Zatmění Slunce 2008

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zatmění Slunce 2008

#121

Příspěvek od MaG »

Pro velký úspěch připomínám ještě video do třetice z letadla nad Arktidou, na něm je ten stín hodně eliptický a vypadá to opravdu úchvatně. Ať žije internet a kvalitní videokamery.

http://www.youtube.com/watch?v=kP4QD8952g4
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Uživatelský avatar
Svafko
Příspěvky: 58
Registrován: 13. 09. 2007, 18:52

Zatmění Slunce 2008

#122

Příspěvek od Svafko »

Tu je moje pozorovanie zatmenia cez Bresser R102 + astro fólia, 20mm okulá a MiniDv kameru Panasonic NV=GS140 3CCD 2,3 Mpx bez použitia zoomu. Bez navádzanej montáže.

Je to celé nezostrihané video cca 26min. Obsahuje aj časti kde som skúšal zaostrovať, rozmazane časti ... Je to len ukážka keby niekoho zaujímalo ako sníma obyčajná videokamera za refraktorom. A navyše som to skúšal prvý krát. Ale sú tam ja podarené úseky.

Nevýhodou bola jemná vysoká oblačnosť pod ktorou prúdila nízka tmavá oblačnosť. Práve v čase nástupu zatmenia kamera chytila modrý odtieň. Používal som automatiku aj manuál pri prechodoch to jasne vidieť. Pri prechode oblačnosti som dal automatiku kôli meniacemu sa jasu. Pri konci vidieť od susedkinho sušiaceho sa prádla krátke zatmenia.


http://rapidshare.com/files/135753250/Sun.avi

Svafko
Dobson GSO 200/1200; Vixen LV 7,10,18
Uživatelský avatar
Starhopper
Příspěvky: 319
Registrován: 12. 02. 2007, 22:55
Bydliště: Chynorany
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Zatmění Slunce 2008

#123

Příspěvek od Starhopper »

Taka menšia sranda.... tesne pred zatmením som si na kryte ďalekohľadu všimol toto


Ešte že som ho mal na ďalekohlade ;D

ostatné foto http://astro-web.ic.cz/index.php?page=archiv&id=7
My web page http://www.astro-web.sk  
FB: Astro-web
Newton 256/1170
Newton 150/750PDS +EQM35proGoto
Lunt 50/350 H-alfa
Refraktor 70/700
Newton 76/300,trieder 8x21 a 10x50
OMEGON Minitrack LX2
Stavba Newtona 125/1250,
Canon EOS 550 D a 450mod ASI120mc-s
Uživatelský avatar
vlastofka
Příspěvky: 514
Registrován: 12. 01. 2007, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Zatmění Slunce 2008

#124

Příspěvek od vlastofka »

Ahoj,
asi jdu trosku s krizkem po funuse, ale teprve ted se mi podarilo zpracovat fotky ze zatmeni.



Na klik je info o snimku a video v rozliseni 800x600
NWT SW Quattro-250P, SW HelioStar 100 H-alpha
SW CQ350-PRO
ZWO ASI 294 MM Pro, ZWO ASI 432 MM, ZWO ASI 585 MC, ZWO ASI 174 MM mini
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2399
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Zatmění Slunce 2008

#125

Příspěvek od Cassi »

A zase úchvatný snímek od M. Druckmüllera Tentokrát z letošního zatmění.
Více zde - http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/

Kometa C/2024 Y1
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Zatmění Slunce 2008

#126

Příspěvek od grajda »

Je to zvláštní. Když nepočítám šum, fotky z http://hvezdarna.plzen-city.cz/zatmeni/2008/index.html působí mnohem rozostřeněji, než ty druckmullerovy. Proč? A je korona opravdu tak "ostrá"? Já jsem nikdy total eclipse neviděl, ale zajímalo by mě, kde je jádro pudla...
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2399
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Zatmění Slunce 2008

#127

Příspěvek od Cassi »

Je to dano zpusobem zpracovani. Druckmuller ma na to vlastni specialni software. Plzenaci to maji zpracovano ve Photoshopu metodou kruhoveho rozostreni, viz - http://hvezdarna.plzen-city.cz/zatmeni/ ... orona.html
Kometa C/2024 Y1
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2399
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Zatmění Slunce 2008

#128

Příspěvek od Cassi »

Zde je navod na zpracovani snimku ze zatmeni pomoci metody kruhoveho rozostreni - http://www.astro.zcu.cz/cs/clanky/zatmeni/29/

Prikladam muj snimek zpracovany touto metodou. Nafoceno pri zatmeni 2006 v Turecku.

Kometa C/2024 Y1
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Zatmění Slunce 2008

#129

Příspěvek od grajda »

HMM. Dneska jsou algoritmy pro HDR docela běžná věc, tak proč zpracovávat tolik složitě a neefektivně??
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2399
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Zatmění Slunce 2008

#130

Příspěvek od Cassi »

Slozite a neefektivni? Ja si zkusil oboje metody a metoda kruhoveho rozostreni mi pripadla uplne nejjednodusi a nejlepsi, co se tyka "domackeho" zpracovani snimku z uplneho zatmeni. V HDR + wavelet jsem nikdy nedosahl dobreho vysledku (struktury korony).
Kometa C/2024 Y1
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Zatmění Slunce 2008

#131

Příspěvek od grajda »

Proč?

Copak se už s hotovým HDR nedají dělat kouzla?Divná záhada :o
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2399
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Zatmění Slunce 2008

#132

Příspěvek od Cassi »

Nechci jit do offtopic, ale zkousel jsi nekdy zpracovavat snimky ze zatmeni?

Pri slozeni v HDR vznikne zhruba toto (snimek od MMyse). Detaily v korone se pak musi zvyraznovat pres nejakou funkci, napr. wavelet a to neni zas tak jednoduchy. Jednodussi mi opravdu prislo zpracovani kruhovym rozzostrenim (vlastni zkusenost!).

Kometa C/2024 Y1
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2399
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Zatmění Slunce 2008

#133

Příspěvek od Cassi »

grajda napsal: A je korona opravdu tak "ostrá"? Já jsem nikdy total eclipse neviděl, ale zajímalo by mě, kde je jádro pudla...
Jinak co se týká ostrosti korony, tak ve skuečnosti není tak "ostrá", jako na snímcích pana Druckmüllera. Ta "ostrost" je to dána zpracováním. Druckmüllerovi jde o jemné detaily v koroně, které se vystoupí až při zpracování.
Kometa C/2024 Y1
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Zatmění Slunce 2008

#134

Příspěvek od grajda »

Díky za informace! :D
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18573
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Zatmění Slunce 2008

#135

Příspěvek od MMys »

Cassi napsal:

Jinak co se týká ostrosti korony, tak ve skuečnosti není tak "ostrá", jako na snímcích pana Druckmüllera. Ta "ostrost" je to dána zpracováním. Druckmüllerovi jde o jemné detaily v koroně, které se vystoupí až při zpracování.
Ale je zase znatelně ostřejší, než na těch na těch snímcích. To oko je adaptivní, a s temi strukturami s malým kontrastem si poradí. Realita je někde řekněme tak napůl mezi mezi tím mým nezpracovaným HDR a fotkou p. Druckmullera.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět