Jak na M33?

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3912
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Jak na M33?

#16

Příspěvek od FunTomas »

Vsetky galaxie a hmloviny, ktore tu spominate nie je az tak problematicke zhliadnut. Len sa o to nesnazte v blizkosti miest ale treba ist na tmavu oblohu. To myslim je tiez napisane v tych mudrych knihach a ked nie, tak sa to samozrejme predpoklada. Plosne objekty potrebuju co najtmavsiu oblohu. Ja osobne som pozoroval helixa, m101 aj m33 uz dalekohladom s priemerom 17cm vcelku bez problemov. Len som bol vtedy - ja naivka - trocha rozladeny, ze nevyzeraju tak ako na fotkach. Co vsak vyzera ako na fotkach? Iba hviezdy...
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Jak na M33?

#17

Příspěvek od Myzer »

Len ja mám zatial priemer 8cm, ale obloha je na tom dosť dobre a navyše som pozoroval v zenite.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11755
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Jak na M33?

#18

Příspěvek od Psion »

Myzer napsal: Len taký ďalekohlad nemá asi nikto na tomto fóre, a väčšina asi ani z polovice. Takže tam mohli v pohode napísať že o štruktúre ramien môžme dokonca života snívať.
Ale asi ide o veľmi kvalitnú knihu, kde si ju zohnal a v akom je jazyku?
Ďalšie pozorovanie sa chystám ešte aj na Helix. Minulý rok mi nejako ušiel a posledné pozorovanie bol ešte nízko nad obzorom, takže som nič nevidel. Tiež sa jedná o plošný objekt a ak sa nemýlim zaberá na oblohe ako mesiac v splne. Ale predpokladám jeho ľahšiu pozorovateľnosť.
Budeš se divit, ale je tady na foru i dost lidí s dalekohledem kolem 400mm. Co se týká průměru, je jasné že mezi dalekohledy od 200 do 300 mm není moc velký rozdíl. Zajímavé to začíná být v dalekohledem od 350mm a 450 už je skvělé. Takže pokud jít do dobsona doporučuji koupit zrcadlo (400mm se dá pořídit za 21000) a dobson postavit, popř. nechat postavit. Dnes vidím ideální kombinaci takového dalekohledu se 100-130mm refraktorem.

Tuto knihu jsem objevil na internetu. Rezenze o ní je na www.cloudynights.com. Knihu jsem objednal přímo v USA na stránkách www.willbell.com k ceně knih je nutné připočítat dopravu, takže obě knihy stály kolem 113,- USD. Cena je na naše poměry velká, ale věřte mi, to co uvidíte v knize nemá srovnání s žádnou publikací, kterou jsem u nás viděl. Do knihy přispělo 36 skvělých astronomů. Je zde kompletně pospáno 64 souhvězdí, 2100 dvojhvězd, 433 proměnných, 2030 galaxií, 127 planetárních mlhovin, 131 jasných mlhovin, 69 tmavých mlhovin, 550 otevřených hvězdokup, 92 kulových hvězdokup celkem 5541 objektů. V knize je množství fotografií 446 s přesným popisem čím a jak foceno a skvělých 827 ručních kreseb objektů tak, jeak byly vidět v dalekohledu. Hvězdných map je celkem 431. V těchto knihách najdete tolik pozorovacího materiálu, že máte na dva roky o zábavu postaráno. Vše je přehledně uspořádáno do dvou knih s celkem 930 stranami. :hi:
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11755
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Jak na M33?

#19

Příspěvek od Psion »

Myzer napsal: Len ja mám zatial priemer 8cm, ale obloha je na tom dosť dobre a navyše som pozoroval v zenite.
Když jsem pozoroval M27 nebo M57 za dobrých podmínek, musím říci, že se v mém dalekohledu od fotografií lišily prakticky jen kontrastem, takže nejen hvězdy vypadají stejně :-)
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Jak na M33?

#20

Příspěvek od Myzer »

Čo povedať, naozaj super kniha. Kebyže nekupujem teraz ďalekohlad tak by som si ju hneď objednal. Takže si na ňu musím ešte počkať. :(
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3912
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Jak na M33?

#21

Příspěvek od FunTomas »

Psion napsal:

... musím říci, že se v mém dalekohledu od fotografií lišili prakticky jen kontrastem, takže nejen hvězdy vypadají stejně :-)
To samozrejme zavisi od fotografie, s akou si ich porovnaval. Ja som uz videl fotografie oboch hmlovin take, ze by na ich porovnatelne vizualne pozorovanie nestacil mozno ani metrovy pristroj. A boli to pritom fotky vo viditelnej oblasti spektra. ... ;)

To Myzer: Pises, ze mas dalekohlad s priemerom 8cm... Ja som mal tento vikend k dispozicii len tmavu oblohu a trieder 10x50. Volnym okom som ale pozoroval aj severnu ameriku, aj m33, tymto mrnavym triedrom dokonca riasy, m101. Obloha bola taka tmava a cista, ze nebol problem az po obzor pozorovat hviezdy okolo 4mag. M7 sa javila ako hmliste nieco a v triedri vyzerala uplne super. V zornom poli bola este jej susedka M6, ta uz bola ale aj mensia. M7 ma pritom deklinaciu -34stupnov a v case pozorovania 22:00 bola asi 6 stupnov nad obzorom. Priblizne do tych miest bolo vidno aj mliecnu drahu volnym okom.No skratka na kvlaitne pozorovanie treba najst kvalitnu oblohu. A nemysli si ze kazdy byva pod takymto nebom. Ja byvam v meste a tu som mliecnu drahu este poriadne nevidel.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Jak na M33?

#22

Příspěvek od Myzer »

Rozdiel medzi oblohou poznám, sám bývam v BA /zdá sa mi podľa nejakého príspevku že aj ty/ a pozorovať chodím 100km na sever od nej. Triéder mám 7x50 ale bez statívu, a ten refraktor je na podobné typy /M101, riasy/dosť nevhodný. Ale objekty ako hviezdokopy ukazuje perfektne, aj také čo ležia dosť na juhu ako napr. M6, M7. Galaxiu M33 idem najbližšie pozorovanie na 100% identifikovať.
V BA tiež z mliečnej dráhy nič nevidiím ale pod tmavou oblohou sa jej nič nevyrovná.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3912
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Jak na M33?

#23

Příspěvek od FunTomas »

tak porad kde 100km severne od BA je take dobre pozorovacie miesto. Ja som bol totiz tento vikend v osade Bratkovica, to je nejakych 10 - 15 km severovychodne od Detvy. Asi 800 mnm... Aj ja by som sa rad ::) niekde blizsie.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Jak na M33?

#24

Příspěvek od Myzer »

Je to okres Nové Mesto nad Váhom a starí rodičia tam majú postavený dom, takže to mám dosť ulahčené. Pozorovacie podmienky sú opísané v sekcii Pozorovanie š. okulárom na tretej strane.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3912
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Jak na M33?

#25

Příspěvek od FunTomas »

No to uz je solidny komfort. Ja zatial nieco take nemam a vsetky pozorovania robim takpovediac v polnom rezime. Odveziem sa niekam do pola a pozeram. :)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Jak na M33?

#26

Příspěvek od Myzer »

To teda je. Na začiatku leta som tam aj doniesol vyradený PC, staršie pentium na ktorom idú astrosoftwary. Mám ho umiestnený kúsok za oknom, takže stačí pozrieť do programu kedy víde povedzme Mars, pozrieť sa cez okno/východný obzor/ a už len prejsť von k ďalekohladu.
Jediná nevýhoda je že tam niesom častejšie. Keď mám nejaké povinnosti tu v BA, a sú také podmienky ako v posledných dňoch, vždy mi je dosť lúto že tam niesom a musím trčať tu bez vybavenia.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Jak na M33?

#27

Příspěvek od igi »

M33 som hladal vcera, ale som ju nenasiel. Neviem, ci som sa sekol pri vyhladavani, lebo M101 s mojim dalekohladom vidiet je, aj ked je to na pokraji sil. Az pojdem znova kukat, este to skusim.
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Jak na M33?

#28

Příspěvek od igi »

To Myzer:
Som tiez z Ba, pozorovat chodim do zahrady pri Stupave. Ake su pozorovacie podmienky? Mhv pri dobrej noci 6,5, Len obloha by mohla byt na Deep-sky(moja srdcova zalezitost) trochu tmavsia. Na jar som bol na liptove, ked som v noci pozrel na oblohu, tak to az buchlo, ako mi padla sanka. Niekedy by sme mohli vsetci blavaci na tomto fore ist pozorovat spolu, bola by sranda... :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11755
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Jak na M33?

#29

Příspěvek od Psion »

No pokud vidíš okem 6.5 mv, tak to musí být obloha tak černá, že není vidět ve tmě ani dalekohled a M33 je vidět okem :-)
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Jak na M33?

#30

Příspěvek od Myzer »

Tiež sa mi nezdá že by v okolí BA bolo možné vidieť hviezdy 6,5m. Tou dobrou nocou nemyslíš náhodou že vypadla elektrina? V Tatrách pozorovať oblohu to je ako byť úplne na vrchole. Keď som tam bol naposledy pred 3 rokmi na dovolenke a vracal sa do hotela, pozrel som sa na oblohu a pol hodinu z otvorenými ústami ostal stáť. A to som sa o astro ešte nezaujímal.
To spoločné pozorovanie neni zlý nápad, určite by som bol za. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Odpovědět