Nesmyslné zkratky

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Nesmyslné zkratky

#16

Příspěvek od alex.sky »

VK napsal: ...Zajímavé je, že chybí analogický výraz ke slovu galaxie.
Čo tak "mléčenka"?

Ale vážne... Spočiatku som tiež mal problémy s výrazmi DSO , RAW, OAG, drift, vinetace, registrácia (toto som napr. až teraz zistil, že som zle pochopil)...

O manuálnej pointácii som napr. myslel že to znamená vlastnoručné otáčanie skrutky jemného posunu osi.

Možno by sme mali založiť vlákno pre takéto omyly, alebo aspoň ich spísať v rámci astrohumoru. Ozaj nepridáte sa s ďalšími?
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
TomasN
Příspěvky: 221
Registrován: 19. 01. 2005, 20:37

Nesmyslné zkratky

#17

Příspěvek od TomasN »

Mak místo Maksutov, je na mě už trochu silná káva.Mně naopak i Mak přijde jako zbytečně moc písmen! Navrhuji používat Mk.
astrofoto.unas.cz

Na každou otázku existuje jednoduchá snadno pochopitelná nesprávná odpověď.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Nesmyslné zkratky

#18

Příspěvek od MP »

TomasN napsal:
Mně naopak i Mak přijde jako zbytečně moc písmen! Navrhuji používat Mk.
Casto se pise MC. Ma to i dalsi vyhodu - muze to znamenat nejen Maksutov-Cassegrain, ale i Meniscas Cassegrain, coz je skoro presnejsi, protoze dnesni MC se od toho, co kdysi popsal D.D.Maksutov, uz ponekud lisi.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nesmyslné zkratky

#19

Příspěvek od MilAN »

MaG napsal: !

!!

!!!

?
Ta ktomu rozumím velmi dobře.Chybí tam už pouze tečka a uzavřít toto fórum. Doufám, že moderátor smaže můj příspěvek a těším se na to , jak bude mazat i příspěvek kolegy moderátora.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Nesmyslné zkratky

#20

Příspěvek od MaG »

.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Nesmyslné zkratky

#21

Příspěvek od Rudy »

Nedavno som navstivil priatela na letisku, kde prave koncili majstrovstva slovenska v bezmotorovom lietani. Sedel som pri stole medzi ostatnymi ( pilotmi ). A musim vam povedat, ze som mal co robit aby som porozumel ich jazyku. Hovorili cesky a slovensky  no a ja som im skoro vobec nerozumel. Niektore slangove vyrazy som si musel nechat priatelovi doslova prelozit do normalnej hovorovej reci. Uz vtedy som si v duchu myslel, ze keby ktorykolvek  z nich sedel pri nasom stole ( astronomickom ), urcite by musel poriadne natrcat usi aby pochopil o com je rec.
Ja by som na nasom ( astronomickom slangovom) sposobe vyjadrovania nic nemenil.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
3J

Nesmyslné zkratky

#22

Příspěvek od 3J »

Já mám zkratky rád. Dovedete si představit, že vás manželka pošle do prodejny drogistického zboží pro dichlordifeniltrichlormetan ?
Když řekne kup v drogerii ddt tak je to jasné a stručné.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Nesmyslné zkratky

#23

Příspěvek od VK »

Rozumné, opodstatněné zkatky mi nevadí.

V. K.
3J

Nesmyslné zkratky

#24

Příspěvek od 3J »

Vláďo usuzuji z této diskuze, že si nebyl v armádě.
tam bylo zkratek nespočet a na všechno.
S tímto tvým přístupem, no nevím jak dlouho bys to vydržel mezi kádečkama, pévéskou, buzerákem empíkama, céčkama atd.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Nesmyslné zkratky

#25

Příspěvek od Duk »

Vláďo usuzuji z této diskuze, že si nebyl v armádě.
tam bylo zkratek nespočet a na všechno.
S tímto tvým přístupem, no nevím jak dlouho bys to vydržel mezi kádečkama, pévéskou, buzerákem empíkama, céčkama atd.
Pepo, nejak mi v tom výčtu chybí phd ;D
3J

Nesmyslné zkratky

#26

Příspěvek od 3J »

ha , to jsi mě dostal ::)
Někdy je snaha o příliš čistý jazyk kontraproduktivní.
Video neboli videorekordér se měl podle ústavu jazyka českého jmenovat magnetoskop.
jiný příklad
Táta pochází z vesnice u Strakonic, která se od nepaměti jmenovala Oulehle (na německé mapě z 18 století Auhlele nebo Ouhlele na té kopii jsem to moc nemohl rozlišit) " a až v polovině dvacátého století to "zespisovnili" na Úlehle :-/ .
Rozumná míra zkratek text zjednodušuje. Jde jen o to stanovit význam, aby nepsal jeden o voze a druhý o koze.
Jestli jste si všiml u právníků to je běžná praxe.
Pan omáčka z lhoty čp. to a to s rodným číslem tím a tím dále jen prodávající.
Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 25
Registrován: 28. 01. 2006, 23:16

Nesmyslné zkratky

#27

Příspěvek od serviceman »

Trochu mě uniká smysl tohoto vlákna.V každém oboru lidské činnosti se používají zkratky a slangové výrazy neboť lidem znalým problematiky usnadňují komunikaci.Pokud se někomu nelíbí tak je přece nemusí používat.Pravdou je že "němka" mě taky tahá za uši/oči ale proč to řešit ?
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Nesmyslné zkratky

#28

Příspěvek od VK »

To je jasné ...

Řeší se to proto, aby se to vyřešilo. Jako vždy, když se něco řeší.

V. K.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17679
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Nesmyslné zkratky

#29

Příspěvek od MMys »

Ty si prostě nedáš pokoj. Nic nezměníš a nevyřešíš, protože nikdo nic měnit nechce. Chápeš to ???

Všichni si prostě budou dál mluvit a psát tak, jak se jim to líbí a hodí. Zajdi si do jakékoli jiné společnosti lidí, které spojuje jakýkoli společný zájem, a uslyšíš to samé...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Nesmyslné zkratky

#30

Příspěvek od VK »

MMys napsal: Ty si prostě nedáš pokoj. Nic nezměníš a nevyřešíš, protože nikdo nic měnit nechce. Chápeš to  ???

Všichni si prostě budou dál mluvit a psát tak, jak se jim to líbí a hodí. Zajdi si do jakékoli jiné společnosti lidí, které spojuje jakýkoli společný zájem, a uslyšíš to samé...
To je špatně položená řečnická otázka.

To podstatné zaznělo v tomto tématu 13. 9. 2006. Pokud to někdo nerozpoznal, a nechápe, co se tady řeší (potažmo vyřešilo), je to nejspíš jeho problém. A když už tady píše komentář, že něco nepochopil, já to vnímám jako jakousi poloviční výzvu k tomu, aby mu to někdo jiný vysvětlil. A tak se dotyčného snažím přiměřenou odpovědí navést, aby to pochopil sám.

V. K.
Odpovědět