Rádiové pozorování meteorů

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RobertD
Příspěvky: 80
Registrován: 22. 02. 2014, 15:42

Rádiové pozorování meteorů

#31

Příspěvek od RobertD »

Vďaka za zhodnotenie. Písal mi predajca toho BESTAR T1000, vraj koaxiálny vstup nemá. V záložni som našiel Soundwave T900, tvrdili mi, že koax má (bol vo vitríne), ale potom som si ho našiel na internete a síce anténny vstup má, nie je to koaxiál. Zostáva teda už len ST-S190, už to vybavujem. Cena 20€ + 5€ poštovné je ozaj dobrá.
Ešte ohľadom tej antény, bude vhodný ten dipól alebo by ste mi doporučili niečo iné?  
Celestron AstroMaster 130/650
Celestron SkyMaster 20x80
Celestron TravelScope 70/400
BRESSER 10x50
Canon EOS 1000D
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Rádiové pozorování meteorů

#32

Příspěvek od KDan »

Klidně mi tykej - vždyť jsme kolegové.

Na anténu bych určitě doporučil trochu připlatit a koupit od toho samého výrobce směrovou anténu 3/RZ B, která už má použitelný předozadní poměr 8dB (to znamená, že signál přicházející zezadu bude šestkrát slabší). Čili, bude se Ti s ní přesněji směrovat a anténa přitom zůstává stále velmi lehká a skladná. Našel jsem ji v SK třeba tady:

http://www.pentask.sk/antena-fm-dipol-3 ... 80372.html

Je zde ale jeden problém: Podle popisu na uvedené stránce má anténa připojovací impedanci 300 Ohm, ale Ty do tuneru potřebuješ připojit svod 75 Ohm. Proto k ní musíš ještě zakoupit to doporučované příslušenství (symetrizační člen, který transformuje 300 Ohm symetrických na 75 Ohm nesymetrických - koaxiál).

Anténa je ale opravdu důležitý článek sestavy, stejně jako první optický člen dalekohledu (objektiv).

Uživatelský avatar
RobertD
Příspěvky: 80
Registrován: 22. 02. 2014, 15:42

Rádiové pozorování meteorů

#33

Příspěvek od RobertD »

Tak som teda objednal dipól 3/RZ B, zajtra by mal prísť tuner aj anténa.
Chcel som skúsiť nájsť nejaké vhodné vysielače, no potrebujem poradiť. Dosť som si o tom na internete naštudoval (hlavne v angličtine, CZ a SK stránok je veľmi málo) a zistil som, že by vysielač mal byť vo vzdialenosti 200 až 1000km, v závislosti od výkonu. Nikde som však nenašiel výkon vysielača zodpovedajúci určitej vzdialenosti. Vedel by si mi s tým pomôcť? Ideálne by bolo, keby bol od Levíc na SV až JV, v tom smere máme balkón. Rozmýšľal som o Košiciach (malý výkon) až Ukrajina/Rumunsko (veľký výkon).
Celestron AstroMaster 130/650
Celestron SkyMaster 20x80
Celestron TravelScope 70/400
BRESSER 10x50
Canon EOS 1000D
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Rádiové pozorování meteorů

#34

Příspěvek od KDan »

Můžu doporučit tyto stránky, nic lepšího asi není:

http://www.fmscan.org/index.php?la=en

Zkus se v tom zorientovat (u každé položky je nápověda), pokud Ti nebude něco jasné, zkusím poradit (budu-li to vědět). Každopádně po zadání pozice Tvého přijímače a vhodné volbě parametrů hledání si můžeš nechat vypsat všechny FM vysílače podle síly signálu v místě příjmu (tedy podle jejich teoretické slyšitelnosti).

Pochopení významu všech parametrů sice není úplně jednoduché a chvíli to zabere, ale jedná se o velmi výkonnou pomůcku.

Ještě poznámka - ST-S190 přijímá frekvence od 87.5 do 108MHz.

 

Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Rádiové pozorování meteorů

#35

Příspěvek od KDan »

Ještě přesněji k Tvému dotazu: V té tabulce, která vznikne jako výpis hledání, je vedle vzdálenosti parametr slyšitelnosti tím klíčovým parametrem.
Uživatelský avatar
RobertD
Příspěvky: 80
Registrován: 22. 02. 2014, 15:42

Rádiové pozorování meteorů

#36

Příspěvek od RobertD »

Ďakujem za super odkaz - niečo takéto som hľadal.
Včera som všetko dal dokopy a už sa hrám s frekvenciami a vysielačmi - prevažne metóda "pokus-omyl"  :)
Dnes som našiel dobrý vysielač : 101,8 MHz, Crveni Čot (Srbsko), vzdialenosť 351km, výkon 130kW (http://fmscan.org/mi.php?i=16283878)

Už sa mi niečo podarilo zachytiť, len si nie som istý, či je to meteor : http://www.2i.sk/505a0d27f4
Používam software HROFFT, neviem, či s tým máš skúsenosti.
Celestron AstroMaster 130/650
Celestron SkyMaster 20x80
Celestron TravelScope 70/400
BRESSER 10x50
Canon EOS 1000D
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Rádiové pozorování meteorů

#37

Příspěvek od KDan »

Přímo se sw HROFFT zkušenosti nemám, ale vím, jak funguje.

Potvrdit. že na Tvém záznamu je zachycen meteor (resp. odraz od ionizační stopy) si netroufám. Je potřeba prostudovat náběh a doběh odraženého signálu v roztaženém časovém měřítku, aby byly patrné příslušné strmosti. Doporučuju chvíli monitorovat větší počet podobných artefaktů a vůbec nejlepší je dostat do vzájemné relace alespoň pár vizuálních pozorování s rádiovým odrazem (což je trochu obtížné, pokud to rádiově detekuješ z balkónu, obloha asi bude dost přesvícená). Pak je dobré také sledovat odražené signály v období roje, tam je korelace velmi pravděpodobná.

Podívej se i na záznamy jiných pozorovatelů v podrobnějším časovém měřítku a srovnej si základní charakteristiky zachycených signálů (hlavně ony strmosti náběhu a doběhu).

Jinak, pokud máš správně nasměrovanou anténu a nepanují zrovna mimořádné podmínky šíření, není kromě například letadel - jejich přelety také doporučuji monitorovat, abys je mohl případně vyloučit - mnoho možností, jak takový falešný odraz získat.
Uživatelský avatar
RobertD
Příspěvky: 80
Registrován: 22. 02. 2014, 15:42

Rádiové pozorování meteorů

#38

Příspěvek od RobertD »

Dnes som program nechal bežať od siedmej ráno práve kvôli tomu, či toho zachytím viac. Ako teraz pozerám na záznam je ich tam zopár zarátaných + dosť slabších signálov ktoré sw nezarátal (musím zvýšiť citlivosť). Dosť ma prekvapili dva dlhé a silné, asi 20 minútové signály. Oba mi automatické počítanie (aj tak nieje tak spoľahlivé) v podstate vyradili na 20min a nemalo to problém za 10 minút zaznamenať aj 30 "meteorov" :). Netuším, čo to môže byť, žeby vzdialené, pomaly obiehajúce družice? Lietadlá sa dajú odlíšiť dosť ľahko, sú to pár minútové čiary.
Tu v meste podmienky ozaj nie sú bohvie aké, MHV je len málokedy nad 4mag. Pozorujem tu len Slnko, Mesiac, planéty a iné jasnejšie objekty, ostatné vrátane rojov chodím pozorovať na dedinu (asi 10 km ďaleko). Najbližšie sú Eta Akvaridy, vtedy sa tie signály jednoznačne potvrdia.

Dobre že spomínaš mimoriadne podmienky šírenia, to vysvetľuje dnešné ráno. Keď som to zapínal, bolo trochu počuť v šume hudbu. Zľakol som sa  že čo sa deje, ale nechal som to tak, nemal som čas vyberať iný vysielač a otáčať anténu. Z dát som zistil, že to trvalo ešte asi hodinu, potom tam je už oveľa menej ruchov.  
Celestron AstroMaster 130/650
Celestron SkyMaster 20x80
Celestron TravelScope 70/400
BRESSER 10x50
Canon EOS 1000D
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Rádiové pozorování meteorů

#39

Příspěvek od LaBa »

Vysielac len 351 km od teba je strasne blizko. A ked si pocul v sume hudbu, tak to nie je dobre. Bud prijimas staly signal (co je absolutne nevhodne pre prijem meteorov), alebo signal k tebe doputoval odrazom od Es vrstvy. Vyber si vysielace aspom 500km od teba. Dali ti stranku fmscan.org. Tu pouzivam aj ja na hladanie vysielacov. Data su tam aktualne. A vies si tam nastavit, ze hladas vysielace vhodne na pozorovanie meteorov. A neboj sa skusit aj fakt vzdialene. Ja som chvilu pocuval meteory odrazenym signalom z tv vysielaca v Jerevane.
Skor by som ti odporucil prejst na 6m pasmo (frekvencia cca 50 MHz). Vo vychodnej Europe este stale ide analogove tv vysielane a este nejaky rok pojde.
Ja niekolko rokov na detekciu meteorov pouzivam signal z Kriveho Rogu (49,75 MHz). Ale ti odporucam pouzit smerovu antenu. V blizkosti mas vysielac v Madarsku (Nagykanizsa, ide na tej istej frekvencii). A pri nevhodnej antene to budes mat zarusene.

A ked pouzivas HROFFT, pouzivaj aj Cologramme Lab a odosielaj data sem.

A k prijimacom, co pouzivas. Bud si poskladaj SDR. Tu na AF to ponuka Kaklik (mozem ho kontaktovat ak mas zaujem. On za to pyta nie vela penazi. Mensia nevyhoda toho SDR je, ze je ladene na frekvenciu radaru GRAVES (ide na frekvencii 143,050 MHz). A na Slovensku ide signal z radaru nevhodnym smerom, takze zachytavas meteory len z urcitych smerov a len velmi vzdialene.
Pripadne na aukre alebo na ebay pohladaj radioscanner AOR. Ja mam AOR8000. Ma vybornu citlivost, za dane peniaze skvelu selektivitu a je preladitelny fakt vo velkom frekvencnom rozsahu.
Uživatelský avatar
RobertD
Příspěvky: 80
Registrován: 22. 02. 2014, 15:42

Rádiové pozorování meteorů

#40

Příspěvek od RobertD »

Aj ja som najprv myslel, že to bude veľmi blízko, ale keď som to vyskúšal vyzeralo to dobre tak som pri tom zostal. Stály signál neprijímam, náznaky hudby som počul len raz, odvtedy sa to neopakovalo. Keď som si vyberal frekvenciu, našiel som aj nejaké vysielače v Moldavsku a Rumunsku (cca. 600-700km), niekde to mám tuším poznačené. Tak teda otočím anténu a skúsim ich. Zo zvedavosti, ako tomu vadí malá vzdialenosť keď neprijímam stály signál?

Vážim si aj ostatné vaše rady, ale teraz teraz nový prijímač kupovať nejdem. Zatiaľ bude musieť stačiť to, čo mám, no časom sa k tomu možno dostanem.

O www.rmob.org viem, no neposielam tam údaje pretože (zatiaľ) mi to nebeží nonstop, spúšťam to len cez významnejšie met. roje (ZHR nad 5). Keby som kupoval prijímač, tak by som kúpil aj starší PC ktorý by som na to vyčlenil.

Ešte by ma zaujímalo, kde by sa dal zohnať soft Meteor echo counter, už pár dní ho hľadám, no neúspešne.
Celestron AstroMaster 130/650
Celestron SkyMaster 20x80
Celestron TravelScope 70/400
BRESSER 10x50
Canon EOS 1000D
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Rádiové pozorování meteorů

#41

Příspěvek od LaBa »

Ešte by ma zaujímalo, kde by sa dal zohnať soft Meteor echo counter, už pár dní ho hľadám, no neúspešne.
Najprv si zozen IDL. Spustis IDL Virtual Machine a do neho nalozis ten meteor echo counter. Vyzera, ze povodna japonska stranka neexistuje (novu najst neviem), tak som ho nakopiroval k sebe do cloud sluzby MEGA.
Ak si nebudes vediet rady, napis. Meteor echo counter komunikuje len po japonsky :)
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Rádiové pozorování meteorů

#42

Příspěvek od ladis »

Jelikož letos Perseidy vycházejí na období, kdy Měsíc bude skoro v úplňku, rád bych se zkušenějších zeptal na možnost pokud možno jednoduchého příjmu meteorů na FM přijímači.

Mám k dispozici citlivý přijímač (scanner) Uniden UBC30XLT  s rozsahem:
87,5000 - 107,9000 WFM
108,000 - 136,9875 AM
137,000 - 173,9900 FM

a dále prutovou a dipolovou anténu (ručně dělanou optimalizovanou na fr. 123,5mhz), k tomuto příjimači připojenou.

Díky za jakékoliv tipy pro příjem odrazů meteorů Perseid.

P.S. může být použita i všesměrová anténa?
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Fieldy-cz
Příspěvky: 336
Registrován: 22. 04. 2012, 10:28

Rádiové pozorování meteorů

#43

Příspěvek od Fieldy-cz »

Taky by mě zajímalo jestli tam nějaká možnost je. Už delší dobu zvažuji koupi podobného Unidenu tak by bylo zajímavé vědět na co (kromě letecké komunikace) by se dal využít. Není ale u skeneru trochu problém, že začne hrát až když na danné frekvenci něco zachytí (což by u rychlích meteorů asi vadilo)?
Uživatelský avatar
RobertD
Příspěvky: 80
Registrován: 22. 02. 2014, 15:42

Rádiové pozorování meteorů

#44

Příspěvek od RobertD »

Zdravím,
neberte ma ako nejakého odborníka v rádioastronómii, sám som s rádiovým pozorovaním meteorov začínal pred asi tromi mesiacmi za výraznej pomoci členov KDan a LaBa.
Ja osobne si myslím, že by to možné bolo. Ideálne by bolo prepojenie s PC kde by to spracovával nejaký soft. (ja používam japonský HROFFT a ďalej spracovávam v Meteor Echo Counter)
So všesmerovou aténou skúsenosti nemám, ale asi by bol väčší problém nájsť vhodný vysielač ktorý by nerušili neželané bližšie stanice.
Fieldy-cz : Pokiaľ viem, tak na skenery by sa malo dať naladiť určitú frekvenciu bez toho aby to preskakovalo na iné, ale možno sa mýlim a v tom prípade by bol prakticky nepoužiteľný.

Obom odporúčam prejsť si toto vlákno, hlavne moju komunikáciu s KDan-om.
Celestron AstroMaster 130/650
Celestron SkyMaster 20x80
Celestron TravelScope 70/400
BRESSER 10x50
Canon EOS 1000D
Uživatelský avatar
MaVac
Příspěvky: 64
Registrován: 15. 02. 2011, 14:40

Rádiové pozorování meteorů

#45

Příspěvek od MaVac »

Ahoj, díky článku v minulém Astropise o Bolidozoru jsem se začal trochu zajímat o pozorování meteorů v radiooboru a potřebuju trochu "nakopnout".
Rozumím tomu, že díky odrazu od ionizované dráhy meteoru se ke mně může dostat signál ze vzdáleného vysílače, s tím nemám problém.
Taky chápu, že oblast, do které vysílá GRAVES radar je viditelná od nás z ČR, ačkoliv bude někde nad JZ horizontem.
Jak ale můžu zaznamenat odraz od bolidu, který proletí mezi ČR a GRAVESem, když ten radar vysílá pouze směrem na jih a leží jižněji než ČR? Pochopil bych, kdybych zachytil meteor jižně od GRAVESu, protože tam "svítí" ten radar a tak se má co odrazit směrem ke mně (zpátky na severovýchod), ale jak se může signál z GRAVESu odrazit od čehokoliv severněji, když to vysílá jen na jih? ;-)
Je dost možné, že přehlížím nějakou zásadní blbinu, ale prostě to v tom nevidím. :D
Newton GSO 150/750 na EQ-5, pár okulárů a k tomu Canon 450D.
Jsem začátečník, ale snažím se :-)
Odpovědět