Vadné expozice, artefakty, detaily

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1628
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16
Bydliště: Konstantinovy Lázně

Vadné expozice, artefakty, detaily

#121

Příspěvek od Dansemacabre »

Canon 40D. Teď jsem narychlo složil včerejší light snímky (bez flatů a darků) trochu potahal křivky, aby bylo něco vidět, ale už teď je jasné, že ten světelný bordel je i na nich. Ten jak kdyby světlejší gradient je na dark i na light snímcích ve stejné oblasti.



16" SW goto dobson + C9.25 na EQ6-R, ASI 2600mc
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25300
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Vadné expozice, artefakty, detaily

#122

Příspěvek od MilAN »

Tak je ale správně. Proto se dělá DF a při zpracování ten bordel zmizí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1628
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16
Bydliště: Konstantinovy Lázně

Vadné expozice, artefakty, detaily

#123

Příspěvek od Dansemacabre »

Nejspíš si nerozumíme. Problém je, že dark snímky nejsou dark. To vlevo je dark snímek, vpravo light - na obou je stejná vada. Někde tam někudy něco svítí a dělá to i když je foťák ve tmě zavřený v krabici.

Nebo snad když použiju tyhle defektní darky, zmizí to? Zkusím to a kdyžtak se budu dva dny stydět za blbé otázky :)

16" SW goto dobson + C9.25 na EQ6-R, ASI 2600mc
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4762
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Vadné expozice, artefakty, detaily

#124

Příspěvek od Bill »

Pokud to dělá i ve tmě, tak je to nějaká luminiscence (termoluminiscence, elektroluniscence ap.)

Nezapomeň, že mezi expozicemi je třeba udělat malou pauzu - při vyčítání se snímač a okolní eletronika zahřeje a je třeba, aby do dalšího snímku zchladla. :-)

Ale samozřejmě pokud je to na lightu i na darku, tak se to odečte.

Kdysi jsem pokusně otevřel jeden integrák a díval se, jak svítí:

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1116/14#14
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18579
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Vadné expozice, artefakty, detaily

#125

Příspěvek od MMys »

To může být kdeco, jak moc je ten DF stretchnutý ? To je JPG z foťáku , tedy přepočítaný gammou ?  Nebo nějak razantně stretchnutý v editoru ?

Tohle na světlo nevypadá, jelikož se to objevilo až po modifikaci (?)  může to být něco v IR oblasti. Každopádně pokud je to pořád stejné, tak bych to neřešil, snímky zkalibroval a ono to zmizí, od toho se kalibruje. Temný naprosto homogenní DF je u nechlazené DSLR nedosažitelný. Viděl jsem už daleko horší hrůzy, tohle je celkem v pohodě.

Na kontrolku se mi to nezdá, tohle je tak hezky homogenní, a šmouhaté ve směru horizontálním, že mi to přijde jako normální elektroluminiscence na senzoru.  Jenom u jiných těl bývala z druhé strany. Fakt se to objevilo až po modifikaci ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1628
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16
Bydliště: Konstantinovy Lázně

Vadné expozice, artefakty, detaily

#126

Příspěvek od Dansemacabre »

Ten DF v příspěvku #114 jsem jen nahrál na internet bez úprav, postimage.org si to pak nejspíš zmenšuje sám.
100% se to objevilo až po modifikaci, předtím jsem tím samým foťákem dostával krásnou tmu jen s mrtvými pixely. Pokud říkáte, že je to ok a že se to po odečtení ztratí, tak jsem v klidu, ale vypadá vážně divně mít všechna data takhle zmršená... (na displeji foťáku mám u náhledu DF krásně vyplněnou skoro celou první třetinu histogramu). Bál bych se, že u ještě delší expozice, například 10 minut, bude toho zmršení tolik, že to zabije už i data pod tím. No uvidím, ten první výsledek mě dost vyděsil.
16" SW goto dobson + C9.25 na EQ6-R, ASI 2600mc
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 12983
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Vadné expozice, artefakty, detaily

#127

Příspěvek od Psion »

Fotit s tím, že mám 1/3 histogramu zabranou nějakou svítící ledkou uvnitř fotáku je nesmysl.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1628
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16
Bydliště: Konstantinovy Lázně

Vadné expozice, artefakty, detaily

#128

Příspěvek od Dansemacabre »

Podle toho, co psal MMys a co mi leze z googlu, je to na 90% elektroluminescence, jen je teda na můj vkus dost brutální. Jen co dorazím domů, zkusím 15min dark, schválně co to provede.
(koukám, že se to probíralo už v http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 644747/120 od příspěvku 127 dál)
16" SW goto dobson + C9.25 na EQ6-R, ASI 2600mc
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 12983
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Vadné expozice, artefakty, detaily

#129

Příspěvek od Psion »

Luminiscence je u 40D pouze na pravé straně (pravý dolní roh) a určitě ne v takovém rozsahu, tohle luminiscence zesilovače na čipu není, ale může to být od nečeho jiného, ale už tady něco podobného před pár měsíci někdo ukazoval. Navíc jak píšeš, před tím to tam nebylo!
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4762
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Vadné expozice, artefakty, detaily

#130

Příspěvek od Bill »

Máš sundaný objektiv? Už se tady i řešilo, že něco v infra svítilo v objektivu.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1628
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16
Bydliště: Konstantinovy Lázně

Vadné expozice, artefakty, detaily

#131

Příspěvek od Dansemacabre »

Expozice 15 minut, 40D mod., bez objektivu, zakrytkovaný a zabalený v černém igelitu v mrazáku. Hádám, že výsledkem není dobrá zpráva :(

tady je raw, jestli to někomu něco řekne - https://uloz.to/xPL776Y2/img-1794-cr2

16" SW goto dobson + C9.25 na EQ6-R, ASI 2600mc
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25300
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Vadné expozice, artefakty, detaily

#132

Příspěvek od MilAN »

Tak 15 minut nechlazeně v teple , to zase nejsou nijak "normální "podmínky . Jaké jsi tam měl ISO?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1628
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16
Bydliště: Konstantinovy Lázně

Vadné expozice, artefakty, detaily

#133

Příspěvek od Dansemacabre »

Psal jsem, že jsem to cvakal v mrazáku. ISO 800, stejné, na které fotím.
16" SW goto dobson + C9.25 na EQ6-R, ASI 2600mc
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 12983
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Vadné expozice, artefakty, detaily

#134

Příspěvek od Psion »

To je děsný, takhle normální dark frame z 40D vůbec nevypadá. Mimochodem TIFF není RAW, to je CR2.
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Vadné expozice, artefakty, detaily

#135

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

Ty světlé šmouhy ze strany, to fakt vypadá, jak když tam něco "svítí". Nehřeje se tam něco po modifikaci, není propojené něco, co být nemělo?
Co ta blbá LED? Zkus ji pro další test odpojit....
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Odpovědět