MRAW - pokus o další program pro práci s RAW
MRAW - pokus o další program pro práci s RAW
to MP: Posílám v SZ odkaz na data z EOS350D.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
http://astrofotky.cz/~Prazan/
MRAW - pokus o další program pro práci s RAW
Aj ja by som poslal odkaz, ale už nemám možnosť uploadu takého objemu dát na free ftp server. Niečo vymyslím a potom pošlem. Stačia prípadne 2-3 obrázky?
mail to:fun2mas(at)gmail.com
MRAW - pokus o další program pro práci s RAW
Dekuji Petrovi i Milosovi za data, uz to stahuju. Milosi, EOS 300D pouziva jeste spousta lidi, tak se samozrejme vynasnazim, aby to i s CRW soubory fungovalo, jak ma. Obzvlaste, kdyz u starsich verzi problemy nebyly. Asi tam bude nejaky konflikt s tou upravou pro obrazova data z EOS 40D, ale na to snad prijdeme 
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
MRAW - pokus o další program pro práci s RAW
Ahoj,
dá se někde tento prográmek stáhnout? Ty odkazy mě odkazují na stranku, která neexistuje !
S pozdravem EDA
dá se někde tento prográmek stáhnout? Ty odkazy mě odkazují na stranku, která neexistuje !
S pozdravem EDA
- Psion
- Příspěvky: 12969
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Praha
- Věk: 63
- Kontaktovat uživatele:
MRAW - pokus o další program pro práci s RAW
Stránky i s návodem jsou dočasně mimo provoz, příští týden to bude OK.
MRAW - pokus o další program pro práci s RAW
Ty odkazy mě odkazují na stranku, která neexistuje !Omlouvam se, behem dneska to bude fungovat. Je to na firemnim serveru, ktery se presouval jinam, moje konfigurace zmizely a spravce serveru nebyl schopen to za 2 tydny dat do poradku. Vcera jsem mu vynadal a uz to funguje, zbyva jen zrekonstruovat obsah. Ted zrovna tam uploaduju asi 1GB 
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
MRAW - pokus o další program pro práci s RAW
Tak web uz konecne zacina ozivat, verzi beta7 si muzete stahnout tady.
K resenemu problemu :
Zatim jsem studoval data od Prazana a vypada to, ze FF se u nekterych snimku nemuze spravne aplikovat, protoze histogram je po aplikaci DF posunuty trochu doprava. Zkratka pokud DF poradne nesedi na light snimek, je aplikace FF mizerna. Je treba si uvedomit, ze se vlastne deli rozdil (zpravidla nizke) urovne pixelu od urovne cerne rozdilem urovne FF od urovne cerne. A pokud se ta uroven cerne pri aplikaci DF trochu posune, nevychazi to.
Takze prvnim predpokladem je co nejlepsi shoda podminek, za jakych byl udelany DF, s podminkami light snimku. MRAW umi DF na light snimek normalizovat podle maskovanych okraju, ale neni to vzdycky dokonale. Presneji to funguje v posledni verzi (beta7), u verzi beta5 a beta6 byla tolerance pro nepresny DF vyssi kvuli reseni tech problemu s daty z EOS 40D, kde je v tech maskovanych okrajich nejaky digitalni bordel. Verze beta7 ten bordel presne detekuje a ve zbytku obrazovych dat si pak muze dovolit presnejsi normalizaci DF podle light snimku.
Takze pokud mate podobne problemy s nedokonalou aplikaci FF u starsich verzi, zkuste nejprve stahnout a pouzit novou verzi. Pokud i potom bude aplikace FF spatna, dejte mi nekam ke stazeni prislusne RAWy a popiste presne prikazove radky, ktere jste pouzili. Myslim, ze to pujde napasovat jeste presneji.
-------------------------
PS. Ted zrovna mne zarazilo nejake smitko, co zustalo po aplikaci FF ve snimku od Milose ... a on to byl flek na monitoru
K resenemu problemu :
Zatim jsem studoval data od Prazana a vypada to, ze FF se u nekterych snimku nemuze spravne aplikovat, protoze histogram je po aplikaci DF posunuty trochu doprava. Zkratka pokud DF poradne nesedi na light snimek, je aplikace FF mizerna. Je treba si uvedomit, ze se vlastne deli rozdil (zpravidla nizke) urovne pixelu od urovne cerne rozdilem urovne FF od urovne cerne. A pokud se ta uroven cerne pri aplikaci DF trochu posune, nevychazi to.
Takze prvnim predpokladem je co nejlepsi shoda podminek, za jakych byl udelany DF, s podminkami light snimku. MRAW umi DF na light snimek normalizovat podle maskovanych okraju, ale neni to vzdycky dokonale. Presneji to funguje v posledni verzi (beta7), u verzi beta5 a beta6 byla tolerance pro nepresny DF vyssi kvuli reseni tech problemu s daty z EOS 40D, kde je v tech maskovanych okrajich nejaky digitalni bordel. Verze beta7 ten bordel presne detekuje a ve zbytku obrazovych dat si pak muze dovolit presnejsi normalizaci DF podle light snimku.
Takze pokud mate podobne problemy s nedokonalou aplikaci FF u starsich verzi, zkuste nejprve stahnout a pouzit novou verzi. Pokud i potom bude aplikace FF spatna, dejte mi nekam ke stazeni prislusne RAWy a popiste presne prikazove radky, ktere jste pouzili. Myslim, ze to pujde napasovat jeste presneji.
-------------------------
PS. Ted zrovna mne zarazilo nejake smitko, co zustalo po aplikaci FF ve snimku od Milose ... a on to byl flek na monitoru
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
MRAW - pokus o další program pro práci s RAW
Marku, díky za báječnou podporu a práci na mrawu!
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
http://astrofotky.cz/~Prazan/
MRAW - pokus o další program pro práci s RAW
Ahoj, chci se jen ujistit, že mé předpoklady jsou správné ...
Pokud si napíšu dávku takto:
mraw DF*.CR2 -vo2 masterDF
mraw masterDF.CR2 -vt
mraw FF*.CR2 -vo2 masterFF
mraw masterFF.CR2 -vt
mraw light*.CR2 -d masterDF.CR2 -f masterFF.CR2 -vt
Bude výstup STEJNÝ jako při klasickém:
mraw light*.CR2 -d DF*.CR2 -f FF*.CR2 -vt ?
Rád bych si prostě uložil i masterDF (masterFF) a v případě nějakých problémů si je zkouknul.
edit: Samozřejmě jsem si to zkusil a osobně se mi zdá, že postupy jsou identické, ale nejsem takový vědec ... za prosté "ano/ne" od Marka budu vděčný
Pokud si napíšu dávku takto:
mraw DF*.CR2 -vo2 masterDF
mraw masterDF.CR2 -vt
mraw FF*.CR2 -vo2 masterFF
mraw masterFF.CR2 -vt
mraw light*.CR2 -d masterDF.CR2 -f masterFF.CR2 -vt
Bude výstup STEJNÝ jako při klasickém:
mraw light*.CR2 -d DF*.CR2 -f FF*.CR2 -vt ?
Rád bych si prostě uložil i masterDF (masterFF) a v případě nějakých problémů si je zkouknul.
edit: Samozřejmě jsem si to zkusil a osobně se mi zdá, že postupy jsou identické, ale nejsem takový vědec ... za prosté "ano/ne" od Marka budu vděčný
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
http://astrofotky.cz/~Prazan/
MRAW - pokus o další program pro práci s RAW
Ano, postupy jsou identicke. Prevadet DF a FF do TIFFu samozrejme neni nutne, ale da se tak na ne podivat i bez prohlizece RAWu. Take neni nutne to -o2, staci -o, pro vstupy v CR2 je vystup automaticky take v CR2. Upozornuji, ze DF prevedeny do TIFFu neni prave vernym obrazem RAWu - to je dane vlastnostmi interpolace a zpracovani urovni.
A ted k novinkam :
Na webu je nova verze "beta8", ktera se od predchozich vyrazne lisi. Je zcela prepracovana aplikace DF tak, aby nedelala velke zmatky, kdyz se temne proudy v DF vyrazne lisi od light snimku. V podstate se DF rozdeli na dva obrazky, krome puvodniho, pro ktery se jako norma hleda linearni regresi pomer temnych proudu, se vytvari "vyhlazeny" DF, ktery se normuje samostatne na potlaceni vlivu elektroluminiscence a jinych gradientu.
Samozrejme to nedokaze vyresit uplne "ulitle" DF, ale vysledky jsou vetsinou lepsi. RGB vystup v TIFFech se ovsem dost lisi, protoze lepe "vyhlazene" pozadi posune pri prevodu histogram vetsinou trochu niz a zvysi kontrast, takze vic vynikne sum apod. Opet se ale z puvodnich dat nic neztrati, jen se trochu efektivneji odectou temne proudy z DF, tak pak vice vynikne ostatni "nahodny" sum.
V souvislosti s lepsi aplikaci DF jsem take trochu omezil interpolaci "ulitlych" pixelu, kterym DF nepomohl - uz to neni tolik potreba. V obraze tedy zustava vice puvodniho sumu. Je to v souladu s mou filozofii, podle ktere by melo byt zachovano maximum informace z RAWu a k eliminaci sumu slouzi jine programy.
Jelikoz se vysledky nove verze tolik lisi, nechal jsem zatim na webu i predchozi verzi "beta7" (na stejne strance pod odkazy pro stazeni nove verze). Muzete si tedy vybrat, ale tu novou verzi by bylo potreba poradne otestovat, za coz vsem predem dekuji :)
A ted k novinkam :
Na webu je nova verze "beta8", ktera se od predchozich vyrazne lisi. Je zcela prepracovana aplikace DF tak, aby nedelala velke zmatky, kdyz se temne proudy v DF vyrazne lisi od light snimku. V podstate se DF rozdeli na dva obrazky, krome puvodniho, pro ktery se jako norma hleda linearni regresi pomer temnych proudu, se vytvari "vyhlazeny" DF, ktery se normuje samostatne na potlaceni vlivu elektroluminiscence a jinych gradientu.
Samozrejme to nedokaze vyresit uplne "ulitle" DF, ale vysledky jsou vetsinou lepsi. RGB vystup v TIFFech se ovsem dost lisi, protoze lepe "vyhlazene" pozadi posune pri prevodu histogram vetsinou trochu niz a zvysi kontrast, takze vic vynikne sum apod. Opet se ale z puvodnich dat nic neztrati, jen se trochu efektivneji odectou temne proudy z DF, tak pak vice vynikne ostatni "nahodny" sum.
V souvislosti s lepsi aplikaci DF jsem take trochu omezil interpolaci "ulitlych" pixelu, kterym DF nepomohl - uz to neni tolik potreba. V obraze tedy zustava vice puvodniho sumu. Je to v souladu s mou filozofii, podle ktere by melo byt zachovano maximum informace z RAWu a k eliminaci sumu slouzi jine programy.
Jelikoz se vysledky nove verze tolik lisi, nechal jsem zatim na webu i predchozi verzi "beta7" (na stejne strance pod odkazy pro stazeni nove verze). Muzete si tedy vybrat, ale tu novou verzi by bylo potreba poradne otestovat, za coz vsem predem dekuji :)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
MRAW - pokus o další program pro práci s RAW
Marek, díky. Prebehnem tou novou verziou posledné snímky. Nemal som akosi šťastie pri spracovaní v builde 7. Určite dám vedieť ako to dopadlo.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
MRAW - pokus o další program pro práci s RAW
Taky urcite vyzkousim novou verzi, diky. Ja jsem po prvnich pokusech s DSS, zkusil MRAW a jsem absolutne nadseny. Vysledek mi prijde minimalne o tridu lepsi.
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
MRAW - pokus o další program pro práci s RAW
Tak mi pri aplikaci dark frames hodi Windows XP chybovou hlasku a spadne to. Zkousel jsem to na trech sadach lightu+darku, akorat flaty byly vzdy stejny.
Tady jsem pripadne nahral par souboru(3xlight, 3xdark, 3xflat, EOS 450D, ISO800):
http://ulozto.cz/4696715/ngc2237-19-3-10.zip
Ty snimky jsou mizerny, tak se nelekni
Predchozi verze si s tim ale poradila bez problemu.
Tady jsem pripadne nahral par souboru(3xlight, 3xdark, 3xflat, EOS 450D, ISO800):
http://ulozto.cz/4696715/ngc2237-19-3-10.zip
Ty snimky jsou mizerny, tak se nelekni
Predchozi verze si s tim ale poradila bez problemu.
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
MRAW - pokus o další program pro práci s RAW
Diky za data.
S jejich pomoci jsem nasel chybu v nove verzi, ktera se projevila jen v pomerne vzacne situaci, kdy je v darkframu nekolik hotpixelu vedle sebe a program musi hledat data pro interpolaci v sirsim okoli.
Na webu uz je to opravene, take jsem pridal kontrolu normalizace DF, ktera zajisti, ze vysledek nikam neujede, pokud v DF neni dost rozdilu pro porovnani gradientu.
Zmeny jsou minimalni, tak jsem to nepojmenoval jako novou verzi, porad je to "beta8". Stahnete si ji, prosim, znovu, pri spusteni bez parametru by se krome cisla verze melo objevit "build 05/01/10".
Abych nezapomnel, verze "beta8" umi take cist NEF soubory z novych nikonu (napr. D700), ze kterych byla verze "beta7" ponekud zmatena. Dalsi vylepseni se ovsem Nikonu moc netykaji kvuli jiz zminovane absenci maskovanych okraju v datech a predem odectene urovni cerne.
S jejich pomoci jsem nasel chybu v nove verzi, ktera se projevila jen v pomerne vzacne situaci, kdy je v darkframu nekolik hotpixelu vedle sebe a program musi hledat data pro interpolaci v sirsim okoli.
Na webu uz je to opravene, take jsem pridal kontrolu normalizace DF, ktera zajisti, ze vysledek nikam neujede, pokud v DF neni dost rozdilu pro porovnani gradientu.
Zmeny jsou minimalni, tak jsem to nepojmenoval jako novou verzi, porad je to "beta8". Stahnete si ji, prosim, znovu, pri spusteni bez parametru by se krome cisla verze melo objevit "build 05/01/10".
Abych nezapomnel, verze "beta8" umi take cist NEF soubory z novych nikonu (napr. D700), ze kterych byla verze "beta7" ponekud zmatena. Dalsi vylepseni se ovsem Nikonu moc netykaji kvuli jiz zminovane absenci maskovanych okraju v datech a predem odectene urovni cerne.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
MRAW - pokus o další program pro práci s RAW
Tak u mne dobry, diky za podporu.
Vyzkousel jsem to na svoji testovaci smesce NGC2237(asi 24 snimku 180s, 300s, 600s, ISO800,1600 porizenych v obdobi 19.3.-17.4. za novu, uplnku, pres mraky atp. ;D), se kterou si DSS vubec nevedel rady, a vysledek mi prijde jeste o neco lepsi nez s verzi beta7. Hlavne barvy mi prijdou dynamictejsi.
Pouzil jsem parametr:
mraw o*.CR2 -d d*.CR2 -f f*.CR2 -g -h -tvo
Mozna z toho nakonec jeste bude koukatelny obrazek.
Pro me je teda beta8 zatim urcite zmena k lepsimu.
edit:jeste mi prijde ze gradientu v obraze trochu ubylo, nebo jsou ted snaze odstranitelne, aniz bych si tim vyrazneji poskodil samotnou mlhovinu.
Vyzkousel jsem to na svoji testovaci smesce NGC2237(asi 24 snimku 180s, 300s, 600s, ISO800,1600 porizenych v obdobi 19.3.-17.4. za novu, uplnku, pres mraky atp. ;D), se kterou si DSS vubec nevedel rady, a vysledek mi prijde jeste o neco lepsi nez s verzi beta7. Hlavne barvy mi prijdou dynamictejsi.
Pouzil jsem parametr:
mraw o*.CR2 -d d*.CR2 -f f*.CR2 -g -h -tvo
Mozna z toho nakonec jeste bude koukatelny obrazek.
Pro me je teda beta8 zatim urcite zmena k lepsimu.
edit:jeste mi prijde ze gradientu v obraze trochu ubylo, nebo jsou ted snaze odstranitelne, aniz bych si tim vyrazneji poskodil samotnou mlhovinu.
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/