"s trochou nadsazky" je mozne povedat, ze VSETKO ... inak by sme do toho neinvestovali $1000

OK skusim to popisat (a zaroven odpovedat mmahut-ovi)
projekt gnuradio.org je zamerany na vyvoj software-defined radio (SDR), co je oznacenie pre radiovy prijmac/vysielac zalozeny ciste na sw zakladoch. Vsetky komponenty z ktorych sa sklada bezny prijmac zo suciastiek (zosilovace, mixery, filtre, demodulatory, detektory,...) su tu realizovane softverovo t.j. matematickymi operaciami - cely ten proces co sa odohrava inak v hw radii sa simuluje v realnom case na pocitaci. Dosledky su zrejme, uplna sloboda konfiguracie a zmeny parametrov - co si naprogramujes to prijmac robi. Mozes si naklonovat kolko prijmacov utiahne PC, vsetko prepajat atd.
V baliku gnuradio paralelne vyvijau nadsenci z celeho sveta casti SDR na prijem a vysielanie na amaterskych pasmach, prijmace GPS, prijem HDTV, wifi, satelitny prijem, fm/am radia a samozrejme radioastronomicke prijmace. Z posledne menovaneho je aj screenshot PSR prijmaca a H-line prijmaca (este je jeden na SETI). Takze to je odpoved na otazku. Screenshot patri jednemu zo skriptov balika gnuradio casti gr-radioastronomy.
Cele SDR potrebuje na spojenie s realnym svetom nejaky hw. Je mu jedno aky (moze byt aj zvukovka). Avsak pouzity hw - interface - limituje moznosti - rozsah prijmu a vysielania.
V sucasnosti je vela projektov rozneho hw pre sdr avsak 2 z nich su najrozsirenejsie: SSRP a USRP. My sme vsadili na USRP, ktory je inak primarnym hw urcenym pre gnuradio.
No a teraz konkretnejsie co ta masina dokaze: je to maticna doska, ktora zabezpecuje urcite predspracovanie signalov, koli optimalizacii sirky pasma. Digitalizana cast obsahuje 4 vysielacie TX a 4 prijmacie RX kanale (A/D prevod je 12bitovy) schopne ist az do 64MHz resp. 128MHz (velmi zjedodusene povedane).
Do zasuvnych slotov sa zasuvaju karty podobne ako do PC. Tieto rozsiruju vstupny rozsah ako RX tak TX.
Pre radioastronomiu je zaujimava karta 800-2400 MHz , mame 2 take.
V uvode som napisal, ze sa s tym da robit vsetko, ok skusim kokretnejsie:
- sid (naco ist ale kanonom na komara ),
- Jupiter (projekty ako RJove),
- interferometria (projekty ako SAC "australani"),
- medzihviezdny vodik - mapovanie, rychlosti a smer pohybu mracien,
- detekcia pulzarov (na to sa velmi tesim ),
- rozne prototypy sw radioteleskopov (ako lofar a pod)
- spektrometer na Slnko (sumove burky, vzplanutia), spektrum sumovych burok Jupitera,
- urcite som zabudol na dalsie mozne projekty (GRB) ktore spadaju pod definiciu "vsetko"

staci ?
Je to skratka nauniverzalnejsi prijmac, aky bol vymysleny. Menis len anteny a konkretny sw. USRP ostava.
(ak nerozumiete niekorym pojmom, staci zadat do wikipedie prislusne slovo, najdete tam odpoved na to co je gnuradio, software-define radio aj lofar tam je, takze tak)