LINEAR

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

LINEAR

#16

Příspěvek od vasek »

12/26/03 - 22:47:38, eMartin napsal:
http://cfa-www.harvard.edu/iau/Ephemeri ... omets.html
Dík za odkaz, postupně jsem si to prošel a tenTheSky (Software Bisque) má přesný tvar pro hnsky. Stačilo jen přejmenovat na 'hns_com1.cmt' a už ji tam mám.

Jinak hnsky také umožňuje zobrazit dráhu komety pro různé časové intervaly. Takže mu prozatím zůstanu věrný.

p.s. omlouvám se, jestli jsem citaci vložil špatně, jsem v začátcích...
vasek
Luky

LINEAR

#17

Příspěvek od Luky »

Ahojte
Právě jsem se vrátil z velice obtížného pozorování za příšerných podmínek. Opět jsem podle programu winstars našel přesně místo, kde měla kometa být a zíral jsem do triedru :-)

Po celé obloze byl slabý opar a na severu a západu i hustá oblačnost.

Opravdu mi trvalo tentorkát přes 5 minut, než jsem zahlédl "něco", co bylo přesně na místě komety... Tentokrát se opravdu nedá mluvit o nějaké délce komy, apod. Sotva jsem tam viděl jakousi slaboučkou, rozmazanou "hvězdičku" :).

Podrobnosti budou zanedlouho na mém webu v sekci pozorování -  [url]http://www.astronom.seif.cz/?p=Pozorova ... Pozorování][url]http://www.astronom.seif.cz/?p=Pozorova ... Pozorování  ;)

V Příštích dnech snad bude počasí víc přát :-)
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

LINEAR

#18

Příspěvek od Myzer »

Luky napsal:
V Příštích dnech snad bude počasí víc přát :-)
No neviem, neviem. Európa je celá zakrytá pod oblakmi a zo západu sa sem presúva nejaká mooc mohutná oblačnosť. :o
Takisto je zväčša zakrytý aj Atlantický oceán, až po Island.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Luky

LINEAR

#19

Příspěvek od Luky »

To máš pravdu... Co se týče počasí, tak pro příští dny to moc nadějně nevypadá. Teď už je tady úplně zataženo, takže dneska už se na T7 nepodívám.. :-/
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5423
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

LINEAR

#20

Příspěvek od vla »

Praha taky stihla jasný večer, Linear se o trochu zjasnila, ale ne mnoho , snad trochu větší koma a méně jasné jádro než v prosinci.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

LINEAR

#21

Příspěvek od vasek »

Podhůří Jeseníků hlásí "ideální" podmínky - vítr totiž zrušil veřejné osvětlení. Tak jsem vytáhl do toho větru triedr se stativem a koukal jsem. Triedr se ani nehnul, jenže se mnou vítr cloumal a navíc foukal od severua a západu přímo do očí, nepomohlo žádné krytí a tak jsem kometu zase neviděl, snad zítra...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5423
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

LINEAR

#22

Příspěvek od vla »

vla napsal: Praha taky stihla jasný večer, Linear se o trochu zjasnila, ale ne mnoho , snad trochu větší koma a méně jasné jádro než v prosinci.Jaká je vlastně hranice mezi komou a ohonem komety? Momentálně je poměr šířka/délka v 355-tce asi 1:4, vizuálně žádné podrobnosti ani jasný přechod, ale už se mi ta délka zdá být docela dost výrazná.Díky za vysvětlení. Vla.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
P.D.
Příspěvky: 146
Registrován: 06. 10. 2003, 19:27

LINEAR

#23

Příspěvek od P.D. »

Mám takový problém, potřebuju nějak dostat T7ku do CdC ,ale nějak nevím jak :-[ Poraďte prosím.
Vždycky musím poprosit Lukyho o aktuální pozici, rád bych byl soběstačný ;D
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

LINEAR

#24

Příspěvek od MaG »

Zkus jej zaktualizovat z internetu:

Položka "Vlastnosti katalogů" -> "Komety" -> "Elementy komet" -> "Spustit stahování" Tak co?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
P.D.
Příspěvky: 146
Registrován: 06. 10. 2003, 19:27

LINEAR

#25

Příspěvek od P.D. »

A nejde to nějak bez netu ? Já mám ten program mimo přístup k netu :-[ resp. stáhnout nějaký soubor,který by pak stačilo do CdC nahrát ?
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

LINEAR

#26

Příspěvek od A.K. »

No ten soubor co se aktualizuje je cometes.dat, takže ti ho můžu poslat mailem a jenom ho přepíšeš. Řikám to snad dobře.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

LINEAR

#27

Příspěvek od MaG »

Ach to je domluva Tak příště napiš "nemám CdC s přístupem na net, můžete mi někdo poslat katalog komet?" :-)

Tak už sem to poslal.

-----
Tak se mi tu vyjasnilo. Vylezl jsem alespoň ven ze vchodu, ale chtělo by to zajít kilák na protější kopec, mám ji tady kus nad městem.
Dosah triedrem do 9 mag. Kometa byla spíš tušit než vidět, ale dnes už jdu spát.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
P.D.
Příspěvky: 146
Registrován: 06. 10. 2003, 19:27

LINEAR

#28

Příspěvek od P.D. »

Díky všem co mi poslali mejl s katalogem komet ;D
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

LINEAR

#29

Příspěvek od A.K. »

P.D. napsal: Díky všem co mi poslali mejl s katalogem komet ;DŘekl bych, že ty katalogy teď můžeš prodávat ;D
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

LINEAR

#30

Příspěvek od MaG »

Tak sem se přinutil a šel na protější kopec (já blb..). Ve čtyři bylo na teploměru -5 (trochu na něj svítilo slunko, ale myslel sem, že je zhruba tak. Jenže teď sem se vrátil a venku je už -14. Jít v tomhle kilometr na druhý kopec abych viděl mlhavé cosi, to je fakt síla :-)

No řeknu vám je tam snad nějaký zákal. Viděl sem triedrem u komety do 8,6 mag a kometu jen bočním viděním jako difúzní obláček. Určit v tomto případě tvar komy jiný než kulatý bylo nemožné.

No. Tak sem to zkusil a zas budu čekat až zjasní, pro můj (mizerný) triedr 10x50 je to tak za měsíc.

-----------
24.1. - právě jsem si všiml, že kometa zjasnila rychleji, než udávala efemerida. Nyní má tedy 7,5 mag a očekává se že by v maximu mohla dosáhnout 0 mag!
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět