Nový průvodce hvězdnou oblohou

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
leviathan
Příspěvky: 127
Registrován: 19. 02. 2009, 05:34

Nový průvodce hvězdnou oblohou

#16

Příspěvek od leviathan »

velmi hezká a práce, stejne jako stana, již je převedeno do oblibenych, takhle ucelené info se na jednom místě a navíc v cestine velmi obtizne hledá
věřím tomu že existovat offline verze tak by se dala i pekne vyuzivat jako znalostní databáze na kompech nepripojenych k netu
Newton, 203 mm/1 200 mm, Dobson
SKY RF ED-80 BLACK DIAMOND, AZ3
Okulary:10,25 Plossl, SKY PLANETARY 5mm, Hyperion 21mm, barlow/cel 2x Ultima, AstronomikUHC
GARRET GEMINI 12x60 LW
Uživatelský avatar
Kikan
Příspěvky: 203
Registrován: 11. 01. 2008, 17:05

Nový průvodce hvězdnou oblohou

#17

Příspěvek od Kikan »

Naprostý souhlas! Off-line verze by se určitě hodila! :)
"Please do not stare into laser with remaining eye."
EQ-5 GoTo, SW N200/1000, UHC Astronomik Profi, Barlow 2x Ultima 1.25”, Vixen PL32mm, SP-25mm, SP-10mm, SW UWA 6mm
Uživatelský avatar
godzilka
Příspěvky: 261
Registrován: 03. 03. 2010, 09:47

Nový průvodce hvězdnou oblohou

#18

Příspěvek od godzilka »

Ahoj, parádní práce. Jako všichni, již mám v záložkách. A přidávám se za offline verzi. Klidně v PDF. :-D
Dobson 300/1750 - Drbohlav
Sw ED80 + CG-5 Adv. + Sw 70/500 + Autoguider by Mmys
Achromat 150/1200
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3534
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Nový průvodce hvězdnou oblohou

#19

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Já z toho nejsem tak nekriticky nadšen. Jistě je to kus práce, ale to samo o sobě není žádná kvalifikace pro kvalitu. Tak, jak je to podané, je to prakticky nepoužitelné. Obzvlášť u bohatších souhvězdí jsou stránky naprosto nekonečné a nejsou nijak logicky uspořádané, neexistuje v nich navigace. Kdyby alespoň byly objekty řazeny podle druhu, a na začátku byl rozcestník, aby člověk mohl přeskočit na to, co ho zajímá, ale ony jsou dokonce zamíchané různé druhy mezi sebe (třeba u Kasiopeji je to pořádný guláš). Pak je to rozbité obřími, bez jednotné velikosti a umístění tam vlepenými obrázky, zatímco v textu není ani zvýrazněno, o jakém objektu se zrovna píše.

Většina textu, alespoň u souhvězdí, které jsem letmo prolétl, jsou informace o hvězách, jejich jasnostech, vzdálenostech, spektrálních třídách, atd. uvedené ve formě prózy, s tou typickou "poetikou" takovýchto děl, marně se snažící, aby to nebylo nudné. Je to nudné - a přitom je to v praxi víceméně k ničemu. Proč místo konstruování stovek stejných vět nejsou uvedeny údaje přehlednou tabulkou? Tady si sice můžu sypat na hlavu, že takhle často vypadaly články v Astropise (dříve i ty moje, než sjem z toho vyrost), ale sanžím se s tím aspoň v poslední době něco dělat.

Otázka je, co autor od projektu chce. Pokud chtěl vytvořit něco na počtení, tak můžu přihmouřit oko a předpokládat, že někoho to baví, protože knihy v podobném duchu existují a prodávají se. (I když sám to číst nebudu.) Pokud to má být ale průvodce oblohou, tak by měl být použielný k orientaci na ní, a to v tomto případě vyžaduje značné úsilí. Chce to rozdělit, zpřehlednit a dodat jasnou a rychlou navigaci. Pak to bude mít smysl, protože materiálů s takovým záběrem, co se objektů týče, existuje v češtině minimum (napadá mě jenom deepsky altas na 8magu), a budu tomu tleskat!
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1834
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Nový průvodce hvězdnou oblohou

#20

Příspěvek od g »

k Honza Ebr " protože materiálů s takovým záběrem, co se objektů týče, existuje v češtině minimum"
cca před 10 léty jsem pro malé přístroje vytvořil: http://www.obloha.webzdarma.cz/obrand.php
kolega "myzer" pak pro větší přístroje:
http://www.astronom.cz/astropo/
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 77
Registrován: 04. 06. 2006, 20:36

Nový průvodce hvězdnou oblohou

#21

Příspěvek od Majkl »

Honza Ebr: Je to věc názoru,ani nebylo mým cílem zavděčit se každému. Ano, šlo mi o to vytvořit zajímavé počtení pro amatérské astronomy. Asi by nebylo žádným problémem naházet všechny údaje do pár tabulek a hodit to na web. Pak bych to měl možná za rok hotový místo 3 let,který jsem u toho proseděl. Ale pak by postrádalo smysl vůbec to dělat,protože takových tabulek najdete na netu spoustu. Navíc ne všecko pojme tabulka. Určité rozdělení objektů v jednotlivých souhvězdích existuje,není to úplný chaos. Většinou začíná se nejjasnějšími hvězdami,pokračuje dvojhvězdami,proměnnými hvězdami,dále jsou zmíněny objekty z naší Galaxie ( hvězdokupy,mlhoviny ) a obvykle nakonec cizí galaxie. Nevidím důvod,proč by to nemělo být použitelné i jako průvodce. Můžete přece postupovat objekt za objektem,vyhledat si ho podle mapky a prohlídnout dalekohledem. Sám to tak dělám a nemám s tím žádný problém. A pokud máte zataženo a nemáte co číst tak si to můžete pročítat. Snažil jsem se aby to bylo aspoň trošku čtivé. Pokud chcete přehlednost tak si kupte třeba Karkoschku,tam máte i tabulky. Můj průvodce jde jinou cestou a nechci ho nikomu nutit. Koho to zajímá ať si to čte,o to přece jde. Věřím,že některým lidem to bude k užitku,bez této víry bych se do toho vůbec nepouštěl.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Nový průvodce hvězdnou oblohou

#22

Příspěvek od stana »

P.S. Mě je k užitku i to, že pomyslně hledám ty spojnice hvězd do souhvězdí na fotce skutečné oblohy versus reprodukce z CdC či Stelária..To je si myslím dobrá průprava na orientaci se v souhvězdích..
P.S.2. Ono třeba u Hadonoše v tom mám vždy hokej..
Pardon za off topik.. 8-)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3534
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Nový průvodce hvězdnou oblohou

#23

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

g: ani jednu ze stránek jsem neznal. ten druhý odkaz ovšem hdonotím stejně, jako jsem napsal k Majklově průvodci: nepřehledé - dlouhé stránky neformátované prózy. Je tam cosi po souhvězdích, ale tam nejsou objekty, a pak jsou tam informace o objeketch nějak rozdělené podle oblastí, ale opět je vidět, že je to dělané s představou, že to bude člověk číst jako knížku. To první, vaše, je pěkně přehledné, zase informace o jednotlivých objektech jsou trochu kusé a o některých chybí.

Pro mě je pořád ideál formátování 8maží atlas. Tam se rychle podívám, co by mě zaujalo, objekty jsou roztřízené podle obtížnosti, výrazně oddělené, u každého stručný popis založený na reálném pozorování. Rychlé, efektivní. Proč tedy vlastně dělat něco nového, když toto existuje? Podle mě především proto, že není vyčerpávající a že tam taky je málo věcí z pohledu nezkušeného pozorovatele a majitelů menších přístrojů. Prostě mě se zavděčit, to není jen tak :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Nový průvodce hvězdnou oblohou

#24

Příspěvek od MaG »

Ještě bych dodal, že Honza popisuje tento odkaz:

http://8mag.net/sk/atlas/suhvezdia/start

Když nic jiného (protože všem se nezavděčíme nikdy) tak máme téma, v němž jsme shromáždili všechny významné odkazy. Myslím, že je zaslouženě "vypíchnuto", ne?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 77
Registrován: 04. 06. 2006, 20:36

Nový průvodce hvězdnou oblohou

#25

Příspěvek od Majkl »

Nechal jsem udělat pár cédéček Průvodce hvězdnou oblohou. Pokud by někdo měl zájem tak mu pošlu na dobírku za režijní cenu 30 korun ( + dobírka ). CD je s potiskem v obalu. Průvodce je v trochu jiném stylu než na webu,obsahově však naprosto stejný.
Uživatelský avatar
Mája
Příspěvky: 20
Registrován: 01. 02. 2010, 07:12

Nový průvodce hvězdnou oblohou

#26

Příspěvek od Mája »

No teda, tvé stránky nemají chybu. Obdivuji tvé dílo a úplně jsem zapoměla, že jsem v práci.....
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Nový průvodce hvězdnou oblohou

#27

Příspěvek od Myzer »

Ještě bych dodal, že Honza popisuje tento odkaz:

http://8mag.net/sk/atlas/suhvezdia/start

Když nic jiného (protože všem se nezavděčíme nikdy) tak máme téma, v němž jsme shromáždili všechny významné odkazy. Myslím, že je zaslouženě "vypíchnuto", ne?
Ani atlas na strankach 8mag nie je dokonaly co sa tyka pouzitelnosti v praxi (teda keby si ho niekto vytlacil na papier a pouzival pri pozorovani), snazi sa len zhrnut informacie viac z pozorovatelskeho praktickeho hladiska.

Myslim, ze skvelym pomocnikom su knihy The Night Sky Observers Guide, sam ich pouzivam pri pozorovani, su tam popisky, mapky, vsetko potrebne, tieto knihy dokazu zvysit kvalitu pozorovani a hlavne najst si uz vopred vhodne pozorovacie tipy.

Ak chce niekto posunut svoje pozorovacie limity a vydat sa aj za NGC katalog, neostava tak ci tak si dane objekty studovat, snazit sa o nich zistit co najviac, vytlacit si specialne mapy (pripadne zohnat uranometriu), pretoze je dolezite vediet kde sa objekt v poli nachadza, hlavne niektori americki kolegovia maju pekne spravene stranky o pozorovani objektov, ktore ich zaujimaju (ci uz su to Abell planetaries, Arpove galaxie, atd atd). Ja v poslednom case cerpam z tejto stranky: http://astronomy-mall.com/Adventures.In.Deep.Space/
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3534
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Nový průvodce hvězdnou oblohou

#28

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Adventures in Depp Space jsou super (i přes to, že z toho vychází hrozná zkratka :)). Já v poslední době vyrábim pozorovací mapky na slabé mlhoviny tak, že si je vytisknu ze skymapy a pak tam podle nějaké fotografie dokreslím obrysy mlhoviny. Málokdy jsou nějaké už hotové mapky na netu pro mě dostatečně použitelné, ale zase fotografii si prohlížet při pozorování je problém.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Beasty
Příspěvky: 353
Registrován: 29. 03. 2007, 22:18

Nový průvodce hvězdnou oblohou

#29

Příspěvek od Beasty »

Ty jo.... já jsem tedy nadšen!!!
Možná trochu chápu Honzy připomínky, ale protože jsem nikdy žádný web neudělal nechci kritizovat. Ostatně nemám ani moc co. Děkuji samozřejmě ostatním i za další odkazy, zabývající se stejnými tématy.Rovněž přidávám do oblíbených a PM posílám moje údaje pro CD :-D
Uživatelský avatar
Fidzi
Příspěvky: 33
Registrován: 23. 07. 2010, 19:44

Nový průvodce hvězdnou oblohou

#30

Příspěvek od Fidzi »

Nádhera :D
dalekohled: Newton 150/750 na EQ 3-2

příslušenství:  Hyperion 13mm, Plössl 6mm, Super 25mm, barlow 2x, sluneční filtr, měsíční filtr, UHC filtr

triedr: Nikon Action VII 8x40 CF
Odpovědět