Iridium
Iridium
To já už budu v práci tak vylezu na střechu když nebude zataženo, u nás je docela jasno zatím.Tady je odkaz jak vypadají vícenásobné záblesky
http://www.satobs.org/iridium.html
http://www.satobs.org/iridium.html
49°43'9" N&&15°46'14" E
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
Iridium
Tak jsem si prece jen nastavil budik a pres nejakou vysokou oblacnost jsem je videl - jas byl skutecne obrovsky. Zkusil jsem i fotit Canonem, ale na te svetle obloze ( uz svitalo a navic ta oblacnost ) jsou to jen nevyrazne smouhy, na rozdil od hvezd, ktere se hybaly pomaleji. Ale pohled to byl pekny.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Iridium
A tady je jedna fotka, sice staršího data a s trochu jiného pohledu http://science.nasa.gov/ppod/y2003/21ma ... eflare.htm
a jěště jedna
http://science.nasa.gov/ppod/y2003/28ma ... mflash.htm
a jěště jedna
http://science.nasa.gov/ppod/y2003/28ma ... mflash.htm
49°43'9" N&&15°46'14" E
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
Iridium
Pred pulhodinkou mi tu letelo krasne Iridium -8 mag.
Canon S60 @ 100mm / f5.3 / 15s / ISO50, vetsi verze na kliknuti. Bonusova otazka: ktere souhvezdi je vpravo dole?
Canon S60 @ 100mm / f5.3 / 15s / ISO50, vetsi verze na kliknuti. Bonusova otazka: ktere souhvezdi je vpravo dole?
UL 16" F/4 a spousta drobotiny.
Světelné znečištění
Západočeská pobočka ČAS
Manětínská oblast tmavé oblohy
Světelné znečištění
Západočeská pobočka ČAS
Manětínská oblast tmavé oblohy
- MaG
- Příspěvky: 11944
- Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
- Bydliště: Jablonec nad Nisou
- Kontaktovat uživatele:
Iridium
Za dva snímky Iridií děkuju rychlé zprávě Aleše Majera který mi laskavě poslal upozornění na jasná Iridia dnes večer.
Jedno letělo ještě za světla, kdy bylo okem vidět Deneb, Altair a Vegu, druhé za tmy u M31. Bohužel Měsíc je kolem úplňku. I tak se mi foto povedla a tady je narychlo zpracované Iridium 55 s M31. (Taková obdoba bolidu u M31 od Klepešty )
Jasnost asi -7 mag, 22:51:08 SELČ, 5.9.2006
EOS 300D + Sigma 5,6/135mm
exp 77s, ISO800, odečten darkframe
(mírný posun v úrovních, srovnání barev a úprava křivek)
pointace zcela ručně (došla baterie)
Druhé foto a větší verzi této najdete u mně na webu až zítra. Pokud to dopadne, upravím to po pozorování ráno
------
Tak ráno se tu zatáhlo Holt zbyly jen ty vzpomínky na včerejší večer..
Tady jsou ty větší verze: http://udalosti.astro.cz/iridium.htm#2006-09
Jedno letělo ještě za světla, kdy bylo okem vidět Deneb, Altair a Vegu, druhé za tmy u M31. Bohužel Měsíc je kolem úplňku. I tak se mi foto povedla a tady je narychlo zpracované Iridium 55 s M31. (Taková obdoba bolidu u M31 od Klepešty )
Jasnost asi -7 mag, 22:51:08 SELČ, 5.9.2006
EOS 300D + Sigma 5,6/135mm
exp 77s, ISO800, odečten darkframe
(mírný posun v úrovních, srovnání barev a úprava křivek)
pointace zcela ručně (došla baterie)
Druhé foto a větší verzi této najdete u mně na webu až zítra. Pokud to dopadne, upravím to po pozorování ráno
------
Tak ráno se tu zatáhlo Holt zbyly jen ty vzpomínky na včerejší večer..
Tady jsou ty větší verze: http://udalosti.astro.cz/iridium.htm#2006-09
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Iridium
MaG napsal: Jedno letělo ještě za světla, kdy bylo okem vidět Deneb, Altair a Vegu, druhé za tmy u M31. Bohužel Měsíc je kolem úplňku. I tak se mi foto povedla a tady je narychlo zpracované Iridium 55 s M31. (Taková obdoba bolidu u M31 od Klepešty )
Druhé foto a větší verzi této najdete u mně na webu až zítra. Pokud to dopadne, upravím to po pozorování ráno
Sakra, to je úlovek, gratuluju! A jsem zvědav na velkou verzi.
Druhé foto a větší verzi této najdete u mně na webu až zítra. Pokud to dopadne, upravím to po pozorování ráno
Sakra, to je úlovek, gratuluju! A jsem zvědav na velkou verzi.
- MaG
- Příspěvky: 11944
- Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
- Bydliště: Jablonec nad Nisou
- Kontaktovat uživatele:
Iridium
Tak Aleš fotil taky, ale to u Andromedy chytal doslova naživo, takže má jen půlku stopy. I tak je vidět posun mezi hvězdami i na základně asi 2 km..
Dnes nám letí kolem M31 dvě Iridia, jasnost jednoho mi v Jablonci vychází na -2, druhého na -5 (zde nejistá předpověď jasnosti), asi se bude fotit zas. Škoda toho Měsíce
Dnes nám letí kolem M31 dvě Iridia, jasnost jednoho mi v Jablonci vychází na -2, druhého na -5 (zde nejistá předpověď jasnosti), asi se bude fotit zas. Škoda toho Měsíce
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Iridium
Omlouvám se všem, kterým bude připadat poněkud hloupá moje otázka : Chci se zeptat, protože vím, že když se řekne slovo Iridum říká se někdy záblesky Iridia /satel./ . Mě ale zajímá jestli je rozdíl když vidím skutečný záblesk na obloze, který sice vypadá skoro stejně jako na fotografii /tedy alespoń se to zdá - zužuje se to na obě strany/ a když je vidět dráha objektu, který se rozsvití a pak pomalu pohasíná. Mám pocit, že pokud se prodlouží ten čas focení výsledek musí být podobný a přesto je to vizuelně zcela odlišné. Jak to s tím tedy je ?
Iridium
Délka expozice v tomto případě nemá vliv, protože si ji vlastně družice svým pohybem určuje sama.
Záleží na nasvícení družice Sluncem, někdy je vidět dráhu dobře před i po záblesku, nědky lze Iridium spatřit až těsně před zábleskem a potom rychle zeslábne. Rozdíl mezi vizuálním a fotografickým bude hlavně v tom, že fotograficky se u družice nedostaneš skoro přes 4 mag, zatím co vizuálně vidíš i mnohem slabší družici.
Záleží na nasvícení družice Sluncem, někdy je vidět dráhu dobře před i po záblesku, nědky lze Iridium spatřit až těsně před zábleskem a potom rychle zeslábne. Rozdíl mezi vizuálním a fotografickým bude hlavně v tom, že fotograficky se u družice nedostaneš skoro přes 4 mag, zatím co vizuálně vidíš i mnohem slabší družici.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
- MaG
- Příspěvky: 11944
- Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
- Bydliště: Jablonec nad Nisou
- Kontaktovat uživatele:
Iridium
Doplnil jsem webstránku o dvě Iridia u M31. Bohužel Měsíc vše příliš přezařoval ten den se nám už nějak nevyvedla.. (přidávám i foto Aleše M.)
http://udalosti.astro.cz/iridium.htm#2006-09
http://udalosti.astro.cz/iridium.htm#2006-09
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
- MaG
- Příspěvky: 11944
- Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
- Bydliště: Jablonec nad Nisou
- Kontaktovat uživatele:
Iridium
Na APOD neví co to je, tak to sem vkládám - poměrně vzácný počet Iridií v jedné půlhodině! :
4:23:26 Iridium 35, -1,9 mag (in Orion)
4:32:45 Iridium 97, -4,7 mag (in Orion, spare satellite, time and mag can be inaccurate)
4:42:04 Iridium 5, -2,6 mag (in Orion)
4:51:19 Iridium 6, +1,2 mag (in Orion)
(vše pro Beynam u Ankary 12.8. nad ránem, zdroj Calsky)
http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap070815.html
Poslední stopa, velmi slabá, úplně nahoře nad nimi je Iridium 7, letící po 4:59 místního času, které podle Calsky asi nemělo zablesknout..
4:23:26 Iridium 35, -1,9 mag (in Orion)
4:32:45 Iridium 97, -4,7 mag (in Orion, spare satellite, time and mag can be inaccurate)
4:42:04 Iridium 5, -2,6 mag (in Orion)
4:51:19 Iridium 6, +1,2 mag (in Orion)
(vše pro Beynam u Ankary 12.8. nad ránem, zdroj Calsky)
http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap070815.html
Poslední stopa, velmi slabá, úplně nahoře nad nimi je Iridium 7, letící po 4:59 místního času, které podle Calsky asi nemělo zablesknout..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
- MaG
- Příspěvky: 11944
- Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
- Bydliště: Jablonec nad Nisou
- Kontaktovat uživatele:
Iridium
Podařilo se mi pozorovat dva záblesky najednou (odstup maxim byl 11 sekund). Družice letěly blízko k sobě, celé to bylo vidět pohodlně triedrem 10x50 a stálo to za to. Krom toho jsem vyfotil i trochu jasnější Iridium -2,8 mag..
větší a více info na webu:
http://udalosti.astro.cz/iridium.htm
větší a více info na webu:
http://udalosti.astro.cz/iridium.htm
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
- MaG
- Příspěvky: 11944
- Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
- Bydliště: Jablonec nad Nisou
- Kontaktovat uživatele:
Iridium
MLB napsal: MaGu, snímky jsou to pěkné. Jen si oprav tento údaj Nejnovější záběry ze srpna 2008: Raději jsem se podíval na kalendář. ;D ;D ;D ok to mně dostalo 
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Iridium
Dnes ráno som odfotil Iridium 65. Jasnosť záblesku bola -8mag. Bol to fakt riadny záblesk.
Info o snímke sú na stránke http://atm.zaciatok.sk
Info o snímke sú na stránke http://atm.zaciatok.sk
mail to:fun2mas(at)gmail.com