C/2011 W3 (Lovejoy)
C/2011 W3 (Lovejoy)
Denni ulovek francozskych kolegu http://www.astrosurf.com/ubb/Forum3/HTML/032557.html
Kometa C/2024 Y1
C/2011 W3 (Lovejoy)
Denni ulovek francozskych kolegu http://www.astrosurf.com/ubb/Forum3/HTML/032557.html
Koukám, že našim evropským téměř sousedům už se také zadařilo - moc pěkné pozorování.
Koukám, že našim evropským téměř sousedům už se také zadařilo - moc pěkné pozorování.
Pentax K-5 mod. & K-1...
výběr z bižuterie (10-17FE, 11-18/2.8, 14/2.8, 15-30/2.8, 31/1.8, 50/1.4, 85/1.4, 100/2.8, 135/2.0, 300/4, 150-450...)
SW NEQ-6 PRO SS, SW Star Adventurer
výběr z bižuterie (10-17FE, 11-18/2.8, 14/2.8, 15-30/2.8, 31/1.8, 50/1.4, 85/1.4, 100/2.8, 135/2.0, 300/4, 150-450...)
SW NEQ-6 PRO SS, SW Star Adventurer
C/2011 W3 (Lovejoy)
Michal zpracoval dnešní várku a já jí zas nahrál do http://www.kommet.cz/page.php?al=prvni_ ... oy_ze_zeme
přidal jsem tam i ty starší fotky
přidal jsem tam i ty starší fotky
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
C/2011 W3 (Lovejoy)
Přiblblý dotaz ::),
to, že kometa přežila ten obrovský žár (pokud je teda z toho různého "sajrajtu" spojeného ledem) je dáno tím, že byla hodně hmotná nebo prolétla dost rychle, aby se nestačila vypařit nebo je jiného složení???
P.S. jinak je to i pro mě planetáře zajímavé a poutavé čtení
to, že kometa přežila ten obrovský žár (pokud je teda z toho různého "sajrajtu" spojeného ledem) je dáno tím, že byla hodně hmotná nebo prolétla dost rychle, aby se nestačila vypařit nebo je jiného složení???
P.S. jinak je to i pro mě planetáře zajímavé a poutavé čtení
EQ 6R na pilíři + achromát Bresser 127/1200 na hvězdárně, ASI 224 barevná
C/2011 W3 (Lovejoy)
Pravděpodobně byla dost hmotná a díky malé hustotě a špatné tepelné vodivosti kometární hmoty povrchová vrstva nastavila štít hlubším vrstvám komety, takže nedošlo k rozpadu jádra.
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
- MaG
- Příspěvky: 11944
- Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
- Bydliště: Jablonec nad Nisou
- Kontaktovat uživatele:
C/2011 W3 (Lovejoy)
On je nepochybně problém v tom, že jádra komet se neobyčejně liší jedno od druhého. Budeme-li ale předpokládat, že Kreutzovy komety co lížou Slunce mají podobné složení, když předpokládáme vznik rozpadem jedné velké komety, potom se dá říct, že když malé kometky se vypaří dřív než přiletí ke Slunci, že se u nich spíše uplatňuje to postupné odtávání. Jiná jádra se zase poblíž Slunce úplně rozplynou. Jak psal Jakub. Je klidně možné, že jádra Kreutzů jsou poněkud spečena a proto více vydrží. To že je to nejspíš materiál pórovitý zase vede ke skutečně velké odolnosti proti teplu, pokud jádro prolétlo tak velkou rychlostí. Díky tomu se nestihlo odpařit, když bylo dost velké. jenže původně se ani nevědělo, že bylo tak velké, ono to svojí aktivitou moc nenaznačilo. Ale to už Kuba vlastně všechno psal.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
C/2011 W3 (Lovejoy)
Krásné svítání v australském Perthu s ohonem komety Lovejoy - http://www.iceinspace.com.au/forum/atta ... 1324424756
A pěkná animace průletu komety těsně nad slunečním povrchem očima sondy STEREO (přístroj EUVI) - http://sungrazer.nrl.navy.mil/images/lo ... y_anim.gif
A pěkná animace průletu komety těsně nad slunečním povrchem očima sondy STEREO (přístroj EUVI) - http://sungrazer.nrl.navy.mil/images/lo ... y_anim.gif
Kometa C/2024 Y1
- Martin Vyskočil
- Příspěvky: 1940
- Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
- Bydliště: Jablonec nad Nisou
- Věk: 45
C/2011 W3 (Lovejoy)
To už je za posledních 5 let druhá (téměř) denní kometa na jižní obloze... To mi připadá skoro nefér.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
C/2011 W3 (Lovejoy)
Ta "denní" fotka je fakt nefér! Každopádně pěkná momentka - ale opravdu ze moc hezká.... sakra. Překvapilo mě že ten ohon je až tak moc "dlouhý". Prostě nádhera 
Pentax K-5 mod. & K-1...
výběr z bižuterie (10-17FE, 11-18/2.8, 14/2.8, 15-30/2.8, 31/1.8, 50/1.4, 85/1.4, 100/2.8, 135/2.0, 300/4, 150-450...)
SW NEQ-6 PRO SS, SW Star Adventurer
výběr z bižuterie (10-17FE, 11-18/2.8, 14/2.8, 15-30/2.8, 31/1.8, 50/1.4, 85/1.4, 100/2.8, 135/2.0, 300/4, 150-450...)
SW NEQ-6 PRO SS, SW Star Adventurer
C/2011 W3 (Lovejoy)
To by obecně nasvědčovalo tomu, že komety z Kreutzovy rodiny komet nesoucí jméno objevitele (big comet) navracející se ze stejného směru ke Slunci a přibližujíci se na 3 miliony km a blíže mohou spíše z části přežít průchod periheliem C/Ikeya-Seki 1965 se rozdělila po průchodu kolem Slunce na 3 fragmenty. To že to může býti konglomerát svědčí tato kometa. Takto se může i počet komet této rodiny rozrůstat... a při dalších návratech jako komety s označením SOHO zanikla
Podle pozorování komet v 19.století jich bylo několik, které identifikoval Kreutz (4-5 za století)... Komet z této rodiny které se dotkly Slunce neb na něj spadly a byly identifikovány sondou SOHO již jsou stovky... Většinou se pohybují v periheliu 200 až 600 tisíc km nad povrchem a jsou to komety s velmi protáhlou eliptickou dráhou daleko za dráhou planety Neptun.
Jen si vzpomeňte kolik komet se již rozpadlo působením slapových sil především při průchodu kolem Slunce např. kometa C/ Ikeya-Seki 1965 neb u Jupiteru např. kometa Brooks 2 (1866) neb Shoemaker-Levy 9. Materiálem je převážně kompaktní sníh a led, zmrzlé plyny a prachové částice. Velikosti jader komety se pohybují od 1 km do 40 km.
Habl
Podle pozorování komet v 19.století jich bylo několik, které identifikoval Kreutz (4-5 za století)... Komet z této rodiny které se dotkly Slunce neb na něj spadly a byly identifikovány sondou SOHO již jsou stovky... Většinou se pohybují v periheliu 200 až 600 tisíc km nad povrchem a jsou to komety s velmi protáhlou eliptickou dráhou daleko za dráhou planety Neptun.
Jen si vzpomeňte kolik komet se již rozpadlo působením slapových sil především při průchodu kolem Slunce např. kometa C/ Ikeya-Seki 1965 neb u Jupiteru např. kometa Brooks 2 (1866) neb Shoemaker-Levy 9. Materiálem je převážně kompaktní sníh a led, zmrzlé plyny a prachové částice. Velikosti jader komety se pohybují od 1 km do 40 km.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
- MaG
- Příspěvky: 11944
- Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
- Bydliště: Jablonec nad Nisou
- Kontaktovat uživatele:
C/2011 W3 (Lovejoy)
Tak zrovna tato a podobné "denní komety" jsou dostupné všem, kdo vidí ke Slunci, neházel bych do výhody lidi na jižní polokouli, ale spíš ty, kdo měli 16. 12. jasno. Já ji taky chtěl zkusit a věřím, že něco málo bych zachytil.
Jenže tady jde spíš o pěknou kometku za svítání a později možná ještě bude pěkná až vyleze dál od Slunce, ale nebude to asi trvat více než pár dní a pak už to bude jen pro triedr.
Zajímavé jsou nyní spekulace, že změny ohonu v okolí jádra jsou dány jejím postupným rozpadem. Docela mně zaujaly změny na snímcích dalekohledu FRAM, kde je vidět i postupné slábnutí okolí jádra. Na animaci STEREO je vidět překvapivě velké množství prachu jdoucího jakoby ve vlně od hlavy pryč. Proti rozpadu by na téže animaci mluvilo to, že se tam v pravidelném intervalu objevuje jakýsi vychýlený chvostík, který možná souvisí s rotací jádra.
Ještě bude zábava (doufám) s touto kometkou
Jenže tady jde spíš o pěknou kometku za svítání a později možná ještě bude pěkná až vyleze dál od Slunce, ale nebude to asi trvat více než pár dní a pak už to bude jen pro triedr.
Zajímavé jsou nyní spekulace, že změny ohonu v okolí jádra jsou dány jejím postupným rozpadem. Docela mně zaujaly změny na snímcích dalekohledu FRAM, kde je vidět i postupné slábnutí okolí jádra. Na animaci STEREO je vidět překvapivě velké množství prachu jdoucího jakoby ve vlně od hlavy pryč. Proti rozpadu by na téže animaci mluvilo to, že se tam v pravidelném intervalu objevuje jakýsi vychýlený chvostík, který možná souvisí s rotací jádra.
Ještě bude zábava (doufám) s touto kometkou
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
C/2011 W3 (Lovejoy)
Ještě bude zábava (doufám) s touto kometkou
Zda se, ze doslo k rozpadu jadra, hlava komety se zacina vytracet. http://www.spaceobs.com/perso/recherche ... /index.xht
Ze by opakovani "headless comet" z roku 1887? http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Sout ... et_of_1887
Zda se, ze doslo k rozpadu jadra, hlava komety se zacina vytracet. http://www.spaceobs.com/perso/recherche ... /index.xht
Ze by opakovani "headless comet" z roku 1887? http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Sout ... et_of_1887
Kometa C/2024 Y1
- Honza Ebr (honza42)
- Příspěvky: 3582
- Registrován: 20. 10. 2004, 14:48
C/2011 W3 (Lovejoy)
Zda se, ze doslo k rozpadu jadra, hlava komety se zacina vytracet. http://www.spaceobs.com/perso/recherche ... /index.xht
Ze by opakovani "headless comet" z roku 1887? http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Sout ... et_of_1887
To docela vysvětluje, proč je dneska na fotkách kulový Teda něco tam je, ale je to slabý jak nic - a to tam sou už doknce i dvě hvězdy!
Ale KaoS to nějak fláká, takže neznáme fotometrii pro dnešek.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 250D a R50, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, Meopta S2 82HD, TAL MT-3S
C/2011 W3 (Lovejoy)
Zda se, ze doslo k rozpadu jadra, hlava komety se zacina vytracet.Vzhledem k velikosti perihelu se dal očekávat postupný rozpad buď již před průchodem nebo po průchodu . Vždyť na to, že kometa vůbec přežije okamžik průchodu perihelem a ještě se z ní něco objeví, sázel málokdo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
- MaG
- Příspěvky: 11944
- Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
- Bydliště: Jablonec nad Nisou
- Kontaktovat uživatele:
C/2011 W3 (Lovejoy)
Ten rozpad možná předznamenalo už to nečekaně výrazné zjasnění hned 16.12., což? Podle záznamů o kometě 1887 bude tedy ohon bez velkých změn slušně viditelný, i kdyby jej už kometa neprodukovala. Jasností se ale s kometou 1887 nemůže rovnat, o tom žádná.
Nejspíš si ji budeme pamatovat jako typický mezistupeň mezi velkými sungrazry a SOHO kometkami.
Nejspíš si ji budeme pamatovat jako typický mezistupeň mezi velkými sungrazry a SOHO kometkami.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod