M33 v Trojúhelníku

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 841
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Re: M33 v Trojúhelníku

#16

Příspěvek od astropintr »

Ahoj,
včera se mi podařilo nafotit M 33. Objekt je velmi slabý i na fotografii.
Můžete mi někdo poradit, co jsem udělal špatně?
Mám nemodifikovaný Canon a exponoval jsem 5 minut při ISO 800. Vaše snímky jsou mnohem lepší, poradí mi někdo?

snímek je zde:
http://album.volny.cz/astropintr/view.p ... page=0#img
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Re: M33 v Trojúhelníku

#17

Příspěvek od MP »

astropintr píše:Můžete mi někdo poradit, co jsem udělal špatně?
1. Pointace
2. Pri te svetelnosti a citlivosti exponovat dele, aspon 10 minut
3. Udelat vice expozic a slozit, aby trochu klesl sum
4. Pohrat si s krivkami pri zpracovani

... ja vim, ono se to lehko rekne ( napise ) ...
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 841
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Re: M33 v Trojúhelníku

#18

Příspěvek od astropintr »

to MP:
Děkuji, tak to zkusím s desetiminutovou expozicí, snad budu mít větší štěstí.
Při té 10 minutové expozici budu mít asi problémy s pointací, už při 5 ti minutové expozici, mám problémy mít dobrý snímek. Chce to trénink. Děkuji za info, budu se snažit o lepší snímek....
;)
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Re: M33 v Trojúhelníku

#19

Příspěvek od MP »

S tou pointaci to nebudes mit lehke, pointovat rucne 600mm ohnisko na digitalni fotak, to chce dost velkou presnost. Jeste mi neni uplne jasne, jak presne pointujes. Z predchozich prispevku mam dojem, ze pointacnim okularem pres OAG. Nemuze se ti stat, ze zavadis o okular a roztreses snimek ?

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 841
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Re: M33 v Trojúhelníku

#20

Příspěvek od astropintr »

Já pointuji přes OAG, zatím se mi to nestalo, že bych zavadil o pointační okulár. Používám ovladač řízení, takže to docela ujde. Jinak ten dalekohled na EQ - 6 je hodně stabilní, takže s tím nemám problémy. Spíše se mi zdá, že opravdu potřebuji delší expozice na tyto slabé objekty. Jak pointuješ Ty? Užíváš i přídavné filtry? Třeba IR, nebo podobné? ;)
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Re: M33 v Trojúhelníku

#21

Příspěvek od MP »

astropintr píše:Jak pointuješ Ty? Užíváš i přídavné filtry? Třeba IR, nebo podobné? ;)
Pointuji autoguiderem od Martina Myslivce s ruznymi kamerkami zabudovanymi do ruznych pointacnich dalekohledu se stridavymi uspechy ( snazim se zjednodusit montaz a manipulaci s pointerem a obcas je to na ukor presnosti, jeste to musim doladit ). V Canonu jsem nechal puvodni UV/IR-cut filtr, dalsi pridavne nepouzivam ( zatim, obcas vidim, ze by to chtelo aspon CLS ). Parkrat v mizernych podminkach jsem pouzil Contrast Booster od Baadera.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 841
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Re: M33 v Trojúhelníku

#22

Příspěvek od astropintr »

MP píše: V Canonu jsem nechal puvodni UV/IR-cut filtr, dalsi pridavne nepouzivam ( zatim, obcas vidim, ze by to chtelo aspon CLS ). Parkrat v mizernych podminkach jsem pouzil Contrast Booster od Baadera.
Já mám spadeno právě na filtr CL -2 od pana Holubce, myslím si, že by mi to hodně moc pomohlo, přeci jenom ten filtr na Canonu není tak citlivý na emisní mlhoviny. Nejdříve ho budu mít v půlce srpna. Je fakt, že teprve fotím jeden měsíc, mám se co učit a hlavně vylepšovat pointaci. Zjistil jsem, že když exponuji 3 minuty, pointace je fakt dobrá, s rostoucím časem se mi však zhoršuje. Teď se snažím dokázat to upointovat na 5 minut.
Ten autoguider Ti prodal pan Myslivec? Také bych o něm uvažoval, ale chtělo by to asi vylepšit montáž, než se do toho pustím.
;)
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Re: M33 v Trojúhelníku

#23

Příspěvek od MMys »

Pozor na pár drobností - nesmyslů:

1) nelze napsat, že filtr je nebo není citlivý na nějakou oblast spektra. Citlivý na něco je nebo není senzor, a ten je citlivý více, než je třeba. Filtr ve foťáku pak ořezává citlivost senzoru na těch vlnových délkách, co při denní fotografii vadí. Prostě filtr ve spojení s filtry před pixely na senzoru simuluje křivku spektrální citlivosti lidského oka.

2) Pokud z foťáku filtr vyjmeš, a dáš tam filtr ATC CL-2, dostaneš fotoaparát s propustností v rozsahu zhruba 400-700nm, a takto bude na denní foto jen špatně použitelný. Barvy budou ujeté. ATC nabízí i korekční filtr před objektiv, který by ve spojení s CL-2 měl vrátit foťáku původní charakteristiku citlivosti. Nevím, jestli tuto variantu již někdo zkoušel, zatím mám zkušenosti (osobní i u jiných fotografů) pouze s variantou CL-1, kdy je ale foťák obětovaný pouze na astrofoto.

Nicméně předpokádám excelentní a bezproblémovou funkčnost i u varianty CL-2. Zkus klidně vznést dotaz u ATC, zda někdo, o kom nevím, nemá modifikaci CL-2 a zeptat se ho na zkušenosti.

A měj trpělivost, tuším, že pan Holubec je minimálně tento týden na dovolené.

Dalších pár poznámek:
Pixely na té DSLR jsou pěkně malé (7.2um) a to znamená, že pokud pointuješ přes OAG a měl bys udržet hvězdu tak aspoň na 3-4pixelech, nejvyšší povolený rozkmit hvězdy je zhruba 0.03mm (tzn. 0.015mm od kříže na každou stranu) V praxi to znamená, že ti hězda nesmí vykouknou z průsečíku jedno he čtyř křížení (pokud máš okulár s dvojitým křížem) Doporučuji po nalezení pointační hvězdy zařadit Barlow a pointovat s ním.  

Uvedený snímek je hodně ujetý v obou směrech RA i DE, Skoro bych řekl, že bez pointace a s dobře ustavenou EQ6-kou to vyjde lépe (vím, jak vypadají moje testovací snímky když hledám kompozici záběru a dělámfoto bez pointace)  Tohle prostě není to montáží, to je obsluhou :-). Já vím, ono se to řekne. Také jsem ale pointoval manuálně a vím, co jde a co ne. Hlavně to nevzdávej, chce to trpělivost a tréning.

Ze snímků mám pocit, že máš montáž dost špatně ustavenou a tak musíš dělat často korekce v obou osách, a dost možná nemáš i kříž okuláru ve směrech RA a DE takže tápeš při směrech korekcí a děláš chyby (ujede ti to jinam, a následně to opravíš).

Pointoval jsem manuálně montáž GS, s metrovým ohniskem (pravda, na film, který toho snese více) ale ta montáž na tom byla s periodickou chybou  tak 5x hůře než EQ6. Zásadou je mít ovladač orientovaný stejně jako kříž, aby se ti nepletly směry, nastavenou malou rychlost korekcí, a veškeré korekce dělat ihned, jakmile je patrná odchylka. Krátkými ťuknutími na tlačítka, aby to nepřejelo. Perioda šneku je u EQ6 kolem 8 minut. Doba, kterou ještě ustojí montáž be pointace je kolem minuty. Při troše štěstí a mírné toleranci, když se trefíš do vrcholu průběhu PE, tak i tříminutový snímek vypadá podstatně lépe, než ty tvoje uvedené. Pokud ti tedy 3-5minut produkuje takovéto výsledky, děláš něco špatně (něco uvolněného se ti hýbe, máš vysokou rychlost korekcí a přejíždíš, nebo prostě děláš nějaké jiné chyby) To musíš odhalit. S digitálním foťákem to jde oproti filmu nádherně.

Jinak pokud máš EQ6 Skyscan, jede k ní TVGuider připojit bez úprav, a též montáž na foto takovýmhle dalekohledem stoprocentně vyhoví bez jakýchkoli úprav.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 841
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Re: M33 v Trojúhelníku

#24

Příspěvek od astropintr »

To MMys:
No, co k tomu dodat? Plně s tím souhlasím. Občas mám problém spíše v tom, že nemůžu najít jasnou pointační hvězdu. Pak musím pointovat na tu slabší a občas mám problém s tím, že chvilku nevím, kde ta hvězda je. Já pointuji i s Barlowem. Opravdu se moje pointace zlepšila oproti minulým snímkům. Vím, že to chce praxi a tréning. Rozhodně to nechci vzdávat. Spíše mě to motivuje k lepším výkonům. Když něco vyfotím, tak si říkám, jak je to hezká fotka, a pak když udělám další foto, které je lepší, tak už kritizuji tu předchozí.
Jo souhlasím, musím najít své chyby, které dělám. Dalekohled bych měl mít nastavený dobře, využívám polárního hledáčku, který nastavím do správné polohy. Spíše se mi zdá, že provádím časté korekce, než je třeba. Opravdu pointuješ tak, že hvězdu dáš do průsečíku pointačního obrazce a minimální výchylky ihned vracíš zpět? Já dělám chybu v tom, že hvězdu mám v centru pointačního kříže a snažím se ji tam udržet. To asi není dobrá metoda.
Zkusím rozhodně tu tvojí!
Děkuji za radu, moc mi to pomůže k lepším výsledkům, alespoň doufám.......
Díky MMys!!!! ;)
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Re: M33 v Trojúhelníku

#25

Příspěvek od MMys »

Metoda s hvězdou uprostřed obdélníčku je špatná. Nejsi schopný dostatečně přesně vyhodnotit kdy už není vprostřed, a kde je vlastně prostředek.

Hvězdu si opravdu dej do průsečíku. Pokud je jasnější, tak prosvítá na všech čtyřech rozích, a je třeba ji udržet "rozčtvrcenou" rovnoměrně. Pokud je slabší, musí být schovaná v průsečíku. Jakmile vyleze, tlač ji zpátky.

Převážnou část pozoronosti věnuj směru RA, ve kterém se projevuje PE montáže. V deklinaci bude nejvýše pomalý drift, vyžadující minimální zásah jednou za několik minut, máš-li dobře ustaveno. Pokud jsou korekce v DE časté, tak oprav ustavení montáže.

Zkus také někdy místo OAG pointační refraktor (stačí i nejlevnější achromát) s minimálně stejným nebo delším ohniskem. Hvězda se v něm hledá lépe než v OAG, protože kresba toho refraktoru, kterým fotíš,  na kraji pole kde je zrcátko OAG není již dokonalá a hvězda tam určitě není bodová. Jaký OAG vlastně máš ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 841
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Re: M33 v Trojúhelníku

#26

Příspěvek od astropintr »

To MMys

Mám tento Guider: ACC/VIXEN 3866 OFF-AXIS GUIDER - objednaný u Celestronu. Jsem s ním spokojen, možná ale budeš mít jiný názor. Každopádně díky za radu, pokusím se tedy pointovat jinak. Vím, že ta moje pointace za nic moc nestojí. Chybama se ale člověk učí, hlavně je najít, takže jsem moc vděčný, když mi takhle pomůžeš odhalit v čem dělám chyby.
Popravdě ve astrofotu jsem úplný začátečník, ale moc mě to baví.  ;D
S dalekohledem jsem velice spokojený, kresba je opravdu velmi dobrá.
Máš pravdu, zkusím se zamyslet nad tím pointačním dalekohledem, to je další dobrá varianta.
S tím filtrem uvidím, nechtěl jsem digitál jen na astrofoto, proto jsem si objednal CL - 2. Po diskuzi s panem Holubcem, prý CL - 2 se dá použít i na další fotografování. Ty korekční filtry jsou docela drahé, ale je to dobrá alternativa. Na astrofotu se každé šetření projeví, já vím! ;)
Díky MMys!
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Re: M33 v Trojúhelníku

#27

Příspěvek od MMys »

Tenhle OAG není špatný, takže to zkoušej dál. Pointační dalekohled může přijít později, a nebo to nech až budeš mít větší dalekohled na focení. Ten pak budeš moci pointovat stávajícím refraktorem, a také obráceně.

Jenom tě chci upozornit, že foťák modifikovaný na variantu filtru ATC CL-2 bez těch přídavných filtrů před objektiv je na denní foto téměř nepoužitelný (zvláště na záběry kde jsou stromy a tráva, a když svíti slunce). Pokud chceš foťák i na denní foto, je současně nutné pořídit i přídavný filtr před objektiv.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 841
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Re: M33 v Trojúhelníku

#28

Příspěvek od astropintr »

děkuji za upozornění, uvidím, zatím jsem spokojen s tím co mám! Fotoaparát je to opravdu moc dobrý, jsem rád, že ho mám.  ;)

Já pointuji jedině v horách. V Krušných horách máme chatu, tak využívám výborné podmínky pro astrofoto - tmavá obloha, nikde velké světelné znečištění a fotografuji v nadmořské výšce 900 m n. m.
Chci se zeptat, zda při pořizování snímků máš vypočítáno, jak dlouho exponovat, atd? Využíváš na to nějaké speciální programy? Nebo fotografuješ od oka (využiješ expozice, které Tě napadnou?)
Díky za odpověď MMys.

Jasnou oblohu všem! ;)
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Re: M33 v Trojúhelníku

#29

Příspěvek od MMys »

Chtěl jsi asi říci, že fotografuješ v horách :-)

Jinak, expozici určuji na základě zkušenosti a pokusů. Žádné vzorce které by fungovaly na to nejsou. U slabých objektů (a M33 je plošně dost slabý objekt) je nutné expozici natáhnout co nejvíc, až k limitu který ještě zvládne foťák, zvláště máš-li tmavou oblohu.

S tvým dalekohledem bych se nestyděl jít na nějakých 20 minut při citlivosti 800 ASA, případně 10 minut na 1600 ASA. Snímků udělej více, a odečti od každého z nich půměrný temný snímek (zprůměrovaný také z více snímků) Hodně to pomůže.

Další diskuzi prosím směruj do tématu o zpracování snímků z DSLR. Někde tu je...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3912
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: M33 v Trojúhelníku

#30

Příspěvek od FunTomas »

Tak som tento rok skúsil M33 aj ja. Na prvý pokus mi vyšlo toto. Podrobnosti doplním večer doma, zatiaľ aspoň:
Borg ED77 + reduktor 0.85x, iso 800, 13x300s pri 14°C. Väčšia snímka (80% zmenšenie voči originálnej mierke) na kliknutie.

Obrázek
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Odpovědět