Meteor až bolid

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Meteor až bolid

#196

Příspěvek od Lukemon »

Poslední noc jsem měl zajímavý zážitek:

Po skončení pozorování jsem ještě vyšel na zahradu se pokochat oblohou,než jsem zvedl hlavu jsem zaregistroval záblesk,hned jsem zvedl hlavu a hledal kde se co děje a jen jsem spatřil širší světlou čáru která zmizela asi do 5 sekund.
Byl jsem z toho tak unešen že neznám přesné místo průletu ale přibližně nad Malím Vozem ve směru od Persea k hlavě Draka a to v 2:20 selč +/- nějaká minuta.
Meteorama se vůbec nezabývám,tak nevím jestli je něco takového možné,nejlepší by bylo jestli to někdo viděl taky.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Meteor až bolid

#197

Příspěvek od michal.b »

Tak si dneska hovim v kresle a koukam na napinave posledni minuty finale olympijskeho hokejoveho turnaje, kdyz tu najednou vidim skrz okno rychle padat jasny zeleny predmet. V prvni chvili me napadlo ze to je svetlice, ale jak se to priblizilo niz nad obzor, nekolikrat se to schovalo za pruh mraku, ktere to jasne ozarilo a nakonec se zableskem vybouchlo velmi nizko nad obzorem, schovane v mracich. Vtip byl v tom, ze nejblizsi mraky byly nekolik desitek km daleko! Naprosto fantasticky bolid a skvely zazitek! Mohl mit tak -9 mag a to jsem nevidel vybuch na konci, kdyz uz byl schovany. Pri pohledu z Plzne letel na severovychode temer kolmo k obzoru, takze pokud jste si nahodou nekdo tim smerem vsimnul venku zablesku, byl to on Neskutecna nahoda a stesti ze jsem ho zahledl, protoze z okna vidim kus oblohy s bidou 20°x20°. Jenom skoda, ze to kvuli oblacnosti a poloze nejspis nebude na zadne bolidove kamere.
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Meteor až bolid

#198

Příspěvek od LaBa »

Zacali sa mi kopit zaujimave hlasenia... 28.2.2009 ludia z vela oblasti vychodneho Slovenska (Kosice a okolie, Snina a okolie, Roznava a okolie) registrovali velmi jasny zablesk na oblohe. Cas zablesku bol cca 22:25 (plus/minus 2 minuty).
jeden clovek tvrdi, ze cca 1-2 minuty po zablesku pocul zvukovy efekt
Kamaratka to videla na zamracenej oblohe a popisala to, ze to "2 alebo 3x blyslo. neda sa presne povedat kde bolo lebo sa to ako keby rozlialo po oblohe". Pokusila sa odhadnut aj jasnost (mysli si, ze by to mohlo byt cca jasne ako Mesiac v splne). Nikde v tychto oblastiach nie je jasno. Niekde je cca 60% oblacnosti, niekde je komplet zatiahnute...

Keby to bola svetlica, tak to ludia nebudu hlasit z oblasti o priemere viac ako 100km. Keby to bol vybuch pozemneho zdroja (ja neviem vybuch chemickej fabriky), tak isto to nebudu hlasit ludia z takej sirokej oblasti. Moze to byt bolid? Videl to aj niekto z ludi, co chodia tu na forum?

Kym pisem tento prispevok, mam tu dalsie hlasenie od kamaratky, ta to registrovala v Banskej Bystrici. U nich prsi, a niekolko sekundovy zablesk osvietil celu oblohu. Strasne ju to prekvapilo. Cas presny vsak udat nevie...

Blesk mozme asi predbezne vylucit http://www.chmu.cz/meteo/rad/blesk/
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Meteor až bolid

#199

Příspěvek od denis.marc »

Tak to je velké štěstí, taky jsem takhle kdysi přes okno jeden viděl, ale -9mag teda neměl, teď v Pardubicích stále zataženo.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Meteor až bolid

#200

Příspěvek od michal.b »

Je mozne ze je to ten ktery jsem videl ja. Cas (doufam ze je spravny) 22:24 UT (cca 58.minuta USA vs. Kanada ).
edit: bohuzel, co se casomiry tyce tak jsem to nezvladnul, spolehnul jsem se na rucickove hodinky, ktere jsem nejspis o 5 minut posunul. Nakonec se mi podarilo spravny cas nejak dat dohromady (predevsim diky tomu hokeji), ale presto musim zustat u presnosti cca 1 minuta :(
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Meteor až bolid

#201

Příspěvek od denis.marc »

Tak to muselo být něco pořádnýho. :D
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Meteor až bolid

#202

Příspěvek od Artaban »

Michal B: Tak na tuhle zpravu jsem čekal protože ja viděl taky přes okno záblesk na střeše domu. Samotný bolid né :-[ Snad se ho podařilo někomu vyfotit.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Meteor až bolid

#203

Příspěvek od michal.b »

OK, tak aby to z me strany melo taky nejakou vypovidaci hodnotu :
stanoviste Plzen, CR, 49°47' N; 13°22' E
cas 22:24 UT
bolid ~ -9mag, zelena barva, pomaly, stopa < 5s, na konci vybuch, ktery ozaril mraky nizko nad obzorem
pozorovany zacatek: azimut 100° (vychod), vyska 15°
konec: azimut 95° (vychod), vyska ~5° (v oblacnosti na obzoru)

Michal B: Tak na tuhle zpravu jsem čekal protože ja viděl taky přes okno záblesk na střeše domu. Samotný bolid né :-[  Snad se ho podařilo někomu vyfotit.
Bohuzel, na zapad od Prahy bylo zatazeno, takze jedina sance je ze nekdo ze zapadnich Cech fotil vychodni obzor.
Uživatelský avatar
3PO
Příspěvky: 62
Registrován: 10. 08. 2004, 14:33

Meteor až bolid

#204

Příspěvek od 3PO »

pridavam sa k LBA. zablesk videl brat cez sklobeton. nezaznamenal som cas. myslel som totiz, ze blyskla ziarovka na chodbe (zla obimka raz za cas blysne). lokalita Snina. Hlasil kolega zo stakcina 5 km vychodne od Sniny. Spolubyvajucu z internatu hlasil z Pače (okres Roznava). pocul vybuch citujem : "matka videla zablesk,ja som uz len pocul nieco ako hrom,ale skor sa to podobalo vybuchu". popis vybuchu je vcelku hodnoverny (kolega ma vazne problemy so zrakom od malicka, pripravuje sa na to, ze moze oslepnut o to lepsie pocuje) Dalej hlasili Kosice (status z facebooku)
Uživatelský avatar
Rob_B
Příspěvky: 500
Registrován: 04. 03. 2006, 03:00

Meteor až bolid

#205

Příspěvek od Rob_B »

Potvrdzujem aj ja...Kosice cas 23:25:30 +/- SEČ
Sedim v obyvacke, pozeram hokej...zatiahnute rolety na balkone..len spodok otvoreny a odtial silny zablesk...to iste hlasila mama na druhej strane bytu a sestra vo vedlajsej izbe, ktoru to dokonca zobudilo.

Vyjdeme na balkon....hluk smerom od zapadu..asi po 1 minute prestal. (aj nejaky pes sustavne brechal - kvoli tomu ale to nepocitam )

EDIT: A sestra spominala 2 zablesky.
http://astrofotografia.sk/
SW Newton 203/1000, SW ED 80, refr. 102/500, tr. 10x50, EQ-6 Syntrek, EQ-5M, Canon EOS 350D mod., Philips SPC900NC, QHY-5, Olympus C-760 UZ, clip CLS, okuláre 25, 10 (SW Plossl) a 5, 9mm (SW Planetary Pl.)
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Meteor až bolid

#206

Příspěvek od ivanmsk »

Zacali sa mi kopit zaujimave hlasenia...Laci, a co "hovori" SMRST?
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
tomcraft
Příspěvky: 211
Registrován: 18. 08. 2009, 12:49

Meteor až bolid

#207

Příspěvek od tomcraft »

Tiez potvrdzujem. Kosice kamarat a oco tiez videli zablesk a asi po 2 minutach akokeby hrom. Skoda ze uz som spal :(
Powerseeker 60/700 AZ, okulary 20mm, 4mm, barlow 3x, digitalny fotoaparat+doma vyrobeny drziak, celovka s cervenou foliou, Trieder 8x40
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Meteor až bolid

#208

Příspěvek od LaBa »

Laci, a co "hovori" SMRST?SMRST --- zatial sa k datam (kde mam aj napr dlzky odrazov) neviem dostat. Poslal som vsak mail do AGO Modra. Tam prsalo, cize kamera nema nic (v Modre bezi aj radar, ale k datam sa este nevedia dostat; az po skonceni kampane). Pavol Zigo prislubil, ze sa spyta tatrancov a ondrejovakov (tam pisal mail Spurnemu). Tak uvidime ...

BTW dnes rano najpocuvanejsia slovenska rozhlasova stanica (radio Expres) oznamila, ze v noci nas navstivila Majka z Gurunu
[media]http://www.youtube.com/watch?v=kExM7UlEE9E[/media]  :)
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Meteor až bolid

#209

Příspěvek od LaBa »

Prisiel mail od Borovicku. V Ondrejove jasove detektory zaznamenali zvyseny jas o 22:24:49 UT. Zial asi ziadna kamera bolidovej siete v CR to nema. Vsade (az na severozapadne Cechy) bolo zamracene, na jednej stanici dokonca prsalo
Uživatelský avatar
Noris
Příspěvky: 1
Registrován: 01. 03. 2010, 11:36

Meteor až bolid

#210

Příspěvek od Noris »

v Presove bol ten zablesk (3x) okolo 23:25, bolo to uplne ako denne svetlo, a bolo to po celej oblohe
Odpovědět