 13:11
od feromich
Včera som sa dostal k ďalekohľadu, tak som sa pozrel, okrem iného aj na kométu Garrardd. Kométa je jasná dosť, s náznakom pretiahnutej komy. S vychádzajúcim Mesiacom sa to už len zhoršovalo. Ku všetkému postavili vedľa pozorovaťeľne dočasne lunapark, takže od snímky som v podstate neočakával nič, ale niečo tam predsa je. Počas expozície mi tam něco prolítlo. Neskúmal som, či meteor, alebo niečo iné. No kométa, ešte stále stojí za pohľad.

C/2009 P1 (Garradd)

Napsal: 18. 09. 2011, 13:14
od MaG
Koukám, že už tam máš taky viditelné ty dva chvostíky, jak se geometrie pozměnila. Těším se na další snímky.

C/2009 P1 (Garradd)

Napsal: 23. 09. 2011, 00:35
od MAUR
Dnes večer sa vyčasilo a nízka oblačnosť sa na pár hodin zastavila..
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 730271.jpg