Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Maser
Příspěvky: 2304
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 46

Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#166

Příspěvek od Maser »

Já sem si poprvé vyzkoušel reduktor ohniska a CLS filtr. Na sídlišti plným lamp se filtr osvedčil skvěle.
U mého snímku by se spíš hodil název Dvojice galaxií ve Lvu.  ;D
podrobnosti na klik
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
jirka.P
Příspěvky: 532
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 53

Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#167

Příspěvek od jirka.P »

Zdravím.
Taky přidám snažení z předešlých jasných nocí.Je to ze složení dvou snímků z dvou nocí a je vydět rozdíl seeingu.



více na http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 930298.jpg

ps:levou stranu s ngc3628 ještě upravím,teď vydím že je do červena
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25293
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#168

Příspěvek od MilAN »

Pro změnu jeden černobílý :



podrobnosti zde :
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 2554/31#31
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#169

Příspěvek od honza.ho »

Je to opravdu parádní. Můžeme se těšit i na barevné snímky? Kdybych měl něco vytknout, tak bych nedoostřoval snímek komplet (pokud k tomu došlo), ale jen galaxie, nebo alespoň vše krom hvězd. Výběr na základě "Color range" (mírný expand) a pak doostřit. Už jsem to někdy psal, ale na těch hvězdách je to doostření opravdu znát - trochu to ruší.
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4699
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#170

Příspěvek od Sasa3 »

to MilAN: je to pekny detailni snimek. Myslim, ze se mame na co tesit. Jinak, pred tydnem jsem dofotil barvu, ale porad s ni bojuji. Zatim nejsem spokojeny s vysledkem. Pro inspiraci jsem hledal nejake ty barevne snimky a nasel jsem tenhle: http://blog.deepskycolors.com/archivo/2 ... -tail.html

Ten ocas u NGC3628 je mnohem vetsi nez jsem si myslel...
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#171

Příspěvek od ceres »

Milan mi poslal originalnu skalibrovanu surovinu, tak som to trochu stretchol:



tentoraz som to upravoval na najobycajnejsom 7-bitovom LCD Ale ten prachovy obluk nad M66 je naozaj cool ;)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#172

Příspěvek od ceres »

Mozno toto niekoho zaujme:

http://www.cosmotography.com/images/ste ... rview.html

je to hardcore, ale nie je to nedosiahnutelne a je to myslim zmysluplnejsie nez IFN ;)



sice ine vlakno, ale tieto galaxie maju okolo seba tiez vselico zaujimave...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4699
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#173

Příspěvek od Sasa3 »

Zajimave cteni, dik. Jestli jsem to dobre pochopil, tak jdou na limit techniky a oblohy. To prvni by snad i bylo, to druhe bohuzel ne. Takze na tech 6 novych galaxii si asi necham zajit chut. Nastesti jsou po ruce jasnejsi a znamejsi kandidati. Na v clanku zminovanou NGC5907 se uz delsi dobu chystam. Podle snimku z internetu jsem odhadl, ze na tmave obloze by tam v 150mm dalekohledu melo po 4 hodinach neco jit videt. Vsechno je to u tehle snimku o tom, jak moc dobre se podari udelat flat field. A cim tmavsi obloha tim lip, protoze tim min na flat field korekci zavisi.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#174

Příspěvek od honza.ho »

Já bych ještě dodal, že ten flat field snad ani nemusí být tak super přesný. Oblohu mám v lepších místech určitě nad 6.2 mag (když je "hezky"). Vinětaci a nečistoty odstraním vždy, ale i tak musím u každé fotky (kanálu) rozložit nerovnoměrný jas. Typicky se mění dle pozice objektu. I když nechám sestavu do druhé noci sestavenou a fotím 2 odlišné objekty, mají jas rozložený po aplikaci flat fieldu naprosto odlišně. Naštěstí to není problém a ve výsledku není nic poznat. Flat + umělý je u mě nutnost. Zatím se mi zdá, že s ccd zachytím prakticky cokoliv, ale s obarvením je to už hodně špatné. Alespoň u těch slabých objektů. Nepomůže, ani když mi zde v noci zhasnou světla, je to prakticky jedno.

Jinak já nyní fotím NGC 7129 a široké okolí. Snad nikdy mi po základním náhledu na 3 hodiny dat nepadla brada tak nízko, jako včera. Dokonale fotogenická oblast (doporučuji).
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#175

Příspěvek od ceres »

Inak, tie "tidal star streams" nie su az takou zvlastnostou a mozno ich najst aj pri jasnych galaxiach, napr. M81, M51 a dokonca aj pri M31, kde bol objaveny "tidal" len v januari...



inak povedane, pre vyznavacov hardcore astrofoto je to pekny novy namet a motivacia na zdokonalenie preprocessingu ::)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1584
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#176

Příspěvek od hokle »

Můj pokus o trojici galaxií. Ještě by to asi chtělo pár snímků navíc. Nemám ty galaxie tak hezky kontrastní jako všechny předešlé v tomto vláknu. A ještě mě zlobí ocásky u jasnějších hvězd. Netuším co to je. Něco jako anticoma. Možná, že mám nastavenou špatnou vzdálenost mezi MPCC a DSLR.



http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 330204.jpg
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25293
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#177

Příspěvek od MilAN »



větší na klik, podrobnosti o snímku :
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 441646.jpg
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
jirka.P
Příspěvky: 532
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 53

Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#178

Příspěvek od jirka.P »

Milan:
První co jsem tu vyděl,že navypadá jako placka,ale působí na mě prostorovým dojmem.Moc pěkný.Ještě k tomu z města :o
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4699
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#179

Příspěvek od Sasa3 »

Tady je ještě barevná verze zapomenutá na disku, s tím, že opět nejsem moc spokojený s barvami. Hned tak se k tomu ale nedostanu, takže to asi takhle nakonec zůstane:


SV80S+SV1.0x (80/480mm), Atik314L, Astronomik Type II LRGB (4.1:1.1:1.0:1.4h), Říčany, 9.3. (L) a 6.4.2010 (RGB).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5679
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#180

Příspěvek od Konihlav »

Sasa3: mel jsem ted chvilku casu (asi 15 minut) tak jsem si s tim zase zkusil trochu pohrat (doufam, ze to nevadi!):

http://www.astro.cz/galerie/d/39921-1/trio_LRGB2.jpg
Odpovědět