Slunce 2006

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
M.Adamovsky
Příspěvky: 351
Registrován: 14. 08. 2005, 22:48

Slunce 2006

#106

Příspěvek od M.Adamovsky »

MMys napsal: Proč jsou na tom snímku ty soustředné kroužky ? Že by interference (newtonovy kroužky) na skle senzoru nebo UV/IR cut filtru ? Nebo je to tam i vizuálně ?
to abych rekl pravdu nechapu..pri vizualnim pohledu tam nic takoveho neni...spis je to asi tim upravovanim..ja jsem mel dost malo casu, takze jsem si s tim moc nepohral. Jestli je to fotakem, nevim..tohle byla prvni fotka pres tenhle digital..
a jeste..co jsou to vlastne ty newtonovy krouzky ?
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Slunce 2006

#107

Příspěvek od ivanmsk »

MMys napsal: Proč jsou na tom snímku ty soustředné kroužky ? Že by interference (newtonovy kroužky) na skle senzoru nebo UV/IR cut filtru ? Nebo je to tam i vizuálně ?Tazko povedat, cim to je. Nieco podobne som videl na H-alfovom patrolnom dalekohlade v Ondrejove na povodnej CCTV kamere. (tu je linka na jeden taky obrazok: http://www.asu.cas.cz/%7Esunwatch/c24jul05.html
Odkedy tam maju novu kameru, tak to tam nevidno. Aj ked momentalne sa nesnimkuje - robi sa rekonstrukcia montaze.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
M.Adamovsky
Příspěvky: 351
Registrován: 14. 08. 2005, 22:48

Slunce 2006

#108

Příspěvek od M.Adamovsky »

ivanmsk napsal:
Tazko povedat, cim to je. Nieco podobne som videl na H-alfovom patrolnom dalekohlade v Ondrejove na povodnej CCTV kamere. (tu je linka na jeden taky obrazok: http://www.asu.cas.cz/%7Esunwatch/c24jul05.html
Odkedy tam maju novu kameru, tak to tam nevidno. Aj ked momentalne sa nesnimkuje - robi sa rekonstrukcia montaze.

to je zajimavy..takze je to tim fotakem v tom pripade..protoze uz jsme zkouseli fotit pres 20D i 350D ( uz driv ) a nic takoveho tam nebylo...:(
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1358
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 71

Slunce 2006

#109

Příspěvek od kavka »

M.Adamovsky napsal:

to abych rekl pravdu nechapu..pri vizualnim pohledu tam nic takoveho neni...spis je to asi tim upravovanim..ja jsem mel dost malo casu, takze jsem si s tim moc nepohral. Jestli je to fotakem, nevim..tohle byla prvni fotka pres tenhle digital..
a jeste..co jsou to vlastne ty newtonovy krouzky ?

Newtonovy kroužky vznikají interferencí světla na tenké vrstvě. Jsou například pozorovatelné u objektivů s úzkou vzduchovou mezerou, je-li malý rozdíl poloměrů křivosti. Používá se jich k vyhodnocování přesnosti optické plochy (vrstva mezi optickou plochou čočky a kalibrem). Skládá se - interferuje - světlo odražené na dvou různých rozhraních optických prostředí a vznikají pro různé vlnové délky maxima a minima podle toho zda se interferující světla setkávají se stejnou fází nebo s opačnou.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Slunce 2006

#110

Příspěvek od Duk »

Zdravím,
přidávám dnešní snímky sl. fotosféry a detail sl. skvrny.
Foceno afokálně přes R100/1200mm na Olympus D 40-z, okulár 32mm, folie Astrosolar, ISO 100, exp. 1/125, (13:39:40 UT)

http://sweb.cz/duk.duk/Slun.%20skvrny%2020061116.jpg

http://sweb.cz/duk.duk/Sl.%20skvrny-det ... 512116.jpg

klik na plné rozlišení

Zdraví D.
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 45

Slunce 2006

#111

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Odpoledne jsem odjizdel z Prahy domu a pres mlhu jsem videl skvrnu na Slunci pouhym okem. Mlha byla spravne husta, ze fungovala jako filtr.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Tomek
Příspěvky: 192
Registrován: 08. 09. 2004, 22:17

Slunce 2006

#112

Příspěvek od Tomek »

Uff, tak snad tu skvrnu v neděli 19. ještě stihnu... :-X , protože už byto potřebovalo nějakou tu kresbu - mimochodem, pěkný fotky tu máte...tady (www.astrodenik.wz.cz) jsem dnes konečně dodělal kresbu skvrny z 10.9.06 - mimochodem - situace skvrn v dnešních dnech přibližně odpovídá rozpoložení skvrn i dne 10.9., pouze ve stranovém převrácení.
Tomáš Havlík &&www.astrodenik.wz.cz
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Slunce 2006

#113

Příspěvek od Duk »

Tomek napsal: Uff, tak snad tu skvrnu v neděli 19. ještě stihnu...  :-X , protože už byto potřebovalo nějakou tu kresbu - mimochodem, pěkný fotky tu máte...tady (www.astrodenik.wz.cz) jsem dnes konečně dodělal kresbu skvrny z 10.9.06 - mimochodem - situace skvrn v dnešních dnech přibližně odpovídá rozpoložení skvrn i dne 10.9., pouze ve stranovém převrácení.

Dobrý postřech Tome, téměř identické, ovšem až na ty pozice.
Pěkné kresby!
Přeji hodně štěstí!
Zdraví D.
Uživatelský avatar
Tomek
Příspěvky: 192
Registrován: 08. 09. 2004, 22:17

Slunce 2006

#114

Příspěvek od Tomek »

Díky, tobě taky! ;)
Tomáš Havlík &&www.astrodenik.wz.cz
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Slunce 2006

#115

Příspěvek od Duk »

Tak po ranním debaklu, jsem alespoň po poledni provedl několik snímků fotosféry, bohužel i zde se trochu nekvalitní obloha projevila.
Foceno přes Olympus 40-z. okulár 32mm, R100/1200mm, exp.1/10s, Astrosolar folie, (13.10UT)

http://sweb.cz/duk.duk/Slunce%2020061119.jpg

Uživatelský avatar
Miloš Žák
Příspěvky: 886
Registrován: 28. 07. 2005, 20:04
Věk: 46

Slunce 2006

#116

Příspěvek od Miloš Žák »

I na me se dneska po hodne dlouhe dobe usmalo slunicko:

19.11.2006 ve 14hod. 35min. SEČ
Canon A700 pres dobson 200/1200 za 25mm okularem. Cas 1/400s, clona f/5, iso 80.

Snimek 1:1 je zde

Detail skvrny

19.11.2006 ve 14hod. 33min. SEČ
Canon A700 pres dobson 200/1200, 25mm okular + 2x barlow + 6x opt. zoom. Cas 1/20s, clona f/4,8, iso 80.
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 245
Registrován: 05. 04. 2002, 15:32
Bydliště: Řevnice
Věk: 58
Kontaktovat uživatele:

Slunce 2006

#117

Příspěvek od Jakub »

také jsem udělal 18.11.06 pár záběrů skvrny 0923.
Celkový záběr:
http://www.fotokencl.com/astro/slunce/S ... 1_06_v.jpg
a detail:
http://www.fotokencl.com/astro/slunce/S ... 06_det.jpg
CANON EOS 5D, 70 - 200, Sky-Watcher Star Adventurer
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Slunce 2006

#118

Příspěvek od Pavuk_ »

Velka skvrna je viditelna volnym okom.
Ak nemate poruke astrosolar foliu, zozente si 2 diskety (na jedno oko). Poskytuju primerany neoslepujuci obraz Slnka.

UPOZORONIE: Cez diskety sa nedivajte cez dalekohlad! Iba volnym okom!


Credit:SOHO/MDI http://www.spaceweather.com/

Detail skvrny:

Palo Rapavy, Rimavska Sobota
(R160/2450+2x+Astrosolar, CCD SHT)
11.12.2006 10:46 UT
Uživatelský avatar
koper
Příspěvky: 289
Registrován: 15. 02. 2005, 23:15

Slunce 2006

#119

Příspěvek od koper »

Je ta skvrna ještě vidět? U nás je od 15.12 zataženo, ale od zítřka by se mělo přechodně trochu vyjasnit.
Pavuk_ napsal: Velka skvrna je viditelna volnym okom.
Ak nemate poruke astrosolar foliu, zozente si 2 diskety (na jedno oko). Poskytuju primerany neoslepujuci obraz Slnka.

UPOZORONIE: Cez diskety sa nedivajte cez dalekohlad! Iba volnym okom!
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Slunce 2006

#120

Příspěvek od ceres »

koper napsal: Je ta skvrna ještě vidět? U nás je od 15.12 zataženo, ale od zítřka by se mělo přechodně trochu vyjasnit.

To bola trochu zbytocna otazka, stacilo bud kliknut napriklad na http://www.spaceweather.com/ a pozriet si aktualnu snimku Slnka v lavom stlpci, alebo si len uvedomit, ako rychlo Slnko rotuje... :-/
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Odpovědět