Výběr dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Erik.Raud
Příspěvky: 55
Registrován: 18. 09. 2009, 11:06

Výběr dalekohledu

#136

Příspěvek od Erik.Raud »

ok niektory ste mi fakt pomohli vdaka
16" Dobsonian
Uživatelský avatar
Paparuru
Příspěvky: 2
Registrován: 05. 02. 2013, 21:01

Výběr dalekohledu

#137

Příspěvek od Paparuru »

Ahoj, rad bych si jako zacatecnik koupil tenhle dalekohled Sky-Watcher (Synta) BKP2001EQ5 goto , je to dobra volba? Nebo by stacil bez goto Sky-Watcher Dobson 10" Pyrex? Dik za nazory P.
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1868
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Výběr dalekohledu

#138

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Určitě dobson. Má větší průměr primárního zrcadla a není kolem něj tolik práce.
SW 200/1000, SW 200/800, SW130/650PDS, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-1 mark II, E-M1 mark III, E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Paparuru
Příspěvky: 2
Registrován: 05. 02. 2013, 21:01

Výběr dalekohledu

#139

Příspěvek od Paparuru »

A co tenhle? Teleskop Sky-Watcher Dobson 10" GoTo
http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... n-10-goto/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7378
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 59

Výběr dalekohledu

#140

Příspěvek od Artaban »

Jó ten je dobrý, ale asi bych dal přednost průměru a koupil za stejné peníze 12" Záleží jestli chceš víc vidět a sám hledat, nebo vidět míň a nachat si hledat.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
brz
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 07. 2010, 00:18

Výběr dalekohledu

#141

Příspěvek od brz »

ok niektory ste mi fakt pomohli vdaka
dufam ze si sa neurazil, hned po tebe napisal Paparuru a sleduj co riesi.
Takto je to tu kazdy den a neda sa kazdemu jednotlivo vysvetlovat co ma robit.

Ale ak chces len nejake pozeratko na balkon poobzeraj sa maly refraktor 80/400mm.
jednoducho ked mas cas sa postavis na balkon a urobis si prehlad oblohy precvicis orientaciu a tak.
A da sa pouzit aj na pozorovanie prirody. a stale sa da celkom rychlo a dobre predat keby si to chcel riesit.

Na rychle pozorovanie planet a mesiaca - to znamena jasnych objektov uzivis nejaky MAK alebo nieco co ma dlhsie ohnisko, pretoze treba silnejsie zvacsenie.
podobna katadioptricka konstrukcia 90mm je asi minimum 130 a viac je uz silnejsi vykon.

tiez lahke, ako sa citis a co je vidiet, tu ale treba velke zvacsenie a tak ti vsetko uteka rychlo prec z okularu.
takze potesi aj nejaka montaz. Ak pouzijes EQ montaz treba ju spravne ustavit, a tak to trva nejaku chvilu a chce to cvik. to je hlavny dovod preco odporucaju radsej dobsona. proste jednoduchy a vykony v porovnai cena/vykon. Aj tam to vsetko uteka rovnako rychlo ale obsluha je brnkacka (doslova).

ak chces fotit planety jednoducha kamera stoji 100€ alebo prerobis nejaku webkameru a bavis as s tym.
ak chces vykonnu kameru na planety zacinaju od 300€ horna hranica je neobmedzena.

vykonne kamery na "online view" su zalezitost 500 - 1000€ a potrebujes teleskop s velkou svetelnostou. a to je tiez slusny balik.
do toho nepojdes (mozno.....)

no a seriozne astrofoto je hlavne o tom co vies a ako si sikovny, vybava je druha polovica. to by si musel byt iny blazon, ked by si isiel do toho rovnymi nohami :)

tak si vyber, ked budes tusit co chces tak budes vediet na co sa spytat.

A vacsina ludi tu ma niekolko konfiguracii pretoze jedna univerzalna neexistuje. To je dalsi dovod preco tu robime take drahoty okolo jednej rady.
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Výběr dalekohledu

#142

Příspěvek od elon254 »

K čemu to GoTo Paparuru?-tam je ukrytý potenciál toho většího průměru: http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... flex-tube/
http://www.astro-partner.cz/teleskop-gs ... p-600.html
http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... n-12-quot/
Jakým astronomickým dalekohledem(a na jaké objekty) ses zatím díval?
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Erik.Raud
Příspěvky: 55
Registrován: 18. 09. 2009, 11:06

Výběr dalekohledu

#143

Příspěvek od Erik.Raud »



dufam ze si sa neurazil ....Ok dik ale ja uz mam vybrati jeden neni ani moc drahy sky-watcher 150/1000

Odkaz na příspěvek, na který reaguješ, jsem ti zkrátil, nemusíš ho citovat úplně celý. Karel
16" Dobsonian
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25296
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Výběr dalekohledu

#144

Příspěvek od MilAN »

Takový asi neznáme
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 343
Registrován: 24. 03. 2008, 23:44
Bydliště: Mohelnice - Zábřeh
Věk: 48
Kontaktovat uživatele:

Výběr dalekohledu

#145

Příspěvek od kesi »


Ok dik ale ja uz mam vybrati jeden neni ani moc drahy sky-watcher 150/1000Nejsem tu v pozici, že bych si mohl dovolit radit začátečníkům, tak je stručně.

Pokud máš na mysli tenhle: http://www.binox.cz/vyprodane-produkty/ ... 1501eq3-2/ tak jsi šílenec, ale já měl po triedru první větší dalekohled 114/900 Galaxia také na paralaktické montáži  a pozorování mě s ním vážně bralo, i když jsem si paralaktiku utáhnutím jednoho šroubku vlastně předělal na azimutální montáž. Azimutální montáž je pro mě více intuitivní, paralaktiku jsem nikdy nepoužil, ani jsem pořádně nevěděl jak. Pokud nebudeš fotit, jako že asi ne, tak si paraktiku nekupuj!
Lepší je Dobson pokud nemáš problém s transportem, či ještě lépe máš zahradu mimo město. Třeba 200/1200 by byla lepší volba, měl jsem ho.

Edit: přítelkyně sice říkala, že vypadá jako kus nábytku  :), ale tím průměrem už bylo něco vidět.
Zeiss Victory SF 10x42
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7378
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 59

Výběr dalekohledu

#146

Příspěvek od Artaban »

A kdyby chtěl fotit, tak by to bylo ještě větší šílenství, než tou třesavkou pozorovat.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
brz
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 07. 2010, 00:18

Výběr dalekohledu

#147

Příspěvek od brz »


Ok dik ale ja uz mam vybrati jeden neni ani moc drahy sky-watcher 150/1000

Odkaz na příspěvek, na který reaguješ, jsem ti zkrátil, nemusíš ho citovat úplně celý. Karel
nasiel som nieco take na EQ3.

ak chces za to zaplatit cca 330€ tak si radsej kup 200/1200 dobsona
http://astronyx.sk/index.php?page=shop. ... &Itemid=35

alebo 150/1200 za 200€
http://astronyx.sk/index.php?page=shop. ... &Itemid=35

a za usetrene prachy si kup okular na planety,

ak by doslo k najhorsiemu tak tu tvoju volbu predas dost hlboko pod cenu. na bazosi su podobne typy celkom dlho v ponuke.
tieto dobsony nestratia az tolko na cene.
Uživatelský avatar
Flexa
Příspěvky: 3
Registrován: 24. 02. 2013, 19:55

Výběr dalekohledu

#148

Příspěvek od Flexa »

Ahoj, můžete mi poradit který je lepší? Vím že už to zaznělo ale byla to většinou debata o hovně. http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3652.html A nebo http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 8&idp=1823 A nebo mi můžete poradit něco jinéno v této cenové kategoriji? Na velikosti nezáleží, k přepravě mám auto.
Uživatelský avatar
Matyas
Příspěvky: 189
Registrován: 15. 08. 2012, 17:08

Výběr dalekohledu

#149

Příspěvek od Matyas »

Proc to pises dvakrat???, jestli mohu poradit i kdyz je to nejspis tvuj prvni dalekohled , tak byt tebou, tak i koupim dobsona alespon 200mm, lepe 250mm, to samozrejme kdyz vis, ze vazne budes chtit se tomu venovat.
Meade Lightbridge 1524/305, Bresser 700/70, Bresser 8X56,Nikon d3200+18-55mm, folie AstroSolar
okulary: PL26mm řada 5000, ts-planetary-hr-5mm, celestron-93424-xcel-lx-12mm
Filtr UHC Astronomik PROFI
Sedy filtr na Slunce a Mesic
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7378
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 59

Výběr dalekohledu

#150

Příspěvek od Artaban »

Ahoj, můžete mi poradit který je lepší? Vím že už to zaznělo ale byla to většinou debata o hov
Když nebudeš línej a trochu to tady pročteš, tak rychle zjistíš, proč doporučujem dobson. Zjistíš, že ten Newton 150/1400 na EQ2 má slabou montáž a bude se tedy dost klepat. Dále se např. na EQ montáži často dostaneš do krkolomných poloh a pozorování bude tedy trochu nepříjemné a taky to, že má barlow člen, což sice umožní kratší stavební délku dalekohledu, ale zároveň trochu pokazí obraz, neb ten barlow není moc kvalitní atd.
No a pak doporučuju  přečíst pravidla o slušném vyjadřování.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
Odpovědět