Rádiové pozorování meteorů

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Rádiové pozorování meteorů

#1

Příspěvek od Pavuk_ »

Pre tych, ktori maju zaujem pozorovat uz tohtorocne leonidy cez den alebo aj za zamraceneho pocasia  ;) je tu tato nova tema. Moje pozorovatelske skusenosti som velmi velmi strucne zhrnul na http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/projekt_leonidy.php
Vam, ktori to nestihnete do Leonid (da sa to stihnut  ;D) je tu motivacia, lebo Leonidami aktivita rojov nekonci vid http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/leonidy2003.php , kde v casti vysledky vidiet, ze som pozoroval az skoro do vianoc a je tam zachyteny dalsi roj 13.-14.12 (odbornici:ktory to je?).
V zasade sa da povedat, ze mozete pozorovat "hociakym" FM prijmacom alebo dokonca priamo TV ! Aktivita Leonid byva taka silna, ze v maxime je niekdy vrstva suvisle ionizovana a mozno pozerat finsku televiziu  :D
Momentalne kompletujem take resources (html), kde bude strom s temami a k tomu linky.
LbA

Rádiové pozorování meteorů

#2

Příspěvek od LbA »

Pavuk_ napsal: Pre tych, ktori maju zaujem pozorovat uz tohtorocne leonidy cez den alebo aj za zamraceneho pocasia je tu tato nova tema. Moje pozorovatelske skusenosti som velmi velmi strucne zhrnul na http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/projekt_leonidy.php
Vam, ktori to nestihnete do Leonid (da sa to stihnut ;D) je tu motivacia, lebo Leonidami aktivita rojov nekonci vid http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/leonidy2003.php , kde v casti vysledky vidiet, ze som pozoroval az skoro do vianoc a je tam zachyteny dalsi roj 13.-14.12 (odbornici:ktory to je?).
V zasade sa da povedat, ze mozete pozorovat "hociakym" FM prijmacom alebo dokonca priamo TV ! Aktivita Leonid byva taka silna, ze v maxime je niekdy vrstva suvisle ionizovana a mozno pozerat finsku televiziu :D
Momentalne kompletujem take resources (html), kde bude strom s temami a k tomu linky.

Ja som tak trochu experimentoval s radiovym pozorovanim meteorov pomocou prijimaca naladeneho na FM komercne radiove stanice. A akosi nic. Ale neviem kde som robil chybu. Sak clanok na mojej stranke si cital... Skus "skompilovat" rady pre zaciatocnikov v radiovom pozorovani metasov...Vratane vyberu a nastavenia smerovej anteny, oskenovania pasma atd atd....
Ma napadlo, teoreticky by slo pozorovat pomocou vsesmerovej anteny. A tak by som mal radiovu obdobu celooblohovky :)

Heh roj je jasny v polovici decembra. Zeby Geminidy? :D
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Rádiové pozorování meteorů

#3

Příspěvek od Pavuk_ »

LbA napsal:


Ja som tak trochu experimentoval s radiovym pozorovanim meteorov pomocou prijimaca naladeneho na FM komercne radiove stanice. A akosi nic. Ale neviem kde som robil chybu. Sak clanok na mojej stranke si cital... Skus "skompilovat" rady pre zaciatocnikov v radiovom pozorovani metasov...Vratane vyberu a nastavenia smerovej anteny, oskenovania pasma atd atd....
Ma napadlo, teoreticky by slo pozorovat pomocou vsesmerovej anteny. A tak by som mal radiovu obdobu celooblohovky :)

Heh roj je jasny v polovici decembra. Zeby Geminidy?  :D OK sformulujem take ABC radioveho pozorovania meteorov. K tomu tvojmu experimentu: Hladaj si vysielac vzdialeny aspon 500km, optimalne okolo 1000km. Zoznam bude v tom ABC Urcite nie na SK alebo CZ to je blizko. Netvrdim ze to nie je mozne ale musel by si mat elevaciu anteny doost velku skratka nie je to zvykom. vid taky graf na http://www.uksmg.org/deadband.htm
Nasmeruj smerovku a nalad frekvenciu a potom budes vysmiaty ako tato rodinka http://www.jas.org.jo/radio.html ;D
Uživatelský avatar
Mesuge
Příspěvky: 171
Registrován: 31. 01. 2004, 05:48

Rádiové pozorování meteorů

#4

Příspěvek od Mesuge »

Rodinka ovsem dela hlavne vecerni akustiku  ;D
- napoj si to radsi pres zvukovku na poc a nainstaluj analyzacni soft. casto i s peknym grafickym vystupem - data z pozorovani pak muzes overit s ostatnima RA po celem svete zda neslo o airbus ci jine ruchy. Pozor dulezite si seridit cas pres obvod nebo pc aplikaci. Detaily vsech tehle zalezitosti a linky na soft na puvodnim threadu..snad to sem brzo prendam. Vyhoda je ze tenhle system muzes jet i na uplne dedikovanem predpotopnim pc => 24hodin nebo spis od soumraku do usvitu co neni slunecni ruch..obcas do signalu muze skocit vampirius nebo hejkal lesni ale to si pak zeditujes sam ve windows :vampire:


http://www.tvcomm.pwp.blueyonder.co.uk/ ... ges/Radio/
http://www.tvcomm.pwp.blueyonder.co.uk/ ... /how-to.ht ml
PS na tomhle odkaze na meteority s dvema IComama a +9dB SAT zesikem ma jeden kanal na 48Mhz a druhy naladeny na 59Mhz nebo kolik => pak to mixuje jako L/R stereo kanaly do jednoho grafu takze jsou videt ozveny jak lehcich tak tezsich teles mozna by neco podobneho slo spichnout i s obyc 2x FM radiem ale 2x lazeni pokud to nebude digital bude asi pracicka  :P

Jak resit hw/sw na DCF synchro casu pri RA pozorovani:
http://astroforum.shodam.net/cgi-bin/ya ... tart=45#45
Uživatelský avatar
jcz
Příspěvky: 86
Registrován: 11. 10. 2003, 01:51

Rádiové pozorování meteorů

#5

Příspěvek od jcz »

to Pavuk, pokud mas skusenosti s radio pozorovanim meteoritu, muzes skusit i pozorovat auroru, v dobe kdy bude aurora nasmeruj antenu severnej, nebo primo na sever (ne primo k vysilaci)
signal bude slabsi ale stabilnejnejsi nez pri meteoodrazu, signal nebude cisty ale bude mit sicivy nadech a navic bude diky dopplerovu efektu roztahly do stran o nekolik khz.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Rádiové pozorování meteorů

#6

Příspěvek od Pavuk_ »

LbA napsal:
Ja som tak trochu experimentoval s radiovym pozorovanim meteorov pomocou prijimaca naladeneho na FM komercne radiove stanice. A akosi nic. Ale neviem kde som robil chybu. Vyborna stranka ohladne Meteor Scatter,
myslim, ze jedna z najlepsich
http://www.kolumbus.fi/oh5iy/msobs/msobs.htm

Za povsimnutie stoji cely web http://www.kolumbus.fi/oh5iy/
to ALL: je tam Realtime Monitor Geomag aktiviry a sirenia VHF
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Rádiové pozorování meteorů

#7

Příspěvek od Rudy »

Pavuk_ napsal: Pre tych, ktori maju zaujem pozorovat uz tohtorocne leonidy cez den alebo aj za zamraceneho pocasia  ;) je tu tato nova tema. Moje pozorovatelske skusenosti som velmi velmi strucne zhrnul na http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/projekt_leonidy.php
Vam, ktori to nestihnete do Leonid (da sa to stihnut  ;D) je tu motivacia, lebo Leonidami aktivita rojov nekonci vid http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/leonidy2003.php , kde v casti vysledky vidiet, ze som pozoroval az skoro do vianoc a je tam zachyteny dalsi roj 13.-14.12 (odbornici:ktory to je?).
V zasade sa da povedat, ze mozete pozorovat "hociakym" FM prijmacom alebo dokonca priamo TV ! Aktivita Leonid byva taka silna, ze v maxime je niekdy vrstva suvisle ionizovana a mozno pozerat finsku televiziu  :D
Momentalne kompletujem take resources (html), kde bude strom s temami a k tomu linky.Ked som si prezeral tvoje vybavenie, tak som videl, ze pouzivas U/f prevodnik s OZ. Nedavno som nasiel jedno zapojenie s NE 654. Je to presny U/f prevodnik s velmi dobrou tepelnou kompenzaciou a min. poctom suciastok. Pisem to hlavne preto, ze ma napajanie 5V a to sa da vytiahnut priamo z PC.
Vlozil by som ti sem aj schemu ale neviem ako sa do odpovedi vklada obrazok. ???
PS : Ten AOR 8000 je tvoj? Ozaj slubil si, ze napises nejake recenzie na tie receivery. Blizia sa vianoce a ja som este nepisal Jeziskovi!
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Rádiové pozorování meteorů

#8

Příspěvek od Pavuk_ »

Rudy napsal:
Ked som si prezeral tvoje vybavenie, tak som videl, ze pouzivas U/f prevodnik s OZ. Nedavno som nasiel jedno zapojenie s NE 654. Je to presny U/f prevodnik s velmi dobrou tepelnou kompenzaciou a min. poctom suciastok. Pisem to hlavne preto, ze ma napajanie 5V a to sa da vytiahnut priamo z PC.
Vlozil by som ti sem aj schemu ale neviem ako sa do odpovedi vklada obrazok.  ???
PS : Ten AOR 8000 je tvoj? Ozaj slubil si, ze napises nejake recenzie na tie receivery. Blizia sa vianoce a ja som este nepisal Jeziskovi!Nepotrebujes ani presny ani teplotne kompenzovany prevodnik na detekciu poctu meteorov. Napajanie je "vytiahnute" cez RS232.
Obrazok sa vklada ikonkou Pridej YABBC tag a zdrojovu URL musis mat na webe (obrazky sa neukladaju do fora).
Kedze sa blizia vianoce tak k tej recenzii:
V prvom rade si musis stanovit max.cenu, ktoru si ochotny za prijmac obetovat. Nema zmysel sa bavit o AOR5000, ked na neho nemas (ani ja). Ked som si prezrel dostupne typy. Vseobecne:
V radioastronomii su ine poziadavky na prijmac (RX) ako v komunikacnej technike. To co si treba vsimat pre RA je:
co najsirsia sirka pasma, vypinatelne AGC, vysoka odolnost a selektivita. Tam kde je treba vacsiu sirku ako ponuka RX, je dobre mat medzifrekv. (MF) vystup. Za neho sa vlozi vlastny pasmovy filter a detektor.
Ostatne funkcie ako AFC, Noise blanker, rozne zadrze su nam "na draka". Da sa povedat, ze prijmac pre RA je po konstrukcnej stranke jednoduchsi ako komunikacny prijmac (odpadaju demodulatory pre rozne modulacie ako SSB,FM,CW...).
Rucne (handheldy-HH) (rada AOR 8000 a vyssie) su male prenosne ale maju velmi malu odolnost vf vstupu lebo neobsahuju takmer ziadne pasmove priespuste na vstupe (skor parodiu na ne)(kedze pasmove priepusti zaberaju nejaky priestor, do HH sa nemestia). To sa da obist, opat vlastnou pasmovou priepustou naladenou na pozadovany kmitocet. Maju vsak jeden spolocny neduh-vlasne parazitne signaly, kedze konstrukcia je stesnana, preraza vlastne rusenie od digit.obvodov. Stolove (vratane PCR100 a PCR1000) su na tom lepsie, avsak su drahe.
Opat by som to prirovnal k dalekohladom: univerzalny prijmac neexistuje (pokial prijmacov v jednej krabici neratame ako jeden prijmac).
Zavisi na ake pasmo ho chceme pouzit.
Menej majetnym amaterom by som poradil: sledujte bazare a inzeraty na internete (aj cez google) a hladajte lacne prijmace typu ODRA, ktore sice nemaju digitalnu stupnicu a ine "ficury" ale robia jednu vec a robia ju dobre - prijmaju zo slusnou selektivitou. Takyto stroj by som typoval do 3000,- a urcite je to lepsia volba, pokial by som chcel prevadzat nejake modifikacie (nie su tam SMD suciastky ani ziadne specialne obvody).
Teraz konkretnejsie-tie co ma zaujali:
kategoria HH:
AOR8200 do 3GHz all mode 25000,- Sk (AGC sa neda vypnut)
vseobecne: maju vela vlastnych parazitnych signalov (zaznejov)
kategoria stolne:
AOR8600 je to vlastne 8200 ale v inej krabici (AGC sa neda vypnut) 33000,- Sk
ICOM R75 - kvalitny KV prijmac do 60 MHz - 32900,- Sk (vypinatelne AGC)
ICOM R8500, AR3000, 5000 - polo profi kategoria nad 47000,- Sk (AGC sa da vypnut+MF vystup)
specialna kategoria (cierne skrinky riadene z PC):
PCR1000 - velmi dobra volba (ma nezavisle nastavitelne sirky pasma) avsak AGC ON/OFF nie je skutocne (je to AGC SLOW/FAST)-mozno sa da modifikovat (vypnut), problem: je "iba" do 1.3GHz
PCR100 - okliestena verzia 1000ky bez SSB
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Rádiové pozorování meteorů

#9

Příspěvek od Rudy »

S tym prevodnikom som to myslel tak, ze by sa dal pouzit na RA a tam je treba prevodnik presny, pretoze cela zostava sa musi kalibrovat.V tej suvislosti by som spomenul aj tu funkciu AGC v komunikacnych prijmacoch. Pokial by sa s tym nedalo nic robit, cely hoci aj kvalitny a mozno aj drahy prijmac by nam bol k nicomu.
Este k tym prijmacom. Ako najvyhodnejsi sa mi zda ten PCR 1000, lenze zamestnava PC. Teda neviem nakolko?
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Rádiové pozorování meteorů

#10

Příspěvek od Pavuk_ »

Rudy napsal: S tym prevodnikom som to myslel tak, ze by sa dal pouzit na RA a tam je treba prevodnik presny, pretoze cela zostava sa musi kalibrovat.V tej suvislosti by som spomenul aj tu funkciu AGC v komunikacnych prijmacoch.  Pokial by sa s tym nedalo nic robit, cely hoci aj kvalitny a mozno aj drahy  prijmac by nam bol k nicomu.
Este k tym prijmacom. Ako najvyhodnejsi sa mi zda ten PCR 1000, lenze zamestnava PC. Teda neviem nakolko? PC nijako nezamestnava ale musi byt pripojene. Ak resetnej komp alebo odpojis konektor prijmac sa "kusne" ale myslim, ze z toho "co je k mani" je to asi najlepsia volba: ako + vidim selekciu sirky pasma nezavisle (skoro) na druhu prevadzky (SSB,AM,FM,CW), taktiez obsahu je 50kHz filtre (to nemam napr. na aor8000) a tiez sa ti bude lepsie robit diera do PCR1000 ako do handheldu ;D koli MF vytupu
myslim, ze to AGC pojde vypnut (mod)
problem a - je v rozsahu 1.3GHz ale da sa sem dat konvertor (koli 21 cm)
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Rádiové pozorování meteorů

#11

Příspěvek od Rudy »

Tak dobre! Zo zaciatku som to s tym handheldom myslel vazne ale uz som v obraze. :P
A tak ako hovoris.Jedina vec co ma na tej PCR 1000 stve je ten frekv. rozsah. Myslis, ze s tym konvertorom na 1420 MHz nebude problem?
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Rádiové pozorování meteorů

#12

Příspěvek od Pavuk_ »

Rudy napsal: Tak dobre! Zo zaciatku som to s tym handheldom myslel vazne ale uz som v obraze. :P
A tak ako hovoris.Jedina vec co ma na tej PCR 1000 stve je ten frekv. rozsah. Myslis, ze s tym konvertorom na 1420 MHz nebude problem?Nie to problem nebude, viem o moznosti kupit taky konvertor v EU do 10000,- Sk mozno aj lacnejsie. ak by si mal zaujem mozem ho zohnat.
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Rádiové pozorování meteorů

#13

Příspěvek od Rudy »

Este raz som sa na ten PCR pozeral a zistujem,ze na RA by stacil aj PCR 100. Ak by sa z neho dala vytiahnut MF 10.7, ucel by splnil aj on. Vstupna cast bude urcite zhodna s 1000-ckou a viac nam netreba!
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Rádiové pozorování meteorů

#14

Příspěvek od Pavuk_ »

Rudy napsal: Este raz som sa na ten PCR pozeral a zistujem,ze na RA by stacil aj PCR 100. Ak by sa z neho dala vytiahnut MF 10.7, ucel by splnil aj on. Vstupna cast bude urcite zhodna s 1000-ckou a viac nam netreba!Vidis, to je dobry napad! Len sa musim pozriet, ci sa aj tam daju prepinat tie sirky pasma... MF sa da vytiahnut aj za MF fitrom. Mimochodom dnes som narazil v GM na taku stavebnicu digitalneho osciloskopu za 4500,- Sk , sirka pasma do 15 MHz. Super vec do dielne za smiesne peniaze, v porovnani s "krabicovym" osciloskopom. Dalo by sa grabovat rovno aj MF signal do PC.
http://www.velleman.be/common/product.A ... &id=345957
wolfy

Rádiové pozorování meteorů

#15

Příspěvek od wolfy »

No aby te ten osciloskop nezklamal. Otazka zni co tech 15 MHz znamena, vetsinou to byva vzorkovaci a to by ti na tech 10 M nestacilo protoze potrebujes vzorkovat minimalne dvojnasobnu frekvenci nez je max kmitocet ktery tam chces a to je jenom teorie v praxi a hlanve pokud s tim signalem chces neco delat tak musis vzorkovat rychlej. A pak mas dalsi probem ze pri tech 15MHz by byl zatovy tok 150MBit/s coz uz je sila a je otazka jestli to pude protlacit na disk. A pak digitlni osciloskopy jsou vetsinou delane ze navzorkujou treba 1K do pameti a pak pomalu prenesou a pak zacinaji dal vzorkovat uzivatel to vetsiou nepozna protoze mu treba chodi 1K obrazku za sekundu a realna vzorkovaci frekvence e 1 MHz. A pak je dalsi metoda u periodickych signalu ze se spousteni vzorkovani zpri kazdem prebehu zpozdi a zlomek periody vzorkovani a ve vsledku se slozi signal ktery je nazvzorkovany dost slusne

To uz by byla lepsi vec GNU RADIO ale je to stale ve vyvoji ale umi divy
http://comsec.com/wiki?UniversalSoftwareRadioPeripheral

Jinak zajimalo by me jestli by sla pouzit i radiova karta k chytani meteoru
Odpovědět