AO Kolonica

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
jaro
Příspěvky: 142
Registrován: 09. 03. 2006, 23:48
Bydliště: Košice, Slov.Republika
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

AO Kolonica

#16

Příspěvek od jaro »

Tak to ste ma velmi potesili, ze sa tam da prespat. Ale aj keby sa nedalo, na tu akciu v oktobri sa chystam.
Uz sa tesim na tu oblohu.
Skywatcher 450p, Celestron EDge HD 8", Meade Lightbridge 305/1524, monokular Fomei 20x50, trieder Tento 10x50, trieder TS 20x80.
Uživatelský avatar
Pito
Příspěvky: 193
Registrován: 08. 05. 2006, 21:39

AO Kolonica

#17

Příspěvek od Pito »

jaro napsal: Tak to ste ma velmi potesili, ze sa tam da prespat. Ale aj keby sa nedalo, na tu akciu v oktobri sa chystam.
Uz sa tesim na tu oblohu.Nielen prespať ale aj dobre vybavena kuchyna či krb v klubovni ale hlavne dobra partia ved poznaš. Pito
Bresser 127/1200,Newt.200/850,Cass.150/920,Ref.ED 80 PRO ATA&& Canon EOS 300 D,Canon 3000,Canon EOS 400 D&& EQ-5 , Vlast. vyrobená montáž.
Uživatelský avatar
geminorum
Příspěvky: 66
Registrován: 30. 11. 2004, 18:35

AO Kolonica

#18

Příspěvek od geminorum »

LbA napsal:

Neda mi, aby som nespomenul prihodu o tom ako sme my pravidelni navstevnici AO rozmaznani kvalitou oblohy :)
Na akciu Astrobikers sa prisiel pozriet geminorum aj s priatelkou. On nadseny oblohou okamzite naklusal k dalekohladu a my sme nechapali jeho nadsenie Ved MHV bola nizsia ako 6,0 :)
Bezali len kamery a fotoaparaty. Vizualne pozoroval len geminorum Veru, tak nejak bolo... Bol som na Kolonici po prvy krat, len jednu noc a ani som nevedel ze tam prebieha vasa akcia. Nemal som zo sebou ziadnu astrofotograficku techniku, batoh len plny veci na nadchadzajuci tyzdnovy trek a tak mi zostavalo len pozorovat vizualne. Podmienky boli bohuzial take ake boli a zostavalo mi len vam ticho zavidiet predchadzajuce noci. Ale aj tak musim podakovat Amigovi ze mi pozical svoju "Oravsku" tristovku. No a moje spominane "nadsenie"? To mam vzdy ked stojim pod jasnou oblohou... ;)
Newton 300/1700; MEADE 90/1000; SkyMaster 25x100; HEQ-5 Pro SynScan
Uživatelský avatar
Pito
Příspěvky: 193
Registrován: 08. 05. 2006, 21:39

AO Kolonica

#19

Příspěvek od Pito »

geminorum napsal:
Veru, tak nejak bolo... Bol som na Kolonici po prvy krat, len jednu noc a ani som nevedel ze tam prebieha vasa akcia. Nemal som zo sebou ziadnu astrofotograficku techniku, batoh len plny veci na nadchadzajuci tyzdnovy trek a tak mi zostavalo len pozorovat vizualne. Podmienky boli bohuzial take ake boli a zostavalo mi len vam ticho zavidiet predchadzajuce noci. Ale aj tak musim podakovat Amigovi ze mi pozical svoju "Oravsku" tristovku. No a moje spominane "nadsenie"? To mam vzdy ked stojim pod jasnou oblohou... ;)Tak kologe inak nebola to akcia Lba ale nášho klubu Astrobikers pod vedenim mnou a Michalom a Lba nie v našom klube členom ale ako hosť tak že je ho výroky neber vážne. Ale som spokojny že sa ti pačilo a budem rad keď prijdeš na ďalši ročnik Astrobikers 2007 a týmto ťa oficialne pozývam medzi nás. Pito
Bresser 127/1200,Newt.200/850,Cass.150/920,Ref.ED 80 PRO ATA&& Canon EOS 300 D,Canon 3000,Canon EOS 400 D&& EQ-5 , Vlast. vyrobená montáž.
LbA

AO Kolonica

#20

Příspěvek od LbA »

Pito napsal:
Tak kologe inak nebola to akcia Lba ale nášho klubu Astrobikers pod vedenim mnou a Michalom a Lba nie v našom klube členom ale ako hosť tak že je ho výroky neber vážne. Ale som spokojny že sa ti pačilo a budem rad keď prijdeš na ďalši ročnik Astrobikers 2007 a týmto ťa oficialne pozývam medzi nás. Pito
Jak moje vyroky neber vazne??!? Ved to co som napisal bola pravda kua... Heh len ziadny flame,,,,A Geminorum nepisal ze to bola moja akcia, on dobre vedel ze to bola akcia astrobikers (cize tvoja akcia)...
LbA

AO Kolonica

#21

Příspěvek od LbA »

Pridavam tu aj nejake fotky z AO Kolonica. Fotil som ja a etyl. Fotene na akciach Lyridy 2006 a Astrobikers 2006...
Klik sem http://picasaweb.google.com/ladislav.balint/Kolonica
Mozte okomentovat. A neskor pridam dalsie :)
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2345
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

AO Kolonica

#22

Příspěvek od Cassi »

Report z pobytu na AO Kolonica 7.-14.8.2008
Noci: sedm, z toho čtyři pozorovací

Nejtmavší měření pomocí SQM bylo hned první noc. Nejvyšší hodnota v té noci byla 21.57 MSA. První noc byla ze všech nocí na AO Kolonica nejlepší. Tmavost byla docela velká, lepší oblohu jsem v životě neviděl. MHV byla 7.2mag. Škoda, že jsem nebyl úplně rozkoukaný, s takto tmavou oblohou to byla moje první zkušenost. Další noci už nebyly takové jako první, ale přesto byly velmi pěkné.
Co se týká MHV pouhým okem, tak bych mohl jít třeba na vyšší hodnoty, kdybych se snažil. Ale neměl jsem mapky pro vyšší MHV, jak 7.2mag. A jinak MHV je dost subjektivní údaj. O týden dřív při akci Cerové Dominik viděl hvězdu 6.6mag bez problému. Abych ji viděl já, tak jsem se musel dost snažit!

Pár zážitků z první noci - Pouhým okem jsem v Mléčné dráze viděl nádherné struktury, temné mlhoviny v Mléčné dráze se zdály být tmavší, než obloha. Mléčná dráha byla velmi výrazná a široká v jejích „slabších místech“ (Cassiopeia, Perseus). Zdálo se mi, že část Mléčné dráhy v Cassiopei sahá až téměř k M31 ! Galaxie M33 byla vidět bočním viděním jako mlžinka (přímým viděním se mi to nepovedlo).
Na začátku noci byla krásně vidět Mléčná dráha ve Štítu a Střelci, byla nádherně strukturovaná (všelijaká zjasnění a potmavení). Malý oblak ve Střelci (M24) a M8 (Lagoon) byly velmi výrazné. Myslím si, že jsem okem viděl i M17, M16 a M11 – na jejich místech byly v Mléčné dráze malé mlžinky, tak to snad byly ony.
Ráno bylo zodiacal light tak jasné, že jeho spodní část v Blížencích jsem pokládal za svítání a myslel si, ze zvířetníkové světlo je jen ta slabší část v Býkovi sahající až k M45.

Další dvě noci bylo zataženo a pršelo, z této doby nemám žádné meření.
Pak bylo na tři noci jasno, poslední noc bylo oblačno. Problém byl s Měsícem, který každou noc zapadal čím dál později a tma byla kvuli tomu kratší a kratší.
Nejčastější hodnota SQM měření byla 21.52 MSA (po půlnoci), jen párktát jsem se dostal na 21.54. Ale k nejvyšší hodnotě, kterou jsem naměřil první noc jsem se nikdy už nedostal. I pouhým okem bylo jasné, že obloha není úplně taková, jako ta první.
K ránu byly hodnoty trochu nižší (od 21.42 až 21.48 MSA). Ráno bylo zodiacal light velmi jasné, dále je na Kolonici je velký problém s vlhkostí (obloha je mírně světlější, než uprostřed noci). Ráno pak můžete z objektivů vylévat vodu!!
Minulý rok, při pobytu na AO byla vlhkost a opar velký problém, obloha v zenitu OK, ale smerem k obzoru to slo drasticky dolu. Proto jsem minulý rok neviděl zodiacal light.



Invertovaná verze


Nákres zodiacal light z Kolonice. Zodiacal light končilo cca pod Plejádami. Dál byl viditelný část zodiakálního pásu - jakoby slabši pokračování zodiakalního světla. Zodiakální pás končil cca na pomezí Berana/Ryb, dál jsem jej nějak už neregistroval, ekliptika klesala dolu.
Zodiacal light bylo nejjasnejší v oblasti Blíženců - prvni noc jsem to pokladal za svítání, jak bylo jasné! Bylo žlutavé barvy.  
Pruh vedouci od Persea přes Vozku je Mléčná dráha. Tam, kde se Mléčná dráha spájela se zvířetníkovým světlem, tak byly zrhuba stejně jasné, možná zvířetníkové světlo mírně jasnějši!
Kresbu je nutno brát orientačně, neni nejdokonalejši (hlavně, co se týká odstinů a kvality skenu).

Co se týká protisvitu, tak jsem se na něj bohužel nezaměřil první noc. Další dvě noci bylo zataženo a v dalších nocích už rušil Měsíc a po západu Měsíce byl protisvit dost nízko, nebo byl Měsíc přímo u něho.

Co se týká pozorování DSO, tak jsem na Kolonici nebyl moc úspěšný, měl jsem bohužel jiný program. Byl jsem na meteorářské expedici. V době přestávek jsem se zaměřoval na SQM měření a hlídání chodu montáže - dělal jsem pomocí CCD proměnné hvězdy.
Ale přecejenom jsem se na nějaké ty deep-sky dostal. Pomocí binaru 25x100, který byl k dispozici jsem se podíval na Severní Ameriku a řasy.
Severní Amerika, byla velmi výrazná a to bez jakéhokoliv filtru, možná bych ji mohl připrovnat k pohledu s UHC filtrem o pár dní dříve na AGO Modra (SQM 20.92). Možná s tím filtrem trošku přeháním, ale když porovnám oba pohledy bez filtru (AGO Modra a AO Kolonica), tak Kolonická obloha mi tu mlhovinu ukázala výrazněji! Řasové mlhoviny v 25x100  byly bez filtru taky hezky vidět, překvapil mě pickeringův trojúhelník.
Dále mě velice překvapila mlhovina California. V binaru 25x100 byla dobře viditelná bez jakéhokoliv filtru! Dobře jsem viděl oba dva laloky a bylo patrné, že i mezi laloky byla mlha.
Dále můžu potvrdit viditelnost Urana pouhým okem, bez problemu je viditelný, jako hvezdička o 5,7mag.

Světelné znečistění na Kolonici (světelné čepice, co jsou vidět okem) Severozápad do 25° (Snina, popř. i Stakčín), ZSZ do 15° (Michalovce),  JZJ do 15° (Strihovce),  VJV cca 5° (Ladomirov či Klenová). Dost záleží na atmosferických podmínkách (hlavně vlhkosti)!

Co se týká určení Bortle, tak nemám dostatek zkušeností. Pod takto tmavou oblohou, jako letos na Kolonici jsem byl v životě poprvé. Dost věcí z mezi jednotlivými stupni Bortle se prolíná. Podle toho, co jsem tam zažil, tak musim říct, že to čístá B2 nebyla. Co se týká B3, tak jsem viděl i více věcí, než je v popisu B3. Kolonici bych dal ohodnoceni Bortle 2.5.

Záverečné hodnocení: Kolonica je velmi dobré pozorovací stanoviště s velmi slušnou oblohou. Na středoevropské podmínky je to velmi dobré pozorovací stanoviště! Nevýhodou jsou atmosferické vlivy (hlavně vlhkost), která může způsobit světlejší oblohu.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

AO Kolonica

#23

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Že bych na ty Orids obětoval čas a přeplazil se 400 km přes celý Slovensko? ;D Leods dle Předpovědi od Maslova se ZHR 100+ také nejsou špatné...alr přece jenom Měsíc hraje proti výjezdu do tmy.... ;D
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

AO Kolonica

#24

Příspěvek od ceres »

Algol77 napsal: ...Leods dle Předpovědi od Maslova se ZHR 100+ také nejsou špatné...alr přece jenom Měsíc hraje proti výjezdu do tmy.... ;D
pokial viem, Maslovovi v poslednom case predpovede dost nevychadzaju... Jeremie Vaubaillon vsak nasiel dve mozne maxima:

November 17 at 1:32 UT / 1000 > zhr > 100
November 18 at 21:38 UT / 100 > zhr > 60

V tom druhom pripade je u nas v case maxima Mesiac este pod obzorom...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

AO Kolonica

#25

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Maslov píše 17.11. v 0:22 UT ZHR 115, nemyslím, že je tak daleko od Vaubaliona, navíc bych řekl, že předpovědi maxim se poslední dobou nedaří celkem nikomu...viz. Lyytinen a Vaubalion a Lynxidy nebo pokud budu věřit křivce Perseid letos, maximu přišlo o skoro půl dne později...navíc pokud vyjde Vaubalionovi maximum ve 21:38 UT, tak Měsíc sice bude pod obzorem, ale sinh bude někde u 0,1 i s korekcemi...lepší by bylo asi Maslovovo maximum i s tím Měsícem.... ;D
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2345
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

AO Kolonica

#26

Příspěvek od Cassi »

Chtel bych upozornit, ze jsme v tematu pozorovaci stanoviste a ne v predpovedi meteorickych roju ;)
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

AO Kolonica

#27

Příspěvek od LaBa »

Cassi napsal:
Světelné znečistění na Kolonici (světelné čepice, co jsou vidět okem) Severozápad do 25° (Snina, popř. i Stakčín), ZSZ do 15° (Michalovce),  JZJ do 15° (Strihovce),  VJV cca 5° (Ladomirov či Klenová). Dost záleží na atmosferických podmínkách (hlavně Skusim poopravit zdroje LP (pozeral som do mapy). Takze. Severozapadnym smerom je na 99% mesto Snina. Blizsie k severu bude mesto Stakcin. Podla mna Michalovce z AO su neviditelne. Su relativne daleko a po ceste k Michalovciam mame takmer cele pohorie Vihorlat. To by Michalovce museli svietit ako Bratislava. A Michalovce su viac na juh.. Takze zapado severozapadnym smerom svietila Snina. Severozapadnym (podla vsetkeho uz severnym smerom svietili dedina Kolonica a mesto Stakcin). Dedina Strihovce je juznym smerom, cize ked si videl svetlo zapadnejsne, podla vsetkeho svietilo mesto Sobrance. Tazko povedat, ci to boli Sobrance, alebo Strihovce. Dedina Strihovce je mala dedina, Sobrance su okresne male mestecko...
Mapa okolia Kolonice tu.
Skus Cassi si presne rozpamatat, ktorym smerom boli tie zdroje LP. Ludia na AO Kolonica mozu mat zafixovane urcite smery k urcitym zdrojom LP, a tie nemusia byt spravne
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2345
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

AO Kolonica

#28

Příspěvek od Cassi »

Tak jsem uploadnul fotky z Kolonice na picasu - http://picasaweb.google.com/cassi.astronomy/Kolonica08





A jestě fotky z minuleho roku (2007) - http://picasaweb.google.com/cassi.astro ... Perseidy07
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

AO Kolonica

#29

Příspěvek od LaBa »

Ozivim zapadnutu temu. AO Kolonica presla za tie roky vyraznymi zmenami. A k lepsiemu. Obloha viacmenej ostava stale rovnako kvalitna. Stale je tam minimalne mnozstvo rusiveho svetelneho znecistenia.

V okoli (NP Poloniny) je park tmavej oblohy ( to sa uz rozoberalo na astro-fore).

Dalsia skvela sprava je, ze uz je oficialne otvorene planetarium. Niektori ludia z A-F tam boli minule leto a mohli vidiet uz dokoncenu budovu. Teraz uz konecne je tam aj funkcne planetarium. Ostava len podakovat Igorovi Kudzejovi, ze to konecne po cca 20(!) rokoch dorazil do konca a planetarium uz je funkcne. Planetarium malo byt povodne v Humennom (malo sa dokoncit tesne po "neznej revolucii"), ale tomu zabranili velke problemy s pozemkami ... Na AO sa kazdorocne organizuje niekolko seminarov a expedicii. Zoznam najdete na ich stranke.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11752
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

AO Kolonica

#30

Příspěvek od Psion »

Pěkné místečko, bohužel trochu z ruky, přece jenom na Tenerife to je blíže, tedy časově :)
Odpovědět