Stránka 13 z 17
Re: Dalekohled snů
Napsal: 31. 03. 2020, 09:58
od nosuh
Re: Dalekohled snů
Napsal: 31. 03. 2020, 10:21
od Psion
Úctyhodný projekt, dalekohled má i nepsanou výhodu, ten opravdu nikdo neukradne

Re: Dalekohled snů
Napsal: 31. 03. 2020, 10:23
od Medojedlik
Tak ten netroskaril. 150 mm jako hledacek...je to trosku vetsi meritko

Re: Dalekohled snů
Napsal: 31. 03. 2020, 11:22
od nosuh
Me se libi ten jeho vyraz v obliceji, pred rozbalenym pokovenym zrcadlem:D
Asi bych se tvaril uplne stejne
Re: Dalekohled snů
Napsal: 31. 03. 2020, 15:33
od nou
Heh na beznych dalekohladoch je upozornenie "Nepozerajte sa na Slnko bez patricneho filtra" pri tomto sa asi da pridat aj Mesiac.
Re: Dalekohled snů
Napsal: 31. 03. 2020, 15:44
od MilAN
Pokud budeš mít dalekohled jakéhokoliv průměru a zvolíš zvětšení tak, abys měl průměr výstupní pupily 6,1 mm, tak na tom budeš stejně jako on. A oko si zvykne. S triedrem 7x50 jsi na tom hůř

Re: Dalekohled snů
Napsal: 31. 03. 2020, 16:46
od Roman (Rick)
Noo, opacha je to riadna, povedal by som "obsession" v pravom zmysle slova

. Len by ma zaujímala využiteľnosť toho celého. A ako často jazdí na tú lokalitu pozorovať ...
Re: Dalekohled snů
Napsal: 31. 03. 2020, 17:07
od Artaban
Roman (Rick) píše: Len by ma zaujímala využiteľnosť toho celého. A ako často jazdí na tú lokalitu pozorovať ...
Tohle bych neřešil. Myslím, že stačí jedno podařené pozorování měsíčně tím obrem a další měsíc to člověk bude vstřebávat a bude v klidu, ikdyž bude měsíc zataženo

Re: Dalekohled snů
Napsal: 01. 04. 2020, 09:29
od MaG
Re: Dalekohled snů
Napsal: 01. 04. 2020, 13:09
od kavka
Hezký článek Martine,
doporučuji všem přečíst co nejdříve.
Re: Dalekohled snů
Napsal: 01. 04. 2020, 13:57
od Medojedlik
Re: Dalekohled snů
Napsal: 01. 04. 2020, 14:10
od Psion
U toho zmiňovaného 70" dobsona Mike Clementse jsem stál osobně, je to neskutečné "hovado", mimochodem sekundár, jestli se dobře pamatuju má 60cm!
Re: Dalekohled snů
Napsal: 01. 04. 2020, 14:16
od MaG
Psion: to mi připomnělo, jak kluci říkali, když se Uwe na Edelweißspitze zeptal, jak velké s sebou mají dalekohledy, že tak velký on má sekundár
Přitom kluci zrovna malé přístroje nevozí. Díky za přečtení, poděkování patří hlavně Ladinovi za nápad.
Re: Dalekohled snů
Napsal: 22. 05. 2020, 10:11
od mikisan
Nuz dalekohlad snov. Aby mal efektivny priemer zrkadla/objektivu 250mm ale nebol sirsi ako 150mm, dlhy bol len 30cm a vazil 3kg , tu sa ale dostavame na limity co tento vesmir s jeho fyzikalnymi zakonmi dovoluje : )
Re: Dalekohled snů
Napsal: 22. 05. 2020, 12:13
od Nascarphone
Pro mě byl dalekohled snů velký dobson, tak jsem si pořídil 450ku ... pak to bylo SCT+hyperstar - splněno ... nyní pokukuji po RASA 11. Žijeme v době, kdy je dostupné velké množství techniky a můžeme si tak plnit své sny, alespoň v mém případě.
Jedno je ale zatím nedosažitelné a to odstranění atmosféry - adaptivní optika. Není to vyloženě dalekohled, nýbrž doplněk, který by ocenil a chtěl snad každý astronom. S tím by se stal snad každý dalekohled dalekohledem snů. Uvidíme, zda někdy v budoucnu se tento optický prvek objeví v amatérském odvětví za přijatelnou cenu.