Povrch Měsíce - detaily

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18576
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Povrch Měsíce - detaily

#181

Příspěvek od MMys »

Termokamery, které se používají ve zobrazování pozemských cílů o teplotách, které se zde běžně vyskytují , měří obvykle někde v rozashu vlnových délek 5-15um.

Bylo by zajímavé, zkusit někdy takovou věcičkou snímat afokálně měsíc Jak by to asi vypadalo. Nemáte ji někdo v práci, že byste to zkusili...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1976
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Povrch Měsíce - detaily

#182

Příspěvek od aquarius »

Pro MMYS:  S tím dalekým IR je to dobrý nápad, třeba by to úplně obešlo seeing.

25_5_2007 21:14SELČ


Alphonsus (118 km)+ Rimae Alphonsus + kráterové jamky s tmavým halem

285 složených a upravených snímků. IR filtr. Čip Logitech Fusion. Nekomprimované avi (640x480).
Dobson 254/1200 mm na motorovém stolku.

20:45 SELČ


Rima Hadley (80 km)
594 snímků.

21:15 SELČ


Rupes Recta (110 km) + Rima Birt (50 km)
244 snímků.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 400/1828, dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18576
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Povrch Měsíce - detaily

#183

Příspěvek od MMys »

Ono to taková sláva nebude, ta kamera to zobrazuje v barevných odstínech přiřazených určitým teplotám, a navíc je rozlišení těch termokamer docela malé (a cena samozřejmě vysoká). To byl spíš jen takový námět, kdyby k tomu měl někdo přístup, a mohl to strčit za dalekohled. Jestli by tam byly obvyklé struktury viditelné ve viditelném oboru (pochybuji) nebo spíš jak by vypadalo rozložení teplot na povrchu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Krupp
Příspěvky: 144
Registrován: 31. 05. 2006, 02:28

Povrch Měsíce - detaily

#184

Příspěvek od Krupp »

Díky za objasnění. A vytrvej ve focení, fotky máš parádní.
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1976
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Povrch Měsíce - detaily

#185

Příspěvek od aquarius »

25_5_2007    21:33 SELČ


Vallis Alpes (180 km) + trhlina na dně.

Čip Logitech Fusion v prodlouženém ohnisku dobsona 254/1200 - Barlow2x - nástavec.
IR filtr. Motorový stolek.
694 snímků. Vícebodové skládání v Registaxu.

20:47 SELČ


Aristillus(55 km) + Autolycus(39 km) + Archimedes (86 km)
+ Rima Hadley (80 km)
242 snímků.

21:13 SELČ


Eratosthenes (58 km) + Stadius (69 km) + sekundární krátery
vzniklé při vytvoření kráteru Copernicus (kus valu vlevo dole).
161 snímků.

21:11 SELČ


Nedí divu, že německý selénograf Johann H. von Mädler (1794-1874)
považoval tuto vyznačenou strukturu za zbytky opevnění
Selenitů. Zvláště šipkami označené hřbety opravdu takový dojem
za vhodného osvětlení vyvolávají.
Kráter: Fontenelle (38 km) (Rükl 3)
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 400/1828, dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 885
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 56

Povrch Měsíce - detaily

#186

Příspěvek od zdenek »

MMys napsal: Termokamery, které se používají ve zobrazování pozemských cílů o teplotách, které se zde běžně vyskytují , měří obvykle někde v rozsahu vlnových délek 5-15um.
Bylo by zajímavé, zkusit někdy takovou věcičkou snímat afokálně měsíc Podobny experiment jsem pred casem zkousel s kamerou FLIR pracujicim v pasmu 8-12 um, Ge objektiv se ZP 3st a rozlisenim 640x480pix. Par postrehu a rad, pokud by se nekdo chtel o podobny pokusit.
1. Zapomente na klasickou afokalni projekci za okularem - bezne sklo je pro tyto vlnove delky zcela nepropustny. Jedinou sanci dava ciste zrcadlova soustava, popr. specialni (a drahe) objektivy (napr. germaniove).
2. To co je videt je mnozstvi vyzarovane energie z urcite plochy (nikoliv povrchova teplota) - jaksi se samozrejme predpoklada, ze teplejsi musi vice vyzarovat (coz bohuzel nei vzdy pravda). Dusledkem pak je, ze obraz z termovize se podpoba tomu z viditelne oblasti jen vzdalene.
3. Problemy pri malych ZP (tj. pri vetsim zvetseni) cini vlastni teplene vyzarovani atmosfery a tim vyvolany pokles kontrastu. Obraz bohuzel neni tak vyrazne kontrastni jak je zname z viditelne ci blizke ic.
4. Naopak vliv seeingu (zde mysleno vliv turbulence) je skutecne velmi maly.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18576
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Povrch Měsíce - detaily

#187

Příspěvek od MMys »

Zajímavé postřehy, hlavně ta s tím sklem. Díky za ně. Snímek asi nemáš, že ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1976
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Povrch Měsíce - detaily

#188

Příspěvek od aquarius »

25_5_2007 21:52 SELČ


Plato (101 km) + Montes Alpes + Vallis Alpes (180 km)
Rükl 3+4
širokoúhlá fotografie: avi 864x480, 416 snímků v IR.
Upraveno v Registaxu, šum snížen v Neat Image.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 400/1828, dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1976
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Povrch Měsíce - detaily

#189

Příspěvek od aquarius »

25_5_07 21:09 SELČ

Montes Alpes + Cassini (57 km) + Montes Caucasus
IR (>745 nm) - 144 snímků

21:19 SELČ

Východ Slunce - Clavius (225 km)
IR (>745 nm) - 297 snímků

21:18 SELČ

Mare Nubium + Rupes Recta + Rima Birt
IR (>745 nm) - 275 snímků


Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 400/1828, dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Maser
Příspěvky: 2304
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 46

Povrch Měsíce - detaily

#190

Příspěvek od Maser »

To:aquarius
Dovolím si klidně napsat, že tvé snímky detailů povrchu měsíce, jsou nejlepší ze všech co jsem tu viděl.
Moc se mi to líbí, jen tak dál. ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Povrch Měsíce - detaily

#191

Příspěvek od MaG »

Aquarius - tohle tam nevidím ani v dalekohledu ;D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1976
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Povrch Měsíce - detaily

#192

Příspěvek od aquarius »

Děkuji všem.
Bez Zakovovy skvělé mozaiky z 27.3. bych se do skládání avi sekvencí z Měsíce asi jen tak nepustil.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 400/1828, dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
Miloš Žák
Příspěvky: 886
Registrován: 28. 07. 2005, 20:04
Věk: 46

Povrch Měsíce - detaily

#193

Příspěvek od Miloš Žák »

aquarius napsal: Děkuji všem.
Bez Zakovovy skvělé mozaiky z 27.3. bych se do skládání avi sekvencí z Měsíce asi jen tak nepustil. :)

Neni nad zdrave soutezeni ;). Tve posledni snimky jsou opravdu skvele. Ja jsem momentalne bohuzel dost vytizeny, takze mi na konicky nezbyva moc casu. Brzy se to snad zlepsi.
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1976
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Povrch Měsíce - detaily

#194

Příspěvek od aquarius »

18_6_2007  19:07 SELČ

Petavius(177 km), Rükl 59.
356 snímků.

19:45 SELČ

Yerkes (36 km), Růkl 26.
380 snímků.


Tak jsem se těšil, jak Venuše zaleze a vyleze a nakonec jsem nic díky mrakům neviděl.

Když už jsem byl na balkóně, nasadil jsem IR filtr a udělal několik snímků Měsíce.
S histogramem jsem musel hodně kouzlit, ale nakonec to není tak špatné.
Seeing mě velmi mile překvapil.
Zdá se, že se na Měsíc dá jít i ve dne.  
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 400/1828, dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1976
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Povrch Měsíce - detaily

#195

Příspěvek od aquarius »

20_6_2007  21:19 SELČ



Posidonius (95 km), Rükl 14

Čip Logitech Fusion v prodlouženém ohnisku Barlow2x, nástavec 13 cm. Dobson 254/1200mm na motorovém stolku. IR filtr.
Složenina z 446 snímků.

Seeing průměrný.  
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 400/1828, dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Odpovědět