Názor na konstrukci dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Názor na konstrukci dalekohledu

#61

Příspěvek od MilAN »

VK napsal: Není vyloučeno, že jsem obětí optického klamu, ...nebo zobrazení.
Tenhle je určitě rovný, i když na snímku je hezky ohnutý - stačí přiložit pravítko,( což u Kami-ho dalekohledu nepomůže !)

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
KoMar
Příspěvky: 609
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Názor na konstrukci dalekohledu

#62

Příspěvek od KoMar »

Na těch fotkách na webu má tubus průměr kolem cca. 13 pixelů (úhlopříčně). Fotografie tak může prokazatelně zaznamenat odchylku v řádu centimetrů. Při takto velké odchylce by již optická osa objektivu mířila mimo okulárový výtah.

Tubus toho dalekohledu by dle mého neodborného názoru mohl být dostatečně tuhý. Zámky na spirálovém spoji by za normálních podmínek měli držet třením. Pokud tedy nebude překročeno jisté namáhání, měl by se tubus chovat jako celistvá trubka. Samozřejmě to potrubí může mít výrobní odchylky, ale to se dá seřídit v objímce objektivu tak, aby to nevadilo.
Čistě teoreticky by snad bylo možné, že při dlouhodobém uložení dalekohledu v jedné poloze by se mohly projevit nějaké deformace vyvolané posunem materiálu ve spojích a uvolňováním vnitřních napětí vnesených do plechu při výrobě trouby stáčením. Pak by bylo nutno optiku znovu seřídit. Podobné jevy se však vyskytují i u jiných materiálů používaných při konstrukci dalekohledů (např. tečení hliníku). Jedno praktické vyzkoušení by však podalo víc informací než milion teorií zde na fóru. V tom je přínos tohoto dalekohledu, pokud se s námi jeko konstruktér bude ochoten rozdělit o své zkušenosti.
Zajímavé by bylo i srovnání z jakých materiálů a jakých tloušťek se vyrábějí bězné levné (např. čínské) dalekohledy obdobného průměru. Já to dosud nezkoumal.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Názor na konstrukci dalekohledu

#63

Příspěvek od VK »

To by zajímavé opravdu bylo. Souhlasím s KoMarem.

V. K.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Názor na konstrukci dalekohledu

#64

Příspěvek od VK »

Já se tady omlouvám všem, na které jsem tímhle tématem udělal špatný dojem.  :-[

Ovšem pozor! Jestli si Kami vezme ten refraktor na Dovolenou s dalekohledem, tak mu to tam pan Procházka pěkně zkritisuje!  8)

V. K.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Názor na konstrukci dalekohledu

#65

Příspěvek od MilAN »

VK napsal: Ovšem pozor! Jestli si Kami vezme ten refraktor na Dovolenou s dalekohledem, tak mu to tam pan Procházka pěkně zkritisuje!  8)

V. K.Proč ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Názor na konstrukci dalekohledu

#66

Příspěvek od VK »

MilAN napsal:
Proč ?

Možná, že ne, no ... ;)
Maser
Příspěvky: 2297
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 44

Názor na konstrukci dalekohledu

#67

Příspěvek od Maser »

Jsem tu sice uplným nováčkem, ale k tomuto konkrétnímu tématu mám určitě co říci. Za prvé, mám ve svém počítači dvě jiné fotografie na kterých figuruje tento refraktor. Jedna z nich je poměrně detailnější a druhá ukazuje i dalekohled s totožnou montáží ale osazenou (pokut mě paměť neklame) 150mm Newtonem.
A za druhé jsem měl osobně možnost si "strčit prstem do montáže" onoho Newtonu.

Myslím si, že je to určitě pěkná, precizní a dobrá práce, především montáže samotné.
Určitě je zasadní vadou trojnožka pro tak dlouhý tubus. Nepůsobý příliž stabilním dojmem.
Tato koncepce má ale jednu nevýhodu, pokud je polarní osa nastavena alespoň na Polárku, tak není možné tuto hvězdu dostat do zorného pole, ledaže by byl tubus posunut na třemenech o takový kus, aby se vešel do vidlice, ale tím by se stal těžce nevyváženým :o
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Názor na konstrukci dalekohledu

#68

Příspěvek od VK »

A když jsi strčil prstem do montáže, jak se ta montáž chovala? Za jak dlouho se při velkém zvětšení utlumily kmity?

V. K.
Maser
Příspěvky: 2297
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 44

Názor na konstrukci dalekohledu

#69

Příspěvek od Maser »

No sice jsem si "strčil prstem", ale jak už jsem uvedl byla to totožná montáž, ale osezená Newtonem.
Ten Newton je samozřejmě mnohem kratší než vyobrazený refraktor a tak byl i stabylnější.
Já se skrze ten Newton koukal jen pár desítek minut a ještě ktomu ve dne, na Slunce a jeho skvrny :-*
Největší zvětšení bylo ASI kolem 80x a nevzpomínám si, že bych se rozčiloval kvůli chvění obrazu při lehkých poryvech větru.

Mylsílm si ale, že ten refraktor by určitě potřeboval masivnělší trojnožku. 8)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3912
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Názor na konstrukci dalekohledu

#70

Příspěvek od FunTomas »

Tak tri týždne som nečítal fórum a keď sem nazriem, čo vidím? Zase nejaké osobné spory. Chlapi choďte niekam na pole, ak treba pobite sa ale sem to už neťahajte. ;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Názor na konstrukci dalekohledu

#71

Příspěvek od VK »

FunTomas napsal: Tak tri týždne som nečítal fórum a keď sem nazriem, čo vidím? Zase nejaké osobné spory. Chlapi choďte niekam na pole, ak treba pobite sa ale sem to už neťahajte.  ;)
Test dalekohledu = osobní spory? To snad ne.

V. K.

P. S.: nejsme malé děti ani nejsme ve středověku, abychom se prali. Jsme astronomové a je začátek 21. století. Komunikujeme.
Odpovědět