Vadné expozice, artefakty, detaily
- Dansemacabre
- Příspěvky: 1628
- Registrován: 10. 04. 2015, 21:16
- Bydliště: Konstantinovy Lázně
Vadné expozice, artefakty, detaily
Canon 40D. Teď jsem narychlo složil včerejší light snímky (bez flatů a darků) trochu potahal křivky, aby bylo něco vidět, ale už teď je jasné, že ten světelný bordel je i na nich. Ten jak kdyby světlejší gradient je na dark i na light snímcích ve stejné oblasti.
16" SW goto dobson + C9.25 na EQ6-R, ASI 2600mc
Vadné expozice, artefakty, detaily
Tak je ale správně. Proto se dělá DF a při zpracování ten bordel zmizí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
- Dansemacabre
- Příspěvky: 1628
- Registrován: 10. 04. 2015, 21:16
- Bydliště: Konstantinovy Lázně
Vadné expozice, artefakty, detaily
Nejspíš si nerozumíme. Problém je, že dark snímky nejsou dark. To vlevo je dark snímek, vpravo light - na obou je stejná vada. Někde tam někudy něco svítí a dělá to i když je foťák ve tmě zavřený v krabici.
Nebo snad když použiju tyhle defektní darky, zmizí to? Zkusím to a kdyžtak se budu dva dny stydět za blbé otázky
Nebo snad když použiju tyhle defektní darky, zmizí to? Zkusím to a kdyžtak se budu dva dny stydět za blbé otázky
16" SW goto dobson + C9.25 na EQ6-R, ASI 2600mc
Vadné expozice, artefakty, detaily
Pokud to dělá i ve tmě, tak je to nějaká luminiscence (termoluminiscence, elektroluniscence ap.)
Nezapomeň, že mezi expozicemi je třeba udělat malou pauzu - při vyčítání se snímač a okolní eletronika zahřeje a je třeba, aby do dalšího snímku zchladla.
Ale samozřejmě pokud je to na lightu i na darku, tak se to odečte.
Kdysi jsem pokusně otevřel jeden integrák a díval se, jak svítí:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1116/14#14
Nezapomeň, že mezi expozicemi je třeba udělat malou pauzu - při vyčítání se snímač a okolní eletronika zahřeje a je třeba, aby do dalšího snímku zchladla.
Ale samozřejmě pokud je to na lightu i na darku, tak se to odečte.
Kdysi jsem pokusně otevřel jeden integrák a díval se, jak svítí:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1116/14#14
M:736 750 113
- MMys
- Příspěvky: 18579
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Běleč nad Orlicí
- Věk: 53
- Kontaktovat uživatele:
Vadné expozice, artefakty, detaily
To může být kdeco, jak moc je ten DF stretchnutý ? To je JPG z foťáku , tedy přepočítaný gammou ? Nebo nějak razantně stretchnutý v editoru ?
Tohle na světlo nevypadá, jelikož se to objevilo až po modifikaci (?) může to být něco v IR oblasti. Každopádně pokud je to pořád stejné, tak bych to neřešil, snímky zkalibroval a ono to zmizí, od toho se kalibruje. Temný naprosto homogenní DF je u nechlazené DSLR nedosažitelný. Viděl jsem už daleko horší hrůzy, tohle je celkem v pohodě.
Na kontrolku se mi to nezdá, tohle je tak hezky homogenní, a šmouhaté ve směru horizontálním, že mi to přijde jako normální elektroluminiscence na senzoru. Jenom u jiných těl bývala z druhé strany. Fakt se to objevilo až po modifikaci ?
Tohle na světlo nevypadá, jelikož se to objevilo až po modifikaci (?) může to být něco v IR oblasti. Každopádně pokud je to pořád stejné, tak bych to neřešil, snímky zkalibroval a ono to zmizí, od toho se kalibruje. Temný naprosto homogenní DF je u nechlazené DSLR nedosažitelný. Viděl jsem už daleko horší hrůzy, tohle je celkem v pohodě.
Na kontrolku se mi to nezdá, tohle je tak hezky homogenní, a šmouhaté ve směru horizontálním, že mi to přijde jako normální elektroluminiscence na senzoru. Jenom u jiných těl bývala z druhé strany. Fakt se to objevilo až po modifikaci ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
- Dansemacabre
- Příspěvky: 1628
- Registrován: 10. 04. 2015, 21:16
- Bydliště: Konstantinovy Lázně
Vadné expozice, artefakty, detaily
Ten DF v příspěvku #114 jsem jen nahrál na internet bez úprav, postimage.org si to pak nejspíš zmenšuje sám.
100% se to objevilo až po modifikaci, předtím jsem tím samým foťákem dostával krásnou tmu jen s mrtvými pixely. Pokud říkáte, že je to ok a že se to po odečtení ztratí, tak jsem v klidu, ale vypadá vážně divně mít všechna data takhle zmršená... (na displeji foťáku mám u náhledu DF krásně vyplněnou skoro celou první třetinu histogramu). Bál bych se, že u ještě delší expozice, například 10 minut, bude toho zmršení tolik, že to zabije už i data pod tím. No uvidím, ten první výsledek mě dost vyděsil.
100% se to objevilo až po modifikaci, předtím jsem tím samým foťákem dostával krásnou tmu jen s mrtvými pixely. Pokud říkáte, že je to ok a že se to po odečtení ztratí, tak jsem v klidu, ale vypadá vážně divně mít všechna data takhle zmršená... (na displeji foťáku mám u náhledu DF krásně vyplněnou skoro celou první třetinu histogramu). Bál bych se, že u ještě delší expozice, například 10 minut, bude toho zmršení tolik, že to zabije už i data pod tím. No uvidím, ten první výsledek mě dost vyděsil.
16" SW goto dobson + C9.25 na EQ6-R, ASI 2600mc
- Psion
- Příspěvky: 12983
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Praha
- Věk: 63
- Kontaktovat uživatele:
Vadné expozice, artefakty, detaily
Fotit s tím, že mám 1/3 histogramu zabranou nějakou svítící ledkou uvnitř fotáku je nesmysl.
- Dansemacabre
- Příspěvky: 1628
- Registrován: 10. 04. 2015, 21:16
- Bydliště: Konstantinovy Lázně
Vadné expozice, artefakty, detaily
Podle toho, co psal MMys a co mi leze z googlu, je to na 90% elektroluminescence, jen je teda na můj vkus dost brutální. Jen co dorazím domů, zkusím 15min dark, schválně co to provede.
(koukám, že se to probíralo už v http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 644747/120 od příspěvku 127 dál)
(koukám, že se to probíralo už v http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 644747/120 od příspěvku 127 dál)
16" SW goto dobson + C9.25 na EQ6-R, ASI 2600mc
- Psion
- Příspěvky: 12983
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Praha
- Věk: 63
- Kontaktovat uživatele:
Vadné expozice, artefakty, detaily
Luminiscence je u 40D pouze na pravé straně (pravý dolní roh) a určitě ne v takovém rozsahu, tohle luminiscence zesilovače na čipu není, ale může to být od nečeho jiného, ale už tady něco podobného před pár měsíci někdo ukazoval. Navíc jak píšeš, před tím to tam nebylo!
Vadné expozice, artefakty, detaily
Máš sundaný objektiv? Už se tady i řešilo, že něco v infra svítilo v objektivu.
M:736 750 113
- Dansemacabre
- Příspěvky: 1628
- Registrován: 10. 04. 2015, 21:16
- Bydliště: Konstantinovy Lázně
Vadné expozice, artefakty, detaily
Expozice 15 minut, 40D mod., bez objektivu, zakrytkovaný a zabalený v černém igelitu v mrazáku. Hádám, že výsledkem není dobrá zpráva 
tady je raw, jestli to někomu něco řekne - https://uloz.to/xPL776Y2/img-1794-cr2
tady je raw, jestli to někomu něco řekne - https://uloz.to/xPL776Y2/img-1794-cr2
16" SW goto dobson + C9.25 na EQ6-R, ASI 2600mc
Vadné expozice, artefakty, detaily
Tak 15 minut nechlazeně v teple , to zase nejsou nijak "normální "podmínky . Jaké jsi tam měl ISO?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
- Dansemacabre
- Příspěvky: 1628
- Registrován: 10. 04. 2015, 21:16
- Bydliště: Konstantinovy Lázně
Vadné expozice, artefakty, detaily
Psal jsem, že jsem to cvakal v mrazáku. ISO 800, stejné, na které fotím.
16" SW goto dobson + C9.25 na EQ6-R, ASI 2600mc
- Psion
- Příspěvky: 12983
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Praha
- Věk: 63
- Kontaktovat uživatele:
Vadné expozice, artefakty, detaily
To je děsný, takhle normální dark frame z 40D vůbec nevypadá. Mimochodem TIFF není RAW, to je CR2.
- Alien_MasterMynd
- Příspěvky: 1636
- Registrován: 26. 09. 2006, 10:17
Vadné expozice, artefakty, detaily
Ty světlé šmouhy ze strany, to fakt vypadá, jak když tam něco "svítí". Nehřeje se tam něco po modifikaci, není propojené něco, co být nemělo?
Co ta blbá LED? Zkus ji pro další test odpojit....
Co ta blbá LED? Zkus ji pro další test odpojit....
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm
http://www.alien-mastermynd.com
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm
http://www.alien-mastermynd.com