Iridium

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Frenk
Příspěvky: 259
Registrován: 29. 08. 2004, 18:26

Iridium

#16

Příspěvek od Frenk »

To já už budu v práci tak vylezu na střechu když nebude zataženo, u nás je docela jasno zatím.Tady je odkaz jak vypadají vícenásobné záblesky

http://www.satobs.org/iridium.html
49°43'9"   N&&15°46'14" E
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Iridium

#17

Příspěvek od MP »

Tak jsem si prece jen nastavil budik a pres nejakou vysokou oblacnost jsem je videl - jas byl skutecne obrovsky. Zkusil jsem i fotit Canonem, ale na te svetle obloze ( uz svitalo a navic ta oblacnost ) jsou to jen nevyrazne smouhy, na rozdil od hvezd, ktere se hybaly pomaleji. Ale pohled to byl pekny.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Frenk
Příspěvky: 259
Registrován: 29. 08. 2004, 18:26

Iridium

#18

Příspěvek od Frenk »

A tady je jedna fotka, sice staršího data a s trochu jiného pohledu http://science.nasa.gov/ppod/y2003/21ma ... eflare.htm
a jěště jedna ;)
http://science.nasa.gov/ppod/y2003/28ma ... mflash.htm
49°43'9"   N&&15°46'14" E
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3324
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Iridium

#19

Příspěvek od michal.b »

Pred pulhodinkou mi tu letelo krasne Iridium -8 mag.

Canon S60 @ 100mm / f5.3 / 15s / ISO50, vetsi verze na kliknuti. Bonusova otazka: ktere souhvezdi je vpravo dole? ;)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Iridium

#20

Příspěvek od MaG »

Za dva snímky Iridií děkuju rychlé zprávě Aleše Majera který mi laskavě poslal upozornění na jasná Iridia dnes večer.

Jedno letělo ještě za světla, kdy bylo okem vidět Deneb, Altair a Vegu, druhé za tmy u M31. Bohužel Měsíc je kolem úplňku. I tak se mi foto povedla a tady je narychlo zpracované Iridium 55 s M31. (Taková obdoba bolidu u M31 od Klepešty )

Jasnost asi -7 mag, 22:51:08 SELČ, 5.9.2006
EOS 300D + Sigma 5,6/135mm
exp 77s, ISO800, odečten darkframe
(mírný posun v úrovních, srovnání barev a úprava křivek)
pointace zcela ručně (došla baterie)


Druhé foto a větší verzi této najdete u mně na webu až zítra. Pokud to dopadne, upravím to po pozorování ráno :D
------
Tak ráno se tu zatáhlo Holt zbyly jen ty vzpomínky na včerejší večer..
Tady jsou ty větší verze: http://udalosti.astro.cz/iridium.htm#2006-09
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
paulie
Příspěvky: 249
Registrován: 28. 05. 2005, 03:52

Iridium

#21

Příspěvek od paulie »

MaG napsal: Jedno letělo ještě za světla, kdy bylo okem vidět Deneb, Altair a Vegu, druhé za tmy u M31. Bohužel Měsíc je kolem úplňku. I tak se mi foto povedla a tady je narychlo zpracované Iridium 55 s M31. (Taková obdoba bolidu u M31 od Klepešty )

Druhé foto a větší verzi této najdete u mně na webu až zítra. Pokud to dopadne, upravím to po pozorování ráno :D
Sakra, to je úlovek, gratuluju! A jsem zvědav na velkou verzi.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Iridium

#22

Příspěvek od MaG »

Tak Aleš fotil taky, ale to u Andromedy chytal doslova naživo, takže má jen půlku stopy. I tak je vidět posun mezi hvězdami i na základně asi 2 km..

Dnes nám letí kolem M31 dvě Iridia, jasnost jednoho mi v Jablonci vychází na -2, druhého na -5 (zde nejistá předpověď jasnosti), asi se bude fotit zas. Škoda toho Měsíce :(
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Uživatelský avatar
ski
Příspěvky: 293
Registrován: 02. 06. 2005, 23:15

Iridium

#23

Příspěvek od ski »

Omlouvám se všem, kterým bude připadat poněkud hloupá moje otázka : Chci se zeptat, protože vím, že když se řekne slovo Iridum říká se někdy záblesky Iridia /satel./ . Mě ale zajímá jestli je rozdíl když vidím skutečný záblesk na obloze, který sice vypadá skoro stejně jako na fotografii /tedy alespoń se to zdá - zužuje se to na obě strany/ a když je vidět dráha objektu, který se rozsvití a pak pomalu pohasíná. Mám pocit, že pokud se prodlouží ten čas focení výsledek musí být podobný a přesto je to vizuelně zcela odlišné. Jak to s tím tedy je ?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25292
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Iridium

#24

Příspěvek od MilAN »

Délka expozice v tomto případě nemá vliv, protože si ji vlastně družice svým pohybem určuje sama.
Záleží na nasvícení družice Sluncem, někdy je vidět dráhu dobře před i po záblesku, nědky lze Iridium spatřit až těsně před zábleskem a potom rychle zeslábne. Rozdíl mezi vizuálním a fotografickým bude hlavně v tom, že fotograficky se u družice nedostaneš skoro přes 4 mag, zatím co vizuálně vidíš i mnohem slabší družici.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Iridium

#25

Příspěvek od MaG »

Doplnil jsem webstránku o dvě Iridia u M31. Bohužel Měsíc vše příliš přezařoval ten den se nám už nějak nevyvedla.. (přidávám i foto Aleše M.)

http://udalosti.astro.cz/iridium.htm#2006-09
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Iridium

#26

Příspěvek od MaG »

Na APOD neví co to je, tak to sem vkládám - poměrně vzácný počet Iridií v jedné půlhodině! :

4:23:26 Iridium 35, -1,9 mag (in Orion)
4:32:45 Iridium 97, -4,7 mag (in Orion, spare satellite, time and mag can be inaccurate)
4:42:04 Iridium 5, -2,6 mag (in Orion)
4:51:19 Iridium 6, +1,2 mag (in Orion)

(vše pro Beynam u Ankary 12.8. nad ránem, zdroj Calsky)

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap070815.html

Poslední stopa, velmi slabá, úplně nahoře nad nimi je Iridium 7, letící po 4:59 místního času, které podle Calsky asi nemělo zablesknout..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Iridium

#27

Příspěvek od MaG »

Podařilo se mi pozorovat dva záblesky najednou (odstup maxim byl 11 sekund). Družice letěly blízko k sobě, celé to bylo vidět pohodlně triedrem 10x50 a stálo to za to. Krom toho jsem vyfotil i trochu jasnější Iridium -2,8 mag..

větší a více info na webu:
http://udalosti.astro.cz/iridium.htm



Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Uživatelský avatar
MLB
Příspěvky: 16
Registrován: 11. 02. 2006, 23:55

Iridium

#28

Příspěvek od MLB »

MaGu, snímky jsou to pěkné. Jen si oprav tento údaj Nejnovější záběry ze srpna 2008: Raději jsem se podíval na kalendář.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Iridium

#29

Příspěvek od MaG »

MLB napsal: MaGu, snímky jsou to pěkné. Jen si oprav tento údaj Nejnovější záběry ze srpna 2008: Raději jsem se podíval na kalendář. ;D ;D ;D ok to mně dostalo :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3991
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Iridium

#30

Příspěvek od FunTomas »

Dnes ráno som odfotil Iridium 65. Jasnosť záblesku bola -8mag. Bol to fakt riadny záblesk.
Info o snímke sú na stránke http://atm.zaciatok.sk

mail to:fun2mas(at)gmail.com
Odpovědět