Slunce 2006
-
M.Adamovsky
- Příspěvky: 351
- Registrován: 14. 08. 2005, 22:48
Slunce 2006
MMys napsal: Proč jsou na tom snímku ty soustředné kroužky ? Že by interference (newtonovy kroužky) na skle senzoru nebo UV/IR cut filtru ? Nebo je to tam i vizuálně ?
to abych rekl pravdu nechapu..pri vizualnim pohledu tam nic takoveho neni...spis je to asi tim upravovanim..ja jsem mel dost malo casu, takze jsem si s tim moc nepohral. Jestli je to fotakem, nevim..tohle byla prvni fotka pres tenhle digital..
a jeste..co jsou to vlastne ty newtonovy krouzky ?
to abych rekl pravdu nechapu..pri vizualnim pohledu tam nic takoveho neni...spis je to asi tim upravovanim..ja jsem mel dost malo casu, takze jsem si s tim moc nepohral. Jestli je to fotakem, nevim..tohle byla prvni fotka pres tenhle digital..
a jeste..co jsou to vlastne ty newtonovy krouzky ?
Slunce 2006
MMys napsal: Proč jsou na tom snímku ty soustředné kroužky ? Že by interference (newtonovy kroužky) na skle senzoru nebo UV/IR cut filtru ? Nebo je to tam i vizuálně ?Tazko povedat, cim to je. Nieco podobne som videl na H-alfovom patrolnom dalekohlade v Ondrejove na povodnej CCTV kamere. (tu je linka na jeden taky obrazok: http://www.asu.cas.cz/%7Esunwatch/c24jul05.html
Odkedy tam maju novu kameru, tak to tam nevidno. Aj ked momentalne sa nesnimkuje - robi sa rekonstrukcia montaze.
Odkedy tam maju novu kameru, tak to tam nevidno. Aj ked momentalne sa nesnimkuje - robi sa rekonstrukcia montaze.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D, Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
-
M.Adamovsky
- Příspěvky: 351
- Registrován: 14. 08. 2005, 22:48
Slunce 2006
ivanmsk napsal:
Tazko povedat, cim to je. Nieco podobne som videl na H-alfovom patrolnom dalekohlade v Ondrejove na povodnej CCTV kamere. (tu je linka na jeden taky obrazok: http://www.asu.cas.cz/%7Esunwatch/c24jul05.html
Odkedy tam maju novu kameru, tak to tam nevidno. Aj ked momentalne sa nesnimkuje - robi sa rekonstrukcia montaze.
to je zajimavy..takze je to tim fotakem v tom pripade..protoze uz jsme zkouseli fotit pres 20D i 350D ( uz driv ) a nic takoveho tam nebylo...
Tazko povedat, cim to je. Nieco podobne som videl na H-alfovom patrolnom dalekohlade v Ondrejove na povodnej CCTV kamere. (tu je linka na jeden taky obrazok: http://www.asu.cas.cz/%7Esunwatch/c24jul05.html
Odkedy tam maju novu kameru, tak to tam nevidno. Aj ked momentalne sa nesnimkuje - robi sa rekonstrukcia montaze.
to je zajimavy..takze je to tim fotakem v tom pripade..protoze uz jsme zkouseli fotit pres 20D i 350D ( uz driv ) a nic takoveho tam nebylo...
Slunce 2006
M.Adamovsky napsal:
to abych rekl pravdu nechapu..pri vizualnim pohledu tam nic takoveho neni...spis je to asi tim upravovanim..ja jsem mel dost malo casu, takze jsem si s tim moc nepohral. Jestli je to fotakem, nevim..tohle byla prvni fotka pres tenhle digital..
a jeste..co jsou to vlastne ty newtonovy krouzky ?
Newtonovy kroužky vznikají interferencí světla na tenké vrstvě. Jsou například pozorovatelné u objektivů s úzkou vzduchovou mezerou, je-li malý rozdíl poloměrů křivosti. Používá se jich k vyhodnocování přesnosti optické plochy (vrstva mezi optickou plochou čočky a kalibrem). Skládá se - interferuje - světlo odražené na dvou různých rozhraních optických prostředí a vznikají pro různé vlnové délky maxima a minima podle toho zda se interferující světla setkávají se stejnou fází nebo s opačnou.
to abych rekl pravdu nechapu..pri vizualnim pohledu tam nic takoveho neni...spis je to asi tim upravovanim..ja jsem mel dost malo casu, takze jsem si s tim moc nepohral. Jestli je to fotakem, nevim..tohle byla prvni fotka pres tenhle digital..
a jeste..co jsou to vlastne ty newtonovy krouzky ?
Newtonovy kroužky vznikají interferencí světla na tenké vrstvě. Jsou například pozorovatelné u objektivů s úzkou vzduchovou mezerou, je-li malý rozdíl poloměrů křivosti. Používá se jich k vyhodnocování přesnosti optické plochy (vrstva mezi optickou plochou čočky a kalibrem). Skládá se - interferuje - světlo odražené na dvou různých rozhraních optických prostředí a vznikají pro různé vlnové délky maxima a minima podle toho zda se interferující světla setkávají se stejnou fází nebo s opačnou.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Slunce 2006
Zdravím,
přidávám dnešní snímky sl. fotosféry a detail sl. skvrny.
Foceno afokálně přes R100/1200mm na Olympus D 40-z, okulár 32mm, folie Astrosolar, ISO 100, exp. 1/125, (13:39:40 UT)
http://sweb.cz/duk.duk/Slun.%20skvrny%2020061116.jpg
http://sweb.cz/duk.duk/Sl.%20skvrny-det ... 512116.jpg
klik na plné rozlišení
Zdraví D.
přidávám dnešní snímky sl. fotosféry a detail sl. skvrny.
Foceno afokálně přes R100/1200mm na Olympus D 40-z, okulár 32mm, folie Astrosolar, ISO 100, exp. 1/125, (13:39:40 UT)
http://sweb.cz/duk.duk/Slun.%20skvrny%2020061116.jpg
http://sweb.cz/duk.duk/Sl.%20skvrny-det ... 512116.jpg
klik na plné rozlišení
Zdraví D.
- Martin Vyskočil
- Příspěvky: 1940
- Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
- Bydliště: Jablonec nad Nisou
- Věk: 45
Slunce 2006
Odpoledne jsem odjizdel z Prahy domu a pres mlhu jsem videl skvrnu na Slunci pouhym okem. Mlha byla spravne husta, ze fungovala jako filtr.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Slunce 2006
Uff, tak snad tu skvrnu v neděli 19. ještě stihnu... :-X , protože už byto potřebovalo nějakou tu kresbu - mimochodem, pěkný fotky tu máte...tady (www.astrodenik.wz.cz) jsem dnes konečně dodělal kresbu skvrny z 10.9.06 - mimochodem - situace skvrn v dnešních dnech přibližně odpovídá rozpoložení skvrn i dne 10.9., pouze ve stranovém převrácení.
Tomáš Havlík &&www.astrodenik.wz.cz
Slunce 2006
Tomek napsal: Uff, tak snad tu skvrnu v neděli 19. ještě stihnu... :-X , protože už byto potřebovalo nějakou tu kresbu - mimochodem, pěkný fotky tu máte...tady (www.astrodenik.wz.cz) jsem dnes konečně dodělal kresbu skvrny z 10.9.06 - mimochodem - situace skvrn v dnešních dnech přibližně odpovídá rozpoložení skvrn i dne 10.9., pouze ve stranovém převrácení.
Dobrý postřech Tome, téměř identické, ovšem až na ty pozice.
Pěkné kresby!
Přeji hodně štěstí!
Zdraví D.
Dobrý postřech Tome, téměř identické, ovšem až na ty pozice.
Pěkné kresby!
Přeji hodně štěstí!
Zdraví D.
Slunce 2006
Tak po ranním debaklu, jsem alespoň po poledni provedl několik snímků fotosféry, bohužel i zde se trochu nekvalitní obloha projevila.
Foceno přes Olympus 40-z. okulár 32mm, R100/1200mm, exp.1/10s, Astrosolar folie, (13.10UT)
http://sweb.cz/duk.duk/Slunce%2020061119.jpg
Foceno přes Olympus 40-z. okulár 32mm, R100/1200mm, exp.1/10s, Astrosolar folie, (13.10UT)
http://sweb.cz/duk.duk/Slunce%2020061119.jpg
Slunce 2006
I na me se dneska po hodne dlouhe dobe usmalo slunicko:
19.11.2006 ve 14hod. 35min. SEČ
Canon A700 pres dobson 200/1200 za 25mm okularem. Cas 1/400s, clona f/5, iso 80.
Snimek 1:1 je zde
Detail skvrny
19.11.2006 ve 14hod. 33min. SEČ
Canon A700 pres dobson 200/1200, 25mm okular + 2x barlow + 6x opt. zoom. Cas 1/20s, clona f/4,8, iso 80.
19.11.2006 ve 14hod. 35min. SEČ
Canon A700 pres dobson 200/1200 za 25mm okularem. Cas 1/400s, clona f/5, iso 80.
Snimek 1:1 je zde
Detail skvrny
19.11.2006 ve 14hod. 33min. SEČ
Canon A700 pres dobson 200/1200, 25mm okular + 2x barlow + 6x opt. zoom. Cas 1/20s, clona f/4,8, iso 80.
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
- Jakub
- Příspěvky: 245
- Registrován: 05. 04. 2002, 15:32
- Bydliště: Řevnice
- Věk: 58
- Kontaktovat uživatele:
Slunce 2006
také jsem udělal 18.11.06 pár záběrů skvrny 0923.
Celkový záběr:
http://www.fotokencl.com/astro/slunce/S ... 1_06_v.jpg
a detail:
http://www.fotokencl.com/astro/slunce/S ... 06_det.jpg
Celkový záběr:
http://www.fotokencl.com/astro/slunce/S ... 1_06_v.jpg
a detail:
http://www.fotokencl.com/astro/slunce/S ... 06_det.jpg
CANON EOS 5D, 70 - 200, Sky-Watcher Star Adventurer
Slunce 2006
Velka skvrna je viditelna volnym okom.
Ak nemate poruke astrosolar foliu, zozente si 2 diskety (na jedno oko). Poskytuju primerany neoslepujuci obraz Slnka.
UPOZORONIE: Cez diskety sa nedivajte cez dalekohlad! Iba volnym okom!
Credit:SOHO/MDI http://www.spaceweather.com/
Detail skvrny:
Palo Rapavy, Rimavska Sobota
(R160/2450+2x+Astrosolar, CCD SHT)
11.12.2006 10:46 UT
Ak nemate poruke astrosolar foliu, zozente si 2 diskety (na jedno oko). Poskytuju primerany neoslepujuci obraz Slnka.
UPOZORONIE: Cez diskety sa nedivajte cez dalekohlad! Iba volnym okom!
Credit:SOHO/MDI http://www.spaceweather.com/
Detail skvrny:
Palo Rapavy, Rimavska Sobota
(R160/2450+2x+Astrosolar, CCD SHT)
11.12.2006 10:46 UT
Slunce 2006
Je ta skvrna ještě vidět? U nás je od 15.12 zataženo, ale od zítřka by se mělo přechodně trochu vyjasnit.
Pavuk_ napsal: Velka skvrna je viditelna volnym okom.
Ak nemate poruke astrosolar foliu, zozente si 2 diskety (na jedno oko). Poskytuju primerany neoslepujuci obraz Slnka.
UPOZORONIE: Cez diskety sa nedivajte cez dalekohlad! Iba volnym okom!
Pavuk_ napsal: Velka skvrna je viditelna volnym okom.
Ak nemate poruke astrosolar foliu, zozente si 2 diskety (na jedno oko). Poskytuju primerany neoslepujuci obraz Slnka.
UPOZORONIE: Cez diskety sa nedivajte cez dalekohlad! Iba volnym okom!
Slunce 2006
koper napsal: Je ta skvrna ještě vidět? U nás je od 15.12 zataženo, ale od zítřka by se mělo přechodně trochu vyjasnit.
To bola trochu zbytocna otazka, stacilo bud kliknut napriklad na http://www.spaceweather.com/ a pozriet si aktualnu snimku Slnka v lavom stlpci, alebo si len uvedomit, ako rychlo Slnko rotuje... :-/
To bola trochu zbytocna otazka, stacilo bud kliknut napriklad na http://www.spaceweather.com/ a pozriet si aktualnu snimku Slnka v lavom stlpci, alebo si len uvedomit, ako rychlo Slnko rotuje... :-/
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk