Jak jste na tom s astronomií doma?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
QQ
Příspěvky: 112
Registrován: 27. 05. 2004, 09:39

Jak jste na tom s astronomií doma?

#31

Příspěvek od QQ »

Medved napsal:
   .... na chodbě v domě je nutno obcházet "krám" = tubus dalekohledu a v šopě je další krám ....

Nejak mi to nedalo a neveda co je presne ta "sopa", udelal jsem si malou reseri. Googl vyhodil neco malo pres 2000 odkazu a mezi nimi jsem nasel pekny Slovnik jazyka Valaskeho (viz. http://www.divadloschod.cz/val.atheny/sjv.php).
Takze: šopa = bouda, kůlna

Je to bezne slovo, ktere vsichni znate a jen ja jsem takovy nedovzdelanec? :banghead: :mad2:

At tak nebo tak, zkratka diky astroforu (a Medvedovi) jsem si zase zvysil kvalifikaci ;D :rotflmao:
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Jak jste na tom s astronomií doma?

#32

Příspěvek od elbi »

Tohle je docela dobrý téma.Vzpomínám jak jsem onehdá chtěl manželce ukázat malou činku a jelikož jsem jí nemohl chvíli najít, tak mi usnula ve stoje-TO FAKT NEKECÁM ! Mluvil jsem na ní ať se jde podívat a vůbec nereagovala...
Jinak vzhledem k tomu co teď páchám je myslím tolerantní až dost.Na obloze ale pozná akorát "šprcgumu" ;D :rotflmao: ;D Můžete hádat co to je...

Ale dceru myslím pomalu dostávám.Jsou jí dva roky a už pozná na fotce kosmonauta a je jí jasný, že ten lítá na Měsíc...to je na dobrý cestě :hi:
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Jak jste na tom s astronomií doma?

#33

Příspěvek od T.o.m »

už pozná na fotce kosmonauta a je jí jasný, že ten lítá na Měsíc...to je na dobrý cestě
...aby tam jednou taky neletěla :D
Uživatelský avatar
PaF
Příspěvky: 61
Registrován: 16. 03. 2004, 15:03

Jak jste na tom s astronomií doma?

#34

Příspěvek od PaF »

Ahojky QQ,
šopa je přece šopa, to je jasný jak daňová upomínka.. :rotflmao:
U nás se tak kůlně říká. A říkáme aj barjaký inačí blbosti... ::)

paa Katka PaF :hi:
PaF - kousek za Prahou
SW MAK 127 na montáži GSO s pohonem RA, Oberwerk 11x70
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Jak jste na tom s astronomií doma?

#35

Příspěvek od MP »

T.o.m napsal:
...aby tam jednou taky neletěla :D
Elbi by mel vedle hvezdarny pomalu zacit stavet startovaci rampu. To bude betonu ...
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Jak jste na tom s astronomií doma?

#36

Příspěvek od elbi »

Teď nemůžu.Ještě mám udělat 16timetr, několik radioteleskopů a perpetum mobile.Pak bude na řadě teprve rampa... :rotflmao:
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Jak jste na tom s astronomií doma?

#37

Příspěvek od T.o.m »

to Elbi:
No a ještě bys mohl nabídnout společnosti Scaled Composites, že jim tam postavíš letiště - pak bychom to mohli všichni sledovat na vlastní bulvy ;D
Tom :hi:
Uživatelský avatar
Jan_Babovec
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 06. 2004, 19:56

Jak jste na tom s astronomií doma?

#38

Příspěvek od Jan_Babovec »

Oopravdu hezky rozvinutá diskuze.U mě je to taky všelijaké.Jednou mám volno na pozorování,jindy musím hlídat malého bráchu.s rodiči je to taky různé a většinou se shodnou,že se vlastně dívám na kraviny.Pro mě to kraviny samozřejmě nejsou,ale vysvětlujte si to laikům,kteří nechápou,proč ty skvrnky hledám. :toilet:
Astronomií se zabývám 7let,rád pozoruji a poslouchám hudbu(hlavně metal)
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Jak jste na tom s astronomií doma?

#39

Příspěvek od vasek »

Taky připojím něco o mém zázemí. Jelikož bydlím na vesnici v rodiném domku a pozouji přímo u něj, tak se občas rodina připojí, hlavně když byla vidět nějaká ta kometa. U mého taťky mám silnou konstrukční podporu, stačí přijít s nějakým problémem(třeba pohon DE, vytápění,..) a rád pomůže. já jsem na takové věci levej. Všechno si kupuji sám, takže do peněz mi nikdo nemluví(teda peněženka). Zato problém nastává při obhajobě účtu za internet, to je pak třeba vyslechnout otázky typu "Co tam fut děláš?", na které odpovědi typu "Hledám nějaké astroinfo." nebo "Čtu zajímavou diskuzi." nestačí.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jak jste na tom s astronomií doma?

#40

Příspěvek od MaG »

Chápu že jinou možnost než dial-up asi u vás na připojení k internetu nemáš, ale pořád si říkám kdy už ty řeči konečně skončí. Ve větších městech se dá být paušálně na internetu celý den asi od 400/měs. Když počítám ADSL, dá se už vejít do 1000 Kč. Pro někoho moc, pro jiného dobrá cena. Jenže když je to nedostupné, je to o ničem, viď?

Pokud bys měl účet výrazně blíž k 700-800 než ke 400, pak bych doporučoval internet přes GPRS na mobilu. Rychlost asi jako na modemu, jen kdekoli a paušálně do 850 Kč vč. DPH.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Jak jste na tom s astronomií doma?

#41

Příspěvek od vasek »

No právě, ASDL ani nic jiného nemám tady šanci. Navíc pevnou linku budem mít doma i kdybych ten Net neužíval, takže zatím je to takhle stejně nejlevnější.
Ono se to ale dá doma "vyžehlit" nějakým zajímavým pozorování...
Uživatelský avatar
micer
Příspěvky: 40
Registrován: 23. 03. 2004, 03:59

Jak jste na tom s astronomií doma?

#42

Příspěvek od micer »

vasek napsal: No právě, ASDL ani nic jiného nemám tady šanci. Navíc pevnou linku budem mít doma i kdybych ten Net neužíval, takže zatím je to takhle stejně nejlevnější.
Ono se to ale dá doma "vyžehlit" nějakým zajímavým pozorování...
Já myslím, že šanci máš. Jen jsem tak naťuk tvoji polohu a prošel si nejbližší přípojná místa WiFi a na první pokus mi vylezly přípojné body Andělská Hora (2 km), Rudná pod Pradědem (cca 4 km) a Václavov u Bruntálu (10 až 12 km). Podívej se sem http://katalog.11b.cz/default.asp?zkr=2292 , možná najdeš další a pro tebe lepší. Pokud nebydlíš zrovna ve studni a máš na některý viditelnost, dá se připojit na 6 až 10 km a s anténou ze satelitní paraboly se můžeš dostat i přes 15 km. Asi některé nebudou fungovat, ale něco určitě najdeš a i kdyby ne hned, tak sleduj - každý měsíc se situace radikálně mění.

Nechci se vykecávat, ale byl jsem v podobné situaci (vesnice, mizernej telefon, ....). Pět let jsem sledoval minuty připojení (spíš jen stažení pošty) a čekal na hodiny s levnějším tarifem, teď jedu přes mikrovlnu na sdíleném spoji za 200 Kč měsíčně na 128 kb/s bez omezení času a dat. Může to stát i jiný peníze u jiný firmy, ale leckde to jde i zadarmo (zejména když se zapojíš sám do sítě a poskytuješ i dalším). Chce to trochu investici do vybavení, ale stojí to za to a rychle se ti to vrátí na provozních nákladech.
Uživatelský avatar
Prda
Příspěvky: 101
Registrován: 04. 09. 2003, 22:10

Jak jste na tom s astronomií doma?

#43

Příspěvek od Prda »

To já jsem svoji ženu díky hvězdám (konkrétně za to mohou kuřátka a delfín ) vlastně před cca 14 lety "ulovil". Míval jsem na skautském (či pionýrském) táboře nějaké "přednášky" pod hvězdnou oblohou..Sice taky říká místo deep-sky FLEKY a na výjezdy mimo zahradu či letní tábory na Vysočině se mnou nejezdí, ale jinak je její podpora a pochopení maximální. Večer se stará o potomstvo, stejně tak ráno se snaží je tlumit, abych mohl dospat... V ložnici nám nad postelí visí mapa hvězdné oblohy (2x2m), děcka si hrajou astro pexeso ...
Tímto jí vřelý dík (to je dobré, ona astrofórum nečte).

QQ napsal:

Takze: šopa = bouda, kůlna

Je to bezne slovo, ktere vsichni znate a jen ja jsem takovy nedovzdelanec?

Jo, u nás je. A v tých šopách bývajů nastrkané různé škarnétky, šuplkostny, šporhelty, škořápky a tak... ;D
Pavuk
Příspěvky: 14
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Jak jste na tom s astronomií doma?

#44

Příspěvek od Pavuk »

No jo!
a to som si myslel, ze som v tom sam. Ale nie...
moja mi povedala, ze je to sice pekne, ale ze by to musela vidiet 2x, tak to vraj nemusi.
Jedine, ze by to bolo vidiet, ako na fotografii.
Uznal som, ze to co cez 150 mm newton jej ukazujem nie je ako na fotke, ale zdoraznil som, ze ked budem(e) mat taku 40tku tak to bude skoro tak.
Dufam, ze som jej povedal pravdu...lebo ak nie, dalsi scope uz nebude (vid stat o rodinnom rozpocte-prispevky vyssie).

Teda, tak ma vlastne napadlo (otazka pre majitelov 30+) aky je rozdiel v praxi medzi 30 (32), 35 a 40 cm newtonom (ostatne premenne nezmenene) ?
Inak povedane, ci sa mam pachtit za 40tkou alebo staci v pohode 30. DIK
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jak jste na tom s astronomií doma?

#45

Příspěvek od MaG »

Extrémní rozdíl to není, jako mezi 15 a 30. Tady bych asi kdyžtak pošetřil na výborný okulár a filtry na mlhoviny. To vidím jako důležité. Teda je tu i druhá možnost, opravdu koupit tu 40-tku a na tyto věci pak manželku ještě ukecat.

40-tka super, lepší než 30-tka ještě dost, ale ... záleží i na tom, jak bys ji potřeboval umístit na pozorování. Pokud nepřevezeš velký, pak třicítka bude stačit, naopak nemusíš-li vozit a rozpočet to přežije, je větší lepší.

Doufám, že své dodá i Milan, který má více nocí s těmito přístroji. :hi:
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět