Achromatický objektiv
Achromatický objektiv
p.Murín má mnoho elánu a jen mu přejme,aby se mu práce pro astronomii dařila. http://orava.sme.sk/c/5386910/galileo-g ... videl.html
mn
mn
janek950, SW Dobson 355/1650, Newton 203/810, DVTI, ASI174MM
- Mojmír Murín
- Příspěvky: 22
- Registrován: 26. 06. 2011, 09:09
Achromatický objektiv
Vítejte na AF pane Murín 
Váš refraktor a ostatní dalekohledy jsou zde obdivovány Asi na Vás bude hodně otázek Já teda zatím dám jen odkaz na můj malinký refraktůrek 172/1654. Kdy si jsem měl Dobson 300/1500. Ten jsem prodal a šel do refráku.
http://artabann.rajce.idnes.cz/refraktor/
Váš refraktor a ostatní dalekohledy jsou zde obdivovány Asi na Vás bude hodně otázek Já teda zatím dám jen odkaz na můj malinký refraktůrek 172/1654. Kdy si jsem měl Dobson 300/1500. Ten jsem prodal a šel do refráku.
http://artabann.rajce.idnes.cz/refraktor/
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654 refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
http://planety.g6.cz/
- Mojmír Murín
- Příspěvky: 22
- Registrován: 26. 06. 2011, 09:09
Achromatický objektiv
takže prvý kontakt s AF som zvládol, rád odpoviem, na čo budú otázky; ten achromát 172/1654 je nádherný, čo je to za výťah na ňom?
Achromatický objektiv
Okulárový výtah je od WO a koupil jsem v Supra Praha. Pán Zahajský mě na něj dal solidní cenu a tak jsem si hned mohl koupit i zenit. zrcátko. Taky od WO. Výtah je 2" a celkem dost bytelný.
http://www.supra-dalekohledy.cz/phpscri ... dzb=874546
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... treni.html
Jestli můžu první otázky.
1. Kterému dalekohledu dáváte přednost při pozorování planet.
2. Má achromát AR vrstvy?
3. Jaké u refraktoru používáte okuláry?
Předem dík za odpovědi
http://www.supra-dalekohledy.cz/phpscri ... dzb=874546
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... treni.html
Jestli můžu první otázky.
1. Kterému dalekohledu dáváte přednost při pozorování planet.
2. Má achromát AR vrstvy?
3. Jaké u refraktoru používáte okuláry?
Předem dík za odpovědi
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654 refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
http://planety.g6.cz/
- Mojmír Murín
- Příspěvky: 22
- Registrován: 26. 06. 2011, 09:09
Achromatický objektiv
samozrejme refraktoru, obraz planét je o poznanie lepší; optika nemá AR vrstvy: okulárov mám viac od TeleVue, Nagler 7 mm, Radian 10 mm, Panoptic 22 mm, objednaný mám ešte Plossl 55 mm; skúšam občas pozorovať aj 7 mm - zväčšenie cca 600x - no málokedy je k tomu vhodný seeing, skúšať to ale treba
- Mojmír Murín
- Příspěvky: 22
- Registrován: 26. 06. 2011, 09:09
Achromatický objektiv
dovolím si ešte jeden odkaz na Oravskú Lesnú, stačí pozrieť od 12 minúty
http://www.ta3.com/sk/relacie/82_sloven ... 70_orava-3
http://www.ta3.com/sk/relacie/82_sloven ... 70_orava-3
Achromatický objektiv
Aké parametre má váš refraktor prosím? TA3 mi nejde otvoriť 
Sky-Watcher 254/1200 dobson, Sky-Watcher 150/750 (black diamond), EQ 3-2, triedre 7x50 a 15x50, SW LET 28mm, SW UWA 6mm, SW SUPER 20mm, SW SUPER 10 mm
Achromatický objektiv
Malinký refraktůrek jo? Shocked To je už pěkný macek.
No proti tomu 270/4220 to je prcek a je přenosný na pár desítek metrů, taky převozný normálním autem.
Ikdyž to je teda vlastně prcek, tak bych zpátky 300mm dobsna nechtěl
No proti tomu 270/4220 to je prcek a je přenosný na pár desítek metrů, taky převozný normálním autem.
Ikdyž to je teda vlastně prcek, tak bych zpátky 300mm dobsna nechtěl
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654 refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
http://planety.g6.cz/
Achromatický objektiv
Hmmm, tak to je parádna šupa Aj ten tvôj Artaban....
Sky-Watcher 254/1200 dobson, Sky-Watcher 150/750 (black diamond), EQ 3-2, triedre 7x50 a 15x50, SW LET 28mm, SW UWA 6mm, SW SUPER 20mm, SW SUPER 10 mm
Achromatický objektiv
Mojmír Murín: Tady na AF se často řeší otázka, jestli je lepší na pozorování planet velký refraktor (asi od 15 do 20cm), nebo velké zrcadlo 300-400mm. Zastánce refraktorů ( částečně i já ) tvrdí, že díky seeingu asi ano.
Dáváte přednost refraktoru ze stejného důvodu? Nebo i z jiných důvodů?
Dáváte přednost refraktoru ze stejného důvodu? Nebo i z jiných důvodů?
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654 refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
http://planety.g6.cz/
- Jiri_Skalsky
- Příspěvky: 527
- Registrován: 21. 06. 2006, 16:08
Achromatický objektiv
Teda Artabane,všechna čest tomu Tvému dalekohledu.
Ale kdybys měl jen trochu širší tu vidlici, myslím, že nějaká 10"-12 "
dvouzrcadlková soustava s primárem 1/6 a ne 1/3,5 by tomu pilíři docela slušela.
A nemusel bys toho předělávat moc.
Zdraví J.S.
Ale kdybys měl jen trochu širší tu vidlici, myslím, že nějaká 10"-12 "
dvouzrcadlková soustava s primárem 1/6 a ne 1/3,5 by tomu pilíři docela slušela.
A nemusel bys toho předělávat moc.
Zdraví J.S.
Achromatický objektiv
Ale kdybys měl jen trochu širší tu vidlici, myslím, že nějaká 10"-12 "
dvouzrcadlková soustavas primárem 1/6 a ne 1/3,5 by tomu pilíři docela slušela.
Néé díky za nápad, ale rád pozoruju planety a dob. 300/F5 jsem měl a stačilo
Myslím, že sloupu by slušel i takovel achromát 8"/F12 a taky bych nemusel předělávat moc
dvouzrcadlková soustavas primárem 1/6 a ne 1/3,5 by tomu pilíři docela slušela.
Néé díky za nápad, ale rád pozoruju planety a dob. 300/F5 jsem měl a stačilo
Myslím, že sloupu by slušel i takovel achromát 8"/F12 a taky bych nemusel předělávat moc
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654 refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
http://planety.g6.cz/
Achromatický objektiv
takže prvý kontakt s AF som zvládol, rád odpoviem, na čo budú otázky; ten achromát 172/1654 je nádherný, čo je to za výťah na ňom?
Vítám vás na Astrofóru p.Murín. Jsem rád,že vám to nedalo a ,že jste vstoupil mezi nás. Váš elán a nebojácnost v některých věcech může tomuto fóru jen pomoci.
::)
*Kami*
Vítám vás na Astrofóru p.Murín. Jsem rád,že vám to nedalo a ,že jste vstoupil mezi nás. Váš elán a nebojácnost v některých věcech může tomuto fóru jen pomoci.
::)
*Kami*
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, KC200/2000, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.