Stránka 11 z 34

Re: INDI, KStars a Ekos

Napsal: 21. 06. 2021, 16:43
od nou
Home pozicia je standartne pohlad na polarku pricom zavazie smeruje dole. Hned po zapnuti ekos pred akymkolvek pohybom si je treba pozriet v planetariu kam podla Kstars montaz smeruje. Potom dat goto na nejake objekty a odsledovat ci sa natoci +- spravne. Toto sa da vyskusat aj nasucho cez den.

Ak nestaci 3s tak by som pravze skusil 1s. To pouzivam ja a pri dobrom seeingu mavam 0,6-0,8" RMS priemer 1,2". Nad zeleno-zlto-cerveny tercik je nastavenie tolerancie podla coho aj upravuje velkost toho tercika.

V mount module je moznost dat si zobrazit ovladac montaze so sipkami. Odporucam ale pouzivat scheduler kde su tri moznosti ako nastavit ciel. Cez nazov objektu, jeho suradnice alebo si rucne nastavit kompoziciu, cvaknut jednu snimku a potom pri pridavani nastavit cestu k tomuto snimku ako predlohu (policko "FITS File" pod sequence)

dithering staci 1-2 pixely. ano da sa nastavit aj menej casty dithering. treba si otvorit guiding modul tam dole na options kde je potom aj nastavenie frekvencie ditheringu.

Re: INDI, KStars a Ekos

Napsal: 21. 06. 2021, 17:09
od midars
mirkovacik píše: 3. Pri hľadaní kompozície - je nejaká možnosť typu "posuň trocha hore/hole/vľavo/vpravo"? Alebo vždy musím niekde napísať novú súradnicu a dať GoTo?
Jestli jsem dobře pochopil jde to posouvat obrázek. Lze použít kartu 1. Mount - tlačítko 2. Mount Control vyvolá plovucí okno 3. Mount Control - KStars, kterým lze šipkami pohybovat (třeba už na kartě Camera)
MontážPohybRamecek.jpg
MontážPohybRamecek.jpg (210.61 KiB) Zobrazeno 2561 x

Re: INDI, KStars a Ekos

Napsal: 21. 06. 2021, 20:37
od hades
PS: Už by som chcel začať fotiť a stále narazím na nejaké issue...
Škoda že jsi nevyužil nabídku, kterou jsem ti dával, už bys dávno fotil. Na druhou stranu se toho určitě naučíš víc, když si to sám ošaháš. Jen to chce čas, a pokud si dobře pamatuji, tak jsi psal že ten nemáš...
ad UV/IR cut filtr u pointéru: Ten není třeba. A když ještě budeš pro pointaci používat SEP multistar algoritmus, tak tuplem ne.
Defaultní dithering je 2 a tuto hodnotu bych neměnil. Jenom za situace, kdy budou ve výsledné složenině typické pruhy. Ono se to dá i nějak spočítat, jen si nepamatuji ten vzorec. Záleží to nějak na poměru rozlišení hlavního dalekohledu s kamerou a pointačního dalekohledu s kamerou

Re: INDI, KStars a Ekos

Napsal: 07. 07. 2021, 08:21
od nou
Tak nam vyslo Kstars 3.5.4 a pred tyzdnom aj INDI 1.9.1. Novinkou su prepracovane DSO katalogy. Skript je uz aktualizovany https://gitea.nouspiro.space/nou/astro-soft-build

Re: INDI, KStars a Ekos

Napsal: 10. 07. 2021, 19:56
od mirkovacik
Chlapci,
pokracovanie kstars&eq6-r for dummies...

vcera som poskusal to goto a stale mi to nenamieri tam, kam zadam. Mal som to v home positione, mierilo to smerom na severku. dal som goto Altair, natocilo sa to zas dakde do ... mal som pocit, ze presne chrbtom k tomu altairu. dal som park, vratil sa naspat na polarku...

napadlo ma, ci to nemoze byt tym, ze fotak mam 90° otoceny - x osa je rovnobezna s "poludnikmi" (s DEC suradnicami).

nemoze ho to miast?

ked robil goto, tak na mape ukazoval, ako prechadza k altairu a disiel k nemu. pri park sa vratil...

miesto pozorovatela mam spravne nastavene, cas tiez...

(ps: guiding uz fici, rms 1 az 1,5 ked nesli oblaky... dik za rady.)

Sent from my SM-A415F using Tapatalk

Re: INDI, KStars a Ekos

Napsal: 10. 07. 2021, 20:06
od hades
Orientace foťáku by neměla mít vliv. zkus v park poloze udělat plate solve s volbou synchronizace. A pak dej Goto. Případně po plate solvu zkus přes ruční ovládání montáže (je tam na to položka Mount Control) pohyb v RA a Dec a sleduj, co to bude dělat fyzicky i kam ti bude mířit FoV v planetáriu
Guiding 1-1,5 RMS není moc dobrá hodnota. Mě se za dobrého počasí (když nefouká) pohybuje v rozsahu 0,4-0,8

Re: INDI, KStars a Ekos

Napsal: 10. 07. 2021, 22:16
od hades
Prezentace několika členů týmu, který vyvíjí INDI/KStars/Ekos na Astro Imaging Channel: odkaz

Re: INDI, KStars a Ekos

Napsal: 10. 07. 2021, 23:27
od nou
Ked uz je rec o vyvojaroch tak jednym z nich som aj ja. V aktualnej verzii 3.5.4 je jedno vylepsenie odo mna kedy uz nie su taby s modulmi v Ekos a zariadenia v INDI okne v nahodnom poradi.

Re: INDI, KStars a Ekos

Napsal: 11. 07. 2021, 17:40
od midars
Asi pro NOUa:
Nenašel jsem způsob jak vytvořit kopii existujícího profilu v Ekosu (a ten pak dál modifikovat) ( Ekos mám v3.5.3). Je na to nějaká finta nebo to nejde ? Dik

Re: INDI, KStars a Ekos

Napsal: 11. 07. 2021, 17:56
od nou
Nastavenia jednotlivych device driverov je v ~/.indi Tieto pokial viem su zdielane medzi profilmi. Vetky konfiguracne subory by mali byt tu

Kód: Vybrat vše

~/.indi
~/.config/kstarsrc
~/.local/share/kstars

Re: INDI, KStars a Ekos

Napsal: 12. 07. 2021, 10:43
od mirkovacik
mirkovacik píše:vcera som poskusal to goto a stale mi to nenamieri tam, kam zadam. Mal som to v home positione, mierilo to smerom na severku. dal som goto Altair, natocilo sa to zas dakde do ...
Tak som to GoTo nejako rozchodil.

Ja keď zapnem techniku, prvé musím zaostriť na nejakej jasnej hviezde primárny foťák (DSLR). Potom nastavujem na polárku - to ale robím guiderom. (Buď tak, alebo v opačnom poradí, ako vyjde.) Guider a DSLR ale hľadia na trocha iný kus oblohy (pár stupňov je to nesúosé), takže keď sa to zalignuje podľa guidera, nesedí to s DSLR. Ale to nevímam ako problém, to by chodilo len o tých pár stupňov vedľa.

Ale teda - cvičím montážou, striedam kamery.

Zabralo mi to, že po týchto cvikoch som
  • dal montáž do park polohy, potom
  • vymazal konfigurácie (na záložke ovládania montáže)
  • disconnectol zo sessiony
  • vypol montáž a znova zapol
  • znova som sa konektol na celú výbavu
  • a potom si už nepamätám, či som dal solving okolo polárky, ale pamätám si, že mi nezbehol nejaký (na tom f=135mm a fullframe to nie vždy zvláda)
  • a potom už GoTo na Vegu nabehlo. Trocha vedľa, ale to by sedelo s tým, o koľko foťák pozerá mimo osi
  • potom som dal capture a solve a už to nabiehalo dobre.
Neviem presne, ktorý krok spôsobil zafungovanie, snáď v budúcnosti to zistím. Osobne si myslím, že vymazanie konfigurácie.

Osobne by som nevylučoval, že rotácia kamery namá vplyv na chod montáže. Keď to ukazuje na polárku, tak - ak si to myslí, že rotácia je 0, tak má o 90° inú informáciu o RA aktuálnom nastavení. Potom po nejakom solvingu sa to môže chytiť a keď si to pamätá v tých konfiguráciách, tak to už potom funguje.

Len som na konci zabudol poslať montáž do park pozície a pre istotu setnúť, že toto je "park pozícia" - pre istotu - z dôvodu toho vychýlenia DSLR od osi. Takže uvidíme nabudúce.

PS: Ku guidingu.
Pri kalibrácii mi to občas písalo, že nejaký problém s backlash v RA. Tak som to rozvážil, ale aj tak to napísalo raz. Potom sa to už chytilo...
Potom počas guidingu sa to nejako "utrhlo" a celé zblblo - RMS začala rýchlo rásť do nekonečna, pri nejakých 80 som to vypol. Všimol som si, že guiding pulse je 5000.

Pomohlo, keď som dal expozíciu guidingu na 1s. (predtým som mal 2 až 3). Potom sa to už pohybovalo na úrovni okolo 1, niekedy aj menej, ale niekedy aj viac. Pri mojom ohnisku 135mm to asi už bolo jedno.

Re: INDI, KStars a Ekos

Napsal: 12. 07. 2021, 12:46
od nou
To ze striedas kamery moze byt dost problem kedze Ekos si vytvara model "tato poloha montaze" == "tieto RA/DEC suradnice" a kazdy plate solve si prida donho polozku. Je to podobne ako pri two star aligment pri klasickej rucke len v tomto pripade si to uklada kazdu polohu. Takze by som asi pri zmene kamery skusil dat "Clear Model" v mount module.

Re: INDI, KStars a Ekos

Napsal: 12. 07. 2021, 13:43
od mirkovacik
To bude určite ono. Musím sa naučiť čo najefektívnejšiu sekvenciu akcií tak, aby to po jej vykonaní bolo ready to use. (Vždy to vybaľujem a skladám...)

Re: INDI, KStars a Ekos

Napsal: 12. 07. 2021, 13:50
od MilAN
A nebylo by vhodnější, aby SW vynuloval při vypnutí tyhle kalibrace, protože se příště bude znovu ustavovat a asi ne z identického postavení v obou směrech ?

Re: INDI, KStars a Ekos

Napsal: 12. 07. 2021, 15:42
od nou
Tieto polohy samozrejme nepreziju restart Ekos. Len zmena kamery pouzivanej na platesolving uprostred sedenia to moze dost rozhodit. Je to ako keby niekto drgol do dalekohladu.