TAL 200K vs GS600 HEQ-5

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: TAL 200K vs GS600 HEQ-5

#16

Příspěvek od MilAN »

To : MMys
Díky za opravu, myslel jsem skutečně zmenšení průměru  obrazového pole z 22 na 11 mm, zorné pole bez vinětace bude v obou případech nějakých 38´
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Morpheus

TAL 200K vs GS600 HEQ-5

#17

Příspěvek od Morpheus »

Po informáciach, ktoré som získal od Vás som sa rozhodol, že asi najprv kúpim toho Newtona. Najviac ma odradila tá sveteľnosť a doba expozície. Nekúpim asi ani jeden z ďalekohľadov. Skúsim skôr zohnať 150PM. Ďakujem všetkým, ktorý sa zapojili do diskusie a ankety! :hi:
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 525
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

TAL 200K vs GS600 HEQ-5

#18

Příspěvek od peto »

:hi:

Ak máš ešte záujem o TAL200K, jeden mám na predaj. Po okúsení jeho kvalít, kupujem TAL250K

Peto
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

TAL 200K vs GS600 HEQ-5

#19

Příspěvek od GaN »

TAL 200K. Taky zvažuji (v budoucnu) jeho nákup. Popiš, prosím, jeho kvality a zápory.
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 525
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

TAL 200K vs GS600 HEQ-5

#20

Příspěvek od peto »

GaN napsal: TAL 200K. Taky zvažuji (v budoucnu) jeho nákup. Popiš, prosím, jeho kvality a zápory.

Mám podobné skúsenosti ako človek čo napísal tento článok: http://www.cloudynights.com/reviews/tal200k.htm

....musel by som opakovat zhruba to isté....

Morpheus

TAL 200K vs GS600 HEQ-5

#21

Příspěvek od Morpheus »

peto napsal: :hi:

Ak máš ešte záujem o TAL200K, jeden mám na predaj. Po okúsení jeho kvalít, kupujem TAL250K

PetoV akom je stave?
Pavuk
Příspěvky: 14
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

TAL 200K vs GS600 HEQ-5

#22

Příspěvek od Pavuk »

Ludia bez strandy! Kolko to vyjde v tom rusku ?

To Morpheus: Ale tvoj otec to bude musiet prep...vat nie ?

To All: Ked si tam da autoguider tak to pofici aj na "bezne dostupnych" montazach nie ?
Nuz ale v kazdom pripade to nie je (TAL-200K) stroj pre uplneho zaciatocnika (Are You Morph?)

Za tmave noci ! 8)
Morpheus

TAL 200K vs GS600 HEQ-5

#23

Příspěvek od Morpheus »

Chcem byť pokročilí a niekedy mi fakt šibe z toho výberu ďalekohľadov. Jeden má tie výhody a druhý zas tie. Asi som nakoniec zistil čo mi chýba. A to je pohľad cez väčší a kvalitnejší ďalekohľad.Nikdy v živote som sa nedíval ďalekohľadom väčším ako 60mm. Neviem čo od takého 200-300mm ďalekohľadu asi očakávať. Vám sa to ľahko opisuje a viete o čo ide, ale niektorý si to predstaviť až tak nevedia. Chcem aj fotiť , možno za pár rokov. Zatiaľ mi stačí širokouhlé foto a teleobjektív, ale radšej paralaktika. V poslednej dobe som si zas vyhliadol TAL150PM, keby náhodou nebol ten TAL200K. A keby to tiež nebolo tak TAL150 na heq-5 od p.Matouška. Len neviem koľko váži ten tubus :banghead:
P.S.- www.urania.ru - tam je tal200k dosť drahý, preto otec zháňa aj priamo v novosibirsku. Má tam starého známeho od koho mal TAL pred 10 rokmi. Cena TAL200K v novosibirsku cca 860 - 880EURO. TAL150PM cca 600EURO. Doprava je zabezpečená vrátane služobnej cesty vlakom, takže je to bez dopravy. Kolegovia tiež prevážajú svoje veci. ;D
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

TAL 200K vs GS600 HEQ-5

#24

Příspěvek od Myzer »

Morpheus napsal: Asi som nakoniec zistil čo mi chýba. A to je pohľad cez väčší a kvalitnejší ďalekohľad.Nikdy v živote som sa nedíval ďalekohľadom väčším ako 60mm. Neviem čo od takého 200-300mm ďalekohľadu asi očakávať. Vám sa to ľahko opisuje a viete o čo ide, ale niektorý si to predstaviť až tak nevedia.
Ak povazujes za vacsi a kvalitnejsi dalekohlad moju 250, nebol by taky problem za mnou na nejaku tu jasnejsiu bezmesacnu noc skocit. Z Trnavy to mas do N.M. nad Vahom busom tak hodinku cesty + odtial dalsich 15 min do Castkoviec. Noclah, nejaku stravu a pod. nie je problem zabezpecit. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5422
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

TAL 200K vs GS600 HEQ-5

#25

Příspěvek od vla »

Napadla mě ještě ještě jedna věc, o které se tady nikdo nezmínil, nemá náhodou montáž TAL motorický pohon pouze na hodinové ose? Pro vizuální pozorování by to nevadilo, ale pro focení by mohl vzniknout problém.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Morpheus

TAL 200K vs GS600 HEQ-5

#26

Příspěvek od Morpheus »

Minulú sobotu som pozoroval oblohu triedrom fomei 10x50, ktorý mi zapožičal bratranec a myslím si, že obraz je lepší než v mojom ďalekohľade. Na galaxie sme to neskúšali, len na m13, lebo bol mesiac. Na to, že to bol triéder to bolo úžasné :o. Ale chce to niečo väčšie ;D.

P.S. - astrofotografii sa venujem už dva mesiace a myslím si, že ten pohon na polárnej ose by stačil aj pre teleobjektív. Teraz čakám čo otec donesie, tak uvidím.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

TAL 200K vs GS600 HEQ-5

#27

Příspěvek od MilAN »

vla napsal: , nemá náhodou montáž TAL motorický pohon pouze na hodinové ose? Pro vizuální pozorování by to nevadilo, ale pro focení by mohl vzniknout problém.Montáž TAL má motorický pohyb pouze hodinové osy. Jemný pohyb v deklinaci je řešen klasicky =šroubem. Tohle řešení může být bezvůlové a při reverzu nedojde k nepříjemnostem jako při použití motorku na šnekovém kole. Možná se to někomu zdá netechnické, ale může to být bezchybné a řádově 10 korekcí za hodinu jistě nikomu nevadí.Při focení digitálem (expozice do 3 minut) navíc není korekce třeba. Pokud ano, je zle ustavena montáž a ani autopointer nepomůže k tomu, aby obrazy hvězd v rozích nebyly rozmazány.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět