Malá soukromá hvězdárna od A do Z

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#16

Příspěvek od Vabra »

Na snih jsou letos dost dobre testovaci podminky i u nas na Melniku. ;)
Zavrena strecha jej nese dobre, ale zatim nemam hotovo uvnitr a nemam duvod ji odsouvat. Take jeste nemam finalni reseni hrebenace, ktery je v mem reseni "rozjizdejici se strechy" jedno z nejcitlivejsich mist...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#17

Příspěvek od MMys »

No, průhlednou kopuli ani střechu v žádném případě ! Nesmí do toho být vidět (kvůli bezpečnosti, viz Vabra), nesmí dovnitř svítit slunce (jinak tam bude ve dne hrozný hic a budeš to temperovat celé hodiny, než optika vystydne).

V případě nějaké 2.5-3m kopule (menší bych určitě nedělal), počítej s cenou minimálně 100-200 000,- u koupeného hotového výrobku a řekněme s 40-100 000,- v případě stavby kopule (hodně bude záležet na materiálech, kvalitě provedení). Prosím nebrat za slovo, to jsou opravdu hrubé odhady vycházející z průzkumu trhu a možností.

Doporučuji prostudovat nějaké obrázky a provedení hvězdáren na internetu (pozor, zdaleka ne všechno co najdeš je funkční a použitelné, jak mnohdy autor tvrdí), udělat si nějakou představu, a pak ji prokonzultovat s lidmi, kteří už něco takového postavili, nejlépe se jet k nim podívat. Soukromých hvězdáren a pozorovatelen je po ČR dost (stačí trochu pátrat). Bohužel i několik vykradených, když už se tady o tom tedy bavíme. Jen za loňský rok vím o dvou nešťastnících, takže doporučuji promyslet i to umístění a provedení s ohledem na zabezpečení.

Meade LX200 a podobné alternativy (klasické SCT): Na vizuální pozorování OK,  čím větší průměr, tím lépe. Na astrofoto je to už horší (nízká světelnost, zklenuté pole, vhodnější spíše pro CCD kamery s velkými pixely a větším senzorem, což je hodně drahá investice). Navíc je potřeba korektor na srovnání pole do roviny. Pro kameru s malým senzorem jde použít i reduktor, který zkrátí ohnisko a avýší světelnost.

Tuhle nevýhodu nemá systém Meade ACF či Celestron Edge HD, které už mají vykorigované rovné pole větší. Nízká světelnost zůstává, na dělání hezkých obrázků to ale stále není ideální. Na fotometrii, astrometrii a podobné obory činnosti je to použitelné celkem slušně.

Jak jsem již psal, nevýhodou těchto dalekohledů je to, že ta montáž nejde použít na nic jiného. Je součástí toho dalekohledu. Výhodou že koupíš kompletní funkční systém s celkem komfortním ovládáním. Osobně bych šel cestou samostatné montáže + sestavy dalekohledů dle potřeby, ale to je dané mým zaměřením (prioritně astrofotografie) a vnucovat to nikomu nebudu.

Z dotazů mám ale tak trochu pocit, že zatím nějak netušíš, co to pozorování a astrofoto případně nějaké vědecké disciplíny vůbec obnáší. Bohužel neexistuje univerzální dalekohled, který by se hodil na všechno, a je potřeba dopředu vědět, co od toho vlastně budeš chtít, a ty požadavky jsou mnohdy protichůdné.  Máš nějaký dalekohled, pozoroval či fotil jsi už něco ?


http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
branotn
Příspěvky: 68
Registrován: 04. 01. 2011, 20:40

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#18

Příspěvek od branotn »

poslednou vetou si sa trafil Ako som ja na uvod napisal zacinajuci amater, tj iba studujem knihy, internet... svoje vybavenie nemam, preto aj tu diskutujem aby som spravne vybral, lebo kupu planujem. Z hodou okolnosti idem stavat dom, preto v navaznosti na to uvazujem aj nad hvezdarnou.

sondoval som na internete, nasiel som tam stovky sukromnych hvezdarni, a toto vypada vcelku fajn:
http://home.fuse.net/coldspringobservatory/CSOPLAN.htm
ma to aj pracovnu, aj kopulu...

LX200 sa uz predava jedine s ACF. Mne sa tento model zda byt podla recenzii, technickych parametrov fajn.
Nemam problem ist do samostatnej montaze a k tomu teleskopy, vybavenie... Ale ci to budem vediet zlozit a zmontovat o tom silne pochybujem. A nepoznam cloveka co by mi s tym pomohol.
Celestron NexStar 8SE
zdroj PowerTank 7Ah
Baader Zoom okular 8-24 mm II.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2903
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#19

Příspěvek od Homer »

Ano, malých hvězdáren je spousta, příkladů dobrých i špatných. Ono platí totéž jako u domu, až to člověk postaví, stejně s železnou pravidelností zjistí, že něco mělo být jinak :-).
Všechno má svá pro a proti a je na prioritách každého, pro co se rozhodne. Je dobré se ale držet ověřených materiálů, koncepcí a základních stavebních principů.
Při stejných materiálech jsou pracnost a náklady u kopule ve srovnání s odsuvnou střechou o něco vyšší, ale není to tak zásadní.
Z nadšení pro osvětu jsem vystřízlivěl už dávno a k cennému majetku bych pouštěl vybrané jedince. Nejde jen o zcizení, ale i poškození těmi, kdo s vybavením jednoduše neumí zacházet a jelikož to vybavení neplatili, ani k němu nemají žádný vztah.
Montáž pokládám za základ, který limituje vše ostatní zásadním způsobem.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5580
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#20

Příspěvek od Karell »


sondoval som na internete, nasiel som tam stovky sukromnych hvezdarni, a toto vypada vcelku fajn:
http://home.fuse.net/coldspringobservatory/CSOPLAN.htm
ma to aj pracovnu, aj kopulu...

Vypadá to opravdu nádherně, prostým odhadem ti ale řeknu, že jsi už na násobcích tebou zmíněné částky v prvním příspěvku. A to jen za to vybavení. Rozpočet na stavbu podobné "hvězdárničky" už bude kapitola sama pro sebe.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#21

Příspěvek od Habl »

Též by jsem se přiklonil k střízlivějšímu uvažování. Největší položkou asi bude vlastní stavba. Dalekohled a montáž odpovídá tak 1/10 až 1/30 vložených nákladů a i z tohoto hlediska je nutné přistupovat k celkovému řešení.
Sám jsem prodal po 30 letech pozorovací domeček, kde jsem po určité době a zkušenostech (vloupání) instaloval signální zabezpečení a dohodu se sousedem k následné kontrole. Vlastní hvězdárnu nedoporučuji stavěl na odlehlém místě.
Pozitivní samozřejmě je výhoda stabilní montáže a trvalého nastavení dalekohledu a ochrana přístroje před povětrnostními vlivy.
Využití hvězdány též vyžaduje míti volný čas věnovaný tomuto ušlechtilému koníčku.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2903
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#22

Příspěvek od Homer »

Na poměr nákladů na pořízení vybavení a vlastní stavby mám názor odlišný od názoru kolegy Habla. Je to samozřejmě odvislé od toho,co si člověk postaví sám a co koupí a v jakém provedení, ale myslím, že na rozdíl od dobré montáže a dalekohledu se dá hvězdárnička postavit svépomocí v dobré kvalitě a za rozumný peníz. Ostatně to zde řada lidí prezentovala. Prostou úvahou, když vezmu střízlivé vybavení za 100k, potom se nemohu dostat se stavbou do řádů milionů...Při dnešních možnostech bych velmi hrubě odhadoval, že poměr bude někde kolem 1:1 při běžné stavbě a běžném vybavení za předpokladu významného zapojení vlastních rukou či kamarádů pracujících za pivo a buřta :-).
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#23

Příspěvek od Habl »

Pro Homera.
Samozřejmě ta cena je odhadnuta k danným fotografiím na odkazu a na klíč. Nechá se to postavit levněji, ale jen za předpokladu použitých jiných materiálů. Tepelně isolovaná "ASH kopule o průměru 3,2 m" s motorickým pohonem by u nás stála přes 100 tis. Kč. Souhlasím též s tím tvým názorem, ale se zhotovením kopule z jiných materiálů a provedením celé stavby svépomocí.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2903
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#24

Příspěvek od Homer »

Habl : ano, tak to bylo z mé strany myšleno - nákup techniky / stavba pozorovatelny i s příp. kopulí svépomocí. To se podle mne nejvíce blíží českým podmínkám...
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#25

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Rozvrhl sem si a zrozpočtoval (agregovanýma položkama) pozorovací domek 8x3 metry, což je dle mě rozumné minimum (pozorovatelna 5x3 metry, zázemí 3x3 m, zázemím se myslí místnost pro instalaci PC včetně rozvodů plus nějaké vybavení pro přespání, nebylo to plánováno u domu) v provedení s odsuvnou střechou a komplet proveden jako dřevostavba s rozumným množstvím oceli...výsledná cena 245.000,- bez DPH, pokud bych to řešil dodavatelsky a ne vlastníma rukama...to ber jako odhad ceny objektu....

Ad. dalekohled, musím se ztotožnit se zbytkem osazenstva zde, první je montáž, pak zbytek...montáž s malou nosností bez možnosti upgradu jsou vyhozené peníze....

Další varianta, kašlat na pozorovací domek a pořídit si Dobsona, třeba průměr 400 mm a na ten si rezervovat místnost v domku....

ALE JE TŘEBA VĚDĚT, co chceš dělat, protože od toho se bude odvíjet požadavek, zda domek ano nebo ne...takže bych radši prvně popřemýšlel, co bys chtěl dělat, případně si osahal jednotlivé disciplíny astronomie a pak se rozhodoval, můžeš si ušetřit nemalou zbytečně vynaloženou částku...
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#26

Příspěvek od Vabra »

Rozmerove malinko mensi pozorovatelna o vnejsim rozmeru 5x2,5m o dvou stejne velkych mistnostech:
- "zateplena" pracovna/zazemi
- pozorovatelna s odsuvnou strechou
mne zatim vychazi na radove 100.000.

To mate: beton, sloup, 2xdvere, 3x okno, tramky, late, OSB desky - vnitrni steny, podlahy, strop, vnejsi plastove palubky, zelezna konstrukce odsuvne strechy, hlinikova krytina, polystyren, spojovaci material. Vetsina materialu za bezne ceny bauXXX shopu...Prace krome me vlastni velkou vetsinou placena...

Pocitam, ze na dodelavky (podlahova krytina, pracovni stul, zarizeni "nabytkem", elektroinstalace,...uchyceni montaze na sloup...) jeste cca 20.000 padne.

Coz dohromady dava velmi blizko pomer 1:1 s cenou montaze bez dalekohledu (Gemini 42).
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#27

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Vabra m3 obestavěného prostoru 3200 Kč/m3
Algol 3400 kč/m3 :-)

Je pravda, že já to mám plánováno v 660 m.n.m., takže spoustu konstrukcí sem řešil na straně bezpečnosti s větším faktorem strachu a to včetně tepelné izolace:-)

Ale je to dobrý návod a pěkná kubíková cena pro návrh astroboudy:-)

Ale těch 2,5x2,5 na pozorovatelnu mi připadne málo, mám kupoli o osmihranném půdoryse, má 3,15 metru vnitřkem a připadá mi to strašně malý:-) Mám v tom Newton 240/1200 a refra 110/1600...furt se do něčeho mlátím (ale je pravda, že ne každý má přes dva metry)....
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#28

Příspěvek od Vabra »

Myslim ze mi na foceni mymi hrackami bude 2,3x2,3m vnitrniho prostoru stacit. Zatim muj nejvetsi teleskop je Mak-Newton 190/1000mm a nic zasadne vetsiho neplanuji.

S ohledem na pouziti standardnich dveri/futer mi ale horni hrana sten vysla dost vyse nez jsem si predstavoval (spolu s hrebenem neodsuvne casti strechy nad pracovnou) a aktualne mam sloup montaze hodne utopeny nizko v boude. >:(

Takze me ceka jeho nastaveni o cca 0.5m. Jeste nemam rozmysleno zda take zvednout celou podlahu (pripadne jen jeji cast) a nebo obsluhovat techniku ze stafli...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2903
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#29

Příspěvek od Homer »

Aniž bych si dal práci to propočítávat, vidím že kolegové Vabra a Algol77 dospěli k něčemu podobnému, co jsem citem odhadl.
Vlastní prací se dá významně ušetřit a pokud má stavitel šikovné ruce, má šanci to i udělat kvaitněji než mnohý současný "profesionál".
Uživatelský avatar
branotn
Příspěvky: 68
Registrován: 04. 01. 2011, 20:40

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#30

Příspěvek od branotn »

no moj povodny dotaz sa postupne zmenil na:
1/ aku hvezdaren - urcite casom najdem to prave orechove, na internete je mnozstvo informacii k danej teme, vela obrazkov a aj tu je vela skusenosti

2/ aku montaz pochopil som ze je dolezita a prioritna. Takze aku? EQ6? ci nieco ine? dajte tipi, linky

3/ aky teleskop? Viem ze mam definovat na co... Takze nieco co nebudem chciet o rok vymenit ze to je slabe a nepostacujuce. Nieco multifunkcne (nenadavajte mi, viem ze taky nieje, ale aspom co najviac multifunkcny:) Fotenie nevnimam ako prioritne. Pozorovanie priorita. Prepojitelnost s PC, iMac, system GOTO, GSP asi dobra vec. Rozsiritelnost prislusenstva, tj aby sa dalo dokupovat a tak rozsirovat moznosti... Co dalej? ja uz netusim co je podstatne. Cim viac to studujem, tym viac sa zakopavam a stracam.
Celestron NexStar 8SE
zdroj PowerTank 7Ah
Baader Zoom okular 8-24 mm II.
Odpovědět