Moje první pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Moje první pozorování

#1

Příspěvek od ladis »

Ahoj vsichni! Mam desnou radost. I pres neprizen pocasi (kazdou chvili mnozstvi mraku) sem tam nejake to souhvezdi vykouklo. Jsem absolutni novacek, doted jsem par tydnu jen hltal teorii o vsem okolo astronomie a dalekohledu, poprve jsem poradne vyrazil s triedrem na mesicem presvicenou zahradu, ulehl do lehatka a zacal pozorovat. S sebou jsem si vzal otocnou hvezdnou mapu a cervenou ledku, kterou jsem si na mapu svitil. Postupne jsem rozenal prvni souhvezdi - Labut, Pegas, Andromeda, Cefeus, Perseus, Lyru, Kasiopeju, mel jsem desnou radost, ze umim pouzivat otocnou mapu (nastaveni casu a urceni azimutu a vysky jakehokoliv objektu) a rozeznavam i na totalne mesicem presvicene mestske obloze souhvezdi. Dle programu CdC a z toho, co jsem videl za hvezdy v nohach Pegase byla max. viditelnost okem kolem 4,5Mag.

Ovsem jake bylo me nadseni, kdyz jsem vzal triedr, bez jakehokoliv hledani dokazal najit hvezdu dle vyberu - nejdrive okem, pak priblizne na ono misto namirit triedrem a posunout okulary k ocim a - hned jsem tam objekt mel! Ale me nadseni dosahlo temer extaze, kdyz jsem poprve v zivote OKAMZITE a i na svetle obloze zretelne videl galaxii M31! V triedru to byla doslova "vypalovacka" Stred galaxie doslova zaril a bocnim videnim jsem i naznakove videl bocni strany galaxie, snad pres pul zorneho pole triedru, tj. 2,5stupne! Uchvatne! Jen skoda, ze kazdou chvili presl pres M31 mrak. Ale podivana to byla skvostna, nedovedu si predstavit, co by se mi zobrazilo v takovem newtonu 20ce! Po chvili jsem byl schopen okamzite jednim namirenim mit ihned v zornem poli triedru M31. Parada!

Ale to neni vse! Zamiril jsem k Perseovi a cca po 5 minutach nalezl hvezdokupu M34! Byla videt opravdu jen slabe a spise bocnim videnim. Ale tusil jsem v ni spoustu tecek, bylo to asi vicemene tuseni, ale v tom mlhavem kolecku NECO bylo!

Dale jsem zamiril do souhvezdi Kasiopeji a Snazil se najit M103, ale za nic na svete jsem ji nemohl najit! Naopak - mezi prvnimi dvema hvezdami Kasiopeji jsem nalezl COSI, co mi velmi pripominalo M34. Podobny mlhavy oblacek, ve kterem se cosi trpitilo, jakoby spousty malych tecek, ale spise opet naznakove a tusenim. Teprve ted u CdC zjistuji, ze jsem pozoroval NGC 663 - otevrenou hvezdokupu! Mam desnou radost! Ale nechapu, proc jsem nebyl schopen spatrit M103! Muzete mi to nekdo vysvetlit?

Tim pro dnesek me pozorovani skoncilo, jsem DOSLOVA NADSEN! Dle map svetelneho znecisteni jsem si nasel v blizkosti Jicina, kde bydlim, 2 temna mista - kde by mela byt opravdu tma (relativne) - obe mista do cca 20km od bydliste, coz je super! Uz se tesim na zimu a na M42 v Orionu a poradnou tmavou oblohu. Mesic je jinak fakt mrcha, presviti temer vse.

Prominte za ten slovni vodopad, ale musel jsem se podelit o me prvni zazitky s pozorovanim a o me nadseni! ;)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

moje prvni pozorovani

#2

Příspěvek od michal.b »

Vitej na foru mezi pozorovateli! :)

Je skvele, ze se ti pozorovani triedrem libi, plne rozumim tvemu nadseni, sam si dobre vzpominam na svoje zacatky.

K te M103 - je to pomerne chuda otevrena hvezdokupa, nekolik hvezd je mozne rozlisit triedrem, ale zbytek jsou slabe hvezdy, ktere vyzaduji vetsi dalekohled. Proto je v triedru pomerne nenapadna - mozna si ji videl, ale neuvedomil sis, ze je to ona. Takovych hvezdokup je mnoho, vypadaji jako shluk nekolika malo hvezd, clovek by si jich leckdy ani nevsiml.

Na webu se daji najit seznamy objektu vhodnych pro pozorovani triedrem, kdyz zapatras, urcite neco najdes. Jako malou inspiraci uvadim nekolik podzimnich DSO, ktere jsou vdecnym cilem pro binokular:
M27, M15, M31, NGC 752, M33 (vyzaduje tmavou oblohu!), NGC 663, chi a h (NGC 869 + 884), M34, M52, NGC 253 (vyzaduje cistou oblohu, je nizko nad obzorem), M45, Hyady, NGC 1647 a dalsi.

Jasnou temnou oblohu, at ti nadseni vydrzi. A urcite napis zazitky z pozorovani.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

moje prvni pozorovani

#3

Příspěvek od ladis »

michale, diky moc za tipy! Uz jsem si stahl kompletni messieruv katalog, i IFASBinocularHandbook - quide na pozorovani triedrem. Ma vytiskle mapy mapy (hvezdny atlas do 7 magnitudy), a z pdf i vytiskle podrobne mapy 20 souhvezdi.

Diky moc za tipy - urcite to vse binokularem projedu! Jicin je hodne svetelne znecisteny, ale cca 5km na vychod od mesta je oblast, kde je skutecne tma, mlecna draha tam v noci doslova bije do oci Druhym mym tipem je Borovnice u Nove Paky, kde je take tma tmouci, ale to uz je cca 30min autem. Fakt se tesim, zacinam uvazovat i nad dobsonem 200/1200. Ale nechci nic uspechat, nejdrive se naucim orientovat na obloze a pouzivat triedr...

Dik a dobrou!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

moje prvni pozorovani

#4

Příspěvek od psmolly »

Ahoj. Tak na tohle tvé povídání a vychvalování pozorování triedrem by se měl někde udělat zvláštní odkaz pro lidi, kteří nechtějí na začátek "trapný" triedr, ale "něco většího". ;)

To michal.b: Michale co se té tmavé oblohy pro M33 týká: Před 14 dny jsem pozoroval u rodičů poblíž Starého Plzence v době, kdy byla M33 dost nízko nad obzorem a ještě v části oblohy přesvícené nedalekou vesnicí. Tedy obloha rozhodně nebyla tmavá. Fotografoval jsem a triedrem jsem se během expozice podíval i na místo M33. A k mému překvapení......nepřehlédnutelná záležitost i na přesvícené obloze!
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

moje prvni pozorovani

#5

Příspěvek od michal.b »

Na presvicene obloze neprehlednutelna zalezitost? No, kdyz to rikas... Ja jsem tady v Plzni rad kdyz ji v triedru vubec vidim. Na rozdil od M31, ktera je i z mesta bez problemu, totiz nema zdaleka tak vyraznou centralni oblast. Rozdil mezi spatnymi a dobrymi podminami je zrovna u M33 dost razantni.
Uživatelský avatar
Jirka54
Příspěvky: 100
Registrován: 24. 07. 2015, 16:45

moje prvni pozorovani

#6

Příspěvek od Jirka54 »

Ladis, rovněž Tě vítám mezi astronomy amatéry a dle mého názoru děláš nejlepší věc co můžeš udělat.
Pozorovat triedrem. Z vlastní zkušenosti vím, že jsem se takto výborně naučil orientovat na obloze a viděl jsem ( a stále vidívám) spoustu krásných
"pohledů" do vesmíru. Každá noc bývá jiná a neustále objevuješ nové detaily a zážitky. Je zbytečné hned začínat s větším dalekohledem, když se teprve seznamuješ s oblohou, souhvězdími.
Ono je totiž důležité se rovněž "naučit koukat".
I když se díváš na stejný objekt několikrát, můžeš
znovu objevit něco co Ti dříve uniklo. Až Tě vesmír více "pohltí", tak si před pozorováním připrav dopředu dle map, předpovědi počasí, ročního období apod. plán co chce vlastně vidět a na co se zaměřit.
A rovněž se neboj zajet někam na sraz astronomů, kde si můžeš ošahat a vyzkoušet "větší" dalekohledy,
než si koupíš svůj.
Ať se Ti daří.

Zdravím Jirka
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

moje prvni pozorovani

#7

Příspěvek od psmolly »

To Michal.b: Michale, i já jsem byl překvapený tím, jak dobře jsem ji viděl, protože samozřejmě vím, že je náchylná na tmavou oblohu. Abych ujasnil podmínky...obloha samozřejmě nebyla celá oranžová, jako nad městem, ale měla nádech sv. znečištění. MHV bych v těch místech odhadl tak max 4,5mag. M33 jsem viděl několikrát před tím a vím jistě, že to byla ona.
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

moje prvni pozorovani

#8

Příspěvek od ladis »

jirkaM32> dekuju moc, chlape! Dnes, i kdyz mesic zari jak das, se budu snazit vecer pozorovat M27, M15, dvojvezdu epsilon v Lyre a zopaknu si par souhvezdi a pokud to pujde, i M31, M34, pripadne kulovky v Kasiopeji. Mapy prichystane mam, tak se moc tesim Ale pozorovat budu dnes jen ze zahrady, snad neco uvidim, je tu desnej svetelnej smog...

Dik za povzbuzeni, jsem dost nazhavenej! Tobe take preju tmave nebe a uspechy v pozorovani!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Tomek
Příspěvky: 192
Registrován: 08. 09. 2004, 22:17

moje prvni pozorovani

#9

Příspěvek od Tomek »

to Ladis:
Čus, tak to sem zvědavej na tvůj příspěvek o částečným zatmění Měsíce 7. září, kerý se odehraje večer.:D Tak snad, že si ho užijem všichni, co na to nezapomenou...!

PS: berte to prosím jako reakci, vím, že odkaz na ZM do této sekce nepatří...;)

zdroj: hvězdářská ročenka 2006

Tomáš Havlík &&www.astrodenik.wz.cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

moje prvni pozorovani

#10

Příspěvek od ladis »

Tomek> ahoj, jasne, ze podam zpravu, uz se tesim! Hlavne, aby nam vyslo pocasi.

Jinak dnes jsem absolvoval sve druhe pozorovani. Sel jsem pozorovat s cilem spatrit a zkoumat triedrem M15 v Pegasu, M27 v Listicce nad Sipem a dvojhvezdu v Lyre Epsilon.

Mesic NAPROSTO prosvitil snad celou oblohu az k Polarce, o cernem nebi nemohlo byt reci, mesicnim svitem jsem si mohl cist i v mape. K tomu svetelny smog v Jicine...
I presto se mi podarilo behem 2-3 minut lokalizovat hvezdokupu M15 za hlavou Pegase, v triedru bylo nebe svtle, velmi svetle, kontrast byl spatny, i tak jsem v trojuhelniku tri hvezd lokalizovat M15 - spise ale bocnim, nez primym videnim. M15ka vypadala jako mlhavy flicek svetla, blize k severnejsi hvezde z trojuhelniku. Byt nekde za opravdu temne noci, muselo by to byt fakt vesmirne divadlo...

M27 jsem lokalizoval kupodivu az po delsi dobe, nez M15. Nejprve jsem si nasel pod Labuti Sip a pri projizdeni kolem jsem nahle spatril "Vesak" - zabiral mi cca. tretinu zorneho pole triedru. nadherna jasna primka 6ti hvezd a hacku ze tri hvezd. Opravdu jak vesak, moc pekny pohled, toto me skutecne dostalo!

Kdyz jsem si dal Gamu Sipu do spodku zorneho pole triedru, v pohode jsem po chvili (napravo od trojuhelniku slabych hvezd) lokalizoval M27 jako mlhave cosi, cca 0.5cm velike v zornem poli, ovsem viditelne pouze bocnim videnim. Mesic mi neuveritele silne svitil a skodil, jak mohl. M27 me v triedru nenadchla, bylo to na hranici viditelnosti, ale verim, ze bez mesice a mimo mesto bych se asi nestacil divit.

Po cca hodine jsem se naucil rozeznat dalsi souhvezdi - Maleho medveda s Polarkou, Draka, Delfina, Orla s Altairem, Lyru a doslova zarici Vegu, zopakoval jsem si souhvezdi Persea, v dalekohledu jeho leva cast byla vyplnena spoustou hvezd, nadherny pohled! Jen pro zopakovani jsem si projel Andromedinu M31, zarila skutecne silne, kulovku M34 v Perseovi, a dve hvezdokupy v Kasiopeji. Dnes jsem skutecne bez problemu nasel M103 - vcera jsem ji musel videt, ale nenapadlo me, ze se divam na hvezdokupu. Dnes jsem ji spolu s NGC663 nasel na prvni pohled.

Toz me dnesni pozorovani. Chtelo by to odstrelit mesic a vyjet za mesto, coz pri novu udelam :-)

Uz se tesim na zatmeni Mesice!

Lovu zdar!

Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

moje prvni pozorovani

#11

Příspěvek od ladis »

michal.b> tak 103ka jiz nalezena, viz muj minuly prispevek! Jinak jdu po objektech dle Tveho doporuceni a parada - fakt vesmirne divadlo! Jen skoda Mesice a nic moc pocasi...

Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Tomek
Příspěvky: 192
Registrován: 08. 09. 2004, 22:17

moje prvni pozorovani

#12

Příspěvek od Tomek »

ladis napsal: Tomek> ahoj, jasne, ze podam zpravu, uz se tesim! Hlavne, aby nam vyslo pocasi.Podle věrohodnýho modelu bude jasno
Tomáš Havlík &&www.astrodenik.wz.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

moje prvni pozorovani

#13

Příspěvek od MilAN »

Jak kde a jak podle kterého modelu. Nejspíš to bude záležet na tom, budeme-li mít zrovna kliku a bude-li tam díra.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

moje prvni pozorovani

#14

Příspěvek od ladis »

Dle http://weather.icm.edu.pl by konkretne pro Jicin melo byt az do cca 21h pocasi dobre, bez oblacnosti, ovsem po 21h zacne oblacnost VELMI rychle rust (nizke mraky), takze to je fakt loterie, ale sance je! :-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

moje prvni pozorovani

#15

Příspěvek od Martin Vyskočil »

No pokud v devet vecer budou UZ nizky mraky, tak pocitam, ze ty vysoky tam budou jeste driv. No nechame se prekvapit, treba to vyjde.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Odpovědět