prenosny dalekohlad
prenosny dalekohlad
Kromě jiného se celou dobu pozorování budeš plazit po zemi.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
prenosny dalekohlad
Hurá,mám to doma ;D
ED80,Nagler 11 a Speers waler 7,2
Jakmile vyrobím vidlici,hned toho "kanaďna" otestuji - mám tu nejlepší možnost ty dva okuláry porovnat
ED80,Nagler 11 a Speers waler 7,2
Jakmile vyrobím vidlici,hned toho "kanaďna" otestuji - mám tu nejlepší možnost ty dva okuláry porovnat
refr. 70/325,SC 6,triedr Zeiss 7x50,SW Flexi-tube 300,Lumicon UHC,barlow Ultima,
okuláry: ATC 4,Speer waler 7,6mm,Nagler 11,Ultrascopic 15,TV Panoptic 24,TV plossl 25,ATC 32, Hyperion 31, Explore 4,7 a 6,7
ve výstavbě ultralight 178/890 ATC optika
okuláry: ATC 4,Speer waler 7,6mm,Nagler 11,Ultrascopic 15,TV Panoptic 24,TV plossl 25,ATC 32, Hyperion 31, Explore 4,7 a 6,7
ve výstavbě ultralight 178/890 ATC optika
- MrtvyHubar
- Příspěvky: 17
- Registrován: 23. 08. 2007, 23:21
prenosny dalekohlad
Tak som si dnes bol obzriet oblohu 2-3 kilometre smerom od mesta. Mal by som skor povedat,ze som si bol pozriet svetelne znecistenie nez oblohu. Bolo to snad este horsie ako ked sa pozream doma z okna. Od Košíc šľahala obrovska žiara. ako bycele mesto horelo. Nedaleko bola dialnica a popri nej svietilo zopar bilobardov. Osvetlene zdola nahor samozrejme. Takze miesto hviezd v tejto casti oblohy som videl 4 velke luce svetla smerujuce k oblohe, tam nebolo vidno takmer absolutne nic.
Asi jedna tretina oblohy bola asi taka ako ju vidim z okna, mozno o chlp horsia.
A dostavam sa k tomu co som chcel povedat. Skoncim asi ako vacsina ludi co tu na forum pisu. Pridu s xy poziadavkami a predstavovu co by asi chceli kupit a odidu s 8-10" dobsonom. Aj ja zoberiem dosona 8" na balkonove pozorovanie, pripadne vynesenie 300-400 metrov na kraj lesa.
Takze dakujem vsetkym za rady
Asi jedna tretina oblohy bola asi taka ako ju vidim z okna, mozno o chlp horsia.
A dostavam sa k tomu co som chcel povedat. Skoncim asi ako vacsina ludi co tu na forum pisu. Pridu s xy poziadavkami a predstavovu co by asi chceli kupit a odidu s 8-10" dobsonom. Aj ja zoberiem dosona 8" na balkonove pozorovanie, pripadne vynesenie 300-400 metrov na kraj lesa.
Takze dakujem vsetkym za rady
- MMys
- Příspěvky: 18579
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Běleč nad Orlicí
- Věk: 53
- Kontaktovat uživatele:
prenosny dalekohlad
Horší to určitě nebylo, bylo to lepší, ale pokud ti do očí svítí lampy, tak nejsi adaptovaný, a oblohu vidíš relativně tmavou ve srovnání s tím světlem okolo. Za městem se zadaptuješ, a vidíš celé to dopuštění v plné kráse (teda spíš hrůze :'( ) Pro porovnání by sis musel třeba jít lehnout na střechu toho paneláku. Nejlépe to jde porovnat fotograficky.
Já bych se ale ještě vrátil k prvopočátku toho dotazu.
Byl jsem ve stejné situaci, ve městě, a bez auta. V tu dobu jsem ho ve městě nijak extrémně nepotřeboval, a hlavní důvod, proč jsem si auto koupil, byla právě astronomie
Nemůžu si pomoct, ale připadá mi, že z města, resp. z místa u města, kam se dá vybavení ještě odnést v ruce, bohužel nic kloudného neuvidím.
Netuším důvody proč nemáš řidičák a auto (finanční, zdravotní, věk... pátrat po tom nebudu) ale myslím si, že vzhledem k tomu, jaká je situace ve městech, je prostě nutnost vyjet někam dál, pokud chceš pozorovat i tzv. "mlhavé fleky" Pokud je to jenom trochu možné, doporučuji udělat si řidičák a pořídit nějaké to přibližovadlo. Rozdíl je markantní, pokud máš kam zajet.
Já bych se ale ještě vrátil k prvopočátku toho dotazu.
Byl jsem ve stejné situaci, ve městě, a bez auta. V tu dobu jsem ho ve městě nijak extrémně nepotřeboval, a hlavní důvod, proč jsem si auto koupil, byla právě astronomie
Nemůžu si pomoct, ale připadá mi, že z města, resp. z místa u města, kam se dá vybavení ještě odnést v ruce, bohužel nic kloudného neuvidím.
Netuším důvody proč nemáš řidičák a auto (finanční, zdravotní, věk... pátrat po tom nebudu) ale myslím si, že vzhledem k tomu, jaká je situace ve městech, je prostě nutnost vyjet někam dál, pokud chceš pozorovat i tzv. "mlhavé fleky" Pokud je to jenom trochu možné, doporučuji udělat si řidičák a pořídit nějaké to přibližovadlo. Rozdíl je markantní, pokud máš kam zajet.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
prenosny dalekohlad
MMys napsal:
Byl jsem ve stejné situaci, ve městě, a bez auta. V tu dobu jsem ho ve městě nijak extrémně nepotřeboval, a hlavní důvod, proč jsem si auto koupil, byla právě astronomie
Jo jo, u mě bylo auto taky zatím nejdražší doplněk dalekohledu, který jsem si koupil
. Ale je pravda, že od té doby jsem pro něj našel sem tam i jiné využití.
Tmavá obloha se těžko nahrazuje. V případě mlhovin ještě pomůžou filtry, ale galaxie, to je problém. V místě, kde fotím, vidím svou dvoustovkou mnohem víc, než kolik bylo vidět čtyřstovkou z Brněnské hvězdárny na Kraví hoře.
Vyrazit i kousek za město pomůže, když zvolíš správný směr, tak, aby objekt byl na opačné straně oblohy než město (tzn. obvykle je lepší jižní strana města).
Byl jsem ve stejné situaci, ve městě, a bez auta. V tu dobu jsem ho ve městě nijak extrémně nepotřeboval, a hlavní důvod, proč jsem si auto koupil, byla právě astronomie
Jo jo, u mě bylo auto taky zatím nejdražší doplněk dalekohledu, který jsem si koupil
Tmavá obloha se těžko nahrazuje. V případě mlhovin ještě pomůžou filtry, ale galaxie, to je problém. V místě, kde fotím, vidím svou dvoustovkou mnohem víc, než kolik bylo vidět čtyřstovkou z Brněnské hvězdárny na Kraví hoře.
Vyrazit i kousek za město pomůže, když zvolíš správný směr, tak, aby objekt byl na opačné straně oblohy než město (tzn. obvykle je lepší jižní strana města).
http://astrofoto.euweb.cz&&zvrastil (at) seznam (bodka) cz
prenosny dalekohlad
To ZV:
Podobný případ jsem řešil tak,že jsem musel jet 5 km za Beroun na Tobolku.V místě bydliště svítí neskutečně Beroun a pouliční lampy ve vesnici.
Nyní mi vadí pouze Praha na severovýchodě v místě pozorování,ale to se dá oželet.Jihovýchodní až jihozápadní obzor je tmavý bez světel. 8)
Podobný případ jsem řešil tak,že jsem musel jet 5 km za Beroun na Tobolku.V místě bydliště svítí neskutečně Beroun a pouliční lampy ve vesnici.
Nyní mi vadí pouze Praha na severovýchodě v místě pozorování,ale to se dá oželet.Jihovýchodní až jihozápadní obzor je tmavý bez světel. 8)
Newton 114/1000 pointační, Newton 150/750, ccd kamera ATIK-16, montáž EQ6 Pro SkyScan v blízké budoucnosti.
prenosny dalekohlad
Presne jak rika MMys, v dnesni dobe pro pozorovani DSO je NUTNE mit auto a moznost vyjet mimo mesto.
Jiz nejakych 10km od mensiho az stredniho mesta (Jicin) je obloha sice ne skvela, ale solidne pouzitelna. Pokud si clovek da praci a jede treba 30km pryc do oblasti mimo mesta, da se hovorit o velmi slusnych podminkach (Borovnice u Nove Paky kousek od Jicina).
Pak je to pouze o tom, zda clovek chce podniknout celonocni pozorovani a ma chut a jede treba onech 30km daleko ci zda mu staci dve tri hodinky pokoukani a vyjede par kilometru za mesto do kopcu a poli...
Obcas je fajn domluvit se s kamardy a dat treba spicha na Jizerce, coz je sice trebas 100km od domu, ale zase to stoji za to
Vse je jen otazka preferenci.
P.S. jeste mam zkusenost, ze v CR casto byva skvely zenit, vyborna MHV, ovsem smerem k obzoru se situace DRAMATICKY zhorsuje. Napr. oblast Tuchom v Trojuhelniku Jicin-Mlada Boleslav-Podebrady. Dle mapy LP se jedna o spickove misto, v realu je zenit sice vyborny, ale obzor je spatny. Takova Ml. Boleslav dokaze hvezdy doslova gumovat z nebe
Jiz nejakych 10km od mensiho az stredniho mesta (Jicin) je obloha sice ne skvela, ale solidne pouzitelna. Pokud si clovek da praci a jede treba 30km pryc do oblasti mimo mesta, da se hovorit o velmi slusnych podminkach (Borovnice u Nove Paky kousek od Jicina).
Pak je to pouze o tom, zda clovek chce podniknout celonocni pozorovani a ma chut a jede treba onech 30km daleko ci zda mu staci dve tri hodinky pokoukani a vyjede par kilometru za mesto do kopcu a poli...
Obcas je fajn domluvit se s kamardy a dat treba spicha na Jizerce, coz je sice trebas 100km od domu, ale zase to stoji za to
Vse je jen otazka preferenci.
P.S. jeste mam zkusenost, ze v CR casto byva skvely zenit, vyborna MHV, ovsem smerem k obzoru se situace DRAMATICKY zhorsuje. Napr. oblast Tuchom v Trojuhelniku Jicin-Mlada Boleslav-Podebrady. Dle mapy LP se jedna o spickove misto, v realu je zenit sice vyborny, ale obzor je spatny. Takova Ml. Boleslav dokaze hvezdy doslova gumovat z nebe

Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
- MrtvyHubar
- Příspěvky: 17
- Registrován: 23. 08. 2007, 23:21
prenosny dalekohlad
Z balkona mam v malej casti oblohu MHV 5.0 takze by mi to aso stacilo na nejake jasnejsie DSO ako m27,m13,m42 a pod.
Vodicak mi doteraz nejako nechybal, ale toto leto si ho asi spravim ako doplnok k dalekohladu a zide sa urcite aj do buducnosti.
Este jedna otazka, neviete kde v okoli Košíc je dobre pozorovacie miesto? Pripadne ci nie je k dispozicii mapka svetlneho znecistenia pre Slovensko pdoobne ako som to tu niekde videl pre Cesko?
Vodicak mi doteraz nejako nechybal, ale toto leto si ho asi spravim ako doplnok k dalekohladu a zide sa urcite aj do buducnosti.
Este jedna otazka, neviete kde v okoli Košíc je dobre pozorovacie miesto? Pripadne ci nie je k dispozicii mapka svetlneho znecistenia pre Slovensko pdoobne ako som to tu niekde videl pre Cesko?