Je uzasne, ze mozeme vidiet skoro vsetko

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Je uzasne, ze mozeme vidiet skoro vsetko

#1

Příspěvek od Myzer »

Tak som si nenechal ujst seriu priezracnych noci a znovu som sa poriadne nevyspal. Pozorovalo sa vsetko - od Mliecnej cesty, jemnych hmlovin a nenapadnych galaxii az k nevidanemu zodiakalnemu svetlu. Viem, je to zase trochu dlhe, ale do Vianoc je to s najvacsou pravdepodobnou posledny report z domaceho prostredia. Uz ani neviem co mam nove vlastne pozorovat, musim pockat na jarnu oblohu, tu najmenej poznam. :)

http://www.astronom.cz/astropo/pozorovanie15.htm
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Je uzasne, ze mozeme vidiet skoro vsetko

#2

Příspěvek od psmolly »

Ahoj. Nemám zrovna v oblibě příspěvky toho typu, který teď sám napíšu, ale to se prostě nedá. Ty Tvoje reporty, to je prostě mazec. Krásně se to čte a je to občas skoro návod na pozorování po celou noc. Smekám ;)
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Je uzasne, ze mozeme vidiet skoro vsetko

#3

Příspěvek od Dominik »

Myzer napsal: Tak som si nenechal ujst seriu priezracnych noci a znovu som sa poriadne nevyspal. Pozorovalo sa vsetko - od Mliecnej cesty, jemnych hmlovin a nenapadnych galaxii az k nevidanemu zodiakalnemu svetlu. Viem, je to zase trochu dlhe, ale do Vianoc je to s najvacsou pravdepodobnou posledny report z domaceho prostredia. Uz ani neviem co mam nove vlastne pozorovat, musim pockat na jarnu oblohu, tu najmenej poznam. :)

http://www.astronom.cz/astropo/pozorovanie15.htm
Je to geniálne! Čoraz viac ma zaujímajú objekty, ktoré spomínaš hlavne v týchto svojich pozorovaniach. Je to pre mňa veľkou motiváciou a určiťa sa nabudúce letné prázdniny, ale aj každú jasnú noc (hlavne cez víkend alebo vianoce) budem snažiť postupne tiež pozorovať tieto objekty. Musím si, ale zlepšiť pozorovacie podmienky na záhrade kde pozorujem, pretože neviem či vlastne tieto objekty uvidím. Ja mávam MHV tak 6.6 a lepšie (MHV som letné noci veľmi nemeral, zameriaval som sa hlavne na pozorovanie objektov, ktoré som nevidel, jednalo sa o hlavne známe objekty, pretože som pred letom ešte nepoznal, ale hlavne nevidel z deep-sky objektov skoro nič). Preto by ma zaujímalo či môžem vôbec vidieť pri mojich podmienkach také objekty ako je napríklad hmlovina Sharpless 2-157 a iné objekty tohoto typu? Však si videl kde bývam, keď sme išli raz pozorovať k hvezdarni pri Modre.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Je uzasne, ze mozeme vidiet skoro vsetko

#4

Příspěvek od Myzer »

Dominik napsal: Preto by ma zaujímalo či môžem vôbec vidieť pri mojich podmienkach také objekty ako je napríklad hmlovina Sharpless 2-157 a iné objekty tohoto typu?
Niektore objekty Sharpless sa daju prekvapujuco lahko najst a jedna sa o zaujimave objekty, niektore je vsak naopak velmi tazke objavit vizualne. Treba sa na ne dobre pripravit. Ci ich uz uvidis, zalezi od teba. Ja pozorujem vyse 5 rokov a az teraz som sa tym zacal zaoberat.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Je uzasne, ze mozeme vidiet skoro vsetko

#5

Příspěvek od hamr »

Sám sobě jsem si slíbil (a i tu někde na fóru), že o víkendu se mrknu zase taky Dobsonem na DSO. V poslední době zírám jen na displej foťáku a Jupiter. Hlavním předmětem mého focení i pozorování je totiž planetární astronomie a Měsíc.

Nakonec mi to nedalo nenapsat krátký report. Dobsona jsem vytáhnul i přes neustále plynoucí řídkou oblačnost ve 23,30 a asi hoďku nezávazně zíral po objektech, které z hlavy znám. Neměl jsem ani mapu, ani jsen se na to nějak nepřipravoval.

I přes ty mraky mě překvapilo, že v dírách (i přes ně :o) je toho dost vidět.

Projel jsem si M 31,32,110,33,57,13,92,45,36,38 - pak mi znalosti z hlavy docházely, Labuť (kde vím o M27) byla v mracích, takže tam jsem nezabrousil.

Zkusil jsem se ve chvíli, kdy přešel mrak kouknout do místa Stephanova Kvintetu v Pegasovi, ale viděl jsem pouze NGC 7331. Taky jsem zkusil Epsílon Lyrae. S okulárem 9mm jsem bezpečně viděl 4složky, se 4mm ještě líp, jen hvězdy už nebyly tak pěkně bodové (300x už bylo na aktuální seeing dost).
Hodně mě překvapila M92. Dlouho jsem na ni nekoukal a připadalo mě, že je komplet až do středu rozložená na jednotlivé hvězdy. Líbila se mi daleko víc než M13, kterou si z minula líp pamatuju. Možná taky přes ní, v době kdy jsem koukal, neplynula ta řiďoučká oblačnost. Je možné vizuálně u M13 vidět tu mrňavou galaxii NGC 6207? Na fotkách je, ale vizuelně nevím zda ji M13 moc nepřezařuje.

No celkově jsem byl na tu bídu počasí (ty mraky) a krátkou dobu pozorování spokojenej a budu to muset zase zopakovat za lepšího počasí (v ÚT má být snad hezky :)).

Hlavně budu muset trošku studovat a naučit se pár dalších objektů, které bych mohl zkusit hledat ;). Na Astrofóru je typů dost a dost, i každé planetárium člověka dovede ke spoustě zajímavých objektů.

Vím, že jsem nenapsal nic nového, ale prostě mi to nedalo se nepodělit. Taky jsem nevěděl, kam to strčit, až jsem narazil na toto vlákno, kde to snad nevadí :).
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Je uzasne, ze mozeme vidiet skoro vsetko

#6

Příspěvek od grajda »

hamr napsal: Je možné vizuálně u M13 vidět tu mrňavou galaxii NGC 6207? Na fotkách je, ale vizuelně nevím zda ji M13 moc nepřezařuje.Je pozorovatelná bez problémů. M13 zase tak strašně jasná není, a navíc může být mimo zp. ;)
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Je uzasne, ze mozeme vidiet skoro vsetko

#7

Příspěvek od Regulus »

hamr napsal: Vím, že jsem nenapsal nic nového, ale prostě mi to nedalo se nepodělit. Taky jsem nevěděl, kam to strčit, až jsem narazil na toto vlákno, kde to snad nevadí :).
Naopak je to super, že se podělil. Já se nedávno poposunul v mém "Messierovském maratonu" který jsem si natáhl na libovolně dlouhý časový úsek ;D. Někomu to asi přijde triviální, ale nejsem žádný velký DSO pozorovatel (s 10cm aperturou je to stejně nic moc ) ale prostě chci vidět všechny MO, spoustu z nich jsem pozoroval vícekrát (a různé NGC, IC atd taky) ale ještě jsem neviděl všechny no. Zbývá asi 20... :D
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Je uzasne, ze mozeme vidiet skoro vsetko

#8

Příspěvek od hamr »

Pro Regulus,
asi si to budu muset taky nějak evidovat a jak píšeš postupně projít aspoň všemi "M"ky a pak zkusit i další. Nic mě nehoní, budu na tom postupně taky pracovat, i když prioritou pro mě zůstanou asi ty planety a Měsíc (ty můžu mojí technikou fotit) ;).

Pro Grajda,
zkusím to určitě ještě za lepšího počasí :). (tu galaxii u M13ky)
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Je uzasne, ze mozeme vidiet skoro vsetko

#9

Příspěvek od stana »

To Hamr: Ta galaxie u M13 je vidět i ze zahrady ve městě za docela průměrných podmínek/teda bez Měsíce a dokonce jsem ji viděl i se "zapomenutým" UHC filtrem v okuláru...Má prostě vyšší plošnou jasnost...A díváme se na ni "zboku"..V tu samou chvíli, když chci vidět M33 v trojůhelníku, tak neslušně řečeno nevidím ani ho...no!! Jó, to jsou vjeci...Už jsem ze zoufalství zkoušel i UHC, ale ten to sebere všechno..Jas oblohy i jas galaxie.. Město nesvědčí těm plošným a málo kontrastním DSO-galaxiím...Na těchto objektech je to snad nejvíce bolestivé, to zjištění, že přesvětlená obloha ve městě=hrob DSO..Ano, je tomu tak...Na druhou stranu, aby to nebylo tak jednoduché, tak okem bočním pohledem M 31 jsem v tu samou chvíli docela viděl a tu M33 ani v 300 Dobsonovi!!
P.S. Název topiku je prima!! Ale upravil bych ho, že:

Je úžasné, že můžeme vidět skoro všechno, ale taky nemusíme vidět skoro nic...
:)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Je uzasne, ze mozeme vidiet skoro vsetko

#10

Příspěvek od grajda »

U té M33 by jsem řekl, že je problém s příliš vysokým zvětšením a malým zorným polem. Chce to delší okulár. Například je M33 bezproblémovým objektem v triedru i za horších LP podmínek. ;)
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Je uzasne, ze mozeme vidiet skoro vsetko

#11

Příspěvek od stana »

grajda napsal: U té M33 by jsem řekl, že je problém s příliš vysokým zvětšením a malým zorným polem. Chce to delší okulár. Například je M33 bezproblémovým objektem v triedru i za horších LP podmínek. ;)V hledáčku 9x50 taky prdlačky...
::)
Musím počkat, až povyleze výš a dál od směru - centrum města.. >:(
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Je uzasne, ze mozeme vidiet skoro vsetko

#12

Příspěvek od Tulen »

M33 je hodně plošná, a proto nenápadná. Na obloze hodně ovlivněné velkoměstem ji většinou vidím i ve svém malém triedru jen jako nepatrné zjasnění oblohy. Ve 110 je vidět v pohodě a měl jsem tu čest se na ni podívat Eastmanovým Dobsonem 250 - tam byla ještě lepší...Stana, v Tvé 300 ji musíš vidět i přes mraky ;)
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Je uzasne, ze mozeme vidiet skoro vsetko

#13

Příspěvek od stana »

Pardon za off-topic...Ale když ji nevidím ani za oblohy, kdy u prstence v Lyře se mi rozsvěcují hvězdy kolem 14.mag a M 33 nic, tak holt NIC! Teda "na kopci v Klužínku" je to úplně o něčem jiném a tam je to vypalovačka a i patrný náznak ramen..
Doma na zahradě se o ni pokouším už poněkolikáté a bez úspěchu..Prostě musím počkat, až povyleze výš a dál z východní strany, kde je extrémně přesvětlené centrum města.. :'(
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Je uzasne, ze mozeme vidiet skoro vsetko

#14

Příspěvek od ladis »

A to ji kousek od Jicina pozoruji bocnim videnim pouhyma ocima za vybornych podminek ;)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Je uzasne, ze mozeme vidiet skoro vsetko

#15

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Já bych ještě reagoval na úvodní příspěvek.

Myzera osobně neznám, ale znám jeho příspěvky a je zřejmé, že i když se snažím o pozorování duchařských DSO už léta různými prostředky, na to co on vidí, nemám a dost to obdivuju.

Na druhou stranu mi prostě nevyhovuje formát reportů, které píše (a dělá to třeba i Pavuk a další podobní jedinci obdaření CCD čipy v oku) - jsou v tom schované úžasné věci, které bych chtěl vědět, ale je to straaašlivě dlouhé a nepřehledné. Nechtěli byste to někdy pro nás smrtelníky sepsat torchu přehledněji - a především po objektech?

Jasně, je to otázka vkusu, ale mě prostě tahle vyprávění o propozorovaných nocích nebaví a ty komentáře okolo mě nezajímají - na druhou stranu mě extrémě zajímá, co se na jednotlivých věcech dá vidět, ale je to velice těžké z toho vytáhnout, zvlášť když je to rozházené mezi různé noci. K nepřehlednosti pro mě přispívá i slovenština - sice všemu rozumím, ale nedokážu po ní letět očima a vybírat jako u češtiny nebo angličtiny.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Odpovědět