scanovaví negativu

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3912
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

scanovaví negativu

#16

Příspěvek od FunTomas »

ceres napsal: ...Da sa pripojit k notebooku pomocou aktivneho hubu, ktory napaja kameru, ten mozno zasobovat energiou napriklad z nejakeho akumulatora. Teda mobilna ta kamera je
;)Trocha to rozvediem:

- to, že niekto vyvinul takúto kameru považuje za úspech a ešte raz opakujem, máte moju poklonu.

- ja považujem všetko čo vyžaduje ešte počítač za nemobilné. Každý takýto spotrebič je dôvodom pre stabilné používanie v pozorovateľni. Sám som takto fungoval a postupne som prešiel na autonómny autoguider. Montáž a guider nie je problém napájať z autobatérie. Koľko by ale takto dokázal fungovať počítač (notebook) ??

- ovládanie kamery si viem predstaviť pomocou nejakého PDA... Samozrejme nemyslel som ukladanie fotografií do PDA. Karta by mala byť vkladaná priamo do kamery a kamera by mala používať PDA len na nastavenie a kontrolu nasnímanej fotografie. Fungovanie kamery (snímanie obrazu jeho ukladanie na kartu...) by malo rozhodne ísť aj bez zapnutého PDA. Ptom by to bol konečne revolučný výrobok, ktorý by strčil do vrecka konkrenciu vo svete. Fotenie by potom vyzeralo ako snímanie fotoaparátom, no výsledná kvalita by sa priblížila k špecializovaným kamerám. Po dosnímaní by sa vybrala karta, dáta stiahli do počítača a potom by sa už osobitne pracovalo ďalej.

- nehnevajte sa na mňa za také sci-fi, ale som proste odporca používania počítača v teréne. V každom prípade to treba ale vidieť v praxi, až potom by človek vedel objektívne posúdiť užívateľský komfort. Moje doterajšie skúsenosti sú žiaľ také, že počítač radšej nie ako áno.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

scanovaví negativu

#17

Příspěvek od ivanmsk »

MMys napsal:
Na kamerku už jsem koukal. Je to velmi slušná práce, dělám vývoj elektroniky, a je mi naprosto jasné, co to obnáší. Ceny senzorů bohužel znám nicméně do budoucna bych si určitě jako finální řešení rád nějakou CCD kameru se senzorem minimálně velikosti APS jako mám nyní v DSLR pořídil. U nás vyvíjí něco podobného skupinka lidí kolem Pavla Cagaše. Takže vybírat bude z čeho, bez nutnosti nákupu nějaké "velkoformátové" CCD třeba od SBIGu nebo APOGEE. Předpokládám, že ceny budou o něco nižší, i když samozřejmě žádná láce to nebude, to je mi jasné z pohledu na ceny senzoru.
Aby sme nahodou nebudili mylny dojem, ze kamera astropix 1.4 bola vyvijana "na kolene". Je to normalny komercny vyrobok firmy, ktora sa vyvojom a vyrobou CCD kamier (aj ked nie vzdy astronomickych) zaobera niekolko rokov.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

scanovaví negativu

#18

Příspěvek od MMys »

To mi bylo naprosto jasné, takováto věc obvykle nevznikne doma na koleně :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

scanovaví negativu

#19

Příspěvek od ivanmsk »

MMys napsal: To mi bylo naprosto jasné, takováto věc obvykle nevznikne doma na koleně :-)
Preto som tam napisal to "nahodou" :)
Vela ludi vsak ma o tychto veciach dost mylne predstavy. Nastastie je ale aj dost takych, ktory vedia ocenit to mnozstvo prace a vedomosti, ktore sa do takychto veci vkladaju...
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

scanovaví negativu

#20

Příspěvek od psmolly »

Ahoj.
Nechtěl jsem kvůli mojí otázce začínat nové téma, tak jsem to zařadil sem, do tohoto špatně nadepsaného. ::) Dneska jsem chtěl udělat fotografie z filmu, na který jsem zkoušel fotit ze stativu 30, 50, 70....s expozice různých částí oblohy, jen abych mohl porovnat výsledné fotky. Na negativu jsou ale vidět jen tečky hvězd a není poznat rozhraní mezi jednotlivými snímky. V minilabu se mi vysmáli, že tam mám tmu a nenechali se přesvědčit, že to tak není. Nakonec mi řekli, že z toho teda fotky dělat nebudou, tak jsem odešel. Je chyba ve mě, nebo na to prostě kašlou? Myslel jsem, že nic víc než tečky na negativu vidět nebude ???
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

scanovaví negativu

#21

Příspěvek od Habl »

psmolly napsal:
Dneska jsem chtěl udělat fotografie z filmu, na který jsem zkoušel fotit ze stativu 30, 50, 70....s expozice různých částí oblohy, jen abych mohl porovnat výsledné fotky.

Na negativu jsou ale vidět jen tečky hvězd a není poznat rozhraní mezi jednotlivými snímky. V minilabu se mi vysmáli, že tam mám tmu a nenechali se přesvědčit, že to tak není. Nakonec mi řekli, že z toho teda fotky dělat nebudou, tak jsem odešel.

Je chyba ve mě, nebo na to prostě kašlou? Myslel jsem, že nic víc než tečky na negativu vidět nebude ???
Pokud to byl tvůj první pokus o fotografii hvězd ze stativu na film a film je již vyvolaný lze na zvětšovacím přístroji s barevnou hlavou (předpokládám že se jedná o barevný film) zhotovit jednotlivé fotografie, lze dokonce i poznat jednotlivé
snímky, tak aby byli správmě pozičně orientovány.

V minilabu lze též automaticky nastavit posun jednotlivých filmových políček, ale asi neměli zájem o tuto netradiční zakázku.Spíše se jedná o to druhé
tvé sdělení.
Habl

"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

scanovaví negativu

#22

Příspěvek od Jan »

To: zdendas
Ještě několik slov ke Tvé původní otázce:

… potřeboval bych poradit v koupi scanneru.
… skenovat negativy do PC a dále upravovat.
Jaký scanner na to potřebuji?
Jaký parametr je rozhodující a popřípadě cena?Již asi půl roku úspěšně používám ke skenování negativů plochý skener vybavený adaptérem pro průhledné předlohy negativní i pozitivní (TMA) :

Typ skeneru: HP Scanner 4890

Touto technikou lze ze skenovaného negativu (nebo diapozitivu) průměrné kvality o rozměru 24 x 36 mm získat vysoce kvalitní pohlednicový formát 100 x 150 mm.

Skener poskytuje řadu vedlejších funkcí (např. OCR a ve spolupráci s tiskárnou nahradí kopírku dokumentů).

Dosud však nemám zkušenosti se skenováním negativů noční oblohy. Pokud by někdo z amatérů byl ochoten k tomuto účelu propůjčit políčko kinofilmu s kvalitním záběrem noční oblohy, rád bych vyzkoušel – co to dá?

Skener má optické rozlišení (hardwarové): 4800 x 9600 dpi.

Výrobce udává barevnou hloubku: 48-bit (ale jak bych to prověřil?).

Maximální velikost dokumentu: 22 x 31,5 cm.

Rozhraní: USB 2,0 Hi-Speed.

Základní SW vybavení: kompatibilní se všemi OS Windows.

Aplikační SW: OCR Iris a od fy COREL lze získat plnou verzi Paint Shop Pro X pro úpravy obrazů.

Cena skeneru je cca: Kč 5500,-. I v tomto případě se jedná o kompromis mezi technickou dokonalostí a cenou výrobku. Dosud jsem s tímto kompromisem nadmíru spokojen.

Zdraví
Jan
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

scanovaví negativu

#23

Příspěvek od MaG »

psmolly napsal: Ahoj.
Nechtěl jsem kvůli mojí otázce začínat nové téma, tak jsem to zařadil sem, do tohoto špatně nadepsaného. ::) Dneska jsem chtěl udělat fotografie z filmu, na který jsem zkoušel fotit ze stativu 30, 50, 70....s expozice různých částí oblohy, jen abych mohl porovnat výsledné fotky. Na negativu jsou ale vidět jen tečky hvězd a není poznat rozhraní mezi jednotlivými snímky. V minilabu se mi vysmáli, že tam mám tmu a nenechali se přesvědčit, že to tak není. Nakonec mi řekli, že z toho teda fotky dělat nebudou, tak jsem odešel. Je chyba ve mě, nebo na to prostě kašlou? Myslel jsem, že nic víc než tečky na negativu vidět nebude ???
Stručně reaguji - šel si k nějakým zabedněncům, kteří měli možná moc práce a nechtěli se s tebou párat. Máš možnost jít jinam? - udělej to! (Doufám, že nebydlíš na malém městě)

Ještě napiš, asi spíš soukromně, jaký si použil film, rád bych se k tomu vrátil s tebou mimo toto téma.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

scanovaví negativu

#24

Příspěvek od Hadra »

Tak už máme doma zmiňovaný scaner - samozrejmě určen k jinému účelu - tady je tedy první výsledek bez nějakého laborování http://sweb.cz/StachD/net/ngc7000.jpg film 200 kodak elitechrome, obj. 200mm zuiko F/4, exp. 4min, bez pointace. Prostě už je tam vidět... scanovat dia z cest, které nejsou tmavé zvládne dobře, ale na astro je to samozřejmě málo. Upraven mírně kontrast, jas, zmenšeno, křivky v Iview a AP cs2. Pro zábavu to zatím stačí, při delších a pointovaných exp. čekám o řád lepší výsledek a při těchto podmínkách.
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

scanovaví negativu

#25

Příspěvek od ceres »

Hadra napsal: Tak už máme doma zmiňovaný scaner - samozrejmě určen k jinému účelu - tady je tedy první výsledek bez nějakého laborování http://sweb.cz/StachD/net/ngc7000.jpg film 200 kodak elitechrome, obj. 200mm zuiko F/4, exp. 4min, bez pointace. Prostě už je tam vidět... scanovat dia z cest, které nejsou tmavé zvládne dobře, ale na astro je to samozřejmě málo. Upraven mírně kontrast, jas, zmenšeno, křivky v Iview a AP cs2. Pro zábavu to zatím stačí, při delších a pointovaných exp. čekám o řád lepší výsledek a při těchto podmínkách.
Ak mozem poradit, skenuj vzdy na RGB 48-bit, tam presvieti kazdy skener lepsie aj tmave miesta a s tym vyslednym skenom sa da viac "cvicit". Samozrejme, treba povypinat vsetky ostrenia a automaticke upravy a ulozit to do 16-bit tiff RGB, ktory vedia dobre spracovavat aj profesionalne astronomicke programy (nesmie vsak byt pri ukladani zapnute LZW)...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

scanovaví negativu

#26

Příspěvek od ceres »

Inak, momentalne asi najlepsi poloprofesionalny skener na trhu je Epson Perfection V700 Photo: http://www.epson.cz/product/imaging/eps ... /index.htm
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

scanovaví negativu

#27

Příspěvek od Hadra »

ceres napsal:

Ak mozem poradit, skenuj vzdy na RGB 48-bit, tam presvieti kazdy skener lepsie aj tmave miesta a s tym vyslednym skenom sa da viac "cvicit". Samozrejme, treba povypinat vsetky ostrenia a automaticke upravy a ulozit to do 16-bit tiff RGB, ktory vedia dobre spracovavat aj profesionalne astronomicke programy (nesmie vsak byt pri ukladani zapnute LZW)...- Jasne, jsou tam 3 rezimy (auto, home) a profi - kde nastavuješ vše sám, hrál jsem si s tím asi hodinku. Scanuju samo do 48bit, ale ma to udavanou denzitu 3,2. Opticky dává 3200dpi, ale soubor uz má přes 60mb a tak Na astro to je o ničem, jen na pokusy. A taky myslím, že se nedá manuálně ostřit - nikde jsem to nenašel. Má to asi nějaký implicitní systém :-). Co je to to LZW, nejak degraduje data?
- Jinak ten uváděný scaner bude asi dobrý, ale cenově jinde.. ahoj a dik
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Odpovědět