Měsíc

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Měsíc

#181

Příspěvek od Sajri »

Jen tak pro pořádek, existuje nějáká limitní mez přesvícení ( či jak to mám nazvat) oka, aby nenastala nějáká nenávratná poškození zraku?Teorii neznam, ale poslouzim vlastni zkusenosti: pred rokem a pul jsem od jednoho blbce v noci dostal do oci primy zasah velkym fotografickym bleskem ze vzdalenosti asi 15 cm. Kdybych ho videl, nakopu mu ***, protoze jsem si myslel, ze jsem oslepnul, jenze jsem ho nevidel a pul hodiny jen tapal kolem sebe. Ale pak jsem se postupne rozkoukal a nemam pocit, ze by mi to zrak jakkoliv trvale poskodilo.

(Jo a Feynmann pise v jedne ze svych knih, jak navzdory instrukcim pozoroval test atomove bomby bez tmavych bryli, protoze intenzivni svetlo oci neposkodi ).
Uživatelský avatar
hall3000
Příspěvky: 118
Registrován: 14. 12. 2006, 16:44
Věk: 54

Měsíc

#182

Příspěvek od hall3000 »

Pokud se nepletu, zkoušel jsem zjišťovat velikost těch dalších malých kráterů v Claviusovi a nic (nemyslím tím ten hlavní oblouk) Wink. Není nějaký typ na tyto podrobnosti?
Ohledně těch podrobností máš pravdu, taky jsem zatím nic řádného neobjevil. I když na http://www.lpi.usra.edu/resources/mapcatalog/ je fůra i jinejch map, jenže zase nejsou jako celková mapa povrchu. Jsou to jen určité části. Možná by stálo za zkoušku, napsat o informaci Pavlu Gabzdylovi z brněnské hvězdárny. http://gabzdyl.hvezdarna.cz/ On se celkem dost zabývá Měsícem, napsal i knihy o Měsíci. Třeba by poradil.... ;)

 CEL 203/1000 HEQ-5 Synscan,  Refraktor  SW 80/400 AZ-3, Triedr 10x50 , 20x50 ,
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1358
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 71

Měsíc

#183

Příspěvek od kavka »

Pokud se nepletu, zkoušel jsem zjišťovat velikost těch dalších malých kráterů v Claviusovi a nic (nemyslím tím ten hlavní oblouk)  Ve VMA je nástroj měření. Ale na ty nejmenší kráterky už asi nebude moc přesný.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3444
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Dražičky
Věk: 66

Měsíc

#184

Příspěvek od hamr »

Kouknu na to, díky.
EQ 6R na pilíři + achromát Bresser 127/1200 na hvězdárně, ASI 224 barevná
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Měsíc

#185

Příspěvek od caribic10 »

Jelikož dnes fouká silný vítr a počasí je nevyzpytatelný, přeci jen se udělala malinká dirka mezi mraky a mohl jsem alespoň okouknout (jen triedrem) našeho děravého (ne)kamaráda. Musím Vám říct, že po dlouhý době jsem se zase pokochal a nemohl jsem se vynadívat.  [smiley=smiley.gif] [smiley=smiley.gif] [smiley=thumbsup.gif]
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Měsíc

#186

Příspěvek od stana »

Dnes jsem už aspoň ze zoufalství vytáhl Dobsona na okuk Měsíce a Venuše..Celkem to šlo, i když se to topí v nějaké řídké oblačnosti a je hrozná vlhkost..
Pojal jsem to jako kontrolu, zda je Kuk O.K.
Takže je, akorát zas přibylo trochu prachu na zrcadle.. :-/ :D
P.S. Venuše se už pěkně "vykrajuje/sprkovatí" a samozřejmě úhlově zvětšuje-přibližuje se.. 8-)
Ostatně svítila jak Lampiňón a proto mě to na chvilku vytáhlo na zahradu..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
leviathan
Příspěvky: 127
Registrován: 19. 02. 2009, 05:34

Měsíc

#187

Příspěvek od leviathan »

tedy pánové, právě se mi dostalo satisfakce, dneska poprvé mám možnost koukat na měsíc vlastním kukátkem a jestli ve mě šťoural červík pochybností o správnosti investice, tak při vlastním pozorování a následné identifikaci Apenin a tří kráterů Autolycus, Aristilus a Archimedes na terminátoru se mi tak rozklepala kolena radostí že vůbec nepochybuji že jste mi fakt poradili správně při výběru, je to prostě NÁDHERA :D
Newton, 203 mm/1 200 mm, Dobson
SKY RF ED-80 BLACK DIAMOND, AZ3
Okulary:10,25 Plossl, SKY PLANETARY 5mm, Hyperion 21mm, barlow/cel 2x Ultima, AstronomikUHC
GARRET GEMINI 12x60 LW
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 46

Měsíc

#188

Příspěvek od Lukemon »

Jelikož podle snímků z družice jsem věděl že se večer brzy zatáhne a dobsona mám 15km daleko,tak jsem aspon vytáhl triedr 8x40 a podíval jsem se na krásný Měsíc 2 dny po novu s popelavým svitem Měsíce.
Tohle je pro mě vždy nádhera a stačí k tomu malí triedr nebo jen pouhé oči.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 5269
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 59

Měsíc

#189

Příspěvek od dvader »

Tak jsem zase po nějaké době koukal na Měsíc a byla to bomba! Zvětšení až 350x a poprvé jsem používal 2 polarizační filtry - osvědčily se, jsem spokojen.
Útvary na Měsíci úchvatné: krátery Plato, Archimédes, Asistoteles, Eratosthenes, hora Pico, Alpy a údolí Alp, Apeniny a další...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6266
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Měsíc

#190

Příspěvek od Roman (Rick) »

Včera som trochu ľutoval, že som nefotil, pretože som bol v Hlohovci na prednáškach v rámci tzv. Csereho dní. Mimo iného sa pozorovalo cez 180/2650mm refraktor a ten pohľad mi taktiež proste učaroval. Neviem, či som z toho fotenia už zabudol, ako vypadá takýto pohľad do okuláru ;D, ale pohľad to bol neuveriteľný. Už len pri 140 násobnom zväčšení som rozoznal 3 krátery vnútri krátera Plato, čo sa mi cez Newtona zatiaľ nepodarilo!

Neuveriteľný bol i pohľad pri 260-násobnom zväčšení na Rupes Recta a okolie ( vypadal takmer rovnako, ako na odkaze), ako aj na Arzachela, kde bol krásne viditeľný ten kanálik vnútri. Každý detail, i ten najmenší kráter bol neuveriteľné ostrý, stabilný, akoby seeing neexistoval a i optika bola perfektná - po chromatickej vade ani stopy. Mal som len ústa a oči otvorené a čučal som do okuláru ;D.

Jednoducho, včera to bolo moje zatiaľ najlepšie pozorovanie Mesiaca.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Měsíc

#191

Příspěvek od stana »

Asi byl včera ten den že jeden z pěti do roka, co člověk vytahuje ty zaprášené krátké okuláry...Teda ti, co je mají..
;)
Ups..Vlastně noc.. 8-)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Měsíc

#192

Příspěvek od SKLP »

Dnes okolo 18 až 19hodiny byl absolutně klidný seeing!! To jsem dlouho nezažil .... Měsic ukázal velké množství podrobností ... krásná plastika kráteru Clavius .... a výborně se osvědčil žlutý #15 filtr !! Pořídil jsem nějaké foto, brzo dodám.
K dispozici jsem měl R80/400, 80x.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3308
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Měsíc

#193

Příspěvek od Regulus »

Sakriš a já čekal a šel pozorovat až kolem 22 Obraz plaval, ale ne zas tak moc. Myslím, že jsem viděl náznaky kráterků v Platu - hlavně toho centrálního, jinak jak píše SKLP Clavius je bomba - v něm v půlkruhu krátery od nejmenšího po největší A nedaleko terminátoru Koperník - fantastický kráter.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
guli16
Příspěvky: 210
Registrován: 15. 03. 2009, 15:23

Měsíc

#194

Příspěvek od guli16 »

ahoj dnes sem koukal na mesic..jelikoz nemam zadnou knihu o mesici..tak jsem si vytrhl ze skolniho atlasu stranku se strucnym popisem a podle toho sem hledal...prosim je to mozne co jsem dnes videl?jestli ne tak mi napiste diky:)-Aristoteles,Euxodus,Aristillus,Posidonius,Albatignius......jinak mesic stale oslnujici .....toto jsem videl se zvetsenim 120x........
Dobson SW 200/1200 ,sw planetary 5 a 7 mm ,SP 10 a 25 mm
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Měsíc

#195

Příspěvek od stana »

Proč trháš atlas? Sis ho měl vzít sebou.. >:(
/Dobrá kniha se časem rozpadne sama../ ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Odpovědět