Nezname top objekty

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Nezname top objekty

#46

Příspěvek od Myzer »

MilAN napsal:
Když jsi byl u nás, nechtělo se ti věřit, jak tu běžně bývá. Takže za posledních 6 týdnů tu bylo cca 5 dnů, kdy se dalo alespoň něco pozorovat, za dobré podmínky bych označil 2 noci. To je také důvod mého malého nadšení pořádat zde astropárty zaměřenou na pozorování.  U nás je lepší objednat hned hospodu nebo něco podobného.

Pri takom letmom zbierani niektorych informacii som si spomenul na tuto diskusiu. V jednom atlase som nasiel mapu uzemia CSSR z hladiska podnebnych oblasti a klimaticke udaje. Vsetky problemy to asi neriesi, ale iba tak pre porovnanie.

Moje pozorovacie stanovisko sa nachadza v teplej oblasti 3. stupna - v takom peknom vybezku, ktory lemuje z jednej strany Inovec a z druhej Karpaty, Jablonec nad Nisou lezi na okraji chladnej oblasti 3. stupna a mierne teplej oblasti 1. stupna (preto vacsi rozpätie intervalu, tazsie urcit). Najskor uvadzam udaje pre svoje miesto, potom pre vase:

Pocet jasnych dni: 50-60, 40-50
Pocet zamracenych dni: < 120, 120-160
Pocet dni so snehom: < 50, 60-140
Zrazkovy uhrn v zimnom obdobi v mm: 200-300, 250-500
Zrazkovy uhrn vo vegetacnom obdobi v mm: 300-350, 350-700
Priemerny pocet dni so zrazkami 1mm a viac: 80-90, 110-140
Pocet ladovych dni: < 40, 40-70
Pocet mrazivych dni: 90-110, 110-180
Pocet letnych dni: 60-70, 10-30

V mojej oblasti je rozlozenie pocas roka velmi nerovnomerne. Najviac jasnych dni s minimom zrazok sa vyskytuje v priebehu leta. Ved vlastne, ked si na to spomeniem, po mesiaci som videl prvy dazd az na ceste k vam. Toto leto bolo nezvycajne, nepamätam sa, ze by sa v minulosti na Povazi vyskytlo za menej ako tri mesiace asi 25 pozorovacich noci (neratam jasne s oparom a mozno ani tie pocas splnu :)), vratane siestich excelentnych po sebe.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Nezname top objekty

#47

Příspěvek od Cassi »

Myzer napsal:

Super, ked uz sme pri tych juznejsich galaxiach, skusal si aj M83 v Hydre? Myslim, ze v najlepsom pripade nepresiahne vysku 10 stupnov nad obzorom. Ja som ju videl minuly rok na jar v 250 mm dalekohlade ako bezdetailny oblacik. Tato galaxia s prieckou ma 7,6 mag a v zenite by vyzerala asi trochu inak. :)
Tak sem ji dneska ráno zkusil, pozorovací stanoviště Hodkovice nad Mohelkou - letiště. MHV v zenitu byla 6,2mag. M83 byla nevysoko nad obzorem, a v místě, kde se galaxie nacházela byl světelný sloup od Turnova, takže podmínky na její pozorování nebyly moc vhodné.
Galaxii jsem našel dobsonem 250/1200 od Aliena5. Galaxie vypadala jen jako nejasný relativně velký kruhový obláček.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Nezname top objekty

#48

Příspěvek od Dominik »

Určite by bolo dobré pri pozorovaní M83 skúsiť aj kopy galaxii patriace do superkopy Hydra - Centaurus. Vyžaduje si to dobrý výhľad nad obzor, žiaden opar a minimálne svetelné znečistenie. Prvá kopa trochu vyššie ako M83 je Hydra I, Abell 1060. Najjasnejšia galaxia NGC 3309 má 11.6 mag. Dajú sa pozorovať aj iné tiež ešte pomerne jasné galaxie. A kúsok dole nalavo od M83 je skupina IC 4329. Galaxia IC 4329 má 11.3 mag.

Dominik
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Nezname top objekty

#49

Příspěvek od Cassi »

Když už jsme u těch neznámých "top" objektů. Viděli jste někdo M79? Jedinou jasnou kulovku na zimní obloze? Podle mě je na ní docela často zapomínáno, protože vystupuje nevysoko nad obzor (cca 15°). Její jasnost je 7,7mag. Včera jsem ji pozoroval dobsonem 300mm, viděl jsem ji jen jako malou skvrnku o velikosti cca 4', hvězdy se mi nepodařilo rozlišit.
Kdyžtak můžete napsat, jaké máte zkušenosti s touto kulovou hvězdokupou?

O M79 více informací např. zde http://objekty.astro.cz/katalogy/messier/079/index.html
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Nezname top objekty

#50

Příspěvek od Dominik »

Z predposledného pozorovania mám poznámku, bodová ale jasná hviezdokopa. Nič viac.

Veľmi pekná a detailná kresba:
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Nezname top objekty

#51

Příspěvek od Miloš Hroch »

To Dominik:

Když už jsme na honu na galaxie a jejich kupy, tak na dvě z těch méně známých bych měl také typ. Včera jsem zkoušel nový atlas, tak jsem mimo jiné zabrouzdal na skupiny galaxií Hickson 44 a Hickson 68. První z nich se nachází v souhvězdí Lva přesně uprostřed na spojnici hvězd gama a zeta Leo, druhá  zhruba uprostřed na spojnici hvězd gama Boo a 20 CVn. Než jsem je začal hledat, čekal jsem něco velmi slabého sotva viditelného. Dost mě překvapilo o jak jasné objekty se jedná. HCG 44 je určitě i dobrým námětem pro astrofotografy, protože tato skupina je velmi fotogenická viz. zde:  http://www.rc-astro.com/photo/id1020.html. Zkuste je taky!
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Nezname top objekty

#52

Příspěvek od Kubajz »

To:Cassi-M79 jsem napsoled sledoval ca před měsícem s dobsonem 254/1200.Za poměrně slušných podmínek s čistým vzduchem nad obzorem se mi podařilo při velkém zvětšení(240*)rozložit okraje na hvězdy,bez větších problémů.Poměrně hezký objekt :)
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Nezname top objekty

#53

Příspěvek od Myzer »

Dominik napsal: Určite by bolo dobré pri pozorovaní M83 skúsiť aj kopy galaxii patriace do superkopy Hydra - Centaurus. Vyžaduje si to dobrý výhľad nad obzor, žiaden opar a minimálne svetelné znečistenie. Prvá kopa trochu vyššie ako M83 je Hydra I, Abell 1060. Najjasnejšia galaxia NGC 3309 má 11.6 mag. Dajú sa pozorovať aj iné tiež ešte pomerne jasné galaxie. A kúsok dole nalavo od M83 je skupina IC 4329. Galaxia IC 4329 má 11.3 mag.

Dominik
Ked si spomeniem na to, ako som par stupnov nad obzorom pozoroval M83 a bol som rad, ze ju vo svetlom pozadi okulara vobec vidim, pochybujem ze v tejto vyske nad obzorom bude u nas mozne pozorovat superkopy galaxii. Vyskusajte ... uvidite. Ale pred 10 rokmi chodil v televizii taky program "Snivajte s nami". :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Nezname top objekty

#54

Příspěvek od Dominik »

Myzer napsal:

Ked si spomeniem na to, ako som par stupnov nad obzorom pozoroval M83 a bol som rad, ze ju vo svetlom pozadi okulara vobec vidim, pochybujem ze v tejto vyske nad obzorom bude u nas mozne pozorovat superkopy galaxii. Vyskusajte ... uvidite. Ale pred 10 rokmi chodil v televizii taky program "Snivajte s nami". :)
Určite budem musieť najprv pozorovať M83 Ale kľudne vyhlasujem lov na najjasnejšiu galaxiu kopy Hydra I. Veľa šťastia!

(ja na ňu budem musieť ísť pekne ďaleko od Modry)

Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Nezname top objekty

#55

Příspěvek od michal.b »

Cassi napsal: Když už jsme u těch neznámých "top" objektů. Viděli jste někdo M79? Jedinou jasnou kulovku na zimní obloze? Podle mě je na ní docela často zapomínáno, protože vystupuje nevysoko nad obzor (cca 15°). Její jasnost je 7,7mag. Včera jsem ji pozoroval dobsonem 300mm, viděl jsem ji jen jako malou skvrnku o velikosti cca 4', hvězdy se mi nepodařilo rozlišit.
Kdyžtak můžete napsat, jaké máte zkušenosti s touto kulovou hvězdokupou?

Vcera jsem na ni koukal svoji 15kou, podminky spis horsi nez lepsi (bortle 5, seeing tak 3/10), zejmena u obzoru to byla bida. Videl jsem ji jako cca 5' velkou, k centru dost koncentrovanou mlzinku, jednotlive hvezdy ani v naznaku. Ani jsem ji nekreslil, nestalo to za to. Holt to chce lepsi podminky.

K M83 uz jsem se nedostal, protoze se mi kolem 1 hodiny zatahlo. (Samozrejme, jakmile jsem sklidil dalekohled a mapy a vsechno, tak se zase vyjasnilo ::) )
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Nezname top objekty

#56

Příspěvek od Dominik »

hroch napsal: To Dominik:

Když už jsme na honu na galaxie a jejich kupy, tak na dvě z těch méně známých bych měl také typ. Včera jsem zkoušel nový atlas, tak jsem mimo jiné zabrouzdal na skupiny galaxií Hickson 44 a Hickson 68. První z nich se nachází v souhvězdí Lva přesně uprostřed na spojnici hvězd gama a zeta Leo, druhá zhruba uprostřed na spojnici hvězd gama Boo a 20 CVn. Než jsem je začal hledat, čekal jsem něco velmi slabého sotva viditelného. Dost mě překvapilo o jak jasné objekty se jedná. HCG 44 je určitě i dobrým námětem pro astrofotografy, protože tato skupina je velmi fotogenická viz. zde: http://www.rc-astro.com/photo/id1020.html. Zkuste je taky!
Včera som stihol krátke pozorovanie od 23:30 do 00:25 , vďaka tomu, že sa na chvíľu odsunuli mraky. Kým som sa spamätal (pripravil a takmer adaptoval) :)
som si vybral ako prvý objekt Hickson 44. Galaxie sa nehľadali zle, o chvíľu som mal v poli dve galaxie a to najvýraznejšiu galaxiu s výrazným jadrom NGC 3193 (10.9) a mierne ďalej nad ňou hneď vynikla ďalšia výrazná a mierne pretiahnutá galaxia NGC 3190 (11.1). Ďalej som sa snažil vidieť čo najviac bez mapky a hneď som si vyššie všimol jasnejšiu galaxiu NGC 3185 (12.2) a celkom v pohode som takmer stále videl naľavo od NGC 3190 galaxiu NGC 3187 s jasnosťou 13.4 mag. Celkom ma prekvapilo keď som si to potom pozrel v CdC, že som NGC 3187 s jasnosťou 13.4 videl tak v pohode. To znamená, že sa môj limit bude pohybovať trošku ďalej.
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Nezname top objekty

#57

Příspěvek od Dominik »

Dnes sa mi podarilo pozorovat galaxiu M83. Bol som na terase dobson som dal na stolicku a na presvetlenej oblohe a ciastocne zakrytom vyhlade som ju pomerne skoro nasiel. Hlavne vdaka 2 blizkym hviezdam 5.8 mag. a 7.1 mag. a 3 hviezdam okolo 10 mag. pod ktorymi sa nachadzala. Inac v pohode pozorovatelna ako kruhovita s pomerne jasnym bodovym jadrom.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Nezname top objekty

#58

Příspěvek od michal.b »

V sobotu jsem si dal special zamereny na jarni galaxie - celkem asi 50 objektu. Na M83 jsem si musel chvili pockat, protoze kdyz jsem na ni namiril dalekohled, zrovna byla schovana za jedinym stromem na celem jiznim obzoru (klasika ::) ). Vypadala jako kruhovy mlhavy flek s jasnejsim jadrem a protazenou centralni oblasti (zrejme pricka). Celkove nic moc, je zkratka prilis nizko.

Jinak asi nejvetsi dojem na me udelala NGC 4631 (Whale galaxy), pro me dosud neznama krasna galaxie, poloha z profilu, asymetricka, s bohatou strukturou, nedaleko ni navic lezi 10.5 mag NGC 4656. Vrele doporucuji!
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Nezname top objekty

#59

Příspěvek od Kubajz »

Přiznávám že objektem který mě v poslední době nejvíc zaujal,byť velmi známý,je galaxie NGC4565 alias Slaneček.V dobsonu 10" na slušné obloze úžasná,extrémně protáhlá s zřetelnou centrální výdutí kde jsem tušil i pás tmavé hmoty...Úhlově dosti velká s celkem slušnou plošnou jasností...skutečná lahůdka v této oblasti.Michalem.b zmíněné 4631 a 4656 ovšem také stojí za zhlédnutí :)
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Nezname top objekty

#60

Příspěvek od michal.b »

To je pravda, NGC4565 je jenom kousek od NGC4631 a vypada podobne - jenom ma navic tmavy prachovy pas, bohuzel s 15cm prumeru nebyl moc vyrazny - verim ze v tom dobsonu to muselo byt opravdu pekne.
Odpovědět