Prosím o radu...................
Prosím o radu...................
Jo, pro vizualni pozorovani je dobson lepsi. Pro uceni se hvezdne ohlohy vsak staci otocna mapa. Lepsi by bylo asi pockat na 250mm.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Prosím o radu...................
dobře ,takže když mi jde hlavně o pozorování a učení v orientaic hvězdné oblohy tak dobson ?dobře beru dobsona
..teď jesště zvážit ,zda-li počkat ,doštřit a koupit 250tku nebo hned 200..Došetři na 250-ku...
Howgh...
Howgh...
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm, Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm, fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400, triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Prosím o radu...................
ještě se teď dívám že se dobsony prodávjí aj ve flex tube provedení ?jsou u tohodle provedení nějaká zákoutí či věci na které je třeba si dáva větší pozor ,nebo jde jen o skladnost ?
Prosím o radu...................
Jo, maji pro pozorovani radi textilni rukav a jsou tezsi.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Prosím o radu...................
dobře ,takže když mi jde hlavně o pozorování a učení v orientaic hvězdné oblohy tak dobson ?dobře beru dobsona
..teď jesště zvážit ,zda-li počkat ,doštřit a koupit 250tku nebo hned 200..
V podstatě je to jedno, jestli si pořídíš 200 nebo 250mm. Ani jedním neuděláš chybu. Obojí je dostatečný průměr, který je schopen ukázat velké množství detailů na planetách a velké množství DSO objektů. Já bych radil spíš tu 200tku, jelikož je to přece jenom tvůj první dalekohled. Zvlášť pokud jsou finance problém. Za pár let, až získáš s dalekohledem nějaké zkušenosti, možná nastane ta správná doba přišetřit trochu víc a pořídit si něco většího.
Výhody 200ky:
- menší světelnost f/6 (míň náročné na kolimaci, menší koma, míň náročné na okuláry)
- mírně menší rozměry (průměr tubusu a hmotnost)
- rychlejší temperace (pokud budeš dalekohled tahat ven z vytápěné místnosti)
Výhody 250tky:
- větší průměr, rozdíl je oproti 200ce znatelný, ne však nijak dramaticky
- není zas o tolik větší (zabere prakticky stejně místa)
V podstatě je to jedno, jestli si pořídíš 200 nebo 250mm. Ani jedním neuděláš chybu. Obojí je dostatečný průměr, který je schopen ukázat velké množství detailů na planetách a velké množství DSO objektů. Já bych radil spíš tu 200tku, jelikož je to přece jenom tvůj první dalekohled. Zvlášť pokud jsou finance problém. Za pár let, až získáš s dalekohledem nějaké zkušenosti, možná nastane ta správná doba přišetřit trochu víc a pořídit si něco většího.
Výhody 200ky:
- menší světelnost f/6 (míň náročné na kolimaci, menší koma, míň náročné na okuláry)
- mírně menší rozměry (průměr tubusu a hmotnost)
- rychlejší temperace (pokud budeš dalekohled tahat ven z vytápěné místnosti)
Výhody 250tky:
- větší průměr, rozdíl je oproti 200ce znatelný, ne však nijak dramaticky
- není zas o tolik větší (zabere prakticky stejně místa)
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Prosím o radu...................
Dobrý deň na týchto stránkach http://www.dalekohledy-drbohlav.cz/zrc-soust.html som našiel teleskop Cassegrain, sv.1:15 250mm, chcel by som vedieť čo zahŕňa tá cena, či máte nejaké skúsenosti s týmto teleskopom, či je lepší ako SW dobson 300mm a či by sa teoreticky dal posadiť na EQ 3-2 aby sa ním dalo aspoň vizuálne pozorovať. Vopred ďakujem za odpovede.
Prosím o radu...................
Zdravim na foru! Teoreticky se tam posadit dat, prakticky ne. EQ3-2 je montaz tak pro 6" newton. Porovnavat zrcadlovy dalekohled se systemem Cassegrain je jako porovnavat jabka s hruskama.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Prosím o radu...................
Myslim, ze dostatecna by mohla byt EQ6, lepe vsak neco jako losmandy.
Jedine co se da delat s EQ 3-2 pro potreby toho 250 mm Cassegrain nebo 300mm newtona ji prodat a usetrene penize si pridat na neco podstatne lepsiho.
Jedine co se da delat s EQ 3-2 pro potreby toho 250 mm Cassegrain nebo 300mm newtona ji prodat a usetrene penize si pridat na neco podstatne lepsiho.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Prosím o radu...................
EQ 5 aj s motormi by to neutiahla???Nechcem s tym fotiť aspoň zo začiatku nie ale možno časom.
Prosím o radu...................
nevím jak 250-ka, já měl cassegrain 165 a EQ-6 jej unesla dobře, HEQ-5 měla problémy se záchvěvy při ostření nebo větru.
Pan Drbohlav vyrábí i adekvátní montáže.
Co se týká typu dalekohledu - po zkušenostech s cassegrainem, MAKem a SC vždy zvolím newton.
Pan Drbohlav vyrábí i adekvátní montáže.
Co se týká typu dalekohledu - po zkušenostech s cassegrainem, MAKem a SC vždy zvolím newton.
Prosím o radu...................
Kup si dobsona o prumeru co nejvetsim, co unese jeste penezenka. Pro vizualni pozorovani lepsi volba neni a nemusis kupovat drahou montaz. Ta dobsonova je levna, stabilni a zaroven jednoducha na manipulaci.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Prosím o radu...................
Přeji pěkný den všem, ráda bych se věnovala amatérsky astronomi, dočetla jsem se, že pro absolutní začátečníky je vhodný reflektor Bresser Galaxia/s 114/900. Ráda bych vás všechny zkušené profíky požádala o radu jak srpávně s dalekohledem zacházet a co je reálné s ním pozorovat. Mám k tomu okuláre KE 25mm, 6mm, a 2x Barlow Lens. Beru i cenné rady jak správně se pohybovat po obloze tak abych se v ní vyznala a pozorování pro mě bylo jednoduší.
Děkuju předem za jakékoliv užitečné rady, poučky, chci se toho naučit a poznat co nejvíce, aby to pro mě nebyla jen drahá "hračka". Katka
Děkuju předem za jakékoliv užitečné rady, poučky, chci se toho naučit a poznat co nejvíce, aby to pro mě nebyla jen drahá "hračka". Katka
začátečnice, Bresser Galaxia 114/900
Prosím o radu...................
No pre začiatok si kúp Karkoschku a stiahni si Stellarium alebo Cartes du Ciel kde nájdeš DSO objekty a aj polohy planét.S týmto teleskopom sa dájú pozorovať planéty,jasnejšie hviezdokopy,jasnejšie hmloviny a galaxia Androméda.Ostatné objekty v ňom budú ako biele fliačiky alebo v ňom proste nebudú.Okuláre sú pre začiatok použitelné ale neskôr by som dokúpil nejaký kvalitnejší napr. SW UWA a ten Barlow by som nepoužíval lebo obraz bude iba kaziť a s okulárom 6mm je vlastne nepoužitelný.